Ustawienia odpowiedzi w quizach

Ustawienia odpowiedzi w quizach

Napisane przez: Bartek Mańk ()
Liczba odpowiedzi: 5

Czy jest możliwość ustawienia pytania w quizie tak by:poprawne było więcej niż jedna odpowiedź a punkt za pytanie był przyznany tylko wtedy, gdy zostaną zaznaczone wszystkie poprawne i żadna błędna odpowiedź?

Czyli na przykład jeśli nie zostanie zaznaczona jedna z prawidłowych odpowiedzi to uczeń dostanie zero punktów a nie jakąś część przypadającą na inne zaznaczone poprawnie.

W odpowiedzi na Bartek Mańk

Re: Ustawienia odpowiedzi w quizach

Napisane przez: Przemyslaw Stencel ()

Rozumiem, że chodzi o pytania wyboru...

Trzeba włączyć opcję "Więcej niż jedna odpowiedź" (znajduje się ona pod ogólną informacją zwrotną) - wtedy będzie można zdefiniować więcej niż jedną poprawną odpowiedź.

Natomiast jeśli chodzi o punkty... załóżmy, że pytanie ma 5 opcji, z czego dwie są poprawne, a trzy błędne. Każda opcja poprawna powinna być wtedy punktowana 50% - dzięki temu uczeń dostanie 100% tylko jeśli zaznaczy obie. Natomiast za opcje błędne trzeba dać procenty ujemne, żeby zapobiegać sytuacji, że uczeń zaznaczy oprócz opcji poprawnych również jakieś błędne, a mimo to otrzyma 100%. Trzeba się tylko zastanowić, ile tych ujemnych procentów dać. Skoro są trzy opcje błędne, to można za każdą dać -33,333%, wychodząc z założenia, że wszystkie opcje poprawne powinny się sumować do 100%, a wszystkie błędne do -100%. Można też za każdą błędną dać -50%, wychodząc z założenia, że opcje błędne powinny być tak samo "wycenione", jak opcje poprawne. Wreszcie (chociaż to już chyba raczej tylko w wyjątkowych przypadkach, jeśli w ogóle) można dać za każdą błędną opcję -100%, wychodząc z założenia, że zaznaczenie jakiejkolwiek błędnej opcji dyskwalifikuje pytanie całkowicie, nawet jeśli uczeń zaznaczy pozostałe opcje poprawnie.

W odpowiedzi na Przemyslaw Stencel

Re: Ustawienia odpowiedzi w quizach

Napisane przez: Bartek Mańk ()

Dziękuję za wyczerpującą odpowiedź. uśmiech

Mniej więcej tak robiłem, choć nie pomyślałem o ujemnych punktach za błędne odpowiedzi (-100% rozwiązuje problem zaznaczenia dowolnej złej). Ale mój problem jest trochę inny.

Przykładowe ytanie ma wyglądać tak:

  • pięć odpowiedzi w tym dwie prawdziwe
  • można za nie dostać tylko 1 pkt lub 0 pkt
  • punkt dostaje się za zaznaczenie dwóch odpowiedzi prawdziwych
  • każda inna sytuacja (niezaznaczenie którejś prawdziwej lub zaznaczenie dowolnej nieprawdziwej) skutkuje 0 punktów

 

Jeśli dam (-100%) za odpowiedź błędną to dowolna błędna odpowiedź faktycznie kasuje punkty - dzięki za podpowiedź. Ale nadal jeśli zostanie zaznaczona jedna z dwóch to dostaję przypadającą na nią część punktów - a powinno być zero.

Pytanie ma byc skonstruowane tak jak na przykład pytania na egzaminie na prawo jazdy - tam właśnie można dostać 1/0 a punkt tylko za zaznaczenie wszystkich dobrych i żadnej złej.

Próbowałem opisanej przez Pana metody kombinując jakoś z zaokrąglaniem, ale zawsze otrzymywałem sytuacje, w których uczeń mógł dostawać część punktu.

pozdrawiam

Bartek Mańk

W odpowiedzi na Bartek Mańk

Odp: Re: Ustawienia odpowiedzi w quizach

Napisane przez: Zenon Należny ()

Ja to robię w ten sposób.

W treści piszę odpowiedzi np. A, B, C, D, E itd

a wpolach odpowiedzi wpisuję

poprawne odpowiedzi to A B i D

poprawne odpowiedzi to A C i D

Lub inne przykłady

wtedu można wybrać jedą odpowiedź i dać 1 pkt a za pozostałe 0pkt

W odpowiedzi na Bartek Mańk

Odp: Ustawienia odpowiedzi w quizach

Napisane przez: E P ()

Wydaje mi się ze najlepszym rozwiązaniem jest dograć rodzaj pytania: All or Nothing Multiple Choice. Tam bez kombinowania z procentami mozna zrobić taki efekt.