Kullanıcıya Ders Atama

Kullanıcıya Ders Atama

yazan Onur UCKALELER -
Yanıt sayısı: 5

Merhaba, kurumsal bir firmada çalışıyorum. Çalışanlarımız işe girdiklerinde bazı eğitimler almaları gerekiyor. Ayrıca bu kursları her yıl tekrarlamaları gerekiyor. 

Moodle'u kurdum, scorm ile derslerimi ve sınavlarımı oluşturdum. Kişileri sisteme ekledim.

Derse kişi atayabiliyorum, ancak, kişiye özel tarihler ile ders atayamadım. 

Böyle bir şey mümkün mü? Yoksa sadece dersin açıldığı dönemlere mi kişi atayabiliyorum?(Benim sorunumu çözmüyor)

Yardımlarınızı rica ederim.

iyi akşamlar.

Onur UCKALELER yanıt olarak

Ynt: Kullanıcıya Ders Atama

yazan Halim Asa -
Selam Onur, bu sorunu çözmek için derse belirli bir süre için kullanıcı atayabilirsin. Yani şöyleki bir ders var işe başlama eğitimi bunun için de bazı kaynaklar var video soru vs. işe başlama eğitimi dersinin içine giriyorsun, katılımcılar kısmından yeni katılımcı ekle butonuna basıyorsun, orada kayıt süresi var başlangıç şimdi, bitiş 15 gün mesela , kullanıcı 15 gün içinde bu dersleri bitirmek zorunda sonrasında sayfasından kalkıyor.

Ama burada bir sorun daha ortaya çıkıyor, ders kayıt süresi biten kullanıcılar , dersin raporlar kısmında dersi tamamlayanlar kısmında görünmüyor. Bu sorunu çözebilmek için bir başlık açtım. https://moodle.org/mod/forum/discuss.php?d=417760 bunu takip edebilirsin. umarım sorunun çözülür. Farklı bir çözüm yolu bulursan mutlaka buraya geri dönüş yap aynı sorunu yaşayan bizler içinde yol gösterici olur.
Halim Asa yanıt olarak

yazan Onur UCKALELER -
Merhaba Halim, aslında benim de bir sonraki sorum bu olacaktı. Ders açık, şirkete yeni bir personel geldi, bu personele yeni tarihli ders açmak isteyeceğim ve bütün bu kayıtların tutulduğunu göstermem gerekiyor. İlgili linki takip edeceğim. Teşekkürler.
Halim Asa yanıt olarak

yazan serdar tütündü -
Merhaba,
Bir de kişilere süre eklediğinizde süresi bittiğinde raporda görünmediği gibi kişinin aldığı eğitimlerde de görünmüyor. Sonradan eğitim kaydı gereken bir süreçse bu konu orada da sorun yaratacaktır. O yüzden kişiye tarih kısıtı değil de, eğitime tarih kısıtı daha doğru olacaktır. Bakalım eğitim süresi bitince de raporlamada katılımcı detaylarını görebilecek miyiz?
Şimdi onun denemesini yağacağım. Sonuçlarını paylaşırım. gülüyor
serdar tütündü yanıt olarak

yazan serdar tütündü -
Tekrar Merhaba,

Eğitim süresi ayarlandığında süre bitince de eğitim, kontrol panelinde görünüyor. Hatta eğitim geçmişinde eğitime tıkladığınızda eğitimin içeriğini de görüntüleyebiliyorsunuz. 

Eğer Eğitim süresi bittiğinde eğitim içeriğine ulaşılmasını istemiyorsanız, o zaman "Erişilebilirliği sınırla" seçeneği ile sınırlandırabilirsiniz. Kişi eğitimi görüyor ancak içeriğine ulaşamıyor.

Eğitim bitiş süresi ayarlarsanız, süre bittikten sonra da eğitime girip tamamlayabiliyor. Tamamlamadığı eğitimler ilgili tarihten sonra tamamlanamasın diyorsanız "Erişilebilirliği sınırla" seçeneği ile kısıtlamanız gerekiyor. Aksi takdirde eğitimlere girebilir, içerikleri izleyebilir ve tamamlanma süresinden sonra da eğitimleri tamamlayabilir.

Bütün bu yazdıklarımda raporlamada bir sorun da olmuyor. Raporlamada sorun; öğrencinin kayıt süresini ayarladığınızda oluyor. öğrencilerin kayıt süresi bittikten sonra da aldığı eğitimleri/sertifikaları görebileceği bir ayar varsa onu ben de bilmiyorum. Bilen birileri varsa ve yazarsa o da çok işimize yarayacaktır. gülüyor 

İyi çalışmalar.
Onur UCKALELER yanıt olarak

yazan serdar tütündü -
Merhaba, Moodle'da sistem bir tık farklı işliyor. Kişiye ders değil de derse kişi diyebiliriz. gülüyor 

Yani şu şekilde yapılabilir;
Dersin kopyasını (konunun değil) Çıkartıp kullanıcıları temizleyip yeni kullanıcılarınızı eklersiniz ve yeni tarih aralığını da belirtirsiniz. O zaman sorun kalmıyor. En azından ben süreci bu şekilde yürütüyorum. İşe yeni girenler ile tekrar eğitimi alması gerekenleri de Hizmet öncesi eğitim ve hizmet içi eğitim kategorileri çerçevesinde ayırıyorum. Bir başka konuya yazdığım cevabımı da detay olarak ekledim. Bunun dışında Konuyu ben de takip edeceğim. Belki daha pratik bir yolu vardır da birileri paylaşır. gülüyor

https://moodle.org/mod/forum/discuss.php?d=417760

Kolay gelsin. gülüyor