Upgrade 1.8.4 na 1.9

Upgrade 1.8.4 na 1.9

autor Miloslav Krátký -
Počet odpovědí: 14
Dobrý den, potřeboval bych poradit jak postupovat pokud chci upgradovat 1.8.4. na 1.9. Upozorňuji že jsem správce nikoliv programátor, takže prosím, pokud můžete, pište spíš "polopaticky" než odborně. Děkuji za pochopení.
Počet hodnocení: -
V odpovědi na Miloslav Krátký

Re: Upgrade 1.8.4 na 1.9

autor David Mudrák -
Obrázek: Moodle HQ Obrázek: Obzvláště nápomocní moodlisté Obrázek: Překladatelé Obrázek: Vývojáři
  1. vypněte webový server
  2. zazálohujte vaši databázi (SQL dump)
  3. zazálohujte datový adresář Moodlu (moodledata)
  4. zazálohujte stávající adresář s instalací Moodlu
  5. stáhněte si z http://download.moodle.org/ Latest Stable Build verze 1.9.x
  6. rozbalte tuto verzi do adresáře s vaší instalací Moodlu - povolte přepsat všechny stávající soubory
  7. zapněte webový server
  8. navštivte stránku http://váš.moodle/admin/
  9. dokončete upgrade podle pokynů na obrazovce
  10. hotovo!

Mějte, prosím, na paměti, že na překladu 1.9 se ještě pracuje a bude k dispozici až v průběhu června. Pokud provozujete váš Moodle v reálných produkčních podmínkách, doporučuji počkat.
Výše uvedený postup je obecný a dá se aplikovat i častěji. Balíček Latest Stable Build je vydáván jednou týdně, většinou ve středu ráno středoevropského času.

--mudrd8mz
V odpovědi na David Mudrák

Re: Upgrade 1.8.4 na 1.9

autor Miloslav Krátký -
Dobrý den, netušíte prosím někdo, jestli už je k dispozici čeština k verzi 1.9? Díky za info.
V odpovědi na Miloslav Krátký

Re: Upgrade 1.8.4 na 1.9

autor David Mudrák -
Obrázek: Moodle HQ Obrázek: Obzvláště nápomocní moodlisté Obrázek: Překladatelé Obrázek: Vývojáři
Tuším mrknout Není. Respektive ještě není kompletní. Nedávno byly přeloženy všechny řetězce týkající se klasifikace (Gradebook), zbývá ještě několik set řetězců roztroušených různě po Moodlu. Nerad bych slíbil nějaký pevný termín, kdy bude překlad hotov (nikdy je nesplním), ale je to v mém TODO listu pozicích s nejvyšší prioritou mrknout

--mudrd8mz
V odpovědi na David Mudrák

Re: Upgrade 1.8.4 na 1.9

autor Miloslav Krátký -
Čeština k 1.9 asi stále není k dispozici že? Díky za info.
V odpovědi na Miloslav Krátký

Re: Upgrade 1.8.4 na 1.9

autor David Mudrák -
Obrázek: Moodle HQ Obrázek: Obzvláště nápomocní moodlisté Obrázek: Překladatelé Obrázek: Vývojáři
Bohužel, ještě ne červenat se. Už je mi to samotnému trapné. Na druhou stranu, na konci školního roku jsem realizoval jedno školení pro učitele už na 1.9 a dalo se to. Sem tam něco vyjukne v angličtině, ale pro upgrade a rozkoukání už by to mohlo stačit. Pokud se najde dobrovolník, který za mě poseče zahradu, může se překlad objevit dřív vypláznout jazyk

--mudrd8mz
V odpovědi na David Mudrák

Re: Upgrade 1.8.4 na 1.9

autor Vratislav Renner -

Dobrý den,

mohl bych původní dotaz trochu upravit?

Jsem admin instalace Moodle, ale nejsem správce serveru ani programátor. Mám práva pouze ke složkám moodle a moodle data. Nejsem schopen splnit bod 1. vypnout webový server (logicky pak ani bod 7. zapnout webový server) a 2. zazálohovat SQL. Je pro takový případ cesta jak přejít z verze "Moodle 1.9.1+ (Build: 20080521)" na 1.9.2?  O co přijdeme bez upgrade?

V odpovědi na Vratislav Renner

Re: Upgrade 1.8.4 na 1.9

autor Lukáš Mižoch -
Kolego, přiznám se, že jsem trochu mimo. Já když Moodle aktualizuji, tak (kromě vybraných souborů a adresářů) smažu vše v adresáři moodle, nahraji novou verzi a pak jen navštívím administrátorské rozhraní, kde se provede upgrade databáze. Webový server rozhodně nevypínám. Zálohu SQL sice řeším pomocí konzole, ale většina webhostingů má k dispozici i webové rozhraní pro SQL (např. phpMyAdmin), navíc Moodle sám obsahuje mechanismy pro zálohování.
V odpovědi na Vratislav Renner

Re: Upgrade 1.8.4 na 1.9

autor David Mudrák -
Obrázek: Moodle HQ Obrázek: Obzvláště nápomocní moodlisté Obrázek: Překladatelé Obrázek: Vývojáři
Vypnuti webového serveru má sloužit pouze jako ochrana před tím, aby vám shodou okolností některý z návštěvníků stránek nespustil paralelní proces upgrade. Při přechodu z 1.8 na 1.9 může paralelní spuštění upgrade způsobit nepříjemnosti v datech Gradebooku (Klasifikace), což je již reportovaný bug, který mohu bohužel potvrdit. Pokud nemůžete server vypnout, pusťte se do upgrade v době, kdy je menší šance na nahodilého návštěvníka - osobně doporučuju cca třetí hodinu ranní ospalost.

Zálohování SQL databáze bych na vašem místě řešil (opět mohu doporučit na základě vlastních - a ne zrovna příjemných - zkušeností). Pokud dobře chápu vaši situaci, doporučuji nakopírovat do vaší složky s instalací Moodlu adresář s aplikací phpMyAdmin pro MySQL (případně phpPgAdmin, pokud jedete na PostgreSQL). V konfiguračním souboru této aplikace uveďte nezbytné údaje pro připojení k vaší SQL databázi a pomocí ní proveďte export databázové struktury a dat do formátu SQL dávkového souboru.

--mudrd8mz
V odpovědi na David Mudrák

Tento příspěvek ve fóru byl odstraněn

Obsah tohoto příspěvku ve fóru byl odstraněn a již nemůže být zpřístupněn.
V odpovědi na Odstraněný uživatel

Re: Upgrade 1.8.4 na 1.9

autor David Mudrák -
Obrázek: Moodle HQ Obrázek: Obzvláště nápomocní moodlisté Obrázek: Překladatelé Obrázek: Vývojáři
> pokud zadám dle bodu 8. 192.168.100.20/moodl/admin tak se načte
> stránka umístěná na 192.168.100.20, která s moodlem nesouvisí (je to
> konfigurační roszhraní serveru)

To je divné. Máte správně nastavenu proměnnou $CFG->wwwroot v
config.php? Co se stane, když na titulní stránce jdete do bloku Správa stránek > Informace?

--mudrd8mz
V odpovědi na David Mudrák

Tento příspěvek ve fóru byl odstraněn

Obsah tohoto příspěvku ve fóru byl odstraněn a již nemůže být zpřístupněn.