Преносимост дигиталното дидактическо съдържание между средите за виртуално обучение

Преносимост дигиталното дидактическо съдържание между средите за виртуално обучение

от Daniel Denev -
Number of replies: 0

Преносимост електронното дидактическо съдържание между средите за виртуално обучение


Огромният потенциал на новите информационни и комуникационни технологии се разгръща особено ефективно в последното десетилетие при разработването на съвременните системи за виртуално обучение (СВО) . Основните задачи при усъвършенстването на новите педагогически похвати са свързани с разработване на учебни материали, създаване на предметни тестове, моделиране и управление на процеса на обучение, обмен на данни и др. Всяка СВО използва различни средства за реализирането на тези задачи, като водеща цел е постигане на стабилност и независимост от средата, в която се провежда обучението.

Осигуряването на преносимост (съвместимост) на електронните дидактически материали (наричани и ресурси) е един от основните проблеми, които стоят пред съвременните СВО. Причината за неговото наличие е големият брой стандарти за електронно обучение ( СтеО ), които се променят непрекъснато и не могат да бъдат спазвани стриктно. Множеството характеристики и параметри на СтеО, които дадена СВО трябва да удовлетворява, обикновено оскъпява проекта на разработка без гаранция за осигуряване на преносимост. Не винаги строгото следване на СтеО води до стандартизиране на учебни ресурси. За да бъдат решени горепосочените проблеми, е необходимо да се разработят автоматични методи за осигуряване на преносимост на учебни ресурси и данни в СВО.

Целта нанастоящата публикация във форума
е да сепредизвика дискусия по въпросите касаещи известните СВО и СтеО, с цел широка експертна база по разработване на методики и средства за осигуряване на преносимост в СВО на учебниресурси и данни във формати, подходящи за визуализация, печат идопълнителна обработка с автономни системи.
  • постигането на поставената цел изисква решаване наследните основни задачи :
  • анализ на съществуващи СВО и СтеО;
  • разработване на методика за осигуряване на преносимоств СВО;
  • проектиране на софтуерни средства за преносимост;
  • разработванена софтуер за експорт и импорт на учебни ресурси и данни в електронни формати, подходящи за визуализация, печат,допълнителна обработка, автономно разглеждане, и др.;
  • тестване и провеждане на експерименти вконкретна СВО с подобряване на функционалността.

Методиката за осигуряване на преносимост на учебни материали итестове , която се предлага, е свързана със създаване на среда за трансфер на данни между двехранилища (repositories) на данни при следването на определени СтеО. Разработването на такавасреда би следвало да протече на три етапа:

  • създаване на модулза избор на СтеО, в които да бъдат експортирани учебните ресурси;
  • разработване на модул за експорт наресурсите в избрания стандарт;
  • и модул за импорт на експортираните дигитално дидактическо съдържание (ресурси).

Основната идея на методиката за експорт на учебни курсовеизисква проектиране на обща схема за осигуряване на експорт на курс , която осигурява независимо от средата обучение на учащия.

Процесът на осигуряване на преносимост на учебен курс изисква разработване на модул за експорт на курс,който включва последователно обхождане на вече създаден учебен курс и паралелнои динамично създаване на файлове, необходими за описание на offline процесана обучение, създаване на архивиран курс, съхранениена архивирания курс на посочено от потребителя място . В резултат потребителят може да разглежда експортирания учебен курс на собствения сикомпютър, независимо от системата, тъй като единственото необходимо условие за обхождане на курса е наличието на Web браузър.

Основна тема, която поставя на обсъждане тази публикация тук, е свързана с разработването на методика за осигуряване на синтез и експорт на данни в различни електронни формати ( SCORM, IMS и др.), подходящи за визуализация, печат и допълнителна обработка с автономни системи.

Предлагаме реализацията на средата за експортиране на дигитално дидактическо съдържание да премине през два етапа :

синтез на необходимата информация и експорт на извлечените данни.

До момента сме извършвали експортиране от средите LAMS, Moodle, ReLOAD, WeLOAD, ExE и др. Успешното приключване на проведените експерименти показват, че Moodle е изключително гъвкава, универсална и ефективна СВО, осигуряваща експорт на учебни ресурси и данни. Недостатък е несъвместимостта на експортираните курсове от по старите версии в по-новите, а също така, невъзможността в Moodle да се създават SCORM пакети (не само да се развръщат)

На обсъждане ще предложим тук и проблемите, които се срещат при прилагането на СтеО за осигуряване на преносимост.
При наличието на повече участващи експерти в дискусията в крайна сметка ще се очертае рамката на методики за осигуряването на преносимост на различни типове дигитално дидактическо съдържание (курсове, материали и задачи). Предполага се при тази дискусия всеки да сподели опита си в тази насока, и експериментите си с LAMS, Moodle, ReLOAD, WeLOAD, ExE, ATutor.

Системи за виртуално обучение

Виртуалното обучение е решение на предизвикателството,свързано с образованието и комуникациите, което отправя глобалната мрежа. Тазинова форма на обучение представлява предаванена знания и умения , което се подпомага или изцяло се провежда чрез Интернет . Първоначално виртуалнотообучение започва в корпоративните отдели за обучение, в училищата и вуниверситетите като допълнение към стандартните методи, а днес то обхваща широкнабор от възможности, които могат да бъдат използвани за обмен на информация,опит и идеи.

В своите различни форми виртуалното обучение предлагамножество предимства:

  • персонализация – средствата засамообучение позволяват на обучаемите да напредват според своите възможности,да избират вида и начина на доставяне на учебните ресурси на базата на своитепредпочитания и да съставят модули, които съдържат образователни единици,отговарящи на нуждите им;
  • достъпност – потребителите могат даполучават достъп до ценно съдържание от всяко място с помощта на Интернет. Товаозначава, че учебните ресурси за виртуално обучение могат да достигат до почтинеограничена публика и студентите да не се влияят от разликите във времевитезони;
  • стандартизираност виртуалнотообучение позволява обмяна и поделяне на учебни обекти;
  • отчетност тестването, оценяванетои проследяването на учебния процес са автоматизирани, така че всички участници(обучаеми, преподаватели, и автори) могат да бъдат разпределени съгласнотехните отговорности в процеса на обучение.

СВОпредставляват комплексна ихомогенна образователна среда, която предоставя възможности за преподаване, ръководене, обучение идруги дейности на потребителите по всяко време, независимо от тяхнотоместоположение чрез комуникационна мрежа, осигуряваща взаимодействие междупотребителите.

СВО могат да подобрят(и дори да заместят) традиционните методии материали като дискусии в класната стая, учебници, компактдискове и компютърниматериали, които нямат друга възможност да бъдат разширени, за да посрещнатпредизвикателствата на новото време.

До момента са разработени голям брой СВО като:

.LRN,Angel, ATutor, BlackBoard, COSE, Desire2Learn,eCollege AU, ILIAS, IntraLearn SME, Janison Toolbox, Jones e-education V2004,LON-CAPA, Teknical Virtual Campus, WebCT 4.1 Campus Edition, WebCT Vista 3.0 идр.

.LRN е една от най-широкоразпространените системи с отворен код за провеждане на обучение и изследвания. Днес се използва почти от половин милион потребители в повече от 18 държави посвета. Благодарение на прецизно разработената си структура, която осигурява използванена новостите на съвременното обучение, .LRN се използва от висши институции, асъщо и от правителства и други организации с учебна насоченост.

.LRN осигурява завършена структура , предоставящавъзможност за управление на учебносъдържание, курс и обучение. Студентите могат да свалят цели курсове въвформат, които може да бъде съхранен на потребителския компютър [EduTools].


Angel 6.2 се усъвършенства в областта на обучението и преподаването посредствомразработването на системата за управление на обучението ANGEL, която се основавана MindClick TM ProcessTechnology . Новите технологии в сферата на обучението дават възможност на ANGEL|LMS да провежда на тестове заопределен период , да помага за придобиванетона учебен опит и най-важното – да усъвършенства познания . ANGELе една от най-добрите технологии, които помагат на виртуалното обучение даслужат на обучаващите се и да им осигуряват неограничени учебни ресурсипосредством предоставяне на неограничен достъпдо данни и индивидуална информация за потребителите посредством интегрираниприложения.


ANGEL използва шаблони насъдържанието при разработването педагогически усъвършенствани курсове и ефективни учебни ресурси . Споделенитехранилища на данни помагат за постигането на повторно използваеми учебни ресурси . Студентите могат да съхраняватучебни курсове на собствения си компютър. Преподавателите имат възможност дапубликуват съдържанието на курса, записано на CD-ROM за преглед от студенти, които нямат достъп до Интернет [Angel6.2].

ATutor
е Web - базирана система сотворен код за управление на обучението, проектирана за осигуряване надостъпност и адаптивност на учебния процес. Преподавателите могат бързо и леснода разработят, пакетират и предоставятна обучаемите Web - базирани учебни ресурси, да възстановят и импортират пакетираните учебни ресурси и да направляват online собствените си курсове.Студентите се обучават в една адаптивна среда за обучение. ATutor е първата СВО,която спазва спецификациите за достъпност W3C WCAG 1.0 , позволяваща достъп на потенциалните обучаеми, преподаватели и администратори,включително и тези, които използват помощни технологии. Съгласуването с W3C XHTML 1.0 спецификация помага на системата ATutorда работи съвместно с всички технологии, използващи стандарти. ATutor спазва също IMS / SCORM Content Packaging спецификациите, позволяващи на разработчицитена учебни обекти да създават многократно използваемиединици, които могат да бъдат обменяни с други СВО. Учебни ресурси, създаденисъгласно IMS или SCORM могат да бъдат импортирани в ATutor. Студентите могат да конвертираткурса в подходяща за offline разглеждане версия [ATutor 1.4.3].

Систематаза обучение Blackboard е водеща система за управлението на учебния процес,базирана на платформите за обучение от трето поколение. Динамичноразработваната учебна програма и споделянето на учебни ресурси осигуряват гъвкавост и контрол на обучението . Прецизната система за оценяване и обратна връзка с обучаемия позволяват на преподавателите да управляват ефективно провежданетона оценяването. Дискусионни бюлетини и нови виртуални стаи дават възможност за динамично сътрудничество и комуникация вразглежданата средата за обучение. Blackboard спазва спецификацията SCORM 1.2 , което позволява на потребителитедостъп до огромно множество от учебни ресурси, осигуряващо им важното свойство преносимост и многократно използване . Преподавателите могат да публикуват курсове,като ги запишат на CD-ROM, а след това студентите имат възможност да разглеждат offline версията на съхранения курс и динамично да го свързват с onlineверсията на курса [Blackboard 6].

COSE e СВО, която предоставявъзможности за обучение посредством създаванена учебни ресурси (в и извън системата) и оценяване на получените знания . Това позволява на обучаващия се давижда връзката между оценяването и останалите учебни дейности, да преглеждаучебните обекти, да комбинира традиционното обучение с виртуалното в контекстана специфичните възможности на виртуалното обучение. COSE е проектирана за обучениепосредством обхождане на курсове , прикоето обучаемият трябва да бъде активната страна в процеса на обучение .Важно място в този процес заема комуникацията и съвместната работа между всичкистуденти, които се обучават по даден курс. COSE позволява учебните ресурси дабъдат стабилни и многократно използвани.

Всички обекти в системата COSE се описват с ключови думи . Преподавателите иобучаемите могат да търсят отделни обекти в COSE сървъра и да включват тезиобекти в собствените си разработки, без да се прави физическо копие на обекта. COSE позволява избрано съдържание или учебни ресурси да бъдат съхранени на CD-ROM за offline търсене и разглеждане . Тези възможности помагат напотребителя да развие своите умения много по-бързо. COSE учебни ресурси могатда бъдат пакетирани в IMS формат и експортирани . Преподавателят може дасъздава задачи за оценяване.

Средата Desire2Learn е платформаза обучение, която комбинира система зауправление на обучението , портал и оценяваща система . Поради тазипричина Desire2Learn се характеризира със следните особености:

  • My Home –персонализирано, централизирано място за всички участници в курса на обучение,което се определя от самия потребител (подобно на портала);
  • My Settings –потребителят може да направи, така че системата да изглежда и функционира кактона него му е удобно посредством избор на предоставените им възможности занастройка;
  • My Calendar –осигурява лесен достъп на потребителите до всички курсове и лични събития;
  • My Notes – включва пространство,където студентите могат да създават и организират бележки, свързани с личнистраници със съдържание;
  • My Bookmarks – представлявавръзка, която позволява на потребителя да се върне бързо към определена точка вучебния курс;
  • My Locker/Briefcase –позволява на потребителя да съхранява лични файлове или документи в едно точноопределено място, което ще осигури достъп отвсякъде;
  • My Updates and News –администраторите могат да изпращат известия, които ще бъдат видими в “My Home”;
  • Document Sharing –позволява споделяне на документи с всички останали, които са от същия клас.

Преподавателите имат възможност за записване на учебни курсове на CD-ROM сцел offline разглеждане. Студентите могат да съхраняват курсове в подходящ запечат формат на собствения си компютър [ D2L ].

Системата eCollege е проектирана специално за поддръжкана online преподаване и обучение посредством създаване на учебни курсове катопоследователност от единици или множество от категоризирани свойства.Съдържанието на курса се моделира чрез визуаленредактор, които позволява online разработване и редактиране безизползването на HTML . Позволява разширяванетона съществуващи курсове с нови учебни обекти или специални мултимедийниефекти, а също и конвертирането накурсове, разработени от други СВО в собствените си структури.

Имавъзможност също и за качване иконвертиране на Microsoft Office документи в HTML формат за използване при разработката на online курс. Студентитеимат възможност за сваляне на учебни курсове за печат и автономно разглеждане. Преподавателитемогат да публикуват съдържанието на курса, записвайки го на CD-ROM за студентинямащи достъп до Интернет, така че да може да се осъществява връзка с onlineверсията на учебния курс [ eCollege AU+ ].

Платформата ILIAS, разработена към КьолнскияУниверситет, предоставя възможност за шаблоннобазирано създаване на курсове, към които преподавателите могат да добавятсобствени заглавни части. Курсовете могат да бъдат линейни и нелинейни,организирани в йерархични структури от уроци, курсове и теми от различнипредметни области. Осигурена е съвместна работа на групи от студенти посредством използването на дискусионни форуми,реализирани чрез нишки. Потребителите също така могат да използват вътрешен e-mail, за да изпращат съобщениякакто на един, така и на множество потребители. Студентите могат да разглеждат завършените и нерешените курсове, а също и даотбелязват в своя собствена директория до къде са стигнали в обучението подаден курс в своята собствена страница,в която се съхраняват и списъците с електроните пощенски адреси на всичкипотребители, всички курсове и групи, в които студентът е включен. Студентитемогат да съхраняват курса на личния си компютър, след което той може да бъдеготов за печат или разглеждане [ EduTools ].

IntraLearn™ SME е завършенаи интегрирана система за online обучение , често използвана от средно големи компанииили училища. Бързо усъвършенстваща се и сигурна, IntraLearn™ SME може да бъдеинсталирана, конфигурирана и разгърната изцяло само за няколко дни. Курсоветемогат да се създават директно в IntraLearn или да бъдат импортирани на съдържанието,учебни профили, мултимедия, изпитване