Wygląd SCORMów w moodle & program Captivate.

Wygląd SCORMów w moodle & program Captivate.

Napisane przez: Piotr Kiljański ()
Liczba odpowiedzi: 7
Witam

Mam dwa problemy dotyczące SCORMów:
Pierwszy to sposób wyświetlania. Otóż jak w ustawieniach SCORMa wybieram by otwierał się w nowym oknie i z odpowiednią wielkościa, to oczywiście otwiera się, ale z całym górnym paskiem nawigacyjnym. Czy można to otworzyć SCORMa w moodle w tzw. bezpiecznym oknie?
Drugie pytanie dotyczy programu do tworzenia SCORMów. Czy ktoś z Was używa programu Adobe Captivate 3? Jestem na etapie testowania tego programu i mam kilka pytań do osób, które już mają doświadczenie z tym programem.

Dziękuję serdecznie i pozdrawiam

Piotr Kiljański
W odpowiedzi na Piotr Kiljański

Odp: Wygląd SCORMów w moodle & program Captivate.

Napisane przez: Piotr Kiljański ()
Widzę, że pytania są za ciężkie, albo nikt nie używa SCORMów na swoich platformach?
hmm... a myślałem, że kursy w postaci SCORMów są podstawą.
W odpowiedzi na Piotr Kiljański

Re: Odp: Wygląd SCORMów w moodle & program Captivate.

Napisane przez: Tomasz Walasek ()
Panie Piotrze,
To jest dobry temat do dyskusji. Kto i do czego używa SCORMów? Ja np. mimo, że już parę uśmiech kursów e-learningowych zrobiłem to SCORMa używałem tylko raz (i to chyba z umiarkowanym sukcesem - używałem Articulate Quiz Makera i eksportowałem do Scorma, żeby importować do Moodle'a). Poza tym to Moodle mi wystarcza (lekcja, książka).
Czy mógłby Pan opowiedzieć dlaczego stosuje Pan SCORM i może pokazać jakieś efekty? Ożywiłoby to na pewno nasze forum. A i jakość naszych kursów by wzrosła.
Pozdrawiam
Tomek
W odpowiedzi na Tomasz Walasek

Odp: Re: Odp: Wygląd SCORMów w moodle & program Captivate.

Napisane przez: Piotr Kiljański ()
Moje szkolenia to szkolenia firmowe, więc nie chciałbym ich udostępniać osobom trzecim, ale resztą oczywiście mogę się podzielić.
Szkolenia to "modułowe ścieżki karier" - jedno stanowisko to dziesięć modułów plus test końcowy.
SCORM jest właśnie wykorzystany do tworzenia tych dziesięciu kursów modułowych. Każdy taki kurs można bardzo pięknie zgrać w czasie, czyli wiemy ile dany uczeń (w moim przypadku pracownik) spędzi czasu. SCORM dodatkowo przydaje się do prezentacji programów komputerowych i ćwiczenia na nich, gdzie nie tylko ważny jest ruch na ekranie, a także słowa lektora. Na końcu takiego kursu oczywiście mamy kilka pytań testowych (i tutaj sprawdziłem wyniki ze SCORMa bardzo pięknie wgrywają się do Moodle). Uczeń musi zdobyć odpowiednią sumę punktów we wszystkich modułach, by móc rozwiązać test końcowy (test już jest w postaci QUIZU w Moodle, oczywiście też można zrobić w SCORMie, ale to może w przyszłości).
Przetestowałem kilka programów do tworzenia SCORMów i najbardziej przypadł mi do gustu Adobe Captivate, minusem tego programu jest oczywiście cena, ale za jakość się płaci.
Program można pobrać ze strony producenta w wersji trial na 30 dni.
Pozdrawiam
Piotr
W odpowiedzi na Piotr Kiljański

Re: Odp: Re: Odp: Wygląd SCORMów w moodle & program Captivate.

Napisane przez: Tomasz Walasek ()
Dzięki,
Mnie też do symulacji programów komp. najbardziej podoba się Captivate. Darmowe odpowiedniki to Camtasia (wersja free była w Chipie chyba lipcowym stara ale jara - nie wiem czy robi scormy - na pewno avi i chyba flash), i wink )- również na pewno robi flash i chyba avi).
I znowu kłania się moja niewiedza - myślałem, oglądając kursy SCORm, że wynikiem jest coś podobnego do książki albo lekcji w Moodle. A tu się okazuje, że można wyeksportować z Captivate do Scorm. No no no... Muszę zobaczyć jak to działa. Jestem w tej dobrej sytuacji, że Captivate w wersji edukacyjnej nie jest drogi i sobie kupiłem. Polecam.

Pozdrawiam
Tomek
W odpowiedzi na Piotr Kiljański

Re: Odp: Re: Odp: Wygląd SCORMów w moodle & program Captivate.

Napisane przez: Iga Floras ()
A czy udało się Panu, aby wyniki widoczne w moodle były bardziej przystępne niż podobny wynik (tworzę quiz w captivate 3 i eksportuje na platformę) :

cmi.completion_status incomplete
cmi.interactions.N0.id Interaction10089
cmi.interactions.N0.latency PT0H0M3S
cmi.interactions.N0.learner_response C
cmi.interactions.N0.result incorrect
cmi.interactions.N0.timestamp 2007-12-04T00:20:29
cmi.interactions.N0.type choice
cmi.interactions.N0.weighting 10
cmi.location 1
cmi.session_time PT0H0M4S
cmi.success_status failed
cmi.suspend_data B0Enone$nP0Enone$nP1Enone$nP1Enone$nP001BA000A

korzystam z moodle w wersji 1.7.3 +
W odpowiedzi na Iga Floras

Odp: Wygląd SCORMów w moodle & program Captivate.

Napisane przez: Piotr Kiljański ()
Witam
Wynik, które widzimy powyżej to są szczegółowe wyniki danego quizu i podobnie mi się generują.
Korzystam z mniej szczegółowych wyników. Przy każdym pytaniu stworzonym w Captivate możemy określić za ile ono punktów. Po zakończeniu danego quizu do ocen w Moodle przesyła się podsumowanie zdobytych punktów i procent zaliczenia.
Jak dla mnie to wystarczy.
Jeśli będą potrzebne szczegóły ustawień w Captivate i Moodle to służę pomocą.

Pozdrawiam
Piotr