administrowanie moodlem

administrowanie moodlem

Napisane przez: Piotr Mężyński ()
Liczba odpowiedzi: 18
czy jest jakiś podręcznik online administrowania moodlem po polsku i dla prostego człowieka???
W odpowiedzi na Piotr Mężyński

Odp: administrowanie moodlem

Napisane przez: Janusz Przybył ()
Wielu się już o to pytało. W dalszym ciągu jest to poniekąd temat tabu. Tutaj wspólnie rozgryzamy moodle, uczymy się na własnych błędach i dzięki uprzejmości nieznajomych. Może w końcu ktoś napisze coś dla "prostego człowieka". Tylko, że prostym człowiekiem był niewątpliwie mój dziadek ale ON o internecie nie słyszał a co dopiero o moodle.
Jeśli chcesz być administratorem moodle to podejmij trud jego poznawania, ucz się, rozgryzaj niuanse albo zapłać komuś kto to potrafi. Są tacy i są warci tego co sobie życzą za swoje usługi.
W odpowiedzi na Janusz Przybył

a może by tak stworzyć bazę moodlerskiej wiedzy?

Napisane przez: Grzegorz Nowosielski ()
Jakie tabu? uśmiech
To raczej spoczywanie na laurach. puszcza oczko

Po prostu ci co się już conieco znają udają, że posiedli ogromną wiedzę i nie odzywają się, żeby przez przypadek nie wyszła prawda o tym, że wciaż muszą się doskonalić w tym co robią. puszcza oczko

Z podobnego powodu niewielu naukowców zdobywa się na pisanie na Wikipedii - to się nie opłaca. uśmiech

Na poważnie to aktywność dotycząca opisywania administrowania platformą zależy od poziomu zainteresowania. Ten kto odczuwa pewne braki i chce przejść na wyższy poziom umiejętności, potrafi zdobyć się na twórcze działanie dla wspólnego dobra jeśli widzi oznaki podobnego działania ze strony odpowiedniej wielkości aktywnego grona osób znajdujących się na podobnym poziomie. Jeśli jest zwarta grupa i widać szansę na wspólne działanie to niewielki wysiłek, np. wkład własny w okolicach 20-10% jest szansą na zyskanie tym sposobem pozostałej 100%-(20-10%) części wiedzy uzyskanej dzięki pomocy pozostałych. Tym co już conieco potrafią po prostu się nie opłaca współpracować bo nie zysku z takiej współpracy.

Inaczej mówiąc, ta dyskusja może być początkiem jakiegoś dzieła lub startą czasu. Zależy to od tego czy sens tej wypowiedzi zostanie odczytany przez odpowiednią liczbę osób, które chciałby wspólnie opisać pracę na platformie moodle. Z mojej strony dowodem na to, że mogę w tym pomóc jest http://formicopedia.pl - mój prywatny eksperyment polegający na próbie integracji amatorów - hodowców mrówek. uśmiech


Co do podręcznika to sporo można znaleź na internecie w języku angielskim.
W odpowiedzi na Janusz Przybył

Re: Odp: administrowanie moodlem

Napisane przez: Robert Brenstein ()
Napisanie czegoś takiego jest nie bardzo praktyczne ze względu na to choćby, że nie ma jasnej definicji "prostego człowieka". Każdy ma inną wiedzę, inne doświadczenie używa różnych konfiguracji serwera czy innego serwisu (a jest i tych i tych blisko nieskończoność), używa innej wersji Moodle (a różnice między wersjami ostatnio są spore) i innych modułów Moodle (a jest ich cała kupa) i używa Moodle do innych celów (też olbrzymia gama wariantów).

Nawet dokumentacja angielska, która jest na bieżąco aktualizowana, nie jest zawsze kompletna i na czasie. Samo pojęcie administrowania dla wielu znaczy co innego. Jak się popatrzy na fora angielsko-języczne, a jest ich cała kupa nie jak tu po polsku, to jest to wszystko bardzo ewidentne.

Byłoby fajnie aby stworzyła się jakaś silna (silniejsza powinienem powiedzieć) grupa pod wezwaniem i pchała tłumaczenia i pakietu polskiego i dokumentacji po polsku. Jest to niestety z założenia niewdzięczna praca, a kto się Moodlem zajmuje na poważnie to i tak bez angielskiego daleko nie zajedzie.
W odpowiedzi na Piotr Mężyński

Re: administrowanie moodlem

Napisane przez: Iga Floras ()
on-line nie znam
ale widziałam książeczkę z tego roku
"Platformy edukacyjne Administrowanie i zarządzanie" wyd umcs

pozdrawiam

W odpowiedzi na Iga Floras

Odp: Re: administrowanie moodlem

Napisane przez: Janusz Przybył ()
Nie czytałem ale o ile znam środowisko do którego jest ta pozycja kierowana to pozycja ta nie jest o tym o czym tutaj piszemy.
Książka skierowana jest do nauczycieli wszystkich szczebli, którzy chcą wzbogacić swój warsztat o metody oparte na technikach komputerowych. W założeniach autorów podręcznik ma pomóc nauczycielowi w pokonaniu podstawowych problemów związanych ze startem do nowej techniki nauczania. (cytat ze strony jednej z wielu księgarni internetowych).
W odpowiedzi na Janusz Przybył

Re: Odp: Re: administrowanie moodlem

Napisane przez: Iga Floras ()
Wydaje mi się, że w takim razie należy ustalić co autor miał na myśli pytając o administrację
- jak dla mnie, zarządzanie treścią na stronie czy udostępnianie jakichkolwiek funkcjonalności np forum, czy nowych zasobów - również jest administracją ;)
W odpowiedzi na Iga Floras

Odp: Re: Odp: Re: administrowanie moodlem

Napisane przez: Janusz Przybył ()
Każda z ról administrator, autor czy nauczyciel ma swoje zadanie. Widzę to po sobie. Na moim moodle jestem wszystkim ale to jest uciążliwe i nie metodyczne. Trzeba pamiętać kiedy kim jestem.
Każda z tych ról wymaga innych umiejętności i innego zasobu wiedzy dotycząca platformy.
Nauczyciel "wchodzi" na gotowy kurs, przygotowany przez autora. Ma do dyspozycji podręcznik nauczyciela i prowadzi zajęcia. Oczywiście to jest wielkie uogólnienie - przecież aby szkolenie się udało potrzeba współpracy wielu wielu osób - moderator, integrator, informatyk, dydaktyk/metodyk. W kursie internetowym nauczyciel przestaje być nauczycielem, który kieruje procesem nauczania a raczej integruje i moderuje szkoleniem i tego musimy się uczyć.
Autor szkolenia ma za zadanie przygotować dobry kurs. Musi wiedzieć dla kogo, co i w jaki sposób będzie dostarczane. Musi przygotować kurs, materiały dla nauczyciela i uczniów - to także jest pewien sposób administrowania. Oczywiście nauczyciel także może tym się zajmować i mówimy wtedy o nauczycielu z uprawnieniami do edycji kursu. To takie 2w1.
Administrator to osoba odpowiedzialna za działanie platformy, aby była zainstalowana stabilna i w miarę nowa wersja, aby wszystko działało, aby każdy miał takie uprawnienia jakie mu są potrzebne.
Jest jeszcze ktoś kogo nazwałbym superadministratorem. Jest to właściciel serwera, na którym platforma się znajduje i który jednym kliknięciem myszki może (przez pomyłkę) wykasować całą platformę ze wszystkimi danymi (na szczęście nie jest to tak proste).
Każda z tych osób w jakimś sensie administruje kursem ale każda z nich robi to w inny sobie właściwy sposób. W wielu przypadkach (tak jak ja na swoim moodle) zajmujemy się wszystkim i zapominamy jak ogromne różnice są w zadaniach, możliwościach tych ról.
Ja jestem w stanie pomóc tym, którzy chcą nauczyć się tworzyć kursy na moodle (czyli autorom szkoleń i nauczycielom) ale sam potrzebuje pomocy jako administrator.
Jeżeli ktoś byłby zainteresowany to chętnie udostępnię (bez zobowiązań) miejsce na swoim moodle. Nie prowadzę działalności komercyjnej. Przepraszam za autoreklamę.

W odpowiedzi na Iga Floras

Odp: Re: administrowanie moodlem

Napisane przez: Józef Łysikowski ()
A jednak jest to książka związana z Moodlem, cyt, "Wzrastająca w ostatnich latach popularność platformy zdalnego nauczania - Moodle skłoniła autorów do wypełnienia luki, jaką jest brak opracowania pomagającego w tworzeniu, instalowaniu i konfiguracji platformy." - proszę sprawdzić
W odpowiedzi na Józef Łysikowski

Odp: Re: administrowanie moodlem

Napisane przez: Janusz Przybył ()
Nie twiredzę, że nie ma tam nic o moodle. Wszak napisałem, że nie czytałem tej pozycji. Tylko spodziewam się w niej informacji istotnych dla nauczycieli - też bardzo ważne zagadnienie - a nie dla administratorów. Nauczyciel ma mieć przygotowane przez administratora środowisko pracy i umieszczony w nim kurs przygotowany przez autora kursu. I obawiam się, że o tym tam nie będzie zbyt dużo napisane.
Czekam na informację od pani Beaty - zdam się na jej recenzję i jeśli się okaże, że się mylę to z przyjemnością nie tylko, że kupię książkę ale i przyznam się, że nie miałem racji.
Jeśli nie mam racji będę bardzo usatysfakcjonowany.
W odpowiedzi na Józef Łysikowski

Odp: Re: administrowanie moodlem

Napisane przez: Kazimierz Raczyński ()
Znalazłem stronę wydawnictwa, więc można bezpośrednio zamawiać książkę. Sam zamówiłem i czekam.
Proszę zobaczyć ->
W odpowiedzi na Józef Łysikowski

Odp: Re: administrowanie moodlem

Napisane przez: Józef Łysikowski ()
Zamówiłem książkę Platformy edukacyjne. Administrowanie i zarządzanie, dostałem i przeczytałem. Oto kilka luźnych, subiektywnych uwag:

Książka napisana jest przez naukowców, wiec zaczyna się solidnym wstępem teoretycznym. Warto zwrócić uwagę na fragment "Zyski i zagrożenia", w którym autorzy przestrzegają przed nadopiekuńczością w stosunku do kursantów i podawaniem wszystkiego na tacy.

W drugiej części podręcznika szczegółowo przedstawiono sposób zakładania konta w Moodle, zapisywania się i korzystania z kursów. Może to być przydatne dla niedoświadczonych (starszych?) kursantów, którzy nie mają na co dzień do czynienia z logowaniem itp.

Najważniejsza - moim zdaniem - jest trzecia część podręcznika, w której omówiono krok po kroku tworzenie nowych kursów. Autorzy dokładnie pokazują, jak wykorzystać ogromne możliwości platformy. Objaśnienia poparte są praktycznymi przykładami, którym towarzyszą zrzuty ekranów pokazujące kolejne etapy dodawania zasobów. Jest to najmocniejsza część książki i może z tcy porad skorzystać nawet średni doświadczony użytkownik.

Ostatnie rozdziały poświęcone są instalowaniu i zarządzaniu platformą e-elarningową. Opisana została w zasadzie tylko instalacja na Krasnalu - autorzy nie omawiają instalacji na serwerach zdalnych, a to sprawia przecież najwieksze trudności. ( Na szczęście dla mniej doświadczonych administratorów, niektóre firmy hostingowe dostarczają tzw. Installatrony do automatycznej instalacji Moodle'a). Administracja została opisana dość ogólnie, ale podane są informacje o zarządzaniu podstawowymi modułami i blokami oraz - co ważne - jak aktualizować serwis.

Czy kupić? Nie dam tutaj jednoznacznej odpowiedzi.
Na pewno w książce są solidne podstawy, ale nie spodziewajmy się wiedzy o specjalnych rozwiązaniach technicznych, czy aktualnych nowinkach. Moja szkoła zakupiła (i nie nie żałujemy tych 23 zł) - jestem raczej tradycjonalistą, wolę mieć tekst poukładany i czytać go w książce, a nie szukać na ekranie. Myślę, że będę wracał do różnych jej fragmentów w razie potrzeby - tym bardziej, że jest to chyba jedyna pozycja po polsku.

Poniżej spis treści
spis treści
p.s kupiliśmy książkę w księgarni internetowej, było o 2 zł taniej niż w wydawnictwie Szeroki uśmiech.

W odpowiedzi na Piotr Mężyński

Odp: administrowanie moodlem

Napisane przez: Janusz Przybył ()
W odpowiedzi na Janusz Przybył

Odp: administrowanie moodlem

Napisane przez: Jarosław Majski ()
Zapowiedź dość enigmatyczna tej pozycji. Poza tym Moodle rozwija się bardzo dynamicznie. Nie wiem, czy biorąc pod uwagę nasz cykl wydawniczy, uda się komuś napisać w miarę aktualny podręcznik. Niemniej również z niecierpliwośćią oczekuję wiadomości od pani Beaty.
Zgadzam sie również z przedmówcami, że w tym celu jest między innymi to forum. Warto samemu sobie odpowiadać na pytania, które postawiliśmy i znaleźliśmy rozwiązanie. jedyne co według mnie na tym forum niewłaściwe, to brak jakiejkolwiek kategoryzacji - wszystko ląduje w jednym worku. Niemniej wspaniale, że jest i niejednokrotnie wiele skorzystałem, a w miarę swoich skromnych umiejętności staram sie równiez pomagać innym. I tego wszystkim forumowiczom życzę.
W odpowiedzi na Jarosław Majski

Odp: administrowanie moodlem

Napisane przez: Grzegorz Nowosielski ()
Rzeczywiście mamy jeden worek. Zmieniłoby się gdyby trochę przekonfigurować ten "kurs" i więcej osób włączyć w "administrowanie". Raczej nie uda się. uśmiech

Proponuję tu nic nie zmieniać a przyłączyć się do pisania wspólnego podręcznika. Przydatne porady można umieścić na mediawiki: http://docs.moodle.org/pl/Strona_główna - tutaj można opisywać posługiwanie się poszczególnymi składowymi i aktywnościami. Raczej nic nie stoi na przeszkodzie aby uzupełnić ten wspólny podręcznik o porady. Przykładowo wczoraj odkryłem, że mam problem z odtwarzaniem kursów (znikają mi < > "), znalazłem info o przyczynie i właśnie dopisałem parę słów o tym problemie w tym miejscu: http://docs.moodle.org/pl/Backup_FAQ

Polecam zajrzeć do "spisu treści":
http://docs.moodle.org/pl/Specjalna:Wszystkie_strony

Aby pisać w tych artykułach wystarczy zalogować się z tym samym loginem i hasłem co tutaj. Pisanie tekstów zgodnie z zasadami podanymi na Wikipedii (http://pl.wikipedia.org/wiki/Pomoc:Jak_edytować_Wikipedię).
W odpowiedzi na Janusz Przybył

Odp: administrowanie moodlem

Napisane przez: Piotr Mężyński ()
Panowie, dziękuję za głosy i informacje...
Na moją prośbę administrator sieci szkolnej zainstalował moodle no i zaczęło się.
Powiedział, że nie będzie się w tym dalej grzebał i uczynił mnie administratorem. Z moodlem mam b. małe doświadczenie, używałem go jako student i w ramach owej edukacji tworzyłem lekcje, ale to zbyt mało, o czym się prędko przekonałem. Nie będę zanudzał przygodami jakie mnie spotkały na pierwszych zajęciach z uczniami (1 klasa liceum), kilku rzeczy nie przewidziałem...
Teraz będę uważnie czytał polecone przez was "pomoce" i eksperymentował dalej, nie spodziewając się naiwnie, że żadna wpadka już nie zdarzy się.
Jeszcze raz dziękuję i pozdrawiam,
pm.