Онлайн учебниците са офлайн засега -

Онлайн учебниците са офлайн засега -

от Daniel Denev -
Number of replies: 2


http://www.segabg.com/online/article.asp?issueid=2367&sectionId=2&id=0000601

След като стана ясно, че заради липсата на сървър няма къде да се качат електронните помагала, МОН взе решение да ги пусне на дискове. Министерството обяви ученически конкурс за изработване на проекти за художествено оформление и графичен дизайн на компактдисковете и обложките на курсовете, които ще се ползват от новата учебна година. Всеки кандидат може да участва с максимум 3 проекта. При тяхното изработване могат да се ползват учебните програми по предметите, които са публикувани в сайта на МОН. Ще бъдат отличени 31 проекта, а отношенията с техните автори ще бъдат уредени по закона за авторското право. Освен това за всеки от наградените проекти авторите им ще получат по 100 лева.


Националният образователен портал вече е готов, но няма сървър, на който да бъде качен обяви министър Вълчев. Всяко едно от помагалата струваше между 18 и 20 хиляди лева, тъй като МОН откупи авторските права, за да може учениците да ги ползват безплатно. Заради възникналият проблем надали учебниците ще се появят в интернет преди началото на учебната година. Друг вариант, който се обмисля е те да бъдат издадени на дискове. Въпросът с поддръжката на портала също не е решен. Според договора авторите са задължени да се грижат за него 1 година, след което ангажимента да се поеме от екип на МОН или да се избере нова компания. И за да бъде хаосът съвсем пълен да припомним и другите два проблема - съдебната битка на двата консорциума, които трябва да осигурят интернет за всички училища, както и кражбата на 800-те проектора от поръчаните за следващата година 3000 мултимедийни комплекти за училищата. ( И за двата случая екипът ни вече Ви уведоми)

Източник : в-к „Сега”

Родният образователен портал тръгва от лятото...

С Л Е Д В А Т Ц И Т А Т И...
(коментарите - в края на документа...)

"... Ясни са две трети от изпълнителите за електронното учебно съдържание

Консорциумът Лексис ще изработи Централния образователен портал, от който не само ще се черпи електронно учебно съдържание, но и ще се пишат домашни и ще се осъществява комуникация между ученици, учители и родители. Изпълнителят в лицето на Лексис, включващ СИЕЛА и Лекс.бг , бе определен след процедура на договаряне с Министерството на образованието и науката, до финала на която достигнаха общо петима участници – отделни фирми и консорциуми. Освен Лексис в надпреварата се включи консорциумът на Сирма, Рила Солюшънс и Аксиор , a самостоятелно участваха ITCE – България, CNSys и ЦАПК „Прогрес”. Именно така изглеждаше подреждането им след края на конкурсния етап, в рамките на който кандидатите трябваше да представят и защитят както финансовата страна на офертата си, така и техническите си идеи и предложения. Сумата, отделена от бюджета за изграждането и поддръжката на портала за срока на договора от една година, бе предварително известна – около 500 000 лв . Поради тази причина участници в подбора на претендентите за изпълнители на поръчката твърдят, че акцентът е паднал главно върху техническата страна на офертите и широтата на пакета от съдържание, който са предлагали кандидатите.

Победителят стана ясен в последната седмица на 2005 г., когато бе подписан и договорът с него. Според Веселин Тодоров, управител на СИЕЛА, консорциумът е бил предпочетен заради опита си – Лекс.бг реализира и поддържа успешно съдържанието на едноименния правен портал, а СИЕЛА е утвърдена сред клиентите си, сред които и 1000 училища, като доставчик на образователни информационни системи. Освен това консорциумът е предложил и по-богато съдържание, твърди Тодоров, както и възможност за неговото постоянно актуализиране за периода на поръчката.

Контрактът предвижда порталът да бъде функционален най-късно до 30 юни тази година , като след това изпълнителите ще имат 12 месеца, в които да се грижат за техническата му поддръжка и обновяването на съдържанието в него. Вече е известно и базисното разпределение на задължения между участниците в победилия консорциум за изграждането на портала. По думите на Веселин Тодоров, неговата фирма ще се грижи основно за осигуряването на съдържателната част на портала, както и за предоставянето на компонентите за „говорене”, тъй като за всеки от материалите ще има и възможност те да бъдат чути. Основните технически функционалности ще бъдат гарантирани от Лекс.бг, а изграждането и поддръжката на back-office системата ще е дело и на двете фирми. Подизпълнители не са предвидени.

Целият портал ще бъде базиран на Windows , тъй като това е било едно от изричните условия в тръжната документация, уточни Тодоров. СУБД-то също ще е под SQL Server на Microsoft (... малки уточнения:

1. Moodle, на който ще е базиран порталът не поддържа бази данни за тази СУБД, а за MySQL, PsgreSQLи ORACLE ;

2. Moodleняма релационен модел на базата си данни ) .

Информациите, че порталът ще се прави под отворен код не е съвсем вярна (с изключение на някои компоненти на back-office системата) , а заключенията в тази посока вероятно произтичат от факта, че МОН ще получи пълните права и целия код и документация по проекта, без да се налага да заплаща лиценз за периода на договора и след това. Образователното ведомство ще има пълната свобода да продължи да развива портала, възлагайки работата по него на други фирми, както и да внася промени в него.


В офертата на консорциума Лексис е предвидено още СИЕЛА, в качеството си на издател на учебна литература, да предостави и част от своите курсове в електронен вид. Режимът на качване на електронното съдържание по 30 предмета за гимназиалния курс , за изготвянето на което конкурсът течеше паралелно с този за портала, тепърва ще бъде уточнен. В момента са сключени договорите по 18 от 30-те лота на търга. Министерството ще плати между 18 и 20 хил. лв. за всеки от 30-те предмета. Така сумата ще възлезе на около 600 000 лв (били ли са търсени по-евтини сили и средства?; как са обосновани разходите?; какви са били първоначално заложените?; има ли реална възможност да бъдат осигурени тези средства?) . Сред победителите в конкурса за е-съдържание отново е и СИЕЛА , която е в консорциум със Софийски университет за изготвянето на съдържанието по предметите „химия”, „биология” и „психология, право, философия и свят и личности”. Сред известните спечелили са ОРАК Инженеринг с трите курса по информатика, както и „Просвета” за география и физика, и консорциумът ИК „Труд” и „Сирма” за съдържанието по история. Неясни засега остават български език и литература и математика.
Предвидено е в портала да има както учебно съдържание, така и постоянно актуализираща се информация за нормативната уредба на родното образование, административните процедури в образованието, вътрешноведомствени актове, както и клипинг на всички информации по образователна тематика, излъчвани в електронните медии или публикувани в печатните издания. През седмицата стана ясно, че достъпът до учебните материали от страна на учениците ще става с идентификационни номера и персонални пароли. С такива ще разполагат и учителите, които така ще могат да проверяват работата на възпитаниците си и да поддържат комуникация с тях чрез чат стаи.

"Труд" 23 януари 2006 , 3 стр.

1 млн. ученици и преподаватели в интернет

Даниел Вълчев

" ... Един милион...??? потребители едновременно ???... могат да влязат в бъдещия национален образователен портал. Той е предназначен основно за ученици, учители и просветни експерти.

"Разработен е въз основата на платформата moodle, по която работи и университетът "Хумболт" , обясни Георги Пройчев от ЛЕКСиС. Това е фирмата, разработила портала. Пилотният му проект ще е готов до седмици, а официалният старт ще бъде през юни .

Интересното е, че учителите ще могат да пишат уроците си директно в интернет. Например един педагог да го започва, а други да го разработват, поясниха експертите. Ще има и готови модули, така че всеки да може да се самообразова по дадена тема или учебен предмет. Ще се правят тестове по различните дисциплини, така че учениците да могат да проверяват знанията си непрекъснато. Линкове пък ще ги свързват с други интернет адреси и най-вече с директорията "www.znam.bg". Достъпът до портала е безплатен и ще става както от училищните кабинети, така и от домашните компютри. Потребителите ще имат свои кодове и пароли (виж по-долу).

В специални форуми учениците ще могат да комуникират помежду си в зависимост от възрастовата си група.

През цялото време форумите ще бъдат наблюдавани и цензурирани при необходимост, тъй като все пак става дума за образование, поясни Пройчев. Проталът ще е изцяло на български език. В него ще бъдат качени учебници, книги, самоучители, както и новите електронни учебници (виж по-долу).

"Стандарт" 5 януари 2006 , 3 стр.

"Ще пишат домашни в мрежата..."???

В най-скоро време децата ще забравят тетрадките си за домашна работа и ще започнат да пишат домашните си в интернет. Целта ни е изпитването на учениците също да се прехвърли от класната стая в електронната мрежа на бъдещия ни образователен портал. Това обяви просветният министър Даниел Вълчев.

След като се регистрират в портала, децата ще получават специални номера и потребителски имена. На учителите пък ще се раздават своеобразни "ключове" - пароли, с които да получат достъп до работите на учениците си. Всеки преподавател ще може да проверява работата само на своите възпитаници. Така оценките ще могат да се поставят, без дори да се налагат срещи между децата и учителите им. Това не е дистанционно обучение, а само допълнителен канал за общуване на учителите с учениците, обясни министърът. По думите му подобни практики отдавна се използват по света.

"Стандарт" 17 януари 2006 , 3 стр.


Децата ще слушат уроци в интернет

Стела Стоянова

София. От новата учебна година децата вече ще слушат разказ на уроците си на компютър чрез новия централен образователен портал. Той ще бъде изграден през юни. Конкурсът за създаването му е спечелен от консорциума "Лексис", в който участват издателство СИЕЛА и leks.bg. Порталът ще се стопанисва от консорциума една година. Децата ще могат да пишат и пращат домашни през него, да дават мнения за читанките и да свалят текстове. МОН е в правото си да качва там допълнителни четива . За портала са дадени 500 000 лева. Вече са ясни и повечето фирми, които ще създават виртуалните учебници, с изключение на тези по български и литература и по математика. Фирмата ОРАК е спечелила конкурса за помагала по компютърни науки, които ще бъдат правени предимно от ученици от математически гимназии. "Просвета" пък ще подготви книгите по география и физика, "Сиела" - по химия и биология. Цената на един електронен учебник е 18-20 хил. лв ., като най-скъпи са тези по още неприключилите конкурси.

"Телеграф" 28 януари 2006 , 8 стр.

Пускат тестовете за VII клас (... не е ли само за IXи XII, както е обявено по-долу???) в мрежата

Примерните тестове за кандидат-гимназисти ще бъдат качени в националния образователен портал в интернет заедно с електронните учебници. Това съобщи вчера просветният министър Даниел Вълчев.

Стартът на портала е предвиден за месец юни. Тогава в него ще се появят безплатните е-варианти на учебниците за гимназиалния курс.

Тестовете ще са от полза на учителите, които ще могат да ги модифицират за свои нужди и да дават свои идеи, които да влизат в системата.

" Сега" 16 януари 2006 , IV стр.

ПОЗИЦИЯ

Дигитално или просто комерсиално образование?
С учебници в нета и домашни по мейла учениците няма да станат по-грамотни"

Васил Стоянов

Просветният министър Даниел Вълчев обяви в началото на годината, че 2006-а ще е година на информационните технологии в образованието. Заради това учебното съдържание по 30 предмета ще бъде предлагано на юношите от 9-и до 12-и клас в електронен вид, учебниците ще бъдат качени в образователен портал, а учениците ще пращат домашните си по имейла .

Учебниците по няколко от предметите били вече готови. Този факт обаче звучи малко странно на фона на твърденията, че тепърва МОН ще свиква национални съвещания с експертите и с учители, за да обсъди всеки учебен предмет по отношение актуализирането на учебното съдържание и синхронизирането му с изучаваното същия клас по други сходни дисциплини. Не може обаче
първо да възложиш на авторски екипи
да съставят учебниците, да им платиш по 18-20 хил. лева, а след това да събереш експертите и учителите, т.е. хората, които най-често и най-пряко ще п

В Ъ П Р О С И ПО Ц И Т И Р А Н О Т О ...

1. "СИЕЛА" е част от консорциумът Лексис и ще изадава част от електронните учебници.Като виждаме как Лексис са свършили своята работа, може да си направим извода и за "СИЕЛА"

2. Защо след като има университети с изследвания в областта и потенциала за разработване на подобна софтуерна платформа, проектът е обявен за фирми?

3. „ В него ще бъдат качени учебници,книги, самоучители, както и новите електронни учебници ” – Как? Съвместими ли са (и какви са) стандартите, по които се изготвят електронни учебници със софтуерната платформа, на която се предполага да бъдат качени?

4. Колко и къде са проведените крсове за обучение на преподавателите за работа в средата на националния оразователен портал?

5. След като бе обявено, че той е базиран на Moodle, има ли необходимата функционалност да администрира регистрирането и упавлението на йерархии от учебни заведения и процесите в тях?

6. Проведени ли са допитвания до ръководството на учебното заведение и МОН по отношение на специфичната функционалност необходима за покриване на учебните програми (и имат ли се те в предвид)?

7. Какви са функционалните възможности на разработвнаия софтуер относно обучението на хора с увреждания и за какви видове и степени на увреждане вече съществуват инструменти в софтуера (ако има такива)?

8. Каква е степента на прозрачност на дейностите по изпълнението на проекта и къде може да бъде открита информация за това?

9. Навсякъде пише, че портала тръгва през юни (тогава е официалния старт)!!! Сега сме края на юли, а никъде нищо не се е чуло за този портал, даже един линк да видим какво представлява няма!!! Можеха поне да покажат скрийншотове! Може ли да ни изпратите-а?

10.„... учениците ще пращат домашните си по имейла ” – и без портал мога да изпратя домашното си на имейла на учителя си!!!

„ От новата учебна година децата вече ще слушат разказ на уроците си на компютър чрез новия централен образователен портал. Той ще бъде изграден през юни. ” – Дали ще бъде от новата учебна година?! Остава месец и половина до започването и, а за този портал, който трябвало да е готов юни, нищо не се чува!!! Какъв е резервният сценарий, ако порталът не бъде готов до започването на новата учебна година, и каква ще е полезността му на по-късен етап?

12. „ Заради това учебното съдържание по 30 предмета ще бъде предлагано на юношите от 9-и до 12-и клас в електронен вид, учебниците ще бъдат качени в образователен портал ...” - Защо само за учениците от 9 до 12 клас?

Ние можем да изпратим линк до къде е стигнал проекта BEST (Къде е техния?!). Той ще обслужва не само гмназиите, но и висшите учебни заведения.

Едно прибързано (... , а може би НЕ) заключение: К о нсорциумът Лексис прибира близо 550 000 лв.(500 000 за портала и около 50 000 за учебниците), а нищо не представя по проекта. Изглежда че МОН всъщност е дал парите на вятъра (е не точно на вятъра, но в нечий джоб!!!).

Кой би опровергал горното, кой би опровергал, че в България не всичко се прави на тъмно! Нека бъдем отговорни поне с това, защото то ще остане за децата ни. Нека поне що се отнася до това да държим настрана фирмените интереси и партийните пристрастия

In reply to Daniel Denev

Re: Онлайн учебниците са офлайн засега -

от Milena Leneva -

Интересно как за проект струващ 500 000 не можаха да намерят пари за сървър? Кажете ми, моля, колко трябва да струва един сървър, който да може да поеме този проект?

In reply to Milena Leneva

Re: Онлайн учебниците са офлайн засега -

от Daniel Denev -

Аз обмислям дали да не взема да им подаря един от моите лични. Излиза, че семейния ми бюджет който не е чак толкова голям ми стига за тестови сървъри, а на тях не. Има и друго, дали министър Вълчев знае как го баламосват. Какво значи "Няма сървър"? Как така опряха до учениците да разработват обложките на дисковете? Това е напълно в стил "Спасението на давещия се си е негово дело". До там ли стигнахме. И каква е тази смешна сумичка от 100 (сто) български лева. Моите уважения. Не знам ... тъжен/тъжна ... никога не съм имал високо мнение за себе си, но няма да оставя тази работа така ядосан(а) ...  просто няма. Казват, че съм бил упорит. Може и вярно да е.

P.S. Мисля, че е редно министър Вълчев (или който е в час с това) да научи как го баламосват. Редно си е. злорадо