Optymalizacja

Optymalizacja

Napisane przez: * Ewelina * ()
Liczba odpowiedzi: 12

No i "przyszła kryska na matyska"... Na platformie uczy się obecnie ok 3000 osób.

Swoje konto posiadam na superhost.pl  Dwa dni temu otrzymałam maila takiej treści: (...)Witam, wykorzystuje Pani takie obciążenie procesora,  że powoduje to problemy innym użytkownikom serwera(...)
(...) Dajemy pani 7 dni na optymalizację kodu(...)
Dla ułatwienia podano mi trzech winowajców: index.html; styles.php; index.php
No i właśnie moje pytanie. Co zrobić? Nie jestem informatykiem, moja znajomość php jest powiedzmy to sobie szczerze - średnia. Czy ktoś może pomóc?

Dodatkowo usługodawca zmienił u mnie jedną rzecz, po której nastąpiły te problemy. Może więc sprawy się jakoś wiążą?

cytuję:  Zmieniłem nazwę pliku .htaccess na htaccess.

W odpowiedzi na * Ewelina *

Odp: Optymalizacja

Napisane przez: Łukasz Leszewski ()
może zmiana hostingu uśmiech
Dla takiej liczby użytkowników to już można spróbować serwer dedykowany.

Jeżeli chodzi o plik htaccess to żeby on miał sens z reguły powinien to być plik:
.htaccess
chyba że ustawienia serwera mówią innaczej ale to i tak dłuższa historia.

Dla osoby nie zajmującą się programowaniem i adminstrowaniem mogę doradzić jedynie zmiane usługodawcy. Zresztą o superhoscie nie mam za dobrego zdania. Poza tym superhost jest reselerem hostingu zagranicznego z tego co wiem, więc może pora znaleść coś w polsce uśmiech

polecam progresso.pl

tylko przed zapytaniem należy podać im jakieś parametry serwisu i zapytać czy dadzą radę uśmiech

W odpowiedzi na Łukasz Leszewski

Odp: Optymalizacja

Napisane przez: * Ewelina * ()

A czy w jakiś sposób wypływa na te obciążenia mod_rewrite?
Także wprowadzili coś takiego. Potrzebowałam przekierowania...

Może faktycznie jeśli nie zapewnią większej wydolności, to zmienię usługodawcę.

Czy wg Pana moodle jest "dobrze zoptymalizowany"? : )

W odpowiedzi na * Ewelina *

Odp: Optymalizacja

Napisane przez: Łukasz Leszewski ()
Genralnie sam PHP mocno obciążac procesor, wypadało by mieć na serwerze zainstalowanego optymalizatora (np. trunkmmcache) co by troche wspomogło samo przetwarzanie.

Ale skoro mówisz, że 5 użytkowników jest na raz zalogowanych to wątpie żeby chodziło tu o to. Wszystko zależy od tego co się kryję w htaccess. Ja na moodle nie mam żadnego mod rewrite i działa uśmiech Co kryje się u ciebie w tym pliku?
W odpowiedzi na Łukasz Leszewski

Odp: Optymalizacja

Napisane przez: * Ewelina * ()

Już podaję!

.htaccess:

#RedirectMatch temp ^/$ http://japonka.pl/moodle
RewriteEngine On
RewriteCond %{HTTP_HOST} ^japonka.pl$ [NC,OR]
RewriteCond %{HTTP_HOST} ^www.japonka.pl$ [NC]
RewriteCond %{REQUEST_URI} !^/moodle/ [NC]
RewriteRule ^(.*)?$ /moodle/$1 [QSA,L]


htaccess:

# -FrontPage-

#IndexIgnore .htaccess */.??* *~ *# */HEADER* */README* */_vti*

<Limit GET POST>
order deny,allow
deny from all
allow from all
</Limit>
<Limit PUT DELETE>
order deny,allow
deny from all
</Limit>
AuthName www.japonka.pl
AuthUserFile /home/maiko/public_html/_vti_pvt/service.pwd
AuthGroupFile /home/maiko/public_html/_vti_pvt/service.grp


#RedirectMatch permanent ^/$ http://www.japonka.pl/moodle

W odpowiedzi na * Ewelina *

Odp: Optymalizacja

Napisane przez: Łukasz Leszewski ()
Za dużo to tu nie ma uśmiech
chociaż moim zdaniem chyba coś jest tu bez sensu np:
<Limit GET POST>
order deny,allow
deny from all - zabroń wszystkim
allow from all - pozwól wszystkim uśmiech
</Limit>

ale generalnie nie masz tam zadnych rzeczy ktore powinny w jaki kolwiek sposob drastycznie wplynac na obciazenie uśmiech

poza tym htaccess jeden powinien dzialać. Defaultowo jest to plik .htaccess i nie wiem czy mozna go zmienic na inny. Więc ten bez . nie powinien wogóle działać.
W odpowiedzi na * Ewelina *

Odp: Optymalizacja

Napisane przez: Grzegorz Nowosielski ()
Proszę dowiedzieć się jaki ruch generują użytkownicy na platformie w GB/miesiąc. Pozwoli to na dobór konta w przypadku konieczności zmiany usłogodawcy.

Jeśli nie przekracza Pani limitu transferu i pozostałych warunków umowy, to nie mają prawa żądać "optymalizacji kodu" a ich problemy to są tylko ich problemy. Sami powinni je rozwiązywać, bez zrzucania tego problem na użytkownika pisząc: płać i używaj dane ci zasoby w jak najmniejszym zakresie.

Odpowiedzią z Pani strony powinno być stwierdzenie, że sprawiają Pani przykrość problemy firmy, na które nie ma Pani wpływu, gdyż korzysta Pani z rozwiązania używanego na całym świecie, systematycznie uaktualniając kod strony, gdy tylko pokazują się nowe poprawki.

W odpowiedzi na * Ewelina *

Odp: Optymalizacja

Napisane przez: Dariusz Górka ()
Wygląda na to, że dostawca sugeruje Ci wykupienie serwera dedykowanego Szeroki uśmiech. Z własnego doświadczenia wiem, że taka ilość użytkowników może stanowić problem dla serwera. Wszystko jednak zależy od tego jak bardzo są aktywni. Na przyszłość sugerowałbym własny serwer, jeżeli serwis  będzie się rozrastał w takim tempie (a tego gorąco życzę) trudno będzie znaleźć dostawcę, który będzie go utrzymywał na serwerze wirtualnym.

Jak zwykle mogę się mylić, ale to mało prawdopodobne Puszczenie oczka.

Pozdrawiam
W odpowiedzi na Dariusz Górka

Odp: Optymalizacja

Napisane przez: * Ewelina * ()
Hmmm . Sprawa wygląda tak, że wykorzystuję ok 10% transferu. Wszystkie parametry, które ja mogę monitorować nie są przekraczane. W dodatku często przebywam na stronie i nie widziałam nigdy więcej niż 5 użytkowników jednocześnie. W dodatku cały problem wystąpił po tych dwóch zmianach dokonanych przez usługodawcę. Niestety pomysł serwera dedykowanego jest średni. Chodzi oczywiście o pieniądze. Nie czerpię korzyści ze strony, więc raczej się na to nie zdobędę. Może faktycznie zapytać o te obciążenia i poszukać innego usługodawcy, który być może spełni te warunki...
W odpowiedzi na * Ewelina *

Odp: Optymalizacja

Napisane przez: * Ewelina * ()

Nie chcę zakładać nowego wątku, więc dopiszę jeszcze tutaj swoje pytanie.
W większości lekcji posiadam zakładkę (oceny), co logiczne w przypadku, gdy materiał posiada quiz. Zresztą informacje takie są dla mnie bardzo cenne.
Zauważyłam jednak, że oceny pozostają bez względu na to, czy dana osoba uczestniczy jeszcze w danym kursie, czy też nie.
Moje pytanie. Czy można usuwać informacje o ocenach? Nigdzie nie mogę znaleźć takiej opcji.

W odpowiedzi na * Ewelina *

Odp: Optymalizacja

Napisane przez: Piotr Peszko ()
A jaj mam pytanie z innej troszke beczki, co z mechanizmem cron??
Z doswiadczenia wiem, ze przy duzej liczbie uzytkownikow, a zdarzalo mi sie np. 200 jednoczesnie podczas sesji on-line serwer (wlasny jak to zasugerowano wczesniej) nie wytrzymywal przy cron-ie ustawionym na 120 sek.
A jakie u Pani jest to ustawienie?
W odpowiedzi na Piotr Peszko

Odp: Optymalizacja

Napisane przez: Marcin Maly ()
U mnie to właśnie cron powoduje ciągłe pretensje ze strony firmy hostingowej (netlook.pl)
Transferu wykorzystuję do 20% miesięcznie, zajęte jest ok 15% serwera jeśli chodzi o powierzchnię dysku, a tymczasem cron nie daje sobie rady zmieścić się w ustawionym limicie 30 sek i to on powoduje nadmierne obciążenie serwera. smutny
W odpowiedzi na * Ewelina *

Odp: Optymalizacja

Napisane przez: Sebastian Komorowski ()
Witam,
spotkałem sie juz kiedys z podobnym przypadkiem związanym z firmą superhost
Takze to jest raczej standard w firmach hostingowych ktore generuja zyski na bazie 5% zuzycia tego co jest w umowie.

ps. Troche tak obok - najbardziej "procesożernym" punktem Moodle są quizy (raczej w sferze bazy danych) - proponuje przerzucenie sie na Hotpotatoes,

pozdrawiam sk