Konwersja utf8 na utf8mb4 ?

Konwersja utf8 na utf8mb4 ?

Napisane przez: Janusz Cioczek ()
Liczba odpowiedzi: 7

Witam,

w zakładce "Środowisko" znalazłem taką informację zawierającą trzy elementy do sprawdzenia: 

1. "unsupported_db_table_row_format"

Your database has tables using Antelope as the file format. You are recommended to convert the tables to the Barracuda file format. See the documentation Administration via command line for details of a tool for converting InnoDB tables to Barracuda.

2. "site not https"

"Jeśli ten test się nie powiedzie, wskazuje to na potencjalne problemy

Wykryto, że twoja strona nie jest zabezpieczona z użyciem HTTPS. W celu uzyskania wyższego bezpieczeństwa i integracji z innymi systemami, zalecane jest dokonanie migracji strony do HTTPS."

3. "mysql_full_unicode_support"; 

Bieżąca konfiguracja MySQL lub MariaDB korzysta z 'utf8'. Ten zestaw znaków nie obsługuje czterech bajtowych znaków, które zawierają niektóre emoji. Próba użycia tych znaków spowoduje błąd podczas aktualizowania rekordu i wszelkie informacje wysyłane do bazy danych zostaną utracone. Proszę zmienić ustawienia na 'utf8mb4'. Szczegółowe informacje można znaleźć w dokumentacji."

Co z tym zrobić, może istnieje jakiś poradnik krok po kroku...  moje moodle jest na hekko.pl

Będę wdzięczny za pomoc - rok szkolny zbliża się wielkimi krokami (nie chcę "namieszać")

Pozdrawiam!

W odpowiedzi na Janusz Cioczek

Odp: Konwersja utf8 na utf8mb4 ?

Napisane przez: Piotr Brzózka ()
Jest dostęp na hostingu do wiersza poleceń serwera? 

https://docs.moodle.org/31/en/MySQL_full_unicode_support#Steps_to_upgrade

generalnie gonić hosting niech pomogą uśmiech


W odpowiedzi na Piotr Brzózka

Odp: Konwersja utf8 na utf8mb4 ?

Napisane przez: Janusz Cioczek ()

Taką informację otrzymałem z pomocy technicznej:

"Jeśli domena nie posiada certyfikatu SSL to taki komunikat będzie występował. W przypadku punktu 3 nie ma możliwości zmiany kodowania na inne niż utf-8, gdyż te jest domyślnym kodowaniem i jest to ustawienie globalne. Format również nie jest możliwy do zmiany."

??? czy mam rozumieć, że powinienem przenieść stronę do innego operatora? Czy może dalej próbować coś zrobić samodzielnie?

Pozdrawiam!

W odpowiedzi na Janusz Cioczek

Odp: Konwersja utf8 na utf8mb4 ?

Napisane przez: Piotr Brzózka ()

Z SSL mają rację, choć część hostingów pozwala pozwala podpiąć darmowy certyfikat - daje radę. Co do reszty - jak poblokowali dostęp do bazy to albo pozostaje zostać na obecnej wersji i podnosić poprawki bezpieczeństwa albo przesiadka.... Z ciekawości jaki to pakiet?

W odpowiedzi na Piotr Brzózka

Odp: Konwersja utf8 na utf8mb4 ?

Napisane przez: Janusz Cioczek ()

Mam  EasyPack+ na hekko.pl - wcześniej strona była kilka lat na pdg.pl (początkowo płatna - pomoc była natychmiastowa), potem konto stało się darmowe (i pomoc "padła"). Przenosiny i aktualizacja do 3.1 - to była droga przez mękę). Dlatego teraz szukam optymalnego rozwiązania z minimalnym nakładem... stresu...

W odpowiedzi na Janusz Cioczek

Odp: Konwersja utf8 na utf8mb4 ?

Napisane przez: Piotr Brzózka ()

W sumie ciężka sprawa. Zawsze chodzi o pieniądze. Można postawić kursy na Moodle w Chmurze - darmowe ale tylko 50 studentów i z miejscem słabo. Z hostingów wyszło przynajmniej u mnie, że dobrze sprawdzają się hostingi dedykowane - ale cena jest na poziomie od 120zł (około) miesięcznie. W szkołach gdzie zajmuję się platformami mamy własne serwery. Kupione były używane na aukcjach i spokojnie dają radę przy dodatkowo symetrycznym łączu. Niestety w takiej sytuacji trzeba ogarnąć serwer...

Tańsze hostingi przynajmniej w moim przypadku zawsze jakieś problemy generowały dla Moodle.

W odpowiedzi na Janusz Cioczek

Odp: Konwersja utf8 na utf8mb4 ?

Napisane przez: Dominik Przybylski ()

D:\serwer-moodle\server\php>php d:\serwer-moodle\server\moodle\admin\cli\mysql_c
ollation.php --collation=utf8mb4_unicode_ci