Czy można zablokować pobieranie plików (np. wideo) z kursu

Czy można zablokować pobieranie plików (np. wideo) z kursu

Napisane przez: Piotr Kaba ()
Liczba odpowiedzi: 7

Witam uprzejmie

Sytuacja jest następująca:

Kurs składa się z tematów zawierających pliki wideo. Przy włączeniu pliku, oprócz jego obejrzenia, użytkownik ma możliwość skopiowania pliku na własny dysk (prawy przycisk myszy i opcja "zapisz wideo jako ...") lub skopiowania sobie linku prowadzącego do wideo (prawy przycisk myszy i opcja "kopiuj adres wideo"). Chciałbym uniemożliwić takie działanie, szczególnie gdy chodzi o sytuację gdy dostęp do kursu ma być czasowy. Gdy użytkownik skopiuje sobie wszystkie pliki, albo co gorsza będzie mieć do nich linki to może z nich korzystać bez ograniczeń, nawet gdy kurs się skończy. Nie mówiąc o tym, że w drugiej opcji (tj. znając link) może sobie cały czas wykorzystywać transfer na serwerze (co może być dla mnie problemem gdy będzie tego dużo). Czy takie ograniczenie jest możliwe i ewentualnie jak to zrobić?

Sądziłem, że rozwiązaniem może być pobieranie plików z repozytorium w katalogu moodledata (https://docs.moodle.org/33/en/File_system_repository), ale to również nic nie pomaga (tzn. cały czas istnieje możliwość skopiowania pliku lub uzyskania do niego linku). Zakładałem, że pliki w moodledata są jakoś "ukryte" ale to najwyraźniej tak nie działa.

pozdrawiam
Piotr
W odpowiedzi na Piotr Kaba

Odp: Czy można zablokować pobieranie plików (np. wideo) z kursu

Napisane przez: Przemyslaw Stencel ()

Tak całkiem zablokować to się chyba nie da (chyba że ktoś ma jakiś super sposób to napiszcie)

Jak ktoś bardzo chce zachować film na później, to znajdzie metodę. Można trochę utrudnić, przynajmniej na tyle, żeby nie dało się go pobrać bez świadomości, że się robi coś niezgodnego z zasadami.

Ja w takich przypadkach hostuję swoje filmy na vimeo - po zagnieżdżeniu nie ma opcji pobierania. Ukrywam te filmy na vimeo, można je tylko odtwarzać jako zagnieżdżone, a dodatkowo stosuję ograniczenie domen, w których filmy mogą być zagnieżdżane. Kilka przykładów na tej stronie.

Nie jest to zabezpieczenie nie do obejścia, ale wychodzę z założenia, że jak ktoś bardzo chce "zwinąć" film, to to zrobi, nieważne, jakich bym zabezpieczeń nie zastosował.

W odpowiedzi na Przemyslaw Stencel

Odp: Czy można zablokować pobieranie plików (np. wideo) z kursu

Napisane przez: Piotr Kaba ()

Dzięki za informację. Jeśli dobrze rozumiem nie mówimy o Vimeo Basic? Wydaje się,  że tam nie ma takich opcji. Co powinienem zrobić na Vimeo (zapewne co najmniej Vimeo Plus) tzn. jakie opcje zaznaczyć, żeby osiągnąć efekt o którym mówimy? I co potem należy zrobić na swojej platformie Moodle?

W odpowiedzi na Piotr Kaba

Odp: Czy można zablokować pobieranie plików (np. wideo) z kursu

Napisane przez: Przemyslaw Stencel ()

We właściwościach filmu na vimeo:


Opcja definiowania domen, w których film może być umieszczany faktycznie jest tylko w planie Vimeo Plus, ale możliwe, że ukrywanie może być też dostępne w planie bezpłatnym.

A na platformie potem po prostu zagnieżdżasz kod html z filmem. Kod znajdziesz tu:


W odpowiedzi na Przemyslaw Stencel

Odp: Czy można zablokować pobieranie plików (np. wideo) z kursu

Napisane przez: Piotr Kaba ()

Dzięki bardzo za wyjaśnienia. W Vimeo bezpłatnym nie ma co prawda tych opcji, ale chyba rzeczywiście zdecyduję się na Viemo Plus i informacje mi się przydadzą.

W odpowiedzi na Przemyslaw Stencel

Odp: Czy można zablokować pobieranie plików (np. wideo) z kursu

Napisane przez: Piotr Kaba ()

Myślałem że już wiem co i jak a jednak nie. Stąd jeszcze mam drobną prośbę o wyjaśnienie jakiej opcji użyć do zagnieżdżenia w Moodle tego otrzymanego kodu html z Vimeo, bo nie wychodzi mi to w żaden sposób. W kursie w Moodle wybieram opcję "dodaj aktywność lub zasób", potem przećwiczyłem wszystkie możliwe opcje tj. plik, strona, adres url i w żadnym przypadku nie osiągam efektu zagnieżdżonego filmu. Której opcji użyć i co trzeba konkretnie zrobić żeby to się pojawiło i działało jak u Ciebie?

W odpowiedzi na Piotr Kaba

Odp: Czy można zablokować pobieranie plików (np. wideo) z kursu

Napisane przez: Przemyslaw Stencel ()

Filmy z vimeo można zagnieżdżać wszędzie, gdzie masz dostępne pole edycyjne w moodle. Można kopiować kod html, a pootem wklejać go w edytorze moodle (po przełączeniu go w tryb html), ale najprościej jest wykorzystać do tego wbudowaną w Moodle wtyczkę multimedialną. Trzeba mieć dostęp administratora, żeby ją włączyć.  Możesz ją aktywować na stronie "Site administration > Plugins > Filters > Manage filters":


Niestety, standardowo ma ona wyłączone wykrywanie filmów vimeo. Nie wiem, jaką masz wersję Moodle, ale w najnowszej wersji jest to na stronie "Site administration > Plugins > Media players > Manage media players":


We wcześniejszych wersjach to było na stronie "Site administration > Appearance > Media embedding":


Jak już aktywujesz filtr vimeo, to wystarczy w tekście utworzyć link do filmu na vimeo, a po zapisaniu zmian Moodle zamiast linku wyświetli playera z filmem.

W odpowiedzi na Przemyslaw Stencel

Odp: Czy można zablokować pobieranie plików (np. wideo) z kursu

Napisane przez: Piotr Kaba ()

Wielkie dzięki. Rzeczywiście, potrzebne było włączenie wtyczki i wykrywania Vimeo. Inna sprawa że przy darmowej wersji Vimeo pojawia się jedynie okno z informacją, że filmu w tym miejscu nie można wyświetlić i można go dopiero obejrzeć w Vimeo, ale to już inna kwestia.

Jeszcze raz dzięki za wyczerpujące informacje i pomoc. uśmiech