Създаване на ТЕСТ с Moodle

Създаване на ТЕСТ с Moodle

от Daniel Denev -
Number of replies: 1

Създаване на ТЕСТ с Moodle

ВНИМАНИЕ! Чрез описаните по-долу действия се създават основните настройки на тест и неговото “напълване” с въпроси. Създаването на тестови въпроси е описано в отделни инструкции.

1. Влезте в курса, в който искате да направите тест.

2. Натиснете сивия бутон “РЕДАКТИРАНЕ” в горния десен ъгъл на екрана.

3. Изберете ред (номериран блок), в който искате да бъде теста. Ако е входен тест, изберете първия блок (без номера), ако е финален – Блок №16 или Блок №20. Дори да не сте избрали правилно блока, по-късно можете да преместите линка на теста в друг блок с влачене нагоре или надолу.

4. Кликнете върху “Добавяне на учебна дейност” в избрания блок.

5. От падащото меню изберете “Тест”. Ще ви се отвори бланка, която трябва да попълните.

6. В полето “Име” дайте наименование на теста (напр. “Тест 1”, “Финален тест” или др.)

7. В полето “Въведение” напишете инструкция към вашите студенти.

Например: “Уважаеми студенти! Това е финален тест по история на византийското изкуство. Обемът на теста е 60 въпроса, времето за решаване е 180 минути, максималният бал е 60 точки. При грешен отговор не се отнемат точки.”

По принцип, дотук можете да приключите с настройките на теста, да слезете в дъното на бланката и да кликнете върху сивия бутон “Запис на промените и показване”.

Timing (Тестът във времето- особености)

8. В “Достъпен от” и “Достъпен до” можете да определите периода, през който тестът може да бъде решаван.
По подразбиране тази опция е деактивирана. За да я активирате, първо кликнете върху чавките пред двете думи “Деактивиране” и след това от падащите менюта изберете дата, месец, година, час и минути за “Достъпен от” и за “Достъпен до”.

9. Ако искате тестът да е таймиран (да се решава за ограничено време), кликнете в квадратчето пред “Активиране”, а след това – в полето “Време”. Там заместете “0” с избрани от вас минути (напр. 180).

10. Пропуснете следващите две полета, в които пише “Нищо”.

Display (Панел за показване на въпросите)

11. В “Максимален брой въпроси на страница” определете по колко въпроса на страница да се виждат от студента. Опцията “Неограничен” означава, че когато студентът активира теста, на екрана ще се появят един под друг всички въпроси от вашия тест. Ако искате да промените това, кликнете върху “Неограничен” и изберете друго.

12. По-добре не променяйте следващите 2 опции (“Разбъркване на въпросите” и “Shuffle within questions”).
Ако изберете “Да”, на два съседни компютъра в един и същи момент двама студенти ще виждат различни варианти на вашия тест (т.е. различна последователност на въпросите и отговорите в тях). Това намалява опитите за преписване. Но тази опция е неподходяща, ако държите въпросите да са подредени по смисъл или трудност, както и отговорите – по някакъв друг принцип.


Опити правени от студентите по тест

13. Ако искате студентите да могат да решават теста само веднъж, не променяйте нищо в “Опити”. В противен случай кликнете върху “1 опит” и в падащото меню изберете някоя от другите опции.

Ако промените броя на опитите, трябва да определите съдържанието и на следващите 2 полета. “Всеки опит се базира на предишния” означава, че студентът ще вижда решенията си от предния опит и ще може да ги променя. “Адаптивен режим” означава, че студентът ще вижда дали е отговорил правилно на даден въпрос веднага, щом избере отговор.

Скали и класации

14. Не променяйте “Метод за оценяване”, ако по-горе сте оставили “1 опит”.

Ако сте променили броя на опитите, кликнете върху “Средно аритметично” и преценете как да се оформи окончателния бал за теста (от най-доброто постижение, като средноаритметично от всичките му опити, от резултата от първия или от последния опит).

15. Независимо от броя на опитите, трябва да прецените и дали да има наказателни точки при грешка. Повечето експерти по оценяване съветват да няма такива. В такъв случай не променяйте нищо.

Ако сте избрали “Да”, често наказателните точки водят до тестов бал, който не е цяло число. Затова трябва в следващото поле “Десетични цифри в оценката” да изберете до колко знака след десетичната запетая да се закръгля общият бал от теста.

Студентите могат да прегледат работата си


16. Тук трябва да изберете каква обратна връзка да дадете на студентите и кога да се показва тя. При опциите, които са активни по подразбиране, студентът ще види вашите коментари чак след като приключи работата с теста.

Ако искате студентите да могат да виждат по-рано написани от вас коментари към всеки въпрос и всеки негов алтернативен отговор или за въпросите като цяло, кликнете в съответните квадратчета. А можете също и да деактивирате всички полета. Повече за обратните връзки можете да прочетете в другите инструкции.

Security (сигурност при пров. на тест)

17. Опцията “Покажи теста в осигурен прозорец” прави така, че при отваряне на теста се скриват всички прозорци на компютъра, т.е. всички възможности за преждевременно излизане от теста, за търсене на информация в курса ви, в интернет и т.н. Ако оставите “Не”, студентите ще имат свободен достъп до тези места.

18. В “Парола за достъп” можете да въведете парола за решаването на теста. Тя може да е всякакво съчетание от букви, цифри и знаци (няма минимална и максимална дължина на паролата, но главните и малките букви са от значение). В момента, в който решите, студентите да започнат решаването на теста, им кажете паролата.

19. Оставете полето “Филтриране по мрежови адреси” празно. В него могат да се въведат IP (уникални мрежови) адреси на компютрите, от които може да се решава тестът ви (и така да го забраните за други компютри).

Common module settings (общи настройки)


20. Не променяйте груповия режим, ако предварително не сте създали ръчно групи, в които са разделени вашите студенти от курса. Тази опция дава възможност тестът ви да е достъпен само за една от групите в курса.

21. Опцията “Видим” определя дали искате още със създаването му, тестът ви да се вижда от студентите. Ако кликнете върху “Показване”, ще можете да го направите невидим, като изберете “Скриване”.

Тази опция е дублирана от иконите с формата на око (“отворено-оче” “затворено-оче”), които ще видите след името на теста в курса ви, след като приключите с настройките по тази бланка. Отвореното око означава, че тестът е видим за студентите, затвореното – че е невидим за тях.

22. Тук имате 5 двойки ленти за определяне на процент успеваемост и оценката, която съответства на него. Можетеда оставите тези полета както са по подразбиране, а можете и да ги попълните по аналогичен на следния начин:

Grade boundary 100%
Обратна връзка Отличен (6)
Grade boundary 90%
Обратна връзка Мн. добър (5)
Grade boundary 80%
Обратна връзка Добър (4)
Grade boundary 70%
Обратна връзка Среден (3)
Grade boundary 60%
Обратна връзка Слаб (2)

При така дефинирана скала студентите, които получат бал между 90 и 100% от максималния възможен за този тест, ще видят заедно с резултата си и оценката “Отличен (6), а студентите, които например са получили бал между 0 и 60% от максималния – ще видят заедно с точките си и оценка “Слаб (2). Скалата може да се направи и на по малки интервали (напр. с 5,75; 5,50; 5,25 и т.н.). За целта първо кликнете върху сивия бутон “Add 3 more feedback feelds” още няколко пъти. Ако желаете, можете да попълните и само първите 2 двойки полета на скалата, напр. със “Зачита се” и “Не се зачита”.


Винаги поставяйте знака “%” след числовите стойности!

23. Ако сте приключили с настройките, кликнете върху един от бутоните “Запис на промените и показване” или “Save changes and return to course”. И двата ще запишат вашите настройки, ще генерират основните характеристики на теста и ще ви върнат към страницата на курса.

24. Ако вече сте създали тестови въпроси в тестовата банка на курса, кликнете върху току-що появилия се линк на теста (неговото име в съответния блок, където сте го създали).

25. Ще се отворят 2 светложълти карета, като в лявото (“Questions in this quiz”) е вашият новосъздаден празен тест, а в дясното (“Question bank”) е тестовата ви банка.
Ако предварително не сте създавали тестови въпроси, можете да го направите и сега, като прегледате съответните инструкции.

26. Ако имате тестови въпроси, изберете категорията, в която се намират, като кликнете върху “Стандартен” в “Question bank”. Въпросите ще се появят отдолу в карето.

27. Чрез иконите в колона “Действие” пред името на всеки въпрос можете да го: добавите към вашия тест (с “<<”), прегледате (с ”лупичка”), редактирате (с ”ръчичка”) или изтриете (с”х”).

28. Ако искате да включите в този тест само част от въпросите в тази категория, кликнете в квадратчето пред името на всеки от тях. (Ако ще използвате, кликнете върху текста “Избор на всичко”.)

29. Кликнете върху сивия бутон “Добави към теста”.

30. Със стрелките “стрелка нагоре” и “стрелка надолу” в колона “Ред” можете да размените местата на въпросите в теста, ако е необходимо.

31. В колона “Оценка” можете да промените точките, които се получават за правилно решен въпрос.
Ако сте направили промени, кликнете върху сивия бутон “Запис на промените”, за да може Moodle да преизчисли общия сбор.

32. В полето “Най-висока оценка” въведете ръчно същото число, което Moodle ви показва в “Общо”.

33. В колона “Действие” можете да редактирате (с “ръчичка”) или да изтривате (с “»”) тестовите въпроси.
Ако редактирате или изтриете въпрос в теста, това няма да се отрази в тестовата банка. Ако сте изтрили въпрос, не забравяйте да преизчислите общия бал, като кликнете върху сивия бутон “Запис на промените”.

34. Ако сте приключили с настройките на тестовите въпроси, кликнете върху сивия бутон “Запис на промените”.

35. За да излезете от менютата на теста и тестовата банка, кликнете върху сигнатурата на курса в пътеката отгоре (под логото “Moodle”) и ще се върнете в основната страница на курса си.

36. Ако кликнете отново върху линка на теста, ще можете: да го решите, прегледате или редактирате отново.

ВНИМАНИЕ! Веднъж решаван (вкл. и от вас, като негов автор) тестът не може да бъде променян. Ако по-късно искате да го редактирате, трябва първо да изтриете всички решавания на теста.