Ustawienie $CFG->admin (prawdopodobnie) zniknie w Moodle v4. I co my na to?

Ustawienie $CFG->admin (prawdopodobnie) zniknie w Moodle v4. I co my na to?

Napisane przez: Adam Pawelczak ()
Liczba odpowiedzi: 5
Obraz Developers Obraz Translators

Dzień dobry,

W kwaterze głównej Moodla toczy się dyskusja nad usunięciem możliwości zmiany nazwy katalogu "admin".

Jakie konsekwencje przyniosłoby uniemożliwienie zmiany nazwy tego katalogu?

Obecnie domyślnie katalog nazywa się "admin". Za tą nazwę jest odpowiedzialny parametr $CFG->admin w config.php.

Z różnych względów istniała możliwość zmiany nazwy katalogu (u niektórych dostawców hostingu ta nazwa była zajęta przez panel administracyjny, poza tym kiedyś zalecenie OWASP mówiły o ukrywaniu adresu panelu administracyjnego, co najmniej poprzez zmianę nazwy).

Poproszono mnie o zapytanie społeczności użytkowników (głównie adminów), jakie konsekwencje przyniesie uniemożliwienie zmiany nazwy katalogu "admin".

Może to już nie jest nikomu do niczego potrzebne?

Niestety od strony programistycznej utrzymanie dotychczasowej funkcjonalności jest uciążliwe - stąd pytanie.

Pozdrawiam

Adam Pawełczak


W odpowiedzi na Adam Pawelczak

Odp: Ustawienie $CFG->admin (prawdopodobnie) zniknie w Moodle v4. I co my na to?

Napisane przez: Jacek Krzymowski ()
Mogę pisząc tylko ze swojego punktu widzenia jako posiadający doświadczenie w instalacji Moodle na bardzo różnych serwerach w różnych firmach hostingowych. Nigdy nie spotkałem się z problemem konieczności zmiany nazwy katalogu "admin" na inną. Pytanie jest jednak co z aktualizacją takiej platformy do Moodle 4, gdy nazwa została jednak zmieniona? Czy będzie wystarczyło przywrócić nazwę "admin", czy też mogą wystąpić inne konsekwencje (rozumiem, że np. ścieżka do cron zdefiniowana w crontab ulegnie zmianie, ale to nie jest duży problem)?
W odpowiedzi na Jacek Krzymowski

Odp: Ustawienie $CFG->admin (prawdopodobnie) zniknie w Moodle v4. I co my na to?

Napisane przez: Adam Pawelczak ()
Obraz Developers Obraz Translators
Prawdopodobnie nie ma już problemu z firmami hostingowymi. Możliwe jednak, że jakieś integracje z innymi systemami będą wymagały zmian.
Samo przywrócenie nazwy "admin" powinno być bezbolesne, bo zmiana adresu w cronie nie stanowi raczej problemu.
Może jednak istnieją inne konsekwencje, których nie przewidzieliśmy?
W odpowiedzi na Adam Pawelczak

Odp: Ustawienie $CFG->admin (prawdopodobnie) zniknie w Moodle v4. I co my na to?

Napisane przez: Jacek Krzymowski ()
Spotkałem się w różnych pluginach bezpośrednie odwołania do skryptów w katalogu /admin (np. popularny Custom certificate). Jednak w takim przypadku problemu nie będzie.
W odpowiedzi na Jacek Krzymowski

Odp: Ustawienie $CFG->admin (prawdopodobnie) zniknie w Moodle v4. I co my na to?

Napisane przez: Adam Pawelczak ()
Obraz Developers Obraz Translators
Funkcja moodle_url ma taką funkcjonalność, że podmienia w linku /admin na to co jest $CFG->admin. Jednak nie wszyscy developerzy jej używali. 

U nas, kiedyś było zalecenie, aby zmienić nazwę katalogu admin, jako element utrudnień dla hackerów. W konsekwencji przy każdej takiej niedoróbce musiałem poprawiać kod.

Przedwczoraj wrzuciłem do kwatery głównej poprawkę, bo przy wersji 3.8 w toolsach admina pojawiła się błędna implementacja zamiany admin na $CFG->admin i rozgorzała dyskusja, czy warto to utrzymywać, bo developerzy nie pamiętaka/nie wiedzą o tym ustawieniu oraz problem jest z wołaniem request_once, gdy potrzebna jest jakaś biblioteka z narzędzi admina.
Generalnie to postulat developerów a nie użytkowników.
W odpowiedzi na Adam Pawelczak

Odp: Ustawienie $CFG->admin (prawdopodobnie) zniknie w Moodle v4. I co my na to?

Napisane przez: Piotr Brzózka ()
Nie spotkałem się z takim problemem do tej pory a trochę hostingów też przerobiłem, jak już napisano oby nie wywołało problemów z czymś innym przy okazji takiej zmiany.