Някой поддържа ли това място?

Някой поддържа ли това място?

от Vanyo Georgiev -
Number of replies: 4
Снимка на Translators

Обръщам се преди всичко към човека имащ право да прави промени в Moodle BG с въпрос:

Има ли намерение да реагира на активността на посетителите, да отговаря на поставените от тях въпроси, да прави предложени промени, да се вслушва в съвети и т.н.?

В края на краищата, Moodle е система с отворен код, която трябва да е отворена за много разработчици с желание да работят по нея и да я подобряват. Който има права да прави промени, макар и да работи безплатно, трябва да е активен и да не спъва по никакъв начин естественото развитие на проекта. Ако той няма вече желание за работа то е правилно да предостави своите права на нови участници.

Надявам се отговорът на тази тема да не се забави с месеци и българският кът Moodle BG на официалния сайт на Moodle да продължи да се развива, както е нормално да се развива един безплатен, отворен за всички софтуерен проект.

In reply to Vanyo Georgiev

Re: Някой поддържа ли това място?

от Daniel Denev -

Здравейте,

Разбира се, че има кой да поддържа това място. Няма как да не сте го забелязали по дизайна на секцията и богатото съдържание. Вероятно си мислите че е дело на екип ! Не, мое дело е. Ентусиазма върши чудеса по някога но води до умора, ако няма кой да подеме вълната. Странно ми звучи израза Ви  " да реагира на активността на посетителите" след като тук виждам активност на един човек (вашата), а не на група от хора. Години наред липсваше интерес както от ентусиасти, така и от институциите, образователни, научни и държавни. Безразличието съсипва и най-светлите идеи. Както вече сте разбрали преди години бе свършен огромен обем труд по превода (голямата чяст мой, публикуван също тук). От външния вид и съдържанието също се вижда разликата между MoodleBG и останалите секции. В превода на български език на Moodle винаги сме били преди останалите държави на техните езици, НО уви !  Идеята е да няма такива неща в България, да се оставят да си загиват.

Обмислям предложението Ви. Бих искал да знам повече за вас и за причините поради които искате да изтупате нафталина на този прекрасен проект така безславно и умишлено съсипан в България

In reply to Daniel Denev

Re: Някой поддържа ли това място?

от Vanyo Georgiev -
Снимка на Translators

Обнадежден съм от това, че отговорихте!

Разбира се, виждам направеното, то е чудесно, но не бива да се спира и да не се прави още, нали?

И ако до сега не е имало екип, не е късно вече да се оформи такъв. Готов съм да помагам, ако ми позволите. Ще станем поне двама.

Не би било зле българското участие в Moodle да бъде отново на ниво. Искате ли това? Аз го искам.

Разбирам вашата умора от слабия интерес. Автор съм на проекти с отворен код и ситуацията ми е позната. Но проблемът е в нашите очаквания, а не в липсата на подкрепа. Не бива да очакваме подкрепа от институции, защото в институциите рядко има хора на отговорни позиции, които знаят какво означава проект с отворен код. Подкрепа дава всеки, който ползва Moodle, всеки, който иска да го ползва, интересува се как да го прави, пита, предлага, учи се да го администрира или да го програмира, търси контакти с други, които проявяват същия интерес и т.н. Какво повече може да очакваме от това да сме част от една общност, която заедно прави нещо полезно и да се радваме, че успяваме да го правим?

Докато обмисляте предложението ми за създаване на форум за потребителите на AMOS, може ли да напишете аргументите си "за" и "против", за да бъдат известни на всички, които биха се интересували? Мисля, че такова решение трябва да го вземе не един човек а българската Moodle общност. Такава има. Нали имате представа, колко инсталации на Moodle се използват от българи? Всички, които ползват тези инсталации представляват тази общност въпреки, че може би не проявяват голяма активност да пишат.

Лесно е да научим повече един за друг без специално да се представяме и разказваме за себе си (изисква писане и отнема време) - от профилите ни, от сайтовете, които сме посочили, от малко търсене с google и т.н. Макар, че мисля, че кой какъв е няма особено значение, важното е Moodle да се развива и всеки, щом има желание да се впрегне да работи, да може да го направи.

 

In reply to Vanyo Georgiev

Re: Някой поддържа ли това място?

от Daniel Denev -

Впечатлен съм от подхода Ви г-н Георгиев. Убедихте ме. От къде започваме? Призовавам и останалите четящи тук да изкажат мнение по възраждането на проекта на българска територия след почти 4 годишно забвение. Пишете.

Поздрави от мен !

In reply to Daniel Denev

Re: Някой поддържа ли това място?

от Йордан Сивков -

Виждам невероятната работа, която е свършена, както и богатото съдържание за всеки искащ и можещ да се занимава с Moodle.

Въпреки, че не съм много запознат с уеб-програмирането, мога да помагам с оформлението, разработването и допълването на българския вариант на този великолепен продукт. Ако се интересувате защо проявявам интерес ще кажа ще използвам активно средата, като електронно подпомагане в обучението на студенти и бих искал да се развива и допълва.