zamulony moodle

zamulony moodle

Napisane przez: Artur Szczygieł ()
Liczba odpowiedzi: 11

Po wydarzeniach, które opisałem tutaj moodle "stanął". Otworzenie podstrony, rozwinięcie podmenu, przeładowanie strony po zapisaniu, zmiana opcji - trwa baaardzo długo. Sprawdzałem na różnych kompach, mam też potwierdzenie od użytkowników.

Często zdarza się, że przy próbach przeładowania strony pojawia się "500 Internal Server Error". Posprawdzałem jakieś podstawowe opcje ale nic nie wskazuje, żeby w samych opcjach administracyjnych moodla były powłączane opcje obciążające serwer.

Gdzie szukać problemu? Hostingodawca? Mysql? Moodledata (który nota bene ma 3 GB wielkości! - przy kilkunastu niezbyt dużych kursach i 300 użytkownikach)?

 

W odpowiedzi na Artur Szczygieł

Odp: zamulony moodle

Napisane przez: Bartosz Cisek ()

To jest serwer dedykowany, vps czy hosting?

W odpowiedzi na Bartosz Cisek

Odp: zamulony moodle

Napisane przez: Artur Szczygieł ()

hosting...

... że to raczej po stronie serwera?

Napisałem do nich ale na razie nie mam odpowiedzi.

W odpowiedzi na Artur Szczygieł

Odp: zamulony moodle

Napisane przez: Bartosz Cisek ()

Opisane przez Pana problemy są charakterystyczne dla przeciążonego systemu. Nie widzę tutaj błędów logiki aplikacji, raczej niedostatecznej ilość zasobów (RAM, CPU) na której on działa. A to w dość prosty sposób prowadzi do parametrów hostingu. 

W odpowiedzi na Bartosz Cisek

Odp: zamulony moodle

Napisane przez: Artur Szczygieł ()

Po kilkukrotnej wymianie maili i drobnych zmianach, które nic nie wniosły zasugerowano mi "optymalizację witryny" i "wyłączenie statystyk".

Wyłączenie statystyk w moodlu? To się jakoś da?

Na nieszczęście dla dostawcy hostingu przy jednoczesnym logowaniu się do moodla 10 osób pojawia się komunikat:

Resource Limit is Reached

... którego znaczenia się domyślam, ale...

czy można gdzieś z poziomu moodla zdiagnozować sytuację?

 

ps.: hostingodawca to az.pl

W odpowiedzi na Artur Szczygieł

Odp: zamulony moodle

Napisane przez: Bartosz Cisek ()

Nowe wersje Moodle mają więcej funkcji, ale i potrzebują więcej zasobów. Z którego planu hostingowego w az Pan korzysta? Może wystarczy przenieść się na wyższy?

W odpowiedzi na Artur Szczygieł

Re: Odp: zamulony moodle

Napisane przez: Andrzej R. ()

Witam 

Mam ten sam problem. Moodle na az.pl. Wybrany plan to biznes, a więc chyba wystarczająco wysoko. 

Też mi zaczyna brakować pomysłów. Jeżeli coś się nowego urodzi to proszę o rozwiązanie.

Pozdrawiam

W odpowiedzi na Andrzej R.

Odp: Re: Odp: zamulony moodle

Napisane przez: Artur Szczygieł ()

Plan: personal - przejście wyżej niemożliwe.

Niezależnie dokonałem pewnego odkrycia na serwerze:

w różnych katalogach moodla odkryłem pliki o nazwie core i kliku cyferkach np. core.234956 sytuacja jest przedziwaczna, gdyż przy próbie backupu plików okazało się, że katalog moodle (nie moodledata) zajmuje ... prawie 1GB. Winne termu były pliki core o rozmiarze do 70 MB. Nie wiem co się dzieje i skąd te pliki. Wyrzuciłem je z serwera w nadziei, że może one są winne zamuleniu moodla, ale nic to nie zmieniło.

 

 

W odpowiedzi na Artur Szczygieł

Odp: Re: Odp: zamulony moodle

Napisane przez: Bartosz Cisek ()

Pliki core to zrzut pamięci procesu kiedy coś pójdzie bardzo nie tak. To coś w rodzaju czarnej skrzynki z której administrator może się dowiedzieć co się wydarzyło. Sprawę warto zgłosić do hostingodawcy i obawiam się że tylko tam obaj Panowie mogą szukać pomocy. 

W odpowiedzi na Bartosz Cisek

Odp: Re: Odp: zamulony moodle

Napisane przez: Artur Szczygieł ()

Dostałem od hostingodawcy m.in taką informację.

także proponuję weryfikację pracy aplikacji Moodle. W chwili obecnej generuje ona dużą ilość procesów PHP przekraczającą 10 jednocześnie wykonywanych procesów PHP. Komunikat 500 oznacza przekroczenie czasu wykonywania skryptu PHP lub przekroczenie 10 jednocześnie wykonywanych procesów.

Nie jestem ekspertem od php ani tego co może wygenerować moodle a czego nie i co jest normą. Jak sprawdzić moodle? Wyłączać (odinstalowywać) dodatki? Coś innego? Z tego co na poziomie standardowym może zrobić admin to w sieci znalazłem i sprawdziłem. Nie przyniosło to efektu.

Stary wątek z tego forum mówi coś o ustawieniach  .htaccess ale nie wiem czy w tej chwili jest to aktualne. A szczerze  mówiąc nigdy w instalacjach moodla tego nie ustawiałem.

W odpowiedzi na Artur Szczygieł

Odp: Re: Odp: zamulony moodle

Napisane przez: Bartosz Cisek ()

Jeśli usunięcie nadmiarowych rozszerzeń nie pomogło, wygląda na to że hosting nie ma wystarczających parametrów by utrzymywać Moodle.