Informacja zwrotna dla rodziców o postępach uczniów

Informacja zwrotna dla rodziców o postępach uczniów

Napisane przez: Adam Strzelczyk ()
Liczba odpowiedzi: 13

Witam Serdecznie.

Jestem nauczycielem, próbuję wykorzystać system MOODL-e do przesyłania informacji o postępach edukacyjnych i frekwencji rodzicom moich uczniów. Jak użyć MOODL-A do tego celu?
Bardzo proszę o pomoc w tej kwesti. Może inny CMS będzie lepszy do tego zadania?

Z wyrazami uszanowania Adam S.

W odpowiedzi na Adam Strzelczyk

Odp: Informacja zwrotna dla rodziców o postępach uczniów

Napisane przez: Aneta Ja ()
Chciałabym odświeżyć ten bardzo stary temat, który nie doczekał się jak widać rozwinięcia. Może teraz?
Czy ktoś z Was wykorzystuje Moodla, czy też jakieś jego moduły by umożliwić rodzicom śledzenie postępów w nauce swoich pociech? Jeśli tak to w jaki sposób?
Widziałam, że na moodle daje możliwość oceniania zadań, ale nie jest to funkcjonalność o którą mi chodzi.
Czy jest jakiś moduł umożliwiający wprowadzanie ocen i innych danych (frekwencja) z dziennika papierowego?
W odpowiedzi na Aneta Ja

Odp: Informacja zwrotna dla rodziców o postępach uczniów

Napisane przez: Przemyslaw Stencel ()
... umożliwić rodzicom śledzenie postępów w nauce swoich pociech? Jeśli tak to w jaki sposób?

Sam z tego nie korzystam, ale zobacz tutaj: http://docs.moodle.org/en/Parent_role

Czy jest jakiś moduł umożliwiający wprowadzanie ocen i innych danych (frekwencja) z dziennika papierowego?

W dzienniku (administracja -> oceny) można wprowadzać oceny nie powiązane z aktywnościami w kursie (Edit categories and items -> Add grade item)
W odpowiedzi na Przemyslaw Stencel

Odp: Informacja zwrotna dla rodziców o postępach uczniów

Napisane przez: Aneta Ja ()
"Sam z tego nie korzystam, ale zobacz tutaj: http://docs.moodle.org/en/Parent_role "

Chciałam to przetestować, więc przypisałam rolę według instrukcji. Samo przypisanie takiej roli chyba nic nie zmieniło w kącie "rodzica".

Dalej w tej instrukcji jest napisane:
"The Mentees block provides a parent with quick access to their child's profile page via a link on the site front page.
....
Choose Mentees from the Add a block drop-down menu"

Co to jest to Mentees block? W jaki sposób rodzić ma przeglądać oceny itp. swoich dzieci?


"W dzienniku (administracja -> oceny) można wprowadzać oceny nie powiązane z aktywnościami w kursie (Edit categories and items -> Add grade item)"

W wersji 1.9.3+ oraz 1.9.5+ nie widzę miejsca w którym mogłabym wprowadzić oceny nie powiązane z aktywnościami, w administracja -> oceny mam tylko opcje:
  • Ustawienia ogólne
  • Grade category settings
  • Grade item settings
  • Skale
  • Outcomes
  • Nazwy stopni
    • Report settings
nie mam Edit categories and items smutny Czy dobrze szukam?
W odpowiedzi na Aneta Ja

Odp: Informacja zwrotna dla rodziców o postępach uczniów

Napisane przez: Przemyslaw Stencel ()
Tak, jak pisałem, sam nie stosowałem nigdy roli "rodzica", ale postaram się pomóc w miarę możliwości (a może włączy się w dyskusję ktoś, kto to robił).

Samo przypisanie takiej roli chyba nic nie zmieniło w kącie "rodzica".

Na pierwszy rzut oka nic się nie zmieni w koncie "rodzica", ale kiedy "rodzic/opiekun/mentor" zajrzy na profil swojego "dziecka/podopiecznego/mentee", będzie mógł przeglądać jego zapisy aktywności i oceny.

Co to jest to Mentees block?

"Mentees block" można dodać do strony głównej, a wtedy "rodzic" powinien w tym bloku zobaczyć linki do profili swoich podopiecznych. Niestety, nazwa tego bloku została błędnie przetłumaczona - po polsku ten blok nazywa się "Mentor" (czyli dokładnie odwrotnie do właściwego znaczenia). Załączam zrzut ekranu menu "dodaj blok" na stronie głównej (w j. angielskim).
Załącznik ($a)
W odpowiedzi na Przemyslaw Stencel

Odp: Informacja zwrotna dla rodziców o postępach uczniów

Napisane przez: Jarosław Majski ()

Dokonuje różnych prób i nijak nie moge tego skonfigurowac. Mam duzy kurs (ok 600 uczestników), podzielony na grupy i chcialbym, aby nauczyciele widzieli oceny swoich uczniów. Na razie widzą wszystkie oceny i jest to zbyt wiele informacji. Mozna oczywiscie zaimportować, potem sobie pofiltrować itp. Ale skoro jest narzędzie...

Moze ktoś z Was ma doświadczenie w pracy z tym blokiem?

W odpowiedzi na Jarosław Majski

Odp: Informacja zwrotna dla rodziców o postępach uczniów

Napisane przez: Jarosław Majski ()

Próby trwały długo. Teraz jestem mądrzejszy o kilka kwestii.

1. Należy utworzyc dodatkowy poziom uprawnień - ja nazwałem go Mentor. Można jako bazowy poziom uprawnień wybrać Studenta. Nie polecam klonowania uprawnień nauczyciela.

2. Dokonuję zmian w tym profilu:

  • Zmieniam na Zezwól nast uprawnienia:
  • user:viewdetails
  • user:readuserblogs
  • user:readuserposts
  • user:viewuseractivitiesreport
  • user:editprofile

3. Jako administrator przypisuję role Mentora (w celu uzyskania uprawnień) określonej osobie

4. Z poziomu konta administratora z panelu zarządzania uzytkownikami wybieram sobie monitorowanego ucznia, w zakładce Role przypisuję dla niego role mentora uprzednio wybranej osobie.

Niby fajne, tylko nadal to robota dla administratora. A mi sie nie chce przypisywać tylu mentorów i tylu uczestnikow. Chciałbym to uprawnienie przydzielić nauczycielom. Problem tylko w tym, że nie widza zakładki Role. Właczyłem w roli nauczyciela podglad ukrytych zakladek uczestnika i nic. Moze ktoś z was wie, jakie uprawnienia trzeba dodać nauczycielowi?

W odpowiedzi na Jarosław Majski

Odp: Informacja zwrotna dla rodziców o postępach uczniów

Napisane przez: Tomasz Wachowiak ()

Przeszedłem ten sam etap pracy i zatrzymałem się na tym samym momencie. Faktycznie niby fajne ale... Również mam duży kurs, a właściwie zarządzam serią kursów i wolałbym, żeby nauczyciele zrobili to sami. prawdopododnie dojdę do tego i poprzez zwiększanie uprawnień trafię na taki ukła. jednak jeśli robił ktoś to już przede mną wdzięczny byłbym za wskazówkę.

W odpowiedzi na Jarosław Majski

Odp: Informacja zwrotna dla rodziców o postępach uczniów

Napisane przez: Marek Zborowski ()

Witam,

I wszytko pięknie. Zrobiłem jak napisane i dalej nie działa.

Mam moodle 2.0.1:

- blok Mentor nie pokazuje się nigdzie (chyba, że Admin jest w trybie edycji bloków),

- nie mam pojęcia jak złączyć ucznia z rodzicem (mentorem).

 

Jeśli ktoś już trenował to w M201 to uprzejma próśb o pomoc.

W odpowiedzi na Marek Zborowski

Odp: Informacja zwrotna dla rodziców o postępach uczniów

Napisane przez: Tomasz Wachowiak ()

Mam moodle 1.9.9+ i myślę, że w tej kwestii nie będzie większych zmian w stosunku do wersji 2.0.1. Podzielę się swoim doświadczeniem. Jestem po dość dużych bojach z tym blokiem i poza poruszaną wcześniej kwestią, że nie można się zbytnio wyręczyć innymi do przydzielania roli mentora (chyba, że nadając dość spore uprawnienia do zarządzania rolami i użytkownikami w całym serwisie co raczej jest niepożądane)  i jemu z kolei przypisania podopiecznych - wydaje mi się, że opanowałem ten temat.

Początkowo miałem podobne trudności, że nie widziałem bloku mimo jego załączenia. Widziałem tylko przy włączonym trybie edycji. Napiszę pokrótce jak sobie poradziłem. Rozważałem ten blok w dwóch aspektach:

1. Z pozycji serwisu głównego zawierającego w sobie różne kursy

2. Z pozycji pojedynczego kursu

Odnośnie pierwszego punktu, wg mnie bardzie zasadnego w moim przypadku podjąłem następujące kroki:

1. Zgodnie z sugestiami z tego forum dodałem nową rolę Mentora nadając mu kilka uprawnień do przeglądu profili użytkowników, w tym głównie ocen i raportów aktywności. Nadałem tej roli nazwę Mentor.

2. Dla testów założyłem konto Opiekuna Testowego - mogę nim być sam jako admin ale dla przejrzystości sytuacji założyłem ww. Opiekun Testowy (Mentor) poza posiadaniem konta nie musi mieć nic przydzielane - chyba, że chcemy wpuścić go na kurs, o czym napiszę dalej.

3. Z pozycji Administracji serwisu wszedłem do przeglądu kont użytkowników, odszukałem wskazanych (założonych podopiecznych Opiekuna Testowego) np.  - uczestnik jednego z kursów Jan Nowak, któremu w zakładce role, klikając do niedawno stworzonej roli Mentora widocznej na jego karcie przypisałem Opiekuna Testowego.

Na karcie Jana Nowaka w zakładce Role/Role przypisane lokalnie przy roli Mentor pojawił się Opiekun Testowy

W ten sam sposób można zrobić z każdym uczniem. Po chwili to już automatyczna robota.

4. Logując się teraz do serwisu jako Opiekun Testowy widzę blok Mentora, który wcześniej mogłem dowolnie zatytułować (np. Moi podopieczni)

To najwygodniejsza sytuacja. Opiekun, który nie jest nauczycielem nie ma wglądu w kurs, a jedynie w profil i postępy swojego podopiecznego z pozycji serwisu głównego.

Jest to o tyle dobre, że do jednego mentora możemy przydzielić użytkowników, którzy są uczestnikami różnych kursów w serwisie.

W związku z tym, wbrew sugestiom, że nazwa tego bloku została źle przetłumaczona język polski uważam, że jest OK. Jest to blok dla mentora, w którym zawarte są linki do profili jego podopiecznych. Tak więc uważam tłumaczenie za trafne.

___________________________________________________________________

Odnośnie drugiego aspektu - Mentora w pojedynczym kursie - poza krokami z aspektu pierwszego przydzielam w wybranym kursie Opiekunowi Testowemu rolę Gościa. Jednak jest wówczas małe niebezpieczeństwo, że oprócz Mentora "zyskujemy" hospitanta kursu, który oprócz podglądu podopiecznego ma możliwość zobaczenia zawartości kursu. Oczywiście jako gość nie będzie miał możliwości udziału w aktywnościach kursu ale podgląd zawartości tematów, zadań, ćwiczeń będzie w jego zasięgu - a nie zawsze jest to pożądane.

Co ważne, skierowanie Mentora na pojedynczy kurs nie pozbawia go możliwości widoku profili swoich podopiecznych z innych kursów. Tak więc blok wygląda identycznie jak na stronie głównej o ile WAŻNE autor pojedynczego kursu doda ten blok na swojej stronie ... uśmiech ufff.

Wiem i czuję, że jest jeszcze kilka aspektów tego bloku, choć w moim przypadku powyższe wyczerpują zapotrzebowanie.

W razie potrzeby służę świeżo nabytym doświadczeniem.

W odpowiedzi na Tomasz Wachowiak

Odp: Informacja zwrotna dla rodziców o postępach uczniów

Napisane przez: Marek Zborowski ()

Dziękuję za szereg informacji.

Odnośnie pierwszego aspektu to w profilu ucznia nia ma jak przypisać mu mentora. Obrazek 1.

problem z przypisaniem mentora 1

A po kliknięciu na: Przypisane role tego użytkownika pojawia się to: Obrakzek 2.

problem z przypisaniem mentora 2

W odpowiedzi na Marek Zborowski

Odp: Informacja zwrotna dla rodziców o postępach uczniów

Napisane przez: Marek Zborowski ()

Rozwiązałem mój problem. Rolę Mentora oparłem o Studenta. Zmieniłem niektóre parametry jak wyżej było mówione. Natomiast problem u mnie był taki, że jeszcze w roli Mentora, parametr Context types where this role may be assigned obok Blok, Moduł aktywności i Przedmiot musi być także zazaczone Użytkownik i Kategoria.

Gdy to się zrobi uczeniowi można przypożadkować mentora i blok mentora jest wszędzie widoczny.

Dziękuję za pomoc.

W odpowiedzi na Aneta Ja

Odp: Informacja zwrotna dla rodziców o postępach uczniów

Napisane przez: Przemyslaw Stencel ()
nie mam Edit categories and items Smutek Czy dobrze szukam?

Przepraszam, mało precyzyjnie się wyraziłem (zbyt skrótowo uśmiech). Nie chodziło mi o menu "administracja serwisu" na stronie głównej, ale o menu "administracja" wewnątrz kursu. W dzienniku ("oceny") znajduje się menu "wybierz akcję", a w nim "categories and items -> simple view". Tak dotrzesz do ekranu "Edit categories and items" ("Edytuj kategorie i elementy"), a na nim będzie przycisk "add grade item", który umożliwia dodawanie do dziennika kursowego kolumn z ocenami nie powiązanymi z aktywnościami w kursie (czyli na przykład z ocenami z dziennika papierowego). Mam nadzieję, że teraz moje wyjaśnienia będą już bardziej pomocne uśmiech
Załącznik ($a)