Seznam organizací používajících moodle

Seznam organizací používajících moodle

autor Robert Pecko -
Počet odpovědí: 7
Dobrý den,
existuje nějaký seznam organizací, ve kterých je moodle používán (dobrovolně se k němu přihlásily)? Řeším jeden problém, kdy mi studenti tvrdí, že nebudou vyplňovat svá osobní data do systému z důvodu "možného" zneužití.
Řešil někdo z vás otázku zabezpečení/zneužití dat? Vlastně se jedná jen o jméno, přijmení, fotku, školní mail a třídu do které student chodí.

Díky.
Počet hodnocení: -
V odpovědi na Robert Pecko

Re: Seznam organizací používajících moodle

autor Jiri Zajic -
Toto rozhodně nejsou "citlivá data". Připomínky by mohly být snad jen k fotce. Asi by bylo dobré, aby vedení školy studentům vysvětlilo, že elearning patří ke studiu zrovna tak, jako docházka, tedy kdo se nezaregistruje a nebude pracovat, nebude z předmětu klasifikován.
V odpovědi na Jiri Zajic

Re: Seznam organizací používajících moodle

autor Robert Pecko -
O fotku se jedná, pro mě je to pomůcka jak studenta indentifikovat, protože v počítačové učebně je schován za monitorem a takto mám možnost se je lépe naučit a seznámit se s nimi. O jejich nedocházce pomlčím. Jediný kdo s fotkou přijde do styku jsem já + on se svou.
V odpovědi na Robert Pecko

Re: Seznam organizací používajících moodle

autor František Pinc -
Seznam je tady http://moodle.org/sites/
Taky je zajímavý http://moodle.org/stats/

Na vašem místě bych studenty do moodla naimportoval z CSV soubor, tak nebudou muset nic vyplňovat . Jinak rada pana Zajíce je správná a asi bych se zachoval podobně, ale mějte na paměti , že si studenty můžete proti sobě poštvat , když jim budete nařizovat . Musí to chápat jako výhodu.....
V odpovědi na František Pinc

Re: Seznam organizací používajících moodle

autor Jiri Zajic -
Hm.. tohle už souvisí s něčím jiným, ale svět se nesune správným směrem, alespoň v této zemi ne. Studenti vidí svá práva, ale své povinnosti ne. Co až po nich zaměstnavatel bude nedejbože chtít, aby pracovali? Klientský přístup.. já dělám do managementu kvality. Jedním z prvních úkolů QM je identifikovat zákazníky. Student docela určitě není jediným zákazníkem školy. Já vidím triádu student - rodiče - společnost. Studenti a rodiče jsou dnes zdivočelí a společnost (zastoupená státem) - radši nemluvit.
V odpovědi na František Pinc

Re: Seznam organizací používajících moodle

autor Robert Pecko -
Tohle je přeně seznam, který jsem hledal. Díky.
Studenta si rozhněvám vždy když naruším jeho klid, v mém případě domácím cvičením, zkušebním testem ... Obávám se, že někteří studenti to prostě nepochopí.
Co se týká importu z CSV, potřebuju se studentem komunikovat ohledně připomínek k DCV, návrhům řešení, referátům, konzultacím ... tzn. potřebuju mail a jsem zase na začátku problému. V tuto chvíli to řeším tak, že každý student má školní mail, který od školy dostal po dobu studia a školní věci bude komunikovat přes něj (ve firmě bude mít také firemní mail). Ten slouží i k přihlášení, protože moodle se ověřuje přes IMAP. Pokud bych po studentovi chtěl soukromý mail, dostal bych se opět do slepé uličky.
Jak řekl pan Zajíc, student si plně uvědomuje svá práva, ale pozapomíná/kašle na své povinnosti.
V odpovědi na Robert Pecko

Re: Seznam organizací používajících moodle

autor Lukáš Mižoch -

Jedná-li se o školní Moodle, pak jméno, příjmení, školní mail a třída jsou údaje, které škola zpracovávat může, tudíž námitka žáků je bezpředmětná. Co se týče fotky, na tu škola ze zákona nárok nemá, tudíž evidovat je můžete jen tehdy, pokud s tím zletilý žák nebo zákonný zástupce nezletilého žáka projeví souhlas.

V odpovědi na Robert Pecko

Re: Seznam organizací používajících moodle

autor David Mudrák -
Obrázek: Moodle HQ Obrázek: Obzvláště nápomocní moodlisté Obrázek: Překladatelé Obrázek: Vývojáři
Já bych se ještě zamyslel nad motivy stížností těch studentů. Otázka ochrany soukromí v prostředí počítačových sítí je jedním z klíčových témat informační výchovy na školách a vaše konkrétní situace je výborná příležitost k realizaci studentského projektu na toto téma! Pokud by se mně stalo něco podobného v informatice, určitě bych neváhal a tuto příležitost zkusil využít. Dal studentům prostor, aby svůj postoj zdůvodnili. Aby se sami zamysleli nad tím, proč na Facebook dají cokoliv, ale do Moodlu ne. Třeba někde skřípe komunikace mezi studenty a školou, třeba necítí důvěru apod. To jsou z pedagogického hlediska zajímavé aspekty, které by bylo možno vytěžit.
Jinak otázka soukromí a osobních údajů byla nedávno dost diskutovaná a některé změny se v této oblasti dělaly v 1.9.4 - vizte MDL-17205. Z doslechu vím, že velký problém to činí např. v Německu, protože tam lze řadu údajů, které zpracovává Moodle, hromadně zpracovávat pouze s výslovným písemným souhlasem dotyčného (či jeho zákonných zástupců). Takový souhlas má sice škola, ale už se nevztahuje na externího web providera, který hostuje případnou databázi Moodle.

--mudrd8mz