własny template do moodle

własny template do moodle

Napisane przez: Mirosław Koc ()
Liczba odpowiedzi: 6
Witajcie.

Od niedawna rozpoznaję możliwości systemu moodle i zastanawiam się nad tym jak stworzyć swój własny szablon graficzny. Te dostępne w internecie zazwyczaj zawierają jakieś stopki o autorze, a te wbudowane są mało rozbudowane graficznie.

Zatem mam pytanie do bardziej doświadczonych użytkowników:

Jak samemu zrobić template do moodle? Jest jakiś tutorial, program lub pomocnik?

Dziękuję z góry za odpowiedzi uśmiech
W odpowiedzi na Mirosław Koc

Odp: własny template do moodle

Napisane przez: Janusz Przybył ()
Zacznę ten bardzo ciekawy temat od stwierdzenia, że jestem mniej doświadczonym, zwłaszcza w tym o czym teraz piszę. Ponadto mam nadzieję, że tematy oferowane do ściągnięcia są tak samo jak moodle wolnym oprogramowaniem bo inaczej byłyby problemy z prawami autorskimi.

Na początek proponuję ściągnąć jakiś temat na domowy komputer, przejrzeć jego strukturę, zwłaszcza pliki graficzne i te ostatnie pozmieniaj zgodnie z własnymi oczekiwaniami (w ten sposób można w istniejący temat np wstawić własne logo).
Można także poddać edycji pliki html i pozmieniać znajdujące się tam linki tak aby wskazywały na strony czy dokumenty ważne dla Ciebie.
Jeżeli znasz CSS to możesz przejrzeć też te pliki i spróbować je dostosować do swoich potrzeb.

Na tym forum były już dyskusje na ten temat więc poszperaj w starszych postach.
Pozdrawiam
W odpowiedzi na Janusz Przybył

Odp: własny template do moodle

Napisane przez: Bartosz Cisek ()
Proponuje przeczytać warunki wykorzystania każdego ściągniętego z sieci tematu by miec pewność że wykorzystywany jest zgodnie z wolą autora.

Nie wszystkie dostepne darmowo tematy są publikowane na licencji GPL.
W odpowiedzi na Bartosz Cisek

Odp: własny template do moodle

Napisane przez: Mirosław Koc ()
dziękuję za odpowiedzi uśmiech

Właśnie zauważyłem że z tymi templatami (widzę nazywacie je tematami, to chyba charakterystyczne uśmiech ) to jest chyba dość ciężko zrobić samemu. Dużo grafiki, jakichś małych obrazków to w menu, to tu tu tam. Rozglądałem się za tymi darmowymi, choć darmowe są bardzo fajne i łatwe w użyciu, lecz zazwyczaj zawierają te linki na dole do ich autorów. Myślę jeszcze o swoim, bo swój jest fajniejszy uśmiech (jak się uda zrobić ofc;) )
W odpowiedzi na Mirosław Koc

Re: Odp: własny template do moodle

Napisane przez: Piotr Peszko ()
Witam,
Szczerze mówiąc to wcale nie jest takie trudne. Polecam jednak zacząć od całkiem podstawowej kompozycji (bo chyba tak jest to teraz tłumaczone w moodle) i zaznajomić się z CSS-em. Reszta przyjdzie sama.

pozdrawiam

Piotr
W odpowiedzi na Mirosław Koc

Odp: własny template do moodle

Napisane przez: Agnieszka Herczak-Ciara ()
>Dużo grafiki, jakichś małych obrazków to w menu, to tu tu tam.

Ze wspomnianymi małymi obrazkami, w przypadku niewielkich przeróbek, nie ma dużego problemu. Wszelkie ikonki należy umieścić folderze pix w folderze tworzonego przez siebie tematu, w odpowiedniej strukturze. Struktura ta przypomina nieco strukturę katalogów Moodle. Przykładowo, chcąc zmienić ikony występujące w module forum, w folderze moodle/theme/pix, tworzymy folder mod, a w nim folder forum i do niego wgrywamy zamienniki ikon.
Polecam zajrzeć do środka folderu moodle/theme/chameleon/pix tematu chameleon dostępnego na liście tematów w standardowej instalacji Moodle i poeksperymentować.