Student w kohorcie - zapisy

Student w kohorcie - zapisy

Napisane przez: Anna Łuczak ()
Liczba odpowiedzi: 16

Witam,

mam utworzone kohorty w serwisie. Mam też kursy i zalogowanych studentów.

Jaki jest najprostszy sposób, by student SAM zapisał się do odpowiedniej kohorty?

W odpowiedzi na Anna Łuczak

Odp: Student w kohorcie - zapisy

Napisane przez: Piotr Brzózka ()
W odpowiedzi na Piotr Brzózka

Odp: Student w kohorcie - zapisy

Napisane przez: Anna Łuczak ()

Ściągnęłam wtyczkę i wrzuciłam rozpakowaną do odpowiedniego folderu. Moodle "wykrył" ją jak się logowałam. Niestety dalsze czynności są dla mnie niejasne. Nie władam tak dobrze angielskim, a poza tym po raz pierwszy dorzucam wtyczkę. Nie wiem, jak dalej przeprowadzić konfigurację. Czy byłby Pan w stanie podpowiedzieć kolejne kroki?

W odpowiedzi na Anna Łuczak

Odp: Student w kohorcie - zapisy

Napisane przez: Piotr Brzózka ()

Pierwsze, to polecam sprawdzić czy ma Pani właściwą wersję platformy. Drugie nie należy eksperymentować na platformie, na której są wartościowe materiały - szczególnie jeżeli robi się to po raz pierwszy. Wtyczkę można sprawdzić na lokalnej platformie. Mnie trochę martwi że wtyczka została na 3.1.

W odpowiedzi na Piotr Brzózka

Odp: Student w kohorcie - zapisy

Napisane przez: Anna Łuczak ()

Mam wersję 3.0.2.

Teraz zależy mi na informacji, jak to zrobić dalej, gdy:

- zalogowałam się jako potencjalny student

- mam stworzone kohorty

- wtyczka jest wrzucona do odpowiedniego katalogu moodla


Idea moja jest taka, żeby student właściwie już przy zakładaniu konta miał wymuszony zapis do odpowiedniej kohorty. Tak jak uczeń do odpowiedniej klasy. Chyba, że za bardzo kombinuję i jest prostsze rozwiązanie.

W odpowiedzi na Anna Łuczak

Odp: Student w kohorcie - zapisy

Napisane przez: Przemyslaw Stencel ()

... żeby student właściwie już przy zakładaniu konta miał wymuszony zapis do odpowiedniej kohorty...

... Chyba, że za bardzo kombinuję i jest prostsze rozwiązanie.

Myślę, że trochę za mało wiemy, żeby coś sensownego doradzić. Spróbuj opisać, jaki problem chcesz rozwiązać. Bo Twoim problemem nie jest "jak automatycznie przypisać studentów do kohorty" - to jest tylko potencjalne rozwiązanie tego nieznanego problemu, które Ci przyszło do głowy.

Wiemy, że masz na platformie już założone konta studentów - czy tak? Skąd się wzięły? Studenci sami zakładali, czy administrator im założył? Czy to jest ostateczna lista kont, czy będzie się ona powiększać? W jaki sposób? Jaka jest skala? Mówimy o dziesiątkach studentów, czy o tysiącach?

Na jakiej podstawie studenci mają być przypisani do kohort? Skąd Moodle ma "wiedzieć", że student Jan Kowalski ma trafić do klasy A, a Anna Nowak do klasy B? Czy będzie ok, jeśli studenci sami się zapiszą?

I wreszcie, dlaczego chcesz użyć kohort? Co chcesz w ten sposób osiągnąć lub czego uniknąć?

Jeśli trochę więcej będziemy wiedzieć o Twojej sytuacji - a przede wszystkim o tym, jaką bolączkę chcesz za pomocą kohort rozwiązać - to łatwiej nam będzie coś doradzić. Może rozwiązaniem będzie ta wtyczka, którą zasugerował Piotr, może lepszym rozwiązaniem będzie eksport istniejących użytkowników i hurtowe przypisanie ich do kohort za pomocą csv, może dobrym rozwiązaniem będzie skorzystanie z kursów "nadrzędnych", a może jeszcze coś innego.

Używając barwnej analogii, mamy sytuację, w której pacjent przychodzi do lekarza z tabletką i pyta "Panie Doktorze, niech mi pan poradzi, jak mam połknąć taką dużą tabletkę." A lekarz nie wie, co pacjentowi dolega, może wcale nie jest mu potrzebna taka wielka tabletka, wystarczą ziółka? puszcza oczko Problemem nie jest, jak łyknąć tabletkę, tylko ból głowy, a nawet nie ból głowy, tylko jego przyczyna (grypa albo inne paskudztwo). Więc my też, żeby coś sensownie doradzić, musimy wiedzieć, jaki jest problem uśmiech

Zapomnij na chwilę o kohortach i po prostu napisz, jaką masz sytuację i co chcesz osiągnąć, może coś wymyślimy uśmiech

W odpowiedzi na Przemyslaw Stencel

Odp: Student w kohorcie - zapisy

Napisane przez: Anna Łuczak ()

Dziękuję za tak dogłębne podejście do problemu uśmiech


Wiemy, że masz na platformie już założone konta studentów - czy tak? Skąd się wzięły? Studenci sami zakładali, czy administrator im założył? Czy to jest ostateczna lista kont, czy będzie się ona powiększać? W jaki sposób? Jaka jest skala? Mówimy o dziesiątkach studentów, czy o tysiącach?

Uczniowie zakładali sami konta i zapisywali się samodzielnie. Było ich niewielu (ok. 40). Teraz planuję ok. 200 uczniów na platformie. Mają oni być podzieleni na grupy - odzwierciedlające klasy w realnej szkole.


Na jakiej podstawie studenci mają być przypisani do kohort? Skąd Moodle ma "wiedzieć", że student Jan Kowalski ma trafić do klasy A, a Anna Nowak do klasy B? Czy będzie ok, jeśli studenci sami się zapiszą?

Ja chcę przypisać daną grupę do danego kursu, a uczeń sam przypisuje sobie grupę, np. wybierając z możliwych dostępnych. Chodzi mi o to,  żebym, to nie ja się kłopotała zapisywaniem ucznia do grupy.


I wreszcie, dlaczego chcesz użyć kohort? Co chcesz w ten sposób osiągnąć lub czego uniknąć?

Chcę uniknąć tworzenia grup w poszczególnych kursach i zamiast robić po 3 grupy te same w dwóch różnych kursach, wolałabym utworzyć 3 kohorty i przypisać do tych 2 kursów.


I jeszcze puszcza oczko Jeśli mój plan się uda, to czy taki zarejestrowany uczeń i należący do danej kohorty może sobie indywidualnie wybierać inne kursy...?


Może rozwiązaniem będzie ta wtyczka, którą zasugerował Piotr, może lepszym rozwiązaniem będzie eksport istniejących użytkowników i hurtowe przypisanie ich do kohort za pomocą csv

Nie, nie. To będą całkowicie nowi użytkownicy i dobrze by było, gdyby przypisanie do grupy/kohorty odbyło się jednocześnie z zakładaniem konta.


Być może grupy są lepszym/dobrym rozwiązaniem, ale nigdy ich nie stosowałam. W poszukiwaniu informacji na tym forum doczytałam się o istnieniu kohort i stwierdziłam, że to jest to czego szukam, ale czy na pewno...? puszcza oczko





W odpowiedzi na Anna Łuczak

Odp: Student w kohorcie - zapisy

Napisane przez: Przemyslaw Stencel ()

W takim razie, ja osobiście nie używałbym wtyczki "Autoenrol cohort". Z tego, co o niej poczytałem (zastrzegam, że pobieżnie), to tworzy ona kohorty na podstawie jakiegoś pola w profilu użytkownika. Można np. wszystkie osoby o imieniu Anna automatycznie przypisać do jednej kohorty. Gorzej, jeśli ktoś zakładając konto wpisze w profilu Ania zamiast Anna - to wtedy będą dwie kohorty - jedna z Annami, druga - z Aniami. Podobnie by było, gdybyśmy poprosili uczniów o wpisanie nazwy grupy w jakimś polu profilu (np. Department) - też problemem mogłoby być wpisywanie tej nazwy grupy w identyczny sposób. A poza tym - co nie mniej ważne - ta wtyczka jest tylko dla moodle wersji do 3.0 i nie wygląda na to, żeby miała być aktualizowana.

W opisanej sytuacji sugerowałbym raczej skorzystanie z grupowych kluczy dostępu. Załóżmy, że masz 2 kursy (chemia, biologia) i chcesz w każdym z nich mieć 3 grupy (klasa 2a, klasa 2b, klasa 2c). W każdym z tych 2 kursów załóż te trzy grupy, a we właściwościach każdej z tych grup ustaw różne klucze dostępu dla różnych klas, czyli np. klucz dostępu dla klasy 2a to "sezamieotwórzsię" - ten klucz może być identyczny dla grupy "klasa 2a" w obu kursach (chemia i biologia), dla klasy 2b klucz dostępu to "wielkatajemnica", itp. Następnie do każdego z tych kursów dodaj metodę zapisu "zapisy samodzielne, zdefiniuj w niej jakiś klucz dostępu (jakikolwiek, nie będzie on potrzebny) i włącz opcję "Użyj grupowych kluczy dostępu do kursu".

Potem wystarczy uczniom powiedzieć, żeby po założeniu konta kliknęli na nazwie kursu - zostaną wtedy poproszeni o klucz dostępu. Jeśli wpiszą "sezamieotwórzsię", to zostaną wpuszczeni do kursu i od razu przypisani do grupy "klasa 2a", a jeśli podadzą "wielkatajemnica", to zostaną przypisani do grupy 2b w tym samym kursie.

Mam nadzieję, że jasno to opisałem. W razie czego, pytaj.

Chyba że ktoś wymyśli lepszą metodę... Piszcie.

W odpowiedzi na Przemyslaw Stencel

Odp: Student w kohorcie - zapisy

Napisane przez: Piotr Brzózka ()

W profilu można dać pola z listy rozwijanej, największy feler że wtyczka się nie rozwija smutny

W odpowiedzi na Piotr Brzózka

Odp: Student w kohorcie - zapisy

Napisane przez: Przemyslaw Stencel ()

W profilu można dać pola z listy rozwijanej

Fakt! uśmiech Cytat z dokumentacji: Additional tags become available if you have some custom profile fields. Przeoczyłem uśmiech Ale przyznałem się, że czytałem pobieżnie uśmiech

największy feler że wtyczka się nie rozwija

Też fakt! uśmiech

W odpowiedzi na Przemyslaw Stencel

Odp: Student w kohorcie - zapisy

Napisane przez: Anna Łuczak ()

Zrobiłam wszystko zgodnie ze wskazówkami. Uczeń może się zapisać na kurs i z niego korzystać, ale kiedy przeglądam zawartość grupy do której on się zapisał - pusta ;(

W odpowiedzi na Przemyslaw Stencel

Odp: Student w kohorcie - zapisy

Napisane przez: Anna Łuczak ()

A propos kluczy, chętnie ustawię łatwiejsze, tylko, że:

Załącznik ($a)
W odpowiedzi na Anna Łuczak

Odp: Student w kohorcie - zapisy

Napisane przez: Przemyslaw Stencel ()

Na stronie ../admin/settings.php?section=sitepolicies można "poluzować" te wymagania odnośnie bezpieczeństwa haseł (taka zmiana będzie dotyczyła zarówno haseł użytkowników, jak i kluczy dostępu)

Można też (wyłączając opcję "groupenrolmentkeypolicy" na tej samej stronie) spowodować, że klucze grupowe nie będą musiały spełniać tych samych warunków, jak hasła użytkowników.

W odpowiedzi na Anna Łuczak

Odp: Student w kohorcie - zapisy

Napisane przez: Małgorzata T-a ()

Jeżeli to student sam ma wybierać grupę to:

zrobiłabym kursy otwarte (takie kursy info o grupie) z samozapisem, które stanowiły by kursy nadrzędne dla właściwych kursów.

W odpowiedzi na Małgorzata T-a

Odp: Student w kohorcie - zapisy

Napisane przez: Przemyslaw Stencel ()

Też dobre rozwiązanie uśmiech

Oczywiście tworząc połączenia między kursami trzeba by je tak skonfigurować, żeby uczestnicy kursu nadrzędnego byli w podrzędnych kursach zapisywani automatycznie do grup.