Forum ogólne dotyczące platformy Moodle, za wyjątkiem dyskusji związanych z tłumaczeniem.

Do tego celu powołane zostało oddzielne forum Tłumaczenia.

Obraz Janusz Cioczek
Konwersja utf8 na utf8mb4 ?
 

Witam,

w zakładce "Środowisko" znalazłem taką informację zawierającą trzy elementy do sprawdzenia: 

1. "unsupported_db_table_row_format"

Your database has tables using Antelope as the file format. You are recommended to convert the tables to the Barracuda file format. See the documentation Administration via command line for details of a tool for converting InnoDB tables to Barracuda.

2. "site not https"

"Jeśli ten test się nie powiedzie, wskazuje to na potencjalne problemy

Wykryto, że twoja strona nie jest zabezpieczona z użyciem HTTPS. W celu uzyskania wyższego bezpieczeństwa i integracji z innymi systemami, zalecane jest dokonanie migracji strony do HTTPS."

3. "mysql_full_unicode_support"; 

Bieżąca konfiguracja MySQL lub MariaDB korzysta z 'utf8'. Ten zestaw znaków nie obsługuje czterech bajtowych znaków, które zawierają niektóre emoji. Próba użycia tych znaków spowoduje błąd podczas aktualizowania rekordu i wszelkie informacje wysyłane do bazy danych zostaną utracone. Proszę zmienić ustawienia na 'utf8mb4'. Szczegółowe informacje można znaleźć w dokumentacji."

Co z tym zrobić, może istnieje jakiś poradnik krok po kroku...  moje moodle jest na hekko.pl

Będę wdzięczny za pomoc - rok szkolny zbliża się wielkimi krokami (nie chcę "namieszać")

Pozdrawiam!

 
Obraz Tobiasz Lasociński
Problem po upgrade 2.7 do 3.3
 

Witam,

mam problem z dodawaniem nowych tematów po upgrade z 2.7 do 3.3.

Jak na razie wszystko inne działa, nie mogę tylko dodawać tematów. Gdy klikam "Dodaj temat" dostaję czarny ekran. Podejrzewam że może to być problem z jakimś plugin-em, ale w logach nic nie widzę...

Miał ktoś podobny problem? Na forum nic nie znalazłem...


Na stronie głównej po włączeniu trybu debugowania mam tylko błąd:

"pix_url is deprecated. Use image_url for images and pix_icon for icons."

 
Obraz Wojciech Hruban
Rejestracja nowych użytkowników z systemem edycji e-mail przy pierwszym logowaniu.
 

Witam,


Mam następujący problem: Mam do zarejestrowania ok. 10000 osób do kursów e-learningowych w mojej firmie. Problem w tym, że nie mam żadnej bazy e-mail tych osób, lecz maile ich pracodawców, a naszych podwykonawców. Mogę jedynie stworzyć konta w oparciu o adresy e-mail podwykonawców.

Wpadliśmy w pracy na pomysł, aby stworzyć loginy użytkowników na podstawie ich numerów w naszej bazie lub po numerach PESEL. Adresu e-mail w tym momencie byśmy nie podawali lub podali adres e-mail pracodawcy. W momencie pierwszego logowania chcielibyśmy, aby kursant mógł zmienić hasło, zmienić nazwę użytkownika, dodać/edytować swój adres e-mail na który otrzymywałby nasze certyfikaty po zdaniu egzaminu i wyrazić zgodę na przesyłanie do niego wiadomości z portalu. Czy jest to możliwe?

Dziękuję za poświęcony czas.


Pozdrawiam

 
Obraz Marcin Ćwikliński
Problem po aktualizacji Moodle 3.3.2
 

Witam,

proszę o pomoc po aktualizacji do Moodle 3.3.2 mam problem z dodawaniem zasobów do kursu. Obojętnie co próbuje dodać przekierowuje mnie na pustą stronę.

Z góry dziękuję za pomoc uśmiech

 
Obraz Wojciech Hruban
Narzędzie do implementacji prezentacji z opcją śledzenia postępów.
 

Witam,

W firmie zaimplementowano u mnie od niedawna Moodle do tworzenia portalu e-learningowego. Potrzebuję przenieść stare dotychczasowe prezentacje ze starego portalu tworzone w powerpoint. Problem w tym, że z góry mam wymóg, by administrator mógł śledzić postępy każdego "studenta", w tym % przejrzanych stron prezentacji z kursów. Niestety, obecny system śledzący pliki ppt i pdf wyświetla tylko pobranie plików. Jest coś takiego jak h5p, gdzie można śledzić postępy, lecz jest to b. proste narzędzie, a przeniesienie kilkudziesięciostronicowych prezentacji w jpeg łączy się z dużą czasochłonnością.

Czy kojarzycie może jakieś narzędzie moodle'a, do którego mogę wkleić prezentację (nawet wygenerowaną do mhtml w powerpoint) by zaimplementować w niej śledzenie przeglądania stron prezentacji w %?

Pozdrawiam,

Szechem

 
Obraz Roman Rz.
pola formularza logowania a eksport wyników quizów
 

Witam. Po zapoznaniu się z tematem formularza logowania w moodle i dodawaniem pól użytkownika w archiwalnych wpisach sprzed lat mam dwa problemy, z którymi od tygodnia nie potrafię sobie poradzić:

1. Chcę dopisać pola do formularza logującego się użytkownika: klasa i szkoła, aby pojawiały się przed polami miasto i kraj, i były obowiązkowe.

2. Chcę, aby w wyniku quizu (testów, prac) podczas przeglądania i przede wszystkim eksportu do pliku excela, pola te: klasa, szkoła, miasto były widoczne, aby można było sortować według nich wyniki quizu - np. wg w klas i szkół (w zespole szkół).

W plikach językowych można zmieniać określone nazwy, ale potem i tak nie ma ich w tabelach wyników, chociaż w polach użytkownika, profilach owszem, są. W tabelach pojawiają się: Nazwisko, Imię, Instytucja, Wydział, ale tych dwóch ostatnich nie ma jako obowiązkowe pola formularza logowania użytkownika. Chętnie bym je podmienił na Klasa i Szkoła, ale już mi zabrakło pomysłu, jak tego dokonać.

Pozdrawiam.

Z góry dziękuję za podpowiedź. Pracuję na moodle 3.3.1.


 
Obraz Piotr Cieślak
Problem ze SCORM
 

Witam,

mam problem z pakietem SCORM na Moodle (wersja 2.9.9).

Zewnętrzny edytor treści linukuje pdf w pakiecie SCORM w elemencie iframe. Moodle obiekt SCORM osadza również w iframe.

Standard HTML nie pozwala na zagnieżdżanie iframe w iframe co powoduje, że przeglądarki nie pobierają źródła wewnętrznego elementu.

Czy spotkaliście już z takim problemem?

Pozdrawiam

 
Obraz Piotr Brzózka
Kompetencje w certyfikacie
 

Szybkie pytanie - udało się komuś włączyć wyświetlanie kompetencji kursu w certyfikacie? W ustawieniach certyfikatu cały czas aktywne mam wyłącznie pole Nie, natomiast same kompetencje działają. 

 
Obraz Anna Łuczak
Student w kohorcie - zapisy
 

Witam,

mam utworzone kohorty w serwisie. Mam też kursy i zalogowanych studentów.

Jaki jest najprostszy sposób, by student SAM zapisał się do odpowiedniej kohorty?

 
Obraz Roman Rz.
BŁĄD! Ta baza danych została wykonana na wersji kodu NOWSZEJ > > niż używana przez ciebie obecnie!
 

BŁĄD! Ta baza danych została wykonana na wersji kodu NOWSZEJ > > niż używana przez ciebie obecnie!

Powyższy komunikat pojawił się podczas próby logowania jako admin na stronę z moodle, aby potem przekierować na stronę http://jp.mlektury.pl/admin/index.php i zaproponować ponowną instalację. Problem w tym, że mój moodle to wersja 3.3.1 a proponowana instalacja dotyczy instalacji 3.2. Czyli komunikat podaje, że chcę podjąć pracę instalacyjną? Ale ja chciałem się tylko zalogować!?

1. Nie mam pojęcia, dlaczego nagle moodle odcięło mi dostęp do strony - jako admin'a? Jako inny użytkownik mogłem się zalogować, ale bez uprawnień admina i możliwości zarządzania. Teraz już w ogóle nie można się tam zalogować.

2. Sprawdzałem na stronie https://www.moodleworld.com/lost-admin-rights-moodle-site-assign-admin-rol
> e-user-moodletips, że można dopisać do config.php wiersz nadający wskazanemu użytkownikowi praw admin. Dodałem ten wiersz, ale aktualnie moodle samodzielnie chce się przeinstalować i nie mam do niego dostępu. No, szkoda mi ostatnio zrobionego kursu.

2. Nie wiem, dlaczego i skąd na stronie pojawiła się instalacja wcześniejszej wersji moodle niż moja? Dlaczego strona przekierowuje na nią?

3. Czy jest możliwe, aby to hosting postawił mi bana na admina, aby wyłudzić opłatę za usługę np. sprzedania mi bazy sprzed awarii?

Jeśli ktoś miał z podobnym problemem do czynienia, proszę o podpowiedź. Z góry dziękuję. Oczywiście mogę na nowo zainstalować 3.3.1, ale jeśli za miesiąc znowu mi coś "wywali"?

Pozdrawiam.