Правила и препоръки за изготвяне на добри тестове - Тест съдъращ затворени въпроси

Правила и препоръки за изготвяне на добри тестове - Тест съдъращ затворени въпроси

от Daniel Denev -
Number of replies: 1

Препоръки и препоръки за изготвяне на добри тестове - Тест съдъращ затворени въпроси

1. Предварително определете конкретните знания и умения, които ще проверявате.

Решете дали ще проверявате фактология, продуктивност, пренос на знания, логически разсъждения и т.н.

2. Изберете вида на тестовите въпроси.

Можете да правите тестове както само от един вид, така и от различни видове въпроси. Важното е само да съобразите кой вид за какъв тип знания, умения и компетенции e по-подходящ.

3. Преценете какъв ще е броят на тестовите въпроси.

Добре е въпросите да са над 30 и не повече от 100. Но броят им най-много зависи от обема на материала, който проверявате, от времето за решаване на теста и от трудността на отделните въпроси.

4. Преценете добре времето за изпълнение на теста.

Средно на затворените въпроси се отговаря за време от 10 сек до 2 мин. Ако въпросът обаче по същество е задача или казус (с варианти за избор на отговора), времето за решаване значително се удължава.

5. Включвайте в теста само най-качествените въпроси, с които разполагате.

Постарайте се предварително да си създадете нещо като “тестова банка” – набор от различни въпроси. Редактирайте въпросите в нея (ако е необходимо и с помощта на ваш колега), за да имате повече и по-добри въпроси от всеки вид. Така ще можете да избирате, когато изготвяте даден тест или да правите по няколко сходни тестови варианта.

6. Преценете средната трудност на теста.

Комбинирайте теста от въпроси със сходна средна трудност (или пък балансирано – с висока и ниска трудност). За да определите по-добре трудността, апробирайте въпросите с други студенти или помолете ваш колега да ги оцени.

7. Определете минимален праг и скала за преобразуване в шестобални оценки.

Това може да стане предварително или след като проверите тестовете и видите реалните резултати. Възможни са и двата подхода и изборът им зависи само от вас. Няма правило, по което се определя броят (процентът) точки за “издържал”. Най-често прилаганите са: 50%, 65% и 70%, но са възможни дори прагове като 25% или 90%.

8. Подредете въпросите тематично в секции (ако е необходимо).

Ако чрез теста правите обзор на широк кръг теми, би било добре да групирате въпросите и да разделите теста на секции (раздели), като дори ги обозначите с наименования.

9. В рамките на всеки раздел (или на целия тест) подредете въпросите по трудност.

Не се препоръчва тестът да се започва с трудни задачи. Така могат да се обезсърчат изпитваните и да не покажат всичко, което знаят или умеят. Желателно е да се търси постепенно нарастване на трудността.

10. Давайте за всяка правилно решена задача само по една точка.

По-добре е да проверите дадено знание или умение с няколко подобни въпроса по темата, от които изпитваните получават по една точка, отколкото с един въпрос, на който сте придали по-голяма тежест. Така сте по-сигурни, че наистина студентите знаят или могат това, което проверявате, а не просто са го налучкали.

11. За погрешен отговор не отнемайте точки.

Установено е, че ако има наказателни точки за грешка, изпитваните показват доста по-малко от знанията и уменията си, защото когато не са напълно сигурни в отговора, предпочитат да не отбележат нищо.

12. Включете инструкция за начина на работа, времетраенето и оценяването на теста.

Опишете в началото на теста каква е целта му, от колко секции и въпроси се състои, какви са видовете въпросите, къде и как се попълват отговорите, с какво време разполагат изпитваните, как ще оценявате всеки въпрос.

13. Не подреждайте правилните отговори на въпросите в схема.

Студентите, които не са достатъчно подготвени, прилагат най-различни стратегии за налучкване на верните отговори, като винаги се опитват да отгатнат начина ви на мислене.

14. Форматирайте колкото можете по-добре теста.

Стремете се въпросите, текстовете и илюстрациите към тях (ако има такива) да са ясно подредени и номерирани и да не са “залепени” един за друг. Добре е въпросите да не се “разкъсват” на две страници или колони. Спазвайте обща графична стилистика за всички въпроси от един вид.

15. След проверката обсъдете теста и получените резултати с изпитваните.

Обратната връзка е много полезна за вас. Чрез нея можете да разберете дали е имало неясни формулировки във въпросите и инструкциите за решаване, дали според студентите тестът проверява коректно усвоеното в курса.

16. Потърсете възможност за статистическа обработка на резултатите.

Статистически могат да се измерват характеристики като: надеждност и валидност на теста, трудност и различителна сила на въпросите, ефективност на неправилните отговори и др. За съдействие се обърнете към ЦО.

In reply to Daniel Denev

Re: Правила и препоръки за изготвяне на добри тестове - Тест съдъращ затворени въпроси

от Kiril Ilarionov -

11. За погрешен отговор не отнемайте точки.


Тази препоръка не насърчава ли безотговорното попълване на докумети?