administrowanie moodlem

Odp: Re: administrowanie moodlem

Napisane przez: Józef Łysikowski ()
Liczba odpowiedzi: 0
Zamówiłem książkę Platformy edukacyjne. Administrowanie i zarządzanie, dostałem i przeczytałem. Oto kilka luźnych, subiektywnych uwag:

Książka napisana jest przez naukowców, wiec zaczyna się solidnym wstępem teoretycznym. Warto zwrócić uwagę na fragment "Zyski i zagrożenia", w którym autorzy przestrzegają przed nadopiekuńczością w stosunku do kursantów i podawaniem wszystkiego na tacy.

W drugiej części podręcznika szczegółowo przedstawiono sposób zakładania konta w Moodle, zapisywania się i korzystania z kursów. Może to być przydatne dla niedoświadczonych (starszych?) kursantów, którzy nie mają na co dzień do czynienia z logowaniem itp.

Najważniejsza - moim zdaniem - jest trzecia część podręcznika, w której omówiono krok po kroku tworzenie nowych kursów. Autorzy dokładnie pokazują, jak wykorzystać ogromne możliwości platformy. Objaśnienia poparte są praktycznymi przykładami, którym towarzyszą zrzuty ekranów pokazujące kolejne etapy dodawania zasobów. Jest to najmocniejsza część książki i może z tcy porad skorzystać nawet średni doświadczony użytkownik.

Ostatnie rozdziały poświęcone są instalowaniu i zarządzaniu platformą e-elarningową. Opisana została w zasadzie tylko instalacja na Krasnalu - autorzy nie omawiają instalacji na serwerach zdalnych, a to sprawia przecież najwieksze trudności. ( Na szczęście dla mniej doświadczonych administratorów, niektóre firmy hostingowe dostarczają tzw. Installatrony do automatycznej instalacji Moodle'a). Administracja została opisana dość ogólnie, ale podane są informacje o zarządzaniu podstawowymi modułami i blokami oraz - co ważne - jak aktualizować serwis.

Czy kupić? Nie dam tutaj jednoznacznej odpowiedzi.
Na pewno w książce są solidne podstawy, ale nie spodziewajmy się wiedzy o specjalnych rozwiązaniach technicznych, czy aktualnych nowinkach. Moja szkoła zakupiła (i nie nie żałujemy tych 23 zł) - jestem raczej tradycjonalistą, wolę mieć tekst poukładany i czytać go w książce, a nie szukać na ekranie. Myślę, że będę wracał do różnych jej fragmentów w razie potrzeby - tym bardziej, że jest to chyba jedyna pozycja po polsku.

Poniżej spis treści
spis treści
p.s kupiliśmy książkę w księgarni internetowej, było o 2 zł taniej niż w wydawnictwie Szeroki uśmiech.