Moodle i SCORM

Moodle i SCORM

Napisane przez: Piotr Brzózka ()
Liczba odpowiedzi: 14

Mam duże wagowo kursy w formacie SCORM zrobione w articulate. Niestety użytkownicy muszą mieć dostęp do tych szkoleń w osobnych kursach. Myślę nad oszczędnością miejsca. Jest opcja aby w jakiś sposób linkować materiał do poszczególnych kursów? Myślałem nad eksportem szkoleń do formatu html i potem podlinkowaniu do szkoleń ale coś nie działa, linkuje się do pliku story.html i koniec. 

Jakieś pomysły? I przy okazji pracował ktoś z relatywnymi linkami w repozytorium?

W odpowiedzi na Piotr Brzózka

Odp: Moodle i SCORM

Napisane przez: boruh compl ()

a na tym zewnętrznym serwerze masz prawa dostępu do całego rozpakowanego SCORMA ?

w sensie śmiga ci to bez moodla na tym serwerze ?

może linkować przy pomocy np. dysku googla jako repozytorium z tymi rozpakowanymi strukturami SCORM ?

W odpowiedzi na Piotr Brzózka

Odp: Moodle i SCORM

Napisane przez: Jacek Krzymowski ()
To nie jest problem. Pliki scorma zostaną zapisane w dysku tylko w jednym miejscu (w katalogu moodledata/filedir) pomimo wielokrotnego zamieszczenia tego samego scorma w różnych kursach. Dotyczy to samego pliku zip z paczką scorm jak i wszystkich plików z danymi stanowiących jego zawartość. Tak działa system plików Moodle. Nie musisz więc mieć obaw o zajętość dysku uśmiech
W odpowiedzi na Jacek Krzymowski

Odp: Moodle i SCORM

Napisane przez: boruh compl ()
zaraz, zaraz Jacku. Tak z ciekawości, może znasz odpowiedź.

Pliki się zapiszą w jednym miejscu. Ale co z trzymaniem sesji ? dotychczasowych podejść itp.

Leżą w bazie ? w moodledata ? w katalogu kursu ? czy w ciastkach ?

Używam u mnie sporo scorma głównie jako testy, ale też prezentacje, i przed każdym kolejnym podejściem jest opcja rozpoczęcia w miejscu, w którym zakończyłeś ostatnie, lub od nowa.
Szczerze mówiąc nigdy nie wnikałem skąd on te dane bierze. Może powinienem zacząć drążyć, chyba że wiesz ?
Logika wskazuje, że i tak będzie tym pluł do bazy, więc miejsce i tak zostanie zjedzone, ale sam nie wiem.
odpalając scorma lokalnie też trzyma dane ost. podejścia, co sugeruje, że nie używa bazy moodla / nie musi jej używać.
W odpowiedzi na boruh compl

Odp: Moodle i SCORM

Napisane przez: Jacek Krzymowski ()
Sesje (pliki sesji) są zapisywane albo w katalogu z danymi albo w bazie danych (po stronie serwera) oraz jako cookies (po stronie użytkownika). Tu mam na myśli informacje o użytkowniku po zalogowaniu się i podtrzymanie zalogowania przy przechodzeniu przez strony serwisu.

Podejścia (raporty scorm) są zapisywane w bazie danych. Scorm z platformą "komunikują się" a wyniki są zapisywane w tabeli mdl_scorm_scoes_track. Na podstawie zapisanych tam danych przy ponownym podejściu system wie, gdzie użytkownik skończył.
W odpowiedzi na Jacek Krzymowski

Odp: Moodle i SCORM

Napisane przez: boruh compl ()
czyli "oszczędzanie miejsca na serwerze" jest trochę złudne. Oczywiście zakładam, że DB jak i www działają na jednej maszynie.
W odpowiedzi na boruh compl

Odp: Moodle i SCORM

Napisane przez: Jacek Krzymowski ()
>> czyli "oszczędzanie miejsca na serwerze" jest trochę złudne. Oczywiście zakładam, że DB jak i www działają na jednej maszynie.

To czy baza i www są na jednej maszynie czy więcej nie ma znaczenia. Plik zapisany jest w jednym miejscu a w bazie są dwa wpisy wskazujące na ten jeden plik. 
A jak to działa - dla każdego pliku zapisywanego przez Moodle tworzona jest suma kontrolna (SHA1) i pod tą nazwą plik jest zapisywany w strukturze katalogów moodledata/filedir. Jeśli wgrywamy nowy plik lub też plik ten jest rozpakowywany z paczki scorm to system sprawdza czy istnieje już plik o takiej samej sumie kontrolnej (contenthash) i jeśli istnieje to nie zapisuje go ponownie na dysku. Co więcej, liczy się tylko zawartość pliku a nie jego nazwa, więc jeśli wrzucamy na platformę dwa takie same pliki ale o zmienionej nazwie to też na dysku zapisywany jest tylko raz. 
W odpowiedzi na Jacek Krzymowski

Odp: Moodle i SCORM

Napisane przez: boruh compl ()

warto wiedzieć, dzięki za wyjaśnienie tej plikologii.

no ale podejścia w logach i w quizattemps chyba jednak zostają trwale i zjadają to miejsce.  I chyba nie ma na to wpływu ilość updatów zrobionych na SCORMIE ?

Taki wniosek snuję na podstawie wielkości tabel u mnie.


W odpowiedzi na Piotr Brzózka

Odp: Moodle i SCORM

Napisane przez: Przemyslaw Stencel ()

Kwestię moodledata/filedir pewnie lepiej ogarnie Jacek, ale w kwestii...

> czy pracował ktoś z relatywnymi linkami w repozytorium?

Tak, używałem w tym celu repozytorium file system. Linki relatywne działały spoko, ale w przypadku scormów linkowałem do pliku imsmanifest.xml

W odpowiedzi na Przemyslaw Stencel

Odp: Moodle i SCORM

Napisane przez: Adam Pawelczak ()
Obraz Developers Obraz Translators
Przemek, a co z uprawnieniami?
Czy mając link do kursu umieszczonego w repozytorium nie można było dostać się do niego nie mając dostępu do samego kursu?
W odpowiedzi na Adam Pawelczak

Odp: Moodle i SCORM

Napisane przez: Przemyslaw Stencel ()

Nie, bo to nie są "publiczne" linki.

Skoro podpinamy te zasoby korzystając z moodlowej "wybieraczki plików", gdzie wśród opcji typu "prześlij plik" masz też do wyboru repozytorium, to wtedy te linki i tak są serwowane przez pluginfile.php



Jeśli podczas podpinania pliku (na screenie akurat jest pdf, a nie scorm) zaznaczymy "link do pliku", to wtedy będzie to działać w taki sposób, że zmiana pliku w repozytorium zaskutkuje podmianą pliku we wszystkich zasobach i kursach, gdzie jest on podpięty. Bo jak rozumiem, o taki efekt chodziło Piotrkowi, choć mogę się mylić, trochę się domyślałem puszcza oczko

Natomiast link nadal ma formę: https://cośtamcośtam.pl/pluginfile.php/168/mod_page/content/1/nazwapliku.pdf, więc jest podpinany do konkretnego zasobu w konkretnym kursie wraz z kontrolą uprawnień. 

W odpowiedzi na Przemyslaw Stencel

Odp: Moodle i SCORM

Napisane przez: Piotr Brzózka ()
zrobiłem to samo z plikiem scorm, mam repozytorium, podlinkowałem (do zip) i na szybko jak sprawdzam rozmiar kursu przez wtyczkę
Kopere Dashboard to mi pokazuje całość pliku:
SCORM SCORM 71.75 Mb 69.12 Mb
wtyczka oszukuje czy coś źle robię?

No i źle robiłem faktycznie link do imsmanifest.xml załatwia sprawę.

Dzięki to załatwia sprawę uśmiech