Форма на оценяване на Диктовка

Форма на оценяване на Диктовка

от Daniel Denev -
Number of replies: 0

Форма на оценяване на Диктовка

СТРУКТУРА

  Диктовката се провежда в реално време, като предварително подготвен текст се чете на студентите, които записват чутото. Текстът трябва да бъде самостоен (свързан и цялостен). Подборът на текста по тематика и дължина се определя от спецификата на учебната дисциплина и изпитните цели. Преподавателят предварително прави „ключ” за оценяване – това са местата в текста, за които очаква, че студентите могат да допуснат грешка (препинателни знаци, граматически и/или правописни особености и др.).

ПРОЦЕДУРА

  Диктовката се чете три пъти от диктор, който спазва правоговорните правила на езика. Целта на първото четене, при което студентите не пишат, е те да се ориентират в съдържанието на текста. Второто четене представлява самото диктуване. Дикторът чете текста по смислови цялости в рамките на всяко изречение, като съобщава препинателния знак за край на изречението, но не и пунктуация вътре в изречението. Дава се време на студентите да прегледат написания от тях текст и да отстранят допуснатите грешки. Следва трето четене, по време на което те имат още една възможност да коригират, като сравняват написаното с чутото от диктора. Накрая се събират диктовките на студентите.

НАЧИН НА ОЦЕНЯВАНЕ

  В ключа за улеснение са маркирани предполагаемите места, на които се допускат грешки. При един от подходите за всяка допусната грешка се отнемат стотни от оценката, като се започва от оценка Отличен 6.00 и се отнемат например по 0.25 за пунктуационна грешка и по 0.50 за правописна и за граматическа. При този подход внимателно трябва се прецени дължината и трудността на диктовката, за да не се окаже, че е непостижимо получаването на отлични оценки. При друг подход общият брой на предполагаемите места, на които се допускат грешки определя максималния възможен точков бал за оценяване на диктовката. За всяка грешка, независимо дали е на предполагаема позиция или на съвсем неочаквано място, се отнема по 0.5 т. за пунктуационна грешка и по 1 точка за правописна и за граматическа грешка. Сборът от “наказателни” точки се вади от предварително определения максимален положителен бал. Резултатът може да се преизчисли по шестобалната скала за оценяване по предварително зададена схема.