Πρόσκληση σε Έρευνα για Τεχνικές και Εργαλεία στο Μουντλ

Πρόσκληση σε Έρευνα για Τεχνικές και Εργαλεία στο Μουντλ

by Niki Lambropoulos -
Number of replies: 2

Πρόσκληση σε Έρευνα για Τεχνικές και Εργαλεία
Συνεργατικής Μάθησης στο Διαδίκτυο


Η έρευνα έχει εγκριθεί από το ΥΠΕΠΘ, Ενιαίος Διοικητικός Τομέας Θεμάτων Σπουδών, Επιμόρφωσης και Καινοτομιών και από την Επιτροπή Ερευνών του Πανεπιστημίου Bank.


Οι συμμετέχοντες θα πάρουν πιστοποιητικό συμετοχής στην έρευνα
και τον κώδικα για τα εργαλεία για προσωπική χρήση.
Bank με θέμα ‘Εργαλεία και Μέθοδοι Αξιολόγησης των Διαδικτυακών Εκπαιδευτικών Κοινοτήτων’ του υπό την επίβλεψη των καθηγητών Δρ. Faulkner και Πρύτανη Culwin.

Σε προσκαλώ να συμμετάσχεις στην έρευνά μου λόγω του ειδικού ενδιαφέροντός σου στην Τηλεκπαίδευση και το Μουντλ. Η έρευνα θα ξεκινήσει τέλος Φεβρουαρίου 2007, θα κρατήσει 4 μέρες. Οι ακόλουθες πληροφορίες έχουν σκοπό να σε βοηθήσουν να καταλάβεις τους στόχους της έρευνάς μου. Παρακαλώ να σιγουρευτείς ότι έχεις καταλάβει τους στόχους προτού να συμφωνήσεις να συμμετάσχεις οριστικά στην έρευνα. Μπορείς να μου υποβάλλεις οποιεσδήποτε ερωτήσεις έχεις. Θα κάνω ό,τι είναι δυνατό για να σου εξηγήσω και να παρέχω οποιεσδήποτε συμπληρωματικές πληροφορίες μου ζητήσεις.

Η έρευνα: Είναι η πρώτη φορά που τεχνικές και εργαλεία χρησιμοποιούνται για τη συστηματική και οργανωμένη υποστήριξη της συνεργατικής μάθησης στο Διαδίκτυο. Έχουν σκοπό τη συμμετοχή σε διαδικτυακές κοινότητες, και στην έρευνα εφαρμόζονται χρησιμοποιώντας Ελεύθερο και Ανοικτό Λογισμικό εκπαιδευτικού χαρακτήρα όπως το Μουντλ. Αναπτύχθηκαν με βάση προτάσεις συμμετεχόντων σε 4 προηγούμενες έρευνες, όπου πήραν μέρος και Έλληνες εκπαιδευτικοί. Επίσης, βασίζονται στην κοινωνικοπολιτιστική μάθηση και τον κοινωνικο-τεχνικό σχεδιασμό για την επιστήμη της Διάδρασης Ανθρώπου-Μηχανής στην Εκπαίδευση.

Τι πρέπει να κάνεις: (α) Να γραφτείς στο περιβάλλον και να δώσεις τη συγκατάθεσή σου για τη συμμετοχή στην έρευνα(β) Να συζητήσεις με τους άλλους συναδέλφους για τη χρησιμότητα και αποτελεσματικότητα των τεχνικών και εργαλείων (θα σου σταλούν μαζί με τον κωδικό πρόσβασης στο περιβάλλον) (γ) να συμπληρώσεις ένα μικρό ερωτηματολόγιο μετά την έρευνα. Τα πιστοποιητικά και τα εργαλεία (σε ζιπ) θα σταλούν με το τέλος της έρευνας.

Η συμβολή σου σε αυτήν την έρευνα είναι πολύτιμη. Τα αποτελέσματα θα είναι χρήσιμα για την κοινότητα των Ελλήνων εκπαιδευτικών και των υπεύθυνων για την ανάπτυξη τέτοιων συστημάτων μάθησης, όχι μόνο για την κοινότητα του Μουντλ.

Ηθική στην έρευνα: Τα δεδομένα και οι πληροφορίες από τις συζητήσεις και τα εργαλεία μπορεί να χρησιμοποιηθούν για δημοσιεύσεις, μόνο για ερευνητικούς σκοπούς. Όλα τα δεδομένα θα χρησιμοποιηθούν ανώνυμα. Το ηλεκτρονικό ταχυδρομείο σου δε θα δοθεί ή χρησιμοποιηθεί για οποιοδήποτε άλλο σκοπό παρά μόνο για την έρευνα. Οι πληροφορίες που θα δώσεις είναι εμπιστευτικές και θα χρησιμοποιηθούν μόνο για τους στόχους της συγκεκριμένης έρευνας. Θα είμαι η αρμόδια για τα δεδομένα, μόνο εγώ και οι καθηγητές μου θα έχουν πρόσβαση στα δεδομένα. Τα αποτελέσματα της μελέτης θα είναι διαθέσιμα σε σένα προσωπικά και την εκπαιδευτική κοινότητα μετά την ολοκλήρωση της έρευνας. Η τελική έκθεση με τα συμπεράσματα της μελέτης θα διανεμηθεί πρώτα στις κοινότητες που θα πάρουν μέρος στην έρευνα.

Η έρευνα έχει εγκριθεί από το ΥΠΕΠΘ, Ενιαίος Διοικητικός Τομέας Θεμάτων Σπουδών, Επιμόρφωσης και Καινοτομιών και από την Πανεπιστημιακή Επιτροπή Ερευνητικής Ηθικής University για την περίοδο της έρευνας. Δεν είναι απαραίτητο να συμμετάσχεις και μπορείς να αποσυρθείς οποιαδήποτε στιγμή χωρίς να δώσεις καμία εξήγηση. Για περισσότερες πληροφορίες, για να δώσεις τη συγκατάθεσή σου για την έρευνα και εγγραφή, μπορείς να επισκεφτείς το διαδικτυακό τόπο
Υποψήφια Διδάκτωρ,
Centre for Interactive Systems Engineering
Faculty of Business, Computing and Information Management


Περισσότερες πληροφορίες για την ερευνήτρια:

University και πήρε άδεια με αποδοχές για το έτος 2006-2007 από τη Περιφεριακή Διεύθυνση Δ. Ελλάδας.

Average of ratings: -
In reply to Niki Lambropoulos

Απάντηση: Πρόσκληση σε Έρευνα για Τεχνικές και Εργαλεία στο Μουντλ

by νικη μαρουλη -

Καλημέρα

επιθυμώ να εγραφώ στο πρόγραμμα

In reply to νικη μαρουλη

Απάντηση: Πρόσκληση σε Έρευνα για Τεχνικές και Εργαλεία στο Μουντλ

by Vasiliki Touratzoglou -
Φεβρουάριος 2007 ?