Kayıt bitiş süresi ile eklenen derslerde kayıt süresi biten kullanıcıları raporda görme

Kayıt bitiş süresi ile eklenen derslerde kayıt süresi biten kullanıcıları raporda görme

yazan Halim Asa -
Yanıt sayısı: 1

Moodle sistemimde, bazı öğrencilerimi kayıt süresi belirli bir zaman belirterek, bazı öğrencilerimi ise kayıt süresi olmadan derse ekliyorum.

Örneğin öğrenci1 ve öğrenci2 isimli 2 öğrencim var. 

Ders içerisine giriyorum kullanıcılar kısmına tıklıyorum. Kullanıcı ekle bölümüne gelip öğrenci2 kullanıcısını seçiyorum. kayıt süresi (başlangıç şimdi) bitiş süresini ise 15 gün sonrasını seçiyorum. Aynı işlemi öğrenci1 için yaptığımda sadece derse ekliyorum, kayıt süresi belirtmiyorum, süresiz olarak derse girip çıkabiliyor.

sonra herhangi bir zaman hangi kullanıcılar dersi bitirmiş kontrol etmek istediğimde ders içerisindeki ayarlar sekmesine tıklıyorum. Daha fazla seçeneğine tıklıyorum gelen safyada raporlar kısmına tıklıyorum. burada öğrenci1 ve öğrenci2 hangi kaynakları tamamlamış tamamlamamış görüyorum. 

Ancak 15 gün sonra öğrenci2 kullanıcısı için ders kayıt süresi bittiği için ders öğrenci2 nin derslerim kısmından düşüyor, bununla birlikte ders raporları kısmında da artık bu kullanıcıyı göremiyorum. 

Öğrencinin ders kaydı bitmiş olsa bile dersi tamamlama modülünde görme imkanım var mı?

Halim Asa yanıt olarak

Ynt: Kayıt bitiş süresi ile eklenen derslerde kayıt süresi biten kullanıcıları raporda görme

yazan serdar tütündü -
Merhaba, Süreli eğitimlerde ben de benzer sorunlar yaşıyordum. Ben bu süreci kategori bazında yürütmeye başladım. Örneğin;

Kategori 1: Hizmet Öncesi Eğitim
Hizmet Öncesi Eğitim Alt kategorisi: Zorunu Eğitimler
Zorunu Eğitimler Alt Kategorisi: İş Sağlığı ve Güvenliği Eğitimi

Hizmet Öncesi Eğitim / Zorunu Eğitimler / İş Sağlığı ve Güvenliği Eğitimi

Bu şekilde kategorilendirdikten sonra Yeni başlayan personellere İSG kategorisi altında dersler oluşturmaya başlıyorum. Yani yeni bir ders olarak tanımlıyorum. Eğitimin bir kopyasını çıkarıp kullanıcılarını temizliyorum. Sonra tarihlerini güncelleyip yeni kullanıcıları ekliyorum. Bende sistem işliyor. Eğitim isimlerini şu şekilde oluşturuyorum.

Eğitim 1: İş Sağlığı ve Güvenliği Eğitim Programı - 2021.01.23 - Genel Müdürlük Çalışanları
Eğitim 2: İş Sağlığı ve Güvenliği Eğitim Programı - 2021.01.15 - Fabrika 1 Yönetim Binası Çalışanları
Eğitim 3: İş Sağlığı ve Güvenliği Eğitim Programı - 2021.01.01 - Fabrika 2 Yönetim Binası Çalışanları

Hizmet Öncesi Eğitim / Zorunu Eğitimler / İş Sağlığı ve Güvenliği Eğitimi / İş Sağlığı ve Güvenliği Eğitim Programı - 2021.01.23 - Genel Müdürlük Çalışanları

Böylece istediğim tarih aralığını belirleyebiliyorum ve istediğim zaman istediğim kişi ya da kişilere eğitim açabiliyorum.  Aynı zamanda o eğitimi yılda kaç kez açmışım, kimlere açmışım, hangi tarihlerde açmışım gibi kriterleri isimlendirme yöntemimle takip ediyorum. Katılımları da sizin dediğiniz gibi tamamlama raporundan bakıyorum. Ayrıca oluşturduğum bir excel belgesinde rapor sonuçlarını topluyorum ve böylece excel belgemde her zaman güncel bir data oluşuyor. Bu yöntemin tek sorunu, aynı dersi çok defa kopyaladığınız için sistemde alan kaplaması oluyor. Alan ile ilgili sorununuz yoksa bu yöntem kendi adıma ilettiğiniz sorunu çözüyor. 

Umarım sorduğunuzun cevabı olmuştur.