Обща помощ за Moodle

Обща помощ за Moodle

от Slavei Ivanov -
Number of replies: 5

Здравейте на всички!

Опитвам се да въведа урок в Мудъл. Стигнах до някъде, но не знам как да продължа. Ще ви помоля за помощ. Версията е Moodle 2.4.3+  Направих курса, избрах колко теми да съдържа и започнах да въвеждам урок. След като избера "Добавяне на дейност или ресурс" се появява прозорец с радиобутони за избор. Избирам урок, въвеждам името и стигам до страница, която ме пита какво да направя най-напред
Импортиране на въпроси
Добавяне на меню-страница
Добавяне на група
Добавяне на страница с въпрос

Тук избирам "Добавяне на страница с въпрос" (кое е най-удачно?)
След това се появява падащо меню какъв да бъде типът въпрос - есе, истина/неистина, кратък отговор, числов, съответствие.
Когато не избера нищо и щракна на "добавяне на страница" ми казва, че освен заглавие и съдържание, трябва задължително да напиша два отговора. А Когато от падащото меню избера "Кратък отговор" , тогава задължителното е само заглавие и съдържание, а в теорията четох, че в този случай трябва предварително да въведа отговори.
В този случай на менюто "кратък отговор" когато въведа няколко страници, те се появяват както е редно, една по една, и под съдържанието има бутон "Продължаване" и така се преглеждат всички страници на урока. Тук искам да попитам (при избрано "кратък отговор") къде се пишат въпросите, на които ученика трябва да отговори, за да премине на следващата страница, и къде се описват предварително зададените допустими отговори.

Благодаря ви предварително!

In reply to Slavei Ivanov

Re: Обща помощ за Moodle

от Vanyo Georgiev -
Снимка на Translators

Ако не пипате падащия списък "Избиране на тип въпрос" и само щракнете бутона "Добавяне на страница с въпрос", Вие фактически започвате добавяне на страница с въпрос от тип "Избиране на отговор", който тип си е избран по подразбиране. Този тип въпроси наистина изисква да предвидите поне два възможни отговора, между които ученикът да избере един.

Въпросът от тип "Кратък отговор" изисква ученикът да напише сам отговора в едноредово поле за редактиране. Тук ролята на възможните отговори е да определите различни оценки за различно близки до правилния възможни отговори и съответни преходи към други страници, но може и да не посочвате предварително правилния отговор, а да го проверите и оцените ръчно. Тогава ученикът след като отговори само минава на следващата страница.

На всички страници с въпроси въпросите се задават в края на текста "Съдържание на страницата". В частност това съдържание може да е само самия въпрос, но може да е и учебно съдържание, върху което накрая се задава въпрос.

Ако искате да сложите в урока страници, в които само представяте някакъв учебен материал без да задавате въпроси върху него, използвайте меню-страници. В края на такава страница може да има само един бутон с надпис "Следваща страница" и преход към следващата страница.

Вижте повече тук http://wiki.physics-bg.org/index.php/23-bg-mod-lesson/23-bg-mod-lesson

In reply to Vanyo Georgiev

Re: Обща помощ за Moodle

от Slavei Ivanov -

Привет на всички!

Сърдечно благодаря на г-н Георгиев за подробния и изчерпателен отговор!
Беше ми много полезен!

Понеже правя дипломна работа на тази тема, имам още някои и други въпроси, на които ще се радвам и ще съм благодарен да ми отговорите.

Искам да попитам за "ефекти" в уроците, например, мога ли да направя електронно прелистване на страници, и други такива, както е в Националния образователен портал.

Също така искам да попитам относно речника - как мога да направя така, че самият термин да е хипервръзка, и с натискането му да се отваря обяснението му в речника?

Засега това са въпросите ми.

Благодаря ви предварително!

In reply to Slavei Ivanov

Re: Обща помощ за Moodle

от Vanyo Georgiev -
Снимка на Translators

Ако за Националния образователен портал имате предвид този адрес: http://content.e-edu.bg , то там само част от курсовете са направени директно с възможностите на Moodle, а друга част са направени с други инструменти и представляват независими от Moodle интернет страници, флаш анимация и т.н. Moodle е система, която е отворена за вграждане в нея на изготвено с други инструменти електронно съдържание, но няма собствени инструменти за някакви атрактивни "ефекти".

За да се превръщат автоматично в хипервръзки обяснените в речник термини трябва да са изпълнени няколко условия:

  1. Филтърът "Автоматично свързване с речник" трябва да е включен на ниво сайт от администратора на сайта.
  2. Филтърът "Автоматично свързване с речник" трябва да е включен на ниво курс.
  3. Настройката на речника "Автоматично свързване на термините от речника" да е "Да".
  4. Отметката "Тази дефиниция трябва автоматично да се свързва" на дефинициите в речника трябва да е сложена.
In reply to Vanyo Georgiev

Re: Обща помощ за Moodle

от Slavei Ivanov -

Привет на всички!

Приключих с въвеждането на уроците в Мудъл и сега е време да придам вид на началната страница. За пример гледах тази страница на НБУ: http://e-edu.nbu.bg/ Засега се справих единствено с въвеждането на новини, но имам въпроси, на които ще се радвам и ще бъда благодарен да ми отговорите. Като гледам горната част на страницата на НБУ, искам да питам, може ли да се направи така, че и моята страница да има изображение на училището, за което правя обучението? Може ли по някакъв начин да се вмъкне изображение в началната страница? След това искам да попитам, може ли да се вмъкне и видео клип, както е на страницата на НБУ. Освен това, може ли да се направи така, че освен календар, да се показва и часовник, и може ли да се вмъкне такова етикетче, каквото е в дясната част на страницата под календара (Фрагменти) на страницата на НБУ?

In reply to Slavei Ivanov

Re: Обща помощ за Moodle

от Vanyo Georgiev -
Снимка на Translators

Въпросите, които задавате се отнасят до използването на теми в Moodle. Отговори на тези въпроси бихте намерили на страниците с документация: http://docs.moodle.org/dev/Themes

Но общо взето трябва да направите следното:

  1. Да си изберете тема, която ще използвате на сайта. Това може да бъде някоя от стандартните теми или допълнително предлагана за изтегляне и инсталиране тема от https://moodle.org/plugins/browse.php?list=category&id=3
  2. Да проверите какви са настройките на избраната тема. Различните теми имат различни възможности по отношение на добавяне на лого и задаване на цветове и можете да направите тези настройки по свое желание.
  3. Евентуално ако никоя от готово предлаганите теми не Ви върши работа може да създадете своя собствена тема, както е описано в http://docs.moodle.org/dev/Creating_a_theme

Календарът с часовник е нестандартен модул, който може да изтеглите и инсталирате допълнително от https://moodle.org/plugins/view.php?plugin=block_calendar_month

За добавяне на блок (правоъгълник със заглавие и зададено съдържание, който се разполага вдясно или вляво на страниците на сайта) се влиза в режим на редактиране на съответната страница чрез щракване върху хипервръзката "Включи редактирането" и се избира тип на блока от падащия списък "Добавяне на блок", който се появява в режима на редактиране. За добавяне на блок със статично съдържание се избират тип HTML. Веднага след избиране от този списък се появява блок със заглавие "Нов HTML блок", на който трябва да му се зададат две настройки: Заглавие и Съдържание. Съдържанието се редактира с html редактора на Moodle и в него може да има: текст, хипервръзки, картинки, видео - изобщо всичко, което редакторът на Moodle Ви позволява да вмъквате.

Има и още един начин за добавяне на HTML код към всички страници на един Moodle сайт, който е описан тук: http://docs.moodle.org/25/en/admin/setting/additionalhtml