Import lekcji z Power Point

Import lekcji z Power Point

Napisane przez: Karolina Węgrzyn ()
Liczba odpowiedzi: 19
Witam,
Używam Moodle dosłownie od kilku dni. Mam problem z importowaniem lekcji z pokazów Power Pointa - widać tylko początki nagłówków i tekstu pod nimi, ilustracje są porozrzucane. Co może być przyczyną? Złe kodowanie znaków w PP? Zauważyłam, że polskie znaki czasami pokazują się w złym kodowaniu lub właśnie na nich tekst się urywa.
W odpowiedzi na Karolina Węgrzyn

Odp: Import lekcji z Power Point

Napisane przez: Waldemar Howil ()
Ja robię prezentację w OpenOffice, zapisuję ja jako plik flasha (.swf), dodaję taki do zasobu i jest ok.
W odpowiedzi na Waldemar Howil

Odp: Import lekcji z Power Point

Napisane przez: Karolina Węgrzyn ()
Udało mi się dodać SWF do zasobów, ale w tym momencie plik nie widnieje jako lekcja i nie ma np. możliwości powrotu do poprzedniej strony, jak w przypadku lekcji importowanych z Power Point.
Probuję zapisywać jako HTML pliki pokazu w Open Office, skoro Power Point nie robi tego poprawnie, ale prawdopodobnie wybieram złe opcje zapisu HTML, bo w ogóle nie udaje mi się zaimportować pliku. Wg instrukcji pliki muszą być spakowane, ale bez głównego indeksu HTML.
W odpowiedzi na Karolina Węgrzyn

Odp: Import lekcji z Power Point

Napisane przez: Jarosław Majski ()
Bardzo ucieszyłem się z możliwości imprtu z prezentacji Power Point. Mam sporo własnych prezentacji i znacznie uprościłoby mi się tworzenie kursów. Niestety, pomimo że zapisałem prezentację jako html, zarchiwizowałem do zip-a, przy próbie importu otrzymuję komunikat:

could not get data

Nie mogę wykonać importu. Może ktoś coś wie? Za tydzień mam szkolenie dla pracowników mojej firmy i chciałbym taki import pokazać.

W odpowiedzi na Jarosław Majski

Odp: Import lekcji z Power Point

Napisane przez: Karolina Węgrzyn ()
Witam!

Co jest spakowane? Ma być spakowany tylko folder z plikami, nie zewnętrzny plik HTML. Spakowanie całości powoduje błąd.

Też mi się wiele razy pokazywał ten błąd, czasem na zmianę z importem ;) I nigdy mi to nie zadziałało poprawnie - jak tylko pojawia się polski znak, to tekst zanika.
Poza tym, zgodnie z informacją z ogólnego forum moodle nie importują się pokazy z Power Pointa nowszego niż 2003. Nie importują się wypunktowania, obrazki - jeśli jest ich więcej niż jeden na stronę, im więcej przejść i "wodotrysków", tym mniejsze szanse na import... Tak jest i u mnie.
Dałam spokój i przepisuję ręcznie każdą stronę, choć nie jestem szczęśliwa z tego powodu smutny
Na szczęście jestem dopiero na etapie testowania moodle.

Więcej informacji tutaj, włącznie z tym co trzeba zmienić w php by wgrywać pokazy z PP wyższego niż 2003:



Niestety, nie wiem co zaradzić na polskie znaki u siebie, może to problem mojej instalacji.
W odpowiedzi na Karolina Węgrzyn

Odp: Import lekcji z Power Point

Napisane przez: Jarosław Majski ()
To wypatam szczegółowo. pakuję tylko folder z plikami pomocniczymi bez pliku html? Szukałem materiałów na stronie, niestety mnie uczono tylko niemieckiego. W tym języku też niczego nie znalazłem. A mam co przenieść z prezentacji, jestem bardziej niż bardzo zainteresowany takim importem. Wdzięczny będę za instrukcję krok po kroku.
W odpowiedzi na Jarosław Majski

Odp: Import lekcji z Power Point

Napisane przez: Karolina Węgrzyn ()
Ta instrukcja się pojawia, jak klikniesz na ikonę ? przy oknie importu lekcji z PP, powinno być po polsku, ale może i jest w j. angielskim, nie wszystko jest przełożone na PL. W każdym razie:
- zapisujesz pokaz jako HTML w PP, bez żadnych dodatkowych ustawień (np. jako "lekcja1")
- pakujesz ZIP tylko folder z plikami, bez zewnętrznego indeksu HTML (czyli bez "lekja1.htm" w moim przykładzie)
- importujesz plik ZIP i powinno działać

Choć mi się pojawił komunikat o niemożności odbioru danych również gdy wszystko było robione poprawnie. I jak mówiłam, wiele rzeczy nie działa po imporcie. Może to u mnie coś nie gra, ale jeśli Anglicy i Francuzi maja podobny problem, to musi coś w tym być.
W odpowiedzi na Jarosław Majski

Odp: Import lekcji z Power Point

Napisane przez: Karolina Węgrzyn ()
Jeszcze spróbuję przetłumaczyć, co trzeba zrobić by importować pokazy z PP 2003 i nowszego.

Joseph Rézeau napisał:

If you want to use presentations made with PowerPoint 2003 you'll have to make a minor change in file moodle\mod\lesson\importppt.php around line 135.

Replace: unzip_file($base.$zipfile, $base, false);

with: unzip_file($base.$zipfile, $base.$dirname, false);


Czyli - by importować z PP 2003 musisz zrobić zmianę w pliku moodle\mod\lesson\importppt.php w okolicy linii 135:
  • zastąpić kod: unzip_file($base.$zipfile, $base, false);
  • kodem: unzip_file($base.$zipfile, $base.$dirname, false);

Uprzedzam, że tylko to tutaj tłumaczę, nie testowałam. Oryginalny wpis:
http://moodle.org/mod/forum/discuss.php?d=59134#269771

Aha, najlepiej zmianę robić w Notatniku, tyle, że on nie numeruje linii. Ja używałam Zajączka 4 do takich celów (aczkolwiek przy plikach skryptu forum phpBB2, nie moodle), ale na Using Moodle odradzają inne programy, gdyż wiele z nich automatycznie coś zmienia w kodzie.
W odpowiedzi na Jarosław Majski

Odp: Import lekcji z Power Point

Napisane przez: Karolina Węgrzyn ()
Znalazłam jeszcze jedną informację - tzn. dostałam odpowiedź na pytanie o znaki narodowe. (Wybaczcie, że to w 3 postach, a nie w 1).

chris collman napisał:

" The only way I know to get exactly what is on a MS PowerPoint or OpenOffice Impress slide is to do an HTML export, then insert the image of each slide into the content of a lesson page. We have not automated that process (yet?)."
http://moodle.org/mod/forum/discuss.php?d=59134#293050

Czyli jedynym rozwiązaniem na polskie znaki w przypadku importu jest wrzucenie każdej lekcji jako obrazka. Pomocne, ale w moim przypadku mam dodać aktywne odnośniki, więc i tak będę musiała przepisywać.

No chyba, że tutaj już to ktoś rozwiązał, tylko jeszcze twórcy moodle i pasjonaci z Zachodu o tym nie wiedzą ;)

Ja z kolei nie wiem, co ustawić by zapisać pokazy jako obrazki, jak to się robi?
W odpowiedzi na Jarosław Majski

Odp: Import lekcji z Power Point

Napisane przez: Karolina Węgrzyn ()
W odpowiedzi na Karolina Węgrzyn

Odp: Import lekcji z Power Point

Napisane przez: Piotr Peszko ()

A może zechciałabyś się podzielić tym jak zrobić taki import dobrze... tak, żeby inni mogli z tego jeszcze lepiej skorzystać... ?

W odpowiedzi na Piotr Peszko

Odp: Import lekcji z Power Point

Napisane przez: Karolina Węgrzyn ()
Gdyby wiedziała, to bym to już dawno zrobiła. Niestety, nie wiem. Wyszperałam na Using Moodle dlaczego to może nie działać, tutaj nikt na to nie odpowiedział.

U mnie nawet test z Power Pointa 2000 się nie ładuje poprawnie - tekst zanika na pierwszym polskim znaku.

Na pewno dodają się strony, gdzie nie ma wypunktowania i wielu obrazków - jeden obrazek się dodaje. Tło musiałam ustawić we właściwościach lekcji, bo nie zaimportowało się (tylko informacja o kolorze).

Nie sprawdziłam jeszcze tylko jednej rzezy - używam Firefoxa, może to przez to czasami coś nie działa? Widziałam wiele wątków na Using Moodle o kłopotach z Firefoxem, choć sama nic nie zauważyłam u siebie, no ale nie porównywałam działania moodle pod innymi przeglądarkami.
W odpowiedzi na Karolina Węgrzyn

Odp: Import lekcji z Power Point

Napisane przez: Piotr Peszko ()

Witam Karolino,

A mam taką prośbę, możesz przesłać mi fragment tego pliku, oraz wersję PP w jakiej zostł on utworzony spróbuję jakoś temu zaradzić. Może mi się uda.

pozdrawiam

e-trener

W odpowiedzi na Piotr Peszko

Odp: Import lekcji z Power Point

Napisane przez: Karolina Węgrzyn ()
Jutro będę próbować na nowej instalacji moodle, jak nadal nie będzie działać, to poślę próbki uśmiech
W odpowiedzi na Karolina Węgrzyn

Odp: Import lekcji z Power Point

Napisane przez: Jarosław Majski ()
Ciekawy jestem jak postęp prac? Mnie się jeszcze ani razu import nie udał. Próbowałem exportować w OpenOffice, zapisywać jako html w PowerPoincie i nic, za każdym razem uzyskuję komunikat o błędzie. Mam wersję Moodle 1.8, Office w wersji 2003, OpenOffice w wersji 2,1.
Ten import przydałby mi się bardzo, mam sporo gotowych materiałów w formacie ppt, mnóstwo pracy by mi odpadło. Dlatego oczekuję niecierpliwie na Wasze wyniki.
W odpowiedzi na Jarosław Majski

Re: Odp: Import lekcji z Power Point

Napisane przez: Piotr Peszko ()
Znalazłem całkiem przyjemne rozwiązanie tego problemu. Można przecież wykorzystać portal slideshare.net i udostępnić prezentację jako obiekt flash, tak jak tutaj
W odpowiedzi na Piotr Peszko

Odp: Re: Odp: Import lekcji z Power Point

Napisane przez: kasia zmijka ()

Witam uśmiech

Piotrze jesli moglbys po kolei wytlumaczyc jak wykorzystac ten slideshare bylabym niezmiernie wdzieczna,

Jak mozesz to tak po kolei - stworzylam prezentacje w PP no i co dalej - jak zapisac i co dalej z ta prezentacja?

Z niecierpliwoscia zzekam na odpowiedz  Z gory dziekuje uśmiech

W odpowiedzi na Piotr Peszko

Odp: Re: Odp: Import lekcji z Power Point

Napisane przez: kasia zmijka ()

Witam uśmiech

Piotrze jesli moglbys po kolei wytlumaczyc jak wykorzystac ten slideshare bylabym niezmiernie wdzieczna,

Jak mozesz to tak po kolei - stworzylam prezentacje w PP no i co dalej - jak zapisac i co dalej z ta prezentacja?

Z niecierpliwoscia zzekam na odpowiedz  Z gory dziekuje uśmiech