Kurz pro hosty

Kurz pro hosty

autor Robert Pecko -
Počet odpovědí: 12

Zdravím všechny,

  v moodle 2.2.4 se snažím vytvořit kurz pro hosty. V Metodách zápisu mám povolenou metodu Přístup pro hosty a v kurzu a v Nastavení kurzu mám povolenou položku Povolit přístup pro hosty - Ano, bez zadaného hesla.

  Pokud ale použiji místo přihlašovacího formuláře tlačítko Přihlásit se jako host, dostavám chybu Neplatné přihlášení, zkuste znovu (do pole Uživatelské jméno se vyplní jen slovo guest).

Netušíte někdo co jsem mohl udělat chybně? Díky za radu.

Počet hodnocení: -
V odpovědi na Robert Pecko

Re: Kurz pro hosty

autor Robert Pecko -


Zdravím.

Požíváte někdo ve svých kurzech přihlášení jako host?

Já jsem to dříve také používal, ve verzi 2.1.? jsem s tím neměl problém (dle Titulní stránka ► Kurzy ► Návody ► Návody_student ► Sestavy ► Protokoly ► Všichni účastníci, Všechny dny jsem v těchto kurzech měl přihlášené uživatele Guest User ještě v dubnu 2012). Podle Titulní stránka ► Správa stránek ► Sestavy ► Změny nastavení jsem žádné změny v nastavení (až na změnu slasharguments) nedělal, předpokládám, že ta s tím nemá co dělat. Logují se tam všechny změny prováděné adminem, nebo se pletu?

Pak už jsem prováděl jen aktualizaci na Moodle 2.1.7 a hned pak další aktualizaci na stávající Moodle 2.2.4, kde se mi přihlásit se jako host nedaří. Nechce se mi věřit, že by to udělala aktualizace, ale ty sestavy říkají něco jiného.  Už se s tím peru týden a pořád nic. Nevíte někdo co bych mohl zkoušet dál? Díky.

V odpovědi na Robert Pecko

Re: Kurz pro hosty

autor David Mudrák -
Obrázek: Moodle HQ Obrázek: Obzvláště nápomocní moodlisté Obrázek: Překladatelé Obrázek: Vývojáři

Co se stane, když se pokusíte přihlásit jako uživatel s uživatelským jménem "guest" a heslem "guest" ? Můžete na vašem serveru spustit následující SQL dotaz?

SELECT * FROM mdl_user WHERE username='guest';

(případný výsledek sem nepublikujte, kdyžtak mi jej pošlete na david@moodle.com).

V odpovědi na David Mudrák

Re: Kurz pro hosty

autor Robert Pecko -

Pokud se pokusím přihlásit jako guest/guest pak opět dostávám chybovou hlášku:

Neplatné přihlášení, zkuste znovu

SQL dotaz zkusím domluvit, ale nevím jak moc budu úspěšný. Pokud se nepletu, máte podezření, že uživatel "guest" v tabulce mdl_user neexistuje. To by bylo hodně divné! Napadá vás, jak by se dal vytvořit z prostředí Moodle a jak mohl zmizet?

V odpovědi na Robert Pecko

Re: Kurz pro hosty

autor David Mudrák -
Obrázek: Moodle HQ Obrázek: Obzvláště nápomocní moodlisté Obrázek: Překladatelé Obrázek: Vývojáři
Uživatel "guest" je automaticky vytvořen při instalaci a je mu napevno nastaveno uživatelské jméno i heslo na hodnotu "guest". Stisknutí tlačítka "Přihlásit se jako host" má stejný účinek jako vyplnění těchto údajů do přihlašovacího formuláře. Fakt, že se vám nedaří se s těmito údaji přihlásit, nasvědčuje, že buď tento záznam v tabulce chybí nebo že má špatně nastavené heslo.

Až budete mít potvrzeno, zda ten záznam existuje nebo ne, uvidíme, co dál. Odstranění záznamu i změna jeho hesla by byl jasný důsledek nějaké chyby v Moodle, ale zběžným hledáním jsem nenašel žádný report, který by se vašemu případu podobal.
V odpovědi na David Mudrák

Re: Kurz pro hosty

autor Robert Pecko -

Tak podle správce databáze je výsledek 0, tedy uživatel v tabulce vůbec neexistuje mrzutost. Napadá vás nějaké řešení mého problému? Děkuji.

V odpovědi na Robert Pecko

Re: Kurz pro hosty

autor David Mudrák -
Obrázek: Moodle HQ Obrázek: Obzvláště nápomocní moodlisté Obrázek: Překladatelé Obrázek: Vývojáři

Mno. Opravitelné to je, ale je to operace po lokty v krvavých vnitřnostech databáze (Mimochodem, jakou používáte? MySQL? A pokud ano, jaký engine? MyISAM nebo InnoDB?).

Nejprve bych spustil

SELECT value FROM mdl_config WHERE name='siteguest';

Tento dotaz musí vrátit nějaké číslo, typicky jedničku. To je identifikátor záznamu v tabulce mdl_user, která definuje účet hosta. Pak bych si ještě jednou zkontroloval

SELECT * FROM mdl_user WHERE id=1;

kde ta jednička na konci je výsledek vrácený v prvním dotazu. Pokud ani tento dotaz nic nevrátí, budeme muset implantovat nový záznam. Pokud něco vrátí, musíme vědět co a podle toho rozhodneme o dalším postupu léčby.

MUDr. Ák

V odpovědi na David Mudrák

Re: Kurz pro hosty

autor David Frýbert -

Ahoj, Davide,

tak mam, bohuzel, stejny problem. Resp. updatoval jsem na novou verzi 2.3 a prestal chodit ucet hosta. Vyzkousel jsem oba dotazy a 

SELECT value FROM mdl_config WHERE name='siteguest'

vraci hodnotu 0

Druhy odkaz vraci radek s uctem hosta. Jinak je pouzit engine MyISAM

V odpovědi na David Frýbert

Re: Kurz pro hosty

autor David Frýbert -

Tak oprava - dotaz SELECT value FROM mdl_config WHERE name='siteguest' 

vraci hodnotu 1, omylem jsem to prehledl

V odpovědi na David Frýbert

Re: Kurz pro hosty

autor Robert Pecko -

Pokud máte stejný problém, zkuste překontrolovat v tabulce mdl_user u záznamu s id=1, zda máte nastaveno strávně:

username na guest
email na root@localhost
deleted na 0 

Já měl tato data změněná, hlavně username byl nějaký číselný nesmysl (jako u smazaných kont). Po ruční změně vše OK, příčina neznámá. Díky všem.

V odpovědi na Robert Pecko

Re: Kurz pro hosty

autor Peter Svec -

Ak to vyskusate z ineho pocitaca, dostavate rovnake chybove hlasenie?

Tiez skuste vymazat docasnu pamat (Titulní stránka ► Správa stránek ► Vývoj ► Vymazat všechny dočasné paměti)