Kurzy 3Gbyte, záloha a obnova

Kurzy 3Gbyte, záloha a obnova

autor Pavel Pokorný -
Počet odpovědí: 13

Mám kurz, jehož záloha má 3 GBtyte. Kurz obsahuje velké množství multimédií, například video souborů,  a dalších množství materiálů, byl kvůli tomu velice kladně hodnocen, proto tam jsou. Dělal jsem ho podle zásady, All in one, neboli vše v Moodle na jednom  místě, a říkal si, dnes jsou disky velké nebude problém. Ale je.

Tento kurz nelze v podstatě zazálohovat, zálohy zatuhnou. Správce říká, že má také s tím problémy. Vadí mu také, že kurzy tvořím v takové velikosti a dokonce proč prý je kopíruji komplet do dalších roků, prý by stačilo, kdybych se z nových kurzů pouze odkazoval na ty dřívější velké soubory v minulém kurzu. Jenže to je složité, aby studenti vyvolávali soubory z dřívějších kurzů, musí se to v podstatě celé předělávat a patrně bych jim musel povolit vstup i do dřívějších kurzů, čím by vznikal zmatek.
Pokud dám tyto velké soubory mimo, třeba na webserver Apache, tak to bude opět složité, neboť bude třeba u Apache opět ověřovat práva na přístup, třeba přes stejný LDAP, jako Moodle, ale to na novějších Linux Fedorách neumím.

O tom, že by mohlo být nějaké centrální úložiště v Moodle pro více kurzů nevím.

Řešil někdo obdobný problém?

Dík Pavel Pokorný

Počet hodnocení: -
V odpovědi na Pavel Pokorný

Tento příspěvek ve fóru byl odstraněn

Obsah tohoto příspěvku ve fóru byl odstraněn a již nemůže být zpřístupněn.
V odpovědi na Odstraněný uživatel

Re: Kurzy 3Gbyte, záloha a obnova

autor Pavel Pokorný -
Má to nevýhodu v tom, že v současné době nelze studenty na konci školního roku vyškrtnout, mohou běžet paralelní kurzy, říká se jim například reprobační kurzy, jsou bez výuky pro ty, co vlastně opakují, i když tento způsob také opouštíme.
Navíc se mohu vracet k minulým pracem a různě srovnávat minulé a současné kurzy. Potřebuji je tam tedy mít aspoň rok zpátky, tedy vždy aspoň dva, současný a minulý . P.P:
V odpovědi na Odstraněný uživatel

Re: Kurzy 3Gbyte, záloha a obnova

autor Lenka Orzelova -
Nevýhoda je taková, že tím pádem (vyškrtnutím studentů) přijdu o všechna data, která se mohou hodit. Každý semestr u nás poctivě zazálohovávám kdyby si náhodou za rok, dva nějaký student vzpomněl, že tehdy měl něco vypracováno a teď mu to nechceme uznat. Přeci i písemné testy, slohové práce apod. se musí archivovat.

Vím o čem p. Pokorný píše, protože u nás je problém i s 2 GB kurzem mrzutost

Lenka

V odpovědi na Lenka Orzelova

Re: Kurzy 3Gbyte, záloha a obnova

autor Jiri Zajic -
Problém je v tom, že jak už jsem psal, Moodle bere kurs jako unikát. Já osobně bych dal přednost modelu PRODUKT - BĚH. Takže "mustr" kursu - šablona by byla stejná a mohl by být realizován libovolný počet běhů. Řekl bych, že praxe odpovídá spíše tomuto modelu než tomu unikátnímu.
V odpovědi na Lenka Orzelova

Re: Kurzy 3Gbyte, záloha a obnova

autor David Mudrák -
Obrázek: Moodle HQ Obrázek: Obzvláště nápomocní moodlisté Obrázek: Překladatelé Obrázek: Vývojáři
Problém se soubory s velikostí 2GB a většími je znám. Nejedná se ale o problém Moodlu, ale PHP jako takového. Nevím jak v posledních verzích, ale dlouho platilo, že PHP souborové funkce měly se soubory takovéto velikosti problémy. Máte-li někdo čas zjišťovat detaily, googlujte "PHP 2GB".

Já bych se, stejně jako Roman, klonil k tomu ukládat video soubory na externí uložiště a vkládat je do kurzů pouze jako odkazy. V Moodlu 2.0 je implementován mechanismus, který v těchto případech šetří místem. Každý jednotlivý soubor je fyzicky na disku umístěn uložen pouze jednou a v různých kurzech je pouze odkazován podobně jako je tomu např. v případě hard linku v souborovém systému ext3. Samotné File API (alespoň co zatím vím) nebude řešit sdílení studijních materiálů napříč kurzy, ale nebude těžké zřídit si vlastní repozitář (např. školní FTP apod.), odkud bude možno soubory do kurzů snadno vkládat.

Stejně tak osobně preferuji možnost klonování kurzů namísto jejich resetu. Většinou to řeším tak, že po skončení semestru nebo školního roku kurzy archivuji do skryté kategorie, případně si z nich dělám kompletní zálohu a teprve potom je odstraním.

--mudrd8mz
V odpovědi na David Mudrák

Reset

autor Lukáš Mižoch -

Když už to David nakousl, problémy s resetováním kurzu stále trvají, nebo už je tuto funkci ve verzi 1.9.4 možno bezpečně používat?

V odpovědi na David Mudrák

Re: Kurzy 3Gbyte, záloha a obnova

autor Peter Svec -
A nebude to problem samotneho zip? Co viem tak maximalna velkost zip suboru je 2GB. Total Commander pri pokuse o zipovanie dat vacsich ako 2GB na tuto skutocnost aj upozorni. Unixovy zip sice dokaze robit aj vascie archivy (ked ma podporu Zip64) avsak zavisi od distribucie a verzie a ci php zipuje same, alebo vola externy program.

p.
V odpovědi na Peter Svec

Re: Kurzy 3Gbyte, záloha a obnova

autor David Mudrák -
Obrázek: Moodle HQ Obrázek: Obzvláště nápomocní moodlisté Obrázek: Překladatelé Obrázek: Vývojáři
Aha, to dává smysl. Navíc, pokud vím, se tak děje pouze na 32-bitových platformách. PHP na 64-bitovém stroji by to měl zvládnout.

--mudrd8mz
V odpovědi na David Mudrák

Re: Kurzy 3Gbyte, záloha a obnova

autor Pavel Pokorný -

Zkusím našeho správce. Ale předpokládám, že se mluví o 64-bitových systémech, mašiny máme 64-bitové již dávno.

Ale nemohu si odpoustit rýpnutí k autorům Moode. Když PHP vadí velké soubory, tak proč při té velké záloze se nevytvoří více souborů do 2 GB?

V odpovědi na Pavel Pokorný

Re: Kurzy 3Gbyte, záloha a obnova

autor Peter Svec -
Skuste zvazit moznost, spustat cron.php z prikazoveho riadka. V tomto pripade sa time_limit na beh skriptu neuplatnuje a zaloha sa moze ukoncit aj ked obsahuje vela dat.

Co sa tyka znovupouzivania zdrojov, tak v moodle 2.0 bude zavedene nove FileAPI, ktore to bude umoznovat.

p.
V odpovědi na Pavel Pokorný

Re: Kurzy 3Gbyte, záloha a obnova

autor Roman Úlovec -
Podobný problém jsme vyřešili ve dvou případech různě:
  1. Videa jsme umístili na na externím(mimo Moodle) www serveru kde jsou dostupná i bez autorizace a v kurzu se na ně odkazujeme. Nejsou sice chráněná heslem, ale myslím, že jsou v podstatě k nenalezení mrknout. Postup jsme zvolili kvůli opravdu velkému objemu souborů, které se mění jen vyjímečně.
  2. Dlouhodobý kurz jsme rozdělili na několik menších kurzů a utvořili jeden nadřazený kurz, se kterým jsme je asociovali a tím vyřešili jednotné zapsání do kurzu a obecné aktivity k celému studiu. Postup jsme zvolili kvůli častým změnám v jednotlivých kurzech, ale šel použít i předchozí postup.
V odpovědi na Pavel Pokorný

Re: Kurzy 3Gbyte, záloha a obnova

autor Pavel Pokorný -

Konečně jsem to pro sebe dořešil.
Překvapilo mě omezení 2 Gbyte pro PHP, neboli problém s velikostí souborů nebyl problém Moodle, ale PHP. Člověk se pořád učí.
Také si myslím, že je vhodné mít víc kurzů, jak tu padl názor, třeba že student něco reklamuje a já mohu otevřít minulý kurz a podívat se na to.

Náš správce Moodle mě neměl a nemá rád, neboť mu kvůli mému kurzu padaly a padají zálohy celého systému. Ale udělal mě pomocí sdílení přístup do adresáře mého velkého kurzu. Já z kurzu přesunul pryč adresáře s velkými soubory a pak se zálohy konečně poprvé provedly. Po vytvoření kopie jsem do nového kurzu zpět ty velké soubory pomocí sdílení zase vrátil. Řešení, co správce Moodle neuspokojí, mě ano.
Budu muset tedy tyto velké soubory někam uklidit, pokud PHP je tedy neumí, a vyvolávat je z Moodle, jak tu bylo doporučeno. Názor, že tyto soubory jsou prakticky nenalezitelné nesdílím, Google je dobrý a riziko nalezení je velké. Již jsem měl problém, kdy Google našel jisté práce studentů.
Vyzkouším jako úložiště zabezpečený webserwer Apache pod Linux Fedora 8. Jsou tu 2 problémy. Neumíme nastavit Apache ve Fedora 8 proti LDAP, přes který ověřuje přístup Moodle (LDAP + Apache nám chodí pouze v dřívější verzi Fedora), takže musíme použít zaheslování Apache přes soubor s hesly, tedy další konto a heslo. A pak ještě nevím, jak se to bude chovat při ověřování z Moodle.

Děkuji všem za rady. Pavel Pokorný