Για να οργανωθούμε λίγο!

Απάντηση: Για να οργανωθούμε λίγο!

by Panagiotis Iliopoulos -
Number of replies: 0
Καλησπέρα σε όλους,

Έχει κάποιος αναβαθμίσει το Moodle σε 1.6 χωρίς να έχει κάποιο πρόβλημα με τα ελληνικά?

Εγώ αφότου έκανα την αναβάθμιση από το 1.5.2 σε 1.6 έχω πάρα πολλά προβλήματα με την γλώσσα. Εάν κατεβάσω το el_utf8 από το moodle.org χάνω όλες τις δικές μου μεταφράσεις, που κάποια στιγμή είχα ανεβάσει και σε αυτό εδώ το post. Προσπάθησα και κατάφερα να μετατρέψω τις δικές μου μεταφράσεις, που είχα στο 1.5.2 σε utf8, χρησιμοποιώντας το Frontpage, αλλά παρόλο που σαν μεταφράσεις δουλεύουν παρουσιάζουν ένα σημαντικό λειτουργικό πρόβλημα, χρησιμοποιώντας αυτές δεν "βλέπω" τον HTML Editor πουθενά σε κανένα resource και activity. Δηλαδή μου εμφανίζει τον κώδικα του περιεχομένου χωρίς τα κουμπιά μορφοποίησης κτλ, ένα text box στην ουσία με μόνο html κώδικα. Φυσικά δεν μπορώ να δουλέψω έτσι tongueout

Όμως το πρόβλημα που είπα παραπάνω ισχύει μονο στον firefox, στον ΙΕ6 το πρόβλημα είναι εντονότερο, δηλαδή όχι μόνο δεν βλέπω τον HTML editor αλλά δεν ανοίγει καν η σελίδα για να επεξεργαστώ τα resource ή τα activities, κουφό!!!!!?

Αν επιλέξω την αγγλική γλώσσα όλα δουλεύουν ρολόι, αν επιλέξω την ελληνική γλώσσα, αυτή την οποία δίνει το moodle.org το πρόβλημα συνεχίζει να υπάρχει αλλά όχι σε όλα τα actvities kai resources αλλά σε μερικά, δηλ στο forum, στο resource upload or link to a file κτλ.

Πραγματικά είναι πάρα πολύ περίεργο αυτό που γίνεται, σημειώνω μάλιστα ότι στα blocks πρόβλημα δεν υπάρχει, με καμία γλώσσα, ούτε με τα δικά μου αλλά ούτε και με τα ελληνικά από το Moodle.org σε κανέναν browser.

Τι να πω, αν κάποιος έχει κάποια ιδέα ή έχει αντιμετωπίσει το ίδιο πρόβλημα να την καταθέσει.

Παναγιώτης.