Ukázkové příklady

Ukázkové příklady

autor Michaela Zapletalová -
Počet odpovědí: 5

Dobrý den,

mám za úkol přepracovat stávající kurzy v Moodle do nové podoby. Moodle používáme pro zaměstnance pro samostudium - práce s počítačem, potřebné programy, důležité předpisy a podobně. Součástí je také několik povinných testů. Většina kurzů i testů je trvale přístupná všem.

Chtěla bych dát jednotlivým kurzům trochu zajímavější nádech, aby uživatele nejen naučily, ale třeba i trochu pobavily. Dříve se tady používal formát SCORM (s přípravou v EXE), ale teď chceme přejít čistě na Moodle, protože mi přijde, že to dává více možností pro přípravu kurzů, testy a hodnocení testů. Hledám teď nějaký jednotný koncept, jak kurzy vytvářet a vést systém eLearningu. Zajímaly by mě nějaké pěkné příklady, které jste třeba vytvořili, postřehy nebo tipy jak zpestřit a vytvářet takové kurzy pro dospělé. Stačily by mi i screenshoty nebo jestli máte některé kurzy přístupné pro hosty. Budu moc ráda za cokoli.

Díky

Počet hodnocení: -
V odpovědi na Michaela Zapletalová

Re: Ukázkové příklady

autor Michaela Zapletalová -

Zkusím ještě sepsat nějaké svoje představy a co jsem už prošla.

Prošla jsem si dostupné kurzy na moodle.org (ty které umožnily alespoň nahlédnout bez přihlášení), neprocházela jsem úplně všechny, ale jen ty co měly téma aspoň trochu podobné tomu co potřebujeme a ty co fungovaly by se daly spočítat na prstech jedné ruky.

Pak jsem ještě objevila coolcources.moodle.org, kde byly už zajímavější a dokonce i jeden slovenský kurz. Nicméně ani u jednoho jsem si neřekla "jo to je vono".

Moje představa je, aby jednotlivé kurzy (témata) byly uspořádány tak, aby byly krátké, aby jejich samotné prostudování zabralo maximálně 10-15 minut. Veškeré materiály (text, obrázky, videa, příklady, ..) by měly být zobrazeny přímo v eLearningu, tedy nechci seznam odkazů na externí soubory (právě toto budu předělávat, protože hodně našich kurzů je takto uděláno). Jedinou vyjímkou by měl být materiál připravený k vytištění, já si jej pracovně nazvala tahák. Vzhledem k tomu, že kurzy používáme pro seznámení s počítačovými programy, tak by na tomto taháku měly bý základní ovládací prvky a podobně. Text jednoho dílčího kurzu by měl být rozdělen na stránky tak, aby se každá stránka vešla na obrazovku bez scrolování a mezi obrazovkami by se mělo dát pohybovat myší nebo šipkami na klávesnici. Každý kurz by pak byl zakončen malým kontrolním testem.

Jakési rozptýlení bych chtěla dostat kam to půjde formou vtipných narážek, obrázků či jinou formou (když to půjde), třeba k části co dělat, když se rozbije nějaký hardware, jsem našla pěkný obrázek monitoru, ve kterém je zaseknutá sekera. Vysvětlování funkčnosti programu nebo postupů bývá nuda a nejeden by u toho usnul .. a takové zpestření si myslím by mohlo udržet uživatele při bdělosti a navíc jej také motivovat k tomu, aby si stránky doopravdy prostudoval a něco si zapamatoval (to že by pak třeba nezvládl test je už spíš "represe" (trest), raději bych vytvořila kurzy tak, aby byly dostatečně zajímavé samy o sobě).

V odpovědi na Michaela Zapletalová

Re: Ukázkové příklady

autor Bohumil Havel -
Obrázek: Moodle Partner Obrázek: Obzvláště nápomocní moodlisté Obrázek: Překladatelé

Ukázka MOOC http://learn.moodle.net/course/view.php?id=2, jinak tvorbu kurzů školíme úsměv

Zdraví Bohuš Havel

 

V odpovědi na Bohumil Havel

Re: Ukázkové příklady

autor Michaela Zapletalová -

Předpokládám, že školíte obecně vytvoření kurzu, jsou někde nějaké podrobnosti?

Já bych teď pořebovala vytipovat si nastavení, které je pro nás vhodné (třeba týdenní uspořádání kurzu pro nás určitě není). Nějaké kurzy jsem si již vytvořila, ale spíš jsem zkoušela, co která položka ovlivní a tak. Ale zatím v tom moc jasno nemám.

Díky

Míša Zapletalová

V odpovědi na Bohumil Havel

Re: Ukázkové příklady

autor Michaela Zapletalová -

Díky za tip na ten MOOC, už si to procházím. Je super, že videa mají anglické titulky a některá (možná většina, jsem zatím na začátku) i české. Projdu si to a když tak se pak zeptám kdybych potřebovala něco dalšího.

Míša Zapletalová

V odpovědi na Michaela Zapletalová

Re: Ukázkové příklady

autor David Mudrák -
Obrázek: Moodle HQ Obrázek: Obzvláště nápomocní moodlisté Obrázek: Překladatelé Obrázek: Vývojáři

Díky za ty české titulky - a vlastně za většinu českého překladu v posledních verzích Moodle - patří právě Bohušovi. To jen pro případ, že by byl příliš skromný, aby se přihlásil úsměv