BŁĄD! Ta baza danych została wykonana na wersji kodu NOWSZEJ > > niż używana przez ciebie obecnie!

BŁĄD! Ta baza danych została wykonana na wersji kodu NOWSZEJ > > niż używana przez ciebie obecnie!

Napisane przez: Roman Rz. ()
Liczba odpowiedzi: 5

BŁĄD! Ta baza danych została wykonana na wersji kodu NOWSZEJ > > niż używana przez ciebie obecnie!

Powyższy komunikat pojawił się podczas próby logowania jako admin na stronę z moodle, aby potem przekierować na stronę http://jp.mlektury.pl/admin/index.php i zaproponować ponowną instalację. Problem w tym, że mój moodle to wersja 3.3.1 a proponowana instalacja dotyczy instalacji 3.2. Czyli komunikat podaje, że chcę podjąć pracę instalacyjną? Ale ja chciałem się tylko zalogować!?

1. Nie mam pojęcia, dlaczego nagle moodle odcięło mi dostęp do strony - jako admin'a? Jako inny użytkownik mogłem się zalogować, ale bez uprawnień admina i możliwości zarządzania. Teraz już w ogóle nie można się tam zalogować.

2. Sprawdzałem na stronie https://www.moodleworld.com/lost-admin-rights-moodle-site-assign-admin-rol
> e-user-moodletips, że można dopisać do config.php wiersz nadający wskazanemu użytkownikowi praw admin. Dodałem ten wiersz, ale aktualnie moodle samodzielnie chce się przeinstalować i nie mam do niego dostępu. No, szkoda mi ostatnio zrobionego kursu.

2. Nie wiem, dlaczego i skąd na stronie pojawiła się instalacja wcześniejszej wersji moodle niż moja? Dlaczego strona przekierowuje na nią?

3. Czy jest możliwe, aby to hosting postawił mi bana na admina, aby wyłudzić opłatę za usługę np. sprzedania mi bazy sprzed awarii?

Jeśli ktoś miał z podobnym problemem do czynienia, proszę o podpowiedź. Z góry dziękuję. Oczywiście mogę na nowo zainstalować 3.3.1, ale jeśli za miesiąc znowu mi coś "wywali"?

Pozdrawiam.

W odpowiedzi na Roman Rz.

Odp: BŁĄD! Ta baza danych została wykonana na wersji kodu NOWSZEJ > > niż używana przez ciebie obecnie!

Napisane przez: Piotr Brzózka ()

jest problem z wtyczkami i nie mam pojęcia dlaczego klikając w link mogę przechodzić instalację uśmiech

W odpowiedzi na Roman Rz.

Odp: BŁĄD! Ta baza danych została wykonana na wersji kodu NOWSZEJ > > niż używana przez ciebie obecnie!

Napisane przez: Przemyslaw Stencel ()

Nie wiem, może są jeszcze jakieś inne możliwe wyjaśnienia, ale dla mnie to wygląda na jakiś ludzki błąd. Ktoś - może Ty sam, może firma hostingowa - niechcący podmienił pliki instalacyjne moodla na starszą wersję. Może spróbować w takim razie wgrać pliki najnowsze (czyli 3.3.1+), oczywiście dogrywając config, i wtedy moodle, zamiast marudzić, że baza danych jest nowsza niż pliki, po prostu się zaktualizuje.

Czy jest możliwe, aby to hosting postawił mi bana na admina, aby wyłudzić opłatę za usługę np. sprzedania mi bazy sprzed awarii?

Nie sądzę, ale na pewno warto hosting poprosić, żeby - zanim cokolwiek zrobisz - zachowali backup (pliki aplikacji, moodledata i bazę) sprzed awarii przez dłuższy czas. Firmy hostingowe mają najczęściej jakieś ustalone terminy, jak długo trzymają backupy (tydzień, dwa). Więc jeśli teraz będziesz coś eksperymentował przez parę dni, to potem może się okazać, że nie ma już powrotu do backupu sprzed awarii, bo go po prostu już skasowali.

W odpowiedzi na Przemyslaw Stencel

Odp: BŁĄD! Ta baza danych została wykonana na wersji kodu NOWSZEJ > > niż używana przez ciebie obecnie!

Napisane przez: Roman Rz. ()

Witam i bardzo dziękuję za podpowiedzi. Ostatni raz wchodziłem tam tydzień temu, pisząc kurs. Niczego na serwerze nie robiłem i komunikaty mnie zaskoczyły. 

Pamiętam, że któregoś razu po instalacji moodle miałem zakazany dostęp do panelu admina i strony, gdyż w kilku folderach znalazły się pliki .htaccess z zakazem dostępu - ja ich nie wgrywałem. Moodle w powiadomieniach sugeruje, aby folder moodledata był niedostępny z zewnątrz. Dlatego w atrybutach folderu zalecane jest ustawienie 770, a nie tak jak w pozostałych 755 - o czym mnie powiadomił hosting. Moodledata miałem zabezpieczony plikiem .htaccess. Myślałem, że hostingowi coś się wgrało automatycznie w kopiach baz danych. Nie mają z tym nic wspólnego i mogą za opłatą przywrócić kopię zapasową bazy, bo mają z kilku dni, ale nie wiem, z którego dnia wybrać, aby potem nie płacić kilka razy za kolejne próby.

Chyba rzeczywiście najrozsądniej będzie przeinstalować jeszcze raz do wersji najnowszej, jak sugerujesz. Potem przeniosę zawartość moodledata, może zadziała. Pozdrawiam.



W odpowiedzi na Roman Rz.

Odp: BŁĄD! Ta baza danych została wykonana na wersji kodu NOWSZEJ > > niż używana przez ciebie obecnie!

Napisane przez: Roman Rz. ()

  1. Niestety, nie udało się przeinstalować moodle. Musiałem założyć nową bazę, zainstalować wcześniejszą paczkę 3.2 i dopiero potem 3.3. Nie udało się odzyskać kursów... Refleksja: czy w ogóle inwestować czas w moodle - pracowałem na nim 2 lata bez problemu, dopiero teraz rozkraczał się po instalacjach 3+, co krok? Może lepsze są jakieś LMS-y do WP lub Buddypress? Instalacji BBP jest ponad 300 tysięcy, ale czy dorównuje moodle? LMSów nie znam. Co sądzicie?
  2. Jak jeszcze zabezpieczyć moodle przed niechcianymi ingerencjami: mam .htaccess i 770 we właściwościach folderu danych moodledata; 
  3. Komunikaty nadal się pokazują - czy oznaczają coś złego i czy u Was znikają?
    Konfiguracja strony może nie być bezpieczna. Upewnij się, że główny katalog z danymi (/moodledata) nie jest dostępny bezpośrednio z sieci.

    Włączanie ustawienia PHP: display_errors nie jest zalecane na stronach komercyjnych, ponieważ komunikaty o błędach mogą ujawnić poufne informacje o twoim serwerze.

  4. Jak dokonywać kopii zapasowej bazy i potem ją ewentualnie przywracać? W razie zgrzytów.

Pozdrawiam.



W odpowiedzi na Roman Rz.

Odp: BŁĄD! Ta baza danych została wykonana na wersji kodu NOWSZEJ > > niż używana przez ciebie obecnie!

Napisane przez: Piotr Brzózka ()

Po prostu uczyć się na własnych błędach, a jeszcze lepiej na błędach innych uśmiech . Naście lat pracy na platformie, praktycznie bez problemów. Obecnie przebudowa platform ale powodem jest zmiana formatu bazy i przypuszczam że mój błąd + kwestia aktualizacji systemów na serwerze. 

A kopie? Trzeba mieć zawsze, ja jeszcze trzymam kopie kursów. Do tego oczywiście kluczem jest też dobry serwer i wsparcie, jeżeli samodzielnie nie ogarniamy bezpieczeństwa.