yükleme sorunu

yükleme sorunu

yazan baris gurler -
Yanıt sayısı: 12

localhost üzerine moodle kurmak istiyorum

wampserver2 yükledim

elimde moodle 1.8.5, 1.9 ve 1.9+ var

hepsini tek tek kurmayı denedim ama her seferinde şu sorunla karşılaşıyorum

http://img507.imageshack.us/img507/8731/zzzhatanx8.jpg

ilgili boşluklara ne yazarsam yazayım bu hatayı vermekten vazgeçmiyor

yardımcı olursanız çok sevinirim

baris gurler yanıt olarak

Ynt: yükleme sorunu

yazan Mahmut Kurucu -
Selam
Easyphp programını kur..
dbuser: root
dbpass: boş bırak

olarak yapmayı dene. Büyük ihtimal bağlanamıyor. ya da wamp'da kullanıcı adı ve şifreyi değiştir

Mahmut Kurucu yanıt olarak

yazan Yilmaz Ay -

Merhaba

Ayni problemle ben de karsilastim, ve bir turlu cozemedim.

Ben de AppServ kullaniyorum. Hata mesajinda PHPnin Mysql 'u desteklemedigi soyleniyor. Halbuki Mysql baglantisinda hicbir problem yok, php.ini dosyasinda mysql ile ilgili extension'lar da mevcut. Bu durumda bu problemi nasil cozeriz.

Mutlu bey, EasyPHP'yi tavsiye etmis, ama, EAsyPHP'nin daha buyuk problemleri var,

daha once onu kullaniyordum, pekcok sorunla karsilastim. En yeni versiyonu olan 5.3 'e yukselttim, yine de sorunlar cozulmedi. Daha sonra AppServ'i denedim. Su ana kadar sorunsuz calisiyor.

Fakat, bugunlerde websiteme SCORM destegi eklemem gerekiyor, ve bunun icin Moodle 'indirdim, ve kurmaya calistim, ama maalesef o da, Barisin gosterdigi sayfada takilip kaliyor.

Sizden ricam, bu konuda yardimci olmaniz.

Tesekkur ederim.

Saygilar

Yilmaz Ay yanıt olarak

yazan Mesut Aydemir -
Önce veritabanını (UTF8 karakter kodlamalı) ve bu veritabanı için kullanıcı oluşturup bu bilgileri istenen yere yazın. Veritabanı için kullanıcı oluştururken Hosts: Any diye bir seçenek yeri varsa burada any yerine localhost yazmanız gerekir. Böyle bir deneyin.
Mesut Aydemir yanıt olarak

yazan Yilmaz Ay -

once vakit ayirip cevap yazdiginiz icin tesekkurler.

Ama, veritabanim zaten UTF8 kodunda. Diger bilgileri de istendigi sekilde yaziyorum, ama hep ayni hatayi veriyor. Baska bir sitede config.php 'yi hazirlayip, o sekilde denemem tavsiye ediliyiordu, o sekilde de denedim. Bu durumda da install.php, index.php ye yonlendiriliyor ve bos bir sayfa cikiyor.

Kisacasi he halukarda, moodle yuklemesi basarisiz oluyor.

Kullandigim sistemle ilgili bilgileri vermem sanirim, olayi aydinlatmaya yardimci olacaktir:

Windows 7  64 bit  Ingilizce

Mysql 5.1.43

Php 5.2  (AppServ)

Veritabaninda moodle diye yeni bir veritabani olusturdum. Ve bu veritabaniyla ilgili butun yetkilere sahip moodle adinda bir kullanici da olusturdum. host address olarak localhost yazdim. Ama hic bir sorunu cozmuyor. Her seferinde

"PHP has not been properly configured with the MySQL extension so that it can communicate with MySQL. Please check your php.ini file or recompile PHP." hatasi veriyor. Mysql'un strict modunu da etkisiz hale getirdim. Yine sonuc ayni.

Bu arada Mysql'u x86 , yani 32lik olarak ve 64bitlik olarak ayri ayri yukleyip denedim. Sonuc hep ayni.

baris gurler yanıt olarak

yazan burak inner -
şu adresten
http://download.moodle.org/windows/
paketi indirip çalıştırmakta ne sorun yaşadınız ki kendiniz easyphp vs. kullanmaya çalışıyorsunuz ?

adresinden indirdiğinizde zaten gerekli herşeyin paketlenmiş olduğunu göreceksiniz. neden uğraşıyorsunuz anlamadım.

burak inner yanıt olarak

yazan Yilmaz Ay -

Burak bey, sorunumla ilgilendiginiz icin tesekkurler.

Iki ay once kadar Windows 7 kullanmaya basladim, ve o zamanlar php , apache ve mysql yuklemek icin degisik alternatifler denemistim. Hepsinde bir takim sorunlar cikmisti. En son olarak AppServ'u denedim. Ve su ana kadar hic bir sorun cikarmadan cok iyi calisiyor. Bugunlerde E-Learning ile ilgili bir proje uzerinde calisiyorum, dolayisiiyla moodle'u yuklemem gerekti. Bu durumda, moodle sitesinden, sadece moodle ile ilgili paketi indirdim. Acikcasi su an cok guzel calismakta olan AppServ  ortamini bozmak istemiyorum, zaten dedigim gibi daha once XAMP de sorunlar yasamistim, windows 7'de. Onun iicn calismakta olan PHP ve Mysql ortamina moodle 'i kurmak istiyorum. Mysql 'u tekrar yukledim. Su an yukledigim, Mysql'un en yeni (production) versiyonu. Butun bunlara ragmen, calismadi. bir yerlerde ufak bir ayar hatasi var , ama nerde. Buyuk ihtimalle bu Windows 7'in asiri guvenlik onlemlerinden kaynaklanan bir sorun.

Bu arada , moodledata dizinin guvenlik ayarlarini da degistirdim, normal kullanicilar yaz, degistir, dahil butun yetkilere sahip. Yalniz, bu dizinin altinda .htaccess dosyasi olusuyor ve ilk satirinda "deny all" direktifi var. Bunu da etkisizlestirip denedim, ama sonuc degismedi.

Yilmaz Ay yanıt olarak

yazan Yilmaz Ay -

Bu arada sunu da belirtmekte fayda goruyorum:

Apache (ver 2.2), Mysql (5.1.43) ve PHP (5.2) , sorunsuz olarak calisiyor.

Tek sorun Moodle'in yuklenmesinde.

Dizinler de soyle:

C:\AppServ\apache  (apache install dir)

C:\AppServ\php5    ( php install dir)

C:\AppServ\www    ( web root  )

C:\Program Files (x86)\MySQL\Mysql Server 5.1 (32 bitlik icin)

C:\Program Files\MySQL\Mysql Server 5.1 (64 bitlik icin) (her ikisini ayri ayri (ayni anda degil)  denedim. Sonuc ayni. Sanirim 32 bitlik olani kullanmak daha dogru, cunku digerleri (apache ve php) 32bitlik

C:\AppServ\www\moodle    ( moodle root  )

C:\AppServ\moodledata    ( moodle upload directory root  ) (guvenlik ayarlarinda tum kullanicilarin yazma ve degistirme yetkileri var)

burak inner yanıt olarak

yazan Yilmaz Ay -

verdiginiz linkten moodle'in apache,xampp ve mysql' u da iceren paketini indirip denedim. Kurum asamasinda instal.php sayfasinin ucuncu adiminda(yani, dil ve dizin ayarlari secildikten sonra) bos bir sayfa cikiyor, ve orda takilip kaliyor.

Ayni paketi daha sonra Vista yuklu baska bir bilgisayarda denedim, ayni sonuc.

Yilmaz Ay yanıt olarak

Ynt: Nihayet yükleme sorunu cozuldu

yazan Yilmaz Ay -

Nihayet yükleme sorunu cozuldu.

Nasil cozuldugune gelince:

AppServ programini yedekleyip tekrar yukledim. Tabii bu arada bir suru ara sorunlar cikti. Ama en nihayetinde, moodle dosyalarini  www'nin altina tekrar kopyalayip, tekrar bir deneyeyim dedim. Nihayet kurulum basladi. Ve veritabani sorunsuz kuruldu. Kisacasi, tam olarak, beni bu kadar ugrastiran problemin sebebini bilmiyorum, ama,  Windows 7 uzerinde Moodle kurmak isteyip de sorunlar yasayan olursa, sunu belirtmek isterim. Moodle Windows 7 da calisiyor. Sorun, kurulum esnasinda, Windows 7 ve Vistanin ektra guvenlik ayarlari, varsayilan Moodle kurulum programinda sorunlar cikartiyor. Dolayisiyla puruzsuz bir sekilde kurmak imkansiz. Ayrica, kurulumdan sonra da bazi sorunlar cikiyor. Mesela ilk defa login yaparken cookie destegini acmaniz gerekir seklinde hata mesaji cikiyor. Cookie acik oldugu halde bu hata giris yapmanizi engelliyor. Bu durumda, yapmaniz gereken

config.php dosyasini Notepad veya Ultraedit gibi bir text editor ile acmaniz ve UTF8'den ASCII formatina cevirmeniz. bir de config.php dosyasina asagidaki satiri eklemeniz gerekiyor:

$CFG->usesid=true;

Ayni sorunlari yasayanlar olursa, onlara faydasi olacagini dusunerekten bu kadar ayrintiya girdim, maalesef bu tur ufak tefek problemler bir bucuk gunumu aldi.

Herkese moodle ile iyi vakit gecirmenizi dilerim.

Yilmaz Ay yanıt olarak

Ynt: Nihayet yükleme sorunu cozuldu

yazan Sinan AYDOĞAN -
Yılmaz bey çözümünüzü paylaştığınız için teşekkürler, aynı sorunu bende yaşamıştım, dediğiniz gibi config ve php.ini dosyalarını düzenlemek gerekebiliyor.
burak inner yanıt olarak

yazan burak inner -

adresinden indirdip açtığınızda önce setup.bat dosyasını çalıştırıyormusunuz ?

ben taşınabilir diskime yukarıdan indirdiğim apache,php,mysql 'i kurdum ve moodle çalıştırdım.

şu anda hem windows 7, hem vista hemde xp'de hiç bir ekstra ayar yapmadan problemsiz olarak kullanabiliyorum. setup.bat ile tüm ayarlamalar bir kere yapıldıktan sonra hiç bir sorun çıkmıyor..

bahsettiğiniz deny all vs. gibi güvenlik ayarları işletim sistemine bağlıdır ama bunun yanında firewall vs 'de de izin vermek gereklidir.

eğer apache, php ve mysql programları çalışmıyorsa önce bu problemlere bakmak gerekiyor. eğer bunlar çalışıyor moodle kurulumunda problem oluyorsa o zamanda apache içindeki log klasöründeki error.log vs. gibi log'ları incelemek gerekiyor.
php hataları bu dosyalara yazılıyor. bu dosyadan hatayı bulup çözümünüde halledebilirsiniz.