ερώτηση σχετικά με το SCORM κ.α.

ερώτηση σχετικά με το SCORM κ.α.

by Χριστόδουλος Πανταζής -
Number of replies: 21
Καλησπέρα,

Είμαι καθηγητής σε ΣΔΕ και σκοπεύω να χρησιμοποιήσω το moodle φέτος. Έχω αρκετές απορίες, άλλα για την ώρα θα ήθελα να κάνω μόνο δυο ερωτήσεις smile

1./ Έχω δει οτι γίνεται ένας μικρός "ντόρος" γύρω απο τις τεχνολογίες LOM και SCORM. Το moodle υποστηρίζει  SCORM, άλλα δεν ξερω πως να το χρησιμοποιώ. Μπορεί κάποιος να μου υποδείξει κάποιο λινκ ή κάποια μεθολογία ή τέλος πάντων τι μπορεί να κάνει κάποιος με αυτό;

2./ Επίσης το site μου (edu.xpan.gr) φιλοξενείται απο την GoDaddy.com γιατί ειναι η πιο φθηνή εταιρία απο όλες που βρήκα και το πρόβλημα είναι πως ακόμα δεν υποστηρίζει την MySQL 4.1 άλλα μια παλιότερη έκδοση. Έτσι αναγκαστικά "τρέχω" την έκδοση 1.5.3 του Moodle και όχι την 1.6.

Τι παραπάνω προσφέρει η τελευταία έκδοση; Αξίζει να μετακομίσω σε άλλον server;

3./ Τέλος, πως μπορώ να δια-συνδέσω τις λέξεις κλειδιά του site, αυτόματα; Όπως π.χ. εδώ που έχω γράψει τη  λέξη SCORM και έγινε αυτόματα λινκ σε κάποιον άλλο πόρο...

Ευχαριστώ για το χρόνο σας,
Χρίστος
Average of ratings: -
In reply to Χριστόδουλος Πανταζής

Απάντηση: ερώτηση σχετικά με το SCORM κ.α.

by aggelos panagiotakis -

Γεια σου Χρίστο,
Θα προσπαθήσω να απαντήσω στα ερωτήματά σου ένα ένα:

1./ Το moodle υποστηρίζει  SCORM, άλλα δεν ξέρω πως να το χρησιμοποιώ. Μπορεί κάποιος να μου υποδείξει κάποιο link ή κάποια μεθοδολογία ή τέλος πάντων τι μπορεί να κάνει κάποιος με αυτό;

Πρέπει να επιλέξεις ή να ανεβάσεις ένα συμπιεσμένο αρχείο SCORM (σε μορφή zip και που πιθανά θα το έχεις δημιουργήσει με κάποιο πρόγραμμα που παράγει SCORM) που είναι ουσιαστικά ένα πακέτο που περιέχει αρκετά αρχεία και στο ανώτερο επίπεδό τους έχουν ένα xml αρχείο που ονομάζετε imsmanifest.

2./ Τι παραπάνω προσφέρει η τελευταία έκδοση; Αξίζει να μετακομίσω σε άλλον server;
Όσον αφορά την τελευταία έκδοση μπορείς να διαβάσεις εδώ πληροφορίες για την νέα έκδοση του moodle
http://docs.moodle.org/en/Release_Notes#Moodle_1.6.1.2B

Επίσης σχετικές σελίδες βοηθείας με το moodle1.6:
http://docs.moodle.org/en/Category:Moodle_1.6

Εδώ μπορείς να βρεις πληροφορίες σχετικά με ενέργειες σε μια πιθανή μετακόμιση σου σε αναβαθμισμένη έκδοση:
http://docs.moodle.org/en/Upgrading_to_Moodle_1.6
http://docs.moodle.org/en/Database_migration

Πιθανά να χρειαστείς και αυτό: http://docs.moodle.org/en/Language_import_utility

Αν αξίζει ή όχι είναι θέμα δική σου κρίσης αν θέλεις να χρησιμοποιήσεις τα νέα εργαλεία και βελτιώσεις. Εγώ θα έλεγα ναι, καθότι είναι πολύ σημαντικές βελτιώσεις, παρόλο που δεν έχω δοκιμάσει την τελευταία έκδοση ακόμα. Εδώ σου δείχνω τις ΕΛΑΧΙΣΤΕΣ απαιτήσεις συστήματος που έχουν οι δύο εκδόσεις στις οποίες αναφέρεσαι ( http://docs.moodle.org/en/Environment )

1.5.3

  • MySQL έκδοση 3.23 ή επόμενη

  • PHP έκδοση 4.1.0 ή επόμενη

  • Η επέκταση της php mbstring συνίσταται να εγκατασταθεί / ενεργοποιηθεί

1.6

  • MySQL έκδοση

    • 4.1.12 ή επόμενη για sites μόνο με Latin-1,

    • 4.1.16 αν για άλλες γλώσσες

  • PHP έκδοση 4.3.0 ή επόμενη (αλλα μην χρεισιμοποιείται εκδόσεις 5.0.0 έως  5.0.6)

  • Οι επέκτασεις της php

    • mbstring

    • iconv

  • συνήστατε να εγκατασταθούν / ενεργοποιηθούν


Ιδιαίτερη προσοχή θέλει αν χρησιμοποιήσεις την Mysql σε έκδοση 5 και μεγαλύτερη , αλλά δεν γνωρίζω αυτή την στιγμή περισσότερα.

3./ Τέλος, πως μπορώ να δια-συνδέσω τις λέξεις κλειδιά του site, αυτόματα; Όπως π.χ. εδώ που έχω γράψει τη  λέξη SCORM και έγινε αυτόματα link σε κάποιον άλλο πόρο...

Αυτό έχει να κάνει με το λεξικό που έχεις ενεργοποιημένο και προεπιλεγμένο στο site σου. Αυτό που κάνει είναι :αυτόματα συνδέει λέξεις που βρίσκει μέσα στο μάθημα σου (οπουδήποτε )  αν υπάρχει η λέξη στους όρους που υπάρχουν στο λεξικό σου.


Ελπίζω να έγινα κατανοητός και να λύσεις το πρόβλημα σου.... να 'σαι καλά !

 

In reply to aggelos panagiotakis

Απάντηση: ερώτηση σχετικά με το SCORM κ.α.

by Χριστόδουλος Πανταζής -

Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις

Παραθέτω τα αποτελέσματα της επιλογής Διαχείριση -> Environment

Όνομα Information Report Κατάσταση
database mysql version 4.1.16 is required and you are running 4.0.27 Σφάλμα
php version 4.3.0 is required and you are running 4.3.11 OK
php_extension iconv is recommended to be installed/enabled Check
php_extension mbstring is recommended to be installed/enabled Check

το mbstring και το iconv εγκαθίστανται απο μένα ή απο την εταιρία που φιλοξενεί το site μου;

 

In reply to Χριστόδουλος Πανταζής

Απάντηση: ερώτηση σχετικά με το SCORM κ.α.

by aggelos panagiotakis -

Το mbstring και το iconv θα πρέπει να εγκατασταθούν από τον διαχειριστή του server σας στην εταιρία που φιλοξενεί το site σας και ουσιαστικά αποτελούν επεκτάσεις της php .Συνεπώς ζητήστε το από τον διαχειριστή σας να αλλάξει τις ρυθμίσεις από ένα αρχείο (με όνομα php.ini) . Από εκεί πρέπει να προσθέσει δύο γραμμές μονάχα. Αν φυσικά υπάρχουν τα δύο αρχεία στον σχετικό κατάλογο της php!

Για την mysql απαιτείται 4.1.16 και υπάρχει εγκατεστημένη η 4.0.27 , συνεπώς και αυτό το ζητάτε από τον διαχειριστή σας.

In reply to aggelos panagiotakis

Απάντηση: ερώτηση σχετικά με το SCORM κ.α.

by aggelos panagiotakis -

πως μπήκε τώρα εκείνο εκεί το κοκκινάδι στο μήνυμα μου ... ένας θεός ξέρει! Μάλλον επειδή έκανα copy paste απο το μήνυμα που έβαλες! ... χωρίς παρεξήγηση!

In reply to aggelos panagiotakis

Απάντηση: ερώτηση σχετικά με το SCORM κ.α.

by Χριστόδουλος Πανταζής -
Ευχαριστώ φίλε Παναγιώτη.

Μια τελευταία ερώτηση.

Υπάρχει ένα αρχείο php.ini που βρίσκεται στο root του προσωπικού μου φακέλου στον server που φιλοξενεί το site. Μήπως εννοείς αυτό;


In reply to Χριστόδουλος Πανταζής

Απάντηση: ερώτηση σχετικά με το SCORM κ.α.

by aggelos panagiotakis -

Γεια σου και πάλι!
Μόλις επέστρεψα από διήμερο στην Εύβοια και δεν ήπια τόσο πολύ που να νομίζω ότι με λένε Παναγιώτη και χαϊδευτικά Παναγιωτάκη !! Νομίζω πάντως πως το μικρό μου όνομα είναι Άγγελος! ….

Ναι πιθανά να είναι ρυθμισμένα έτσι τα πράγματα από τον διαχειριστή σου. Και για αυτό το λόγο υπάρχουν οι διαχειριστές! Μπορείς να τον ρωτήσεις ή να δοκιμάσεις μόνος να βάλεις τις εξής δύο γραμμές(ή να τις βγάλεις απο σχόλιο-το σχόλιο είναι το ελληνικό ερωτηματικό[;]-):

του ) και πάλι δεν θυμάμαι αν πρέπει να κάνεις (ή για να περαστούν οι ρυθμίσεις στην php!
Να 'σαι καλά !

Υ.Γ. Εσένα ποιό απο τα δύο είναι το όνομα σου;

In reply to aggelos panagiotakis

Απάντηση: ερώτηση σχετικά με το SCORM κ.α.

by Χριστόδουλος Πανταζής -
Ευχαριστώ Άγγελε, μόλις επέστρεψα και εγώ απο ολιγοήμερες διακοπές και προσπαθώ να διαβάσω σιγά σιγά όλες τις πληροφορίες που μου έχεις γράψει. Σε ευχαριστώ προκαταβολικά.

Χίλια συγνώμη για το μπέρδεμα με τον όνομά σου. Ειλικρινά δεν ήθελα να προκαλέσω εκνευρισμό. Ελπίζω να μη σε πείραξε πολύ. Εμένα το κανονικό όνομα είναι το Χριστόδουλος (ή Χρίστος) αν και πολλές φορές μου κάνουν αυτή την ερώτηση καθώς στον ελληνικό βορά το "Πανταζής" αποτελεί μικρό όνομα και όχι επίθετο(!).

Το αρχείο php.ini μπορώ να το τροποποιήσω, άλλα δε θα μπορέσω να κάνω restart τον server (ειδικά για web hosting νομίζω πως θα είναι πολύ δύσκολο, εκτός αν είχα δικό μου virtual server). Θα στείλω όμως ένα mail στο support...


In reply to Χριστόδουλος Πανταζής

Απάντηση: ερώτηση σχετικά με το SCORM κ.α.

by aggelos panagiotakis -
Πολύ σωστά όλα όσα λές και θα κάνεις!
Δεν θα έλεγα όμως δα και εκνευρισμός ... απλά μάλλον ήταν ο εξής συνειρμός ... η πρώτη μου κοπέλα με είχε πεί παναγιώτη προκειμένου να με γνωρίσει ... δεν τελείωσε καλά αυτή η σχέση ... πονάει ακόμα! χαχαχαχαχα! smile
Νά σαι κάλα!
In reply to aggelos panagiotakis

Απάντηση: ερώτηση σχετικά με το SCORM κ.α.

by apostolos agrafiotis -
Αγγελε επειδή βλέπω οτι το κατέχεις το θέμα ήθελα να σε ρωτήσω με το scorm.ενώ τα courses μου ετρεχαν κανονικα απο τοτε που αλλαξα hosting τα ο Player φορτωνει κανονικά αλλά δεν υπάρχει το περιεχόμενο του μαθήματος αλλά μονο τα κουμπιά play,pause,stop κτλ.
Μήπως έχεις καμιά ιδέα για το τι μπορεί να φταίει?
ευχαριστώ
In reply to apostolos agrafiotis

Re: Απάντηση: ερώτηση σχετικά με το SCORM κ.α.

by Christos Karakirios -
Θα προσπαθήσω να βοηθήσω (αν θέλεις φυσικά) λέγοντας σου να ελέγξεις τη "γραμμή διεύθυνσης" του scorm σου. Ένα πολύ συχνό φαινόμενο που έχουμε όταν αλλάζουμε hosting είναι οι συνδέσεις (links) των αρχείων μας. To moodle μας δίνει τη δυνατότητα όταν βάζουμε ένα hyperlink ή ανεβάζουμε ένα αρχείο να το αποθηκεύουμε είτε σαν absolute διεύθυνση (π.χ. "www.youraddress.com/scorm.zip") είτε σαν relative διεύθυνση (π.χ. "../files/scorm.zip"). Το πιο εύκολο είναι το πρώτο και συνήθως το χρησιμοποιούμε όλοι, βγάζει όμως προβλήματα όταν αλλάζουμε hosting καθώς η διεύθυνση "youraddress" δεν ισχύει πλέον αλλά ισχύει η νέα διεύθυνση π.χ. www.yournewadress.com.
Στην περίπτωση του scorm ίσως να μην μπορεί να εμφανιστεί καθώς ψάχνει στην παλιά διεύθυνση αντί στην καινούρια. Και λέω "ίσως" γιατί δε γνωρίζω πως είναι η σύνδεση των αρχείων μέσα στο zip file του scorm. Μπορεί δηλαδή να "φωνάζει" κανονικά τον player αλλά αυτός να ψάχνει στην παλιά διεύθυνση τα αρχεία περιεχομένων. Είναι πολύ δύσκολο να μπούμε στη διαδικασία να ψάξουμε πως επιλύετε ένα πρόβλημα στο οποίο δεν μπορείς να επέμβεις, εσύ, εγώ ή κάποιος άλλος. Ποια πιστεύω ότι μπορεί να είναι η λύση; Να κάνεις edit στο scorm resource και να επιλέξεις πάλι το αρχείο (φυσικά από το νέο hosting address). Έτσι, ο scorm player θα βάλει τις διευθύνσεις των αρχείων από το νέο hosting και θα σου εμφανίσει κανονικά τα περιεχόμενα. Φυσικά και μην ξεχάσεις την αποθήκευση στο τέλος. Το κακό είναι ότι πρέπει να το κάνεις για ΟΛΑ τα scorm που έχεις στα courses σου αλλά, από την άλλη, πόσο συχνά αλλάζουμε hosting;
Αυτά από μένα, ελπίζω να βοήθησα και εύχομαι καλές γιορτές, με υγεία, αγάπη και ευτυχία.
In reply to Χριστόδουλος Πανταζής

Απάντηση: ερώτηση σχετικά με το SCORM κ.α.

by Anna Krassa -
Γεια κι απο δω....

εγώ θα ήθελα να σου πω μονάχα για το scorm...
Πράγματι έχει γίνει και θα συνεχίσει να γίνεται ντόρος, γιατί απλούστατα τα πακέτα αυτά είναι πολύ εύχρηστα.

SCORM= sharable content object reference model = (ελεύθερη μετάφραση) Μοντέλο Διαμοιράσιμου Περιεχομένου Μάθησης... σε απλά ελληνικά τώρα τί γίνεται...

Με κάποιο πρόγραμμα δημιουργίας  scorm  φτιάχνουμε ένα  συμπιεσμένο αρχείο, [από την εμπειρία μου, το πρόγραμμα αυτό σε βοηθάει να γράψεις xml ή xhtml χωρίς να χρειάζεται να γνωρίζεις αυτή τη γλώσσα προγραμματισμού].

Το αρχείο αυτό δεν μπορείς να το ανοίξεις έτσι απλά και να το δεις, πρέπει ή να το ανοίξεις μέσα από το προγραμμα που το έφτιαξες ή μέσα από μία πλατφόρμα που υποστηρίζει scorm.

Το βολικό με αυτά τα αρχεία, είναι ότι μπορείς να γράψεις ένα κομμάτι του μαθήματός σου σε scorm και αυτό το πακέτο να το χρησιμοποιείς, ξανά και ξανά ή να το μοιραστείς με συναδέλφους για άλλα μαθήματα.

π.χ. αναφερόμενη σε άλλη σου ερώτηση για τα 3 τμήματα, θα μπορούσες το περιεχόμενο του μαθήματος να το φτιάξεις σε πακέτα/ο scorm και να δημιουργήσεις στο φτερό 3 μαθήματα για τα 3 σου τμήματα και να διαφοροποιήσεις μόνο τις δραστηριότητες ανάλογα με τις ανάγκες και τις δυνατότητες των τμημάτων σου.

Ένα πολύ καλό και open source πρόγραμμα δημιουργίας scorm είναι το eXe, που μπορείς να το κατεβάσεις από το http://exelearning.org/
Επιπλέον αν έχεις πρόσβαση στο Πανελλήνιο Σχολικό Δίκτυο, δες τα μαθήματα για OpenOffice.org 1.1.4, θα δεις πακέτα scorm, τα οποία δημιουργήσαμε μία φορα και τα φορτώσαμε σε 4 μαθήματα...

φιλικά, Άννα
In reply to Anna Krassa

Απάντηση: ερώτηση σχετικά με το SCORM κ.α.

by Χριστόδουλος Πανταζής -
Άννα σε ευχαριστώ πολύ για τις οδηγίες σου και τις συμβουλές. Φέτος λέω να ασχοληθώ λίγο περισσότερο με το e-Learning.

Βοηθάει το ότι είμαι σε Σχολείο Δεύτερης Ευκαιρίας και μπορώ να πειραματιστω πιο εύκολα με την ηλεκτρονική εκπαίδευση αφού το έδαφος εκεί είναι πιο γόνιμο απο ότι σε ένα κλασσικό σχολείο.

Το μόνο πρόβλημα είναι πως η σύνδεση ειναι ISDN και αναγκαστικά θα πρέπει να παρακάμψουμε το Σχολικό Δίκτυο και να βάλουμε μια σύνδεση DSL 1Mbit για ένα χρόνο πληρώνοντας απο την τσέπη μας όλοι οι καθηγητές... τέλος πάντων...
In reply to Χριστόδουλος Πανταζής

Απάντηση: ερώτηση σχετικά με το SCORM κ.α.

by Anna Krassa -
Πολύ ωραία!
για τη διάθεσή σου να ασχοληθείς με το e-learning. Πιστεύω ότι ιδίως στα ΣΔΕ η ασύγχρονη τηλεκπαίδευση θα μπορούσε να λύσει πολλά προβλήματα.

Κρίμα, που θα πρέπει να βάλετε το χέρι στην τσέπη... προφανώς το έχεις ψάξει (ή ξαναψάξει και φέτος, ε;)

Στη διάθεσή σου, για ό,τι μπορώ να βοηθήσω.

Άννα
In reply to Anna Krassa

Απάντηση: ερώτηση σχετικά με το SCORM κ.α.

by Χριστόδουλος Πανταζής -
ναι το έχω ψάξει αρκετά. Μιλάω και με σχολικό δίκτυο και προσπαθούμε να βρούμε μια άκρη. Είναι κρίμα να υπάρχει τέτοια αδιαφορία απο τους υπεύθυνους τη στιγμή που μια DSL σύνδεση κοστίζει ελάχιστα πλέον για κάθε ΚΒ δεδομένων. Η HOL δίνει μια σύνδεση για 8 μήνες με 142 Ευρώ στο 1ΜΒit. Το κράτος πληρώνει για μια σύνδεση ISDN των 128 ΚΒ η οποία θα έχει πάγιο τουλάχιστον 15 Ευρώ το μήνα.

Απο την άλλη η διευθύντρια  μας  δυσκολεύεται να μας αφήσει να πληρώσουμε κάτι για το οποίο έπρεπε να πληρώσει το ΙΔΕΚΕ (ο κρατικός φορέας που ανήκουμε) και προσπαθούμε να την μεταπείσουμε.

Είναι κρίμα να συμβαίνουν αυτά σε μια χώρα της ΕΕ και μάλιστα τον 21ο αιώνα...


In reply to Χριστόδουλος Πανταζής

Απάντηση: ερώτηση σχετικά με το SCORM κ.α.

by aggelos panagiotakis -

Συγχαρητήρια και από μέρους μου. Να με συγχωρείτε βέβαια για το παρακάτω σχόλιο μου... αλλά "θα σκάσω" αν δεν το πω....
Είναι κλίσε πια αυτό το "μια χώρα της ΕΕ και μάλιστα τον 21ο αιώνα..." .....
Ας κοιτάξουμε να απαιτούμε και όχι να κλαιγόμαστε. και απ' την άλλη ... Ας μην περιμένουμε πάντα ανταπόδοση. Η προσπάθεια μετράει... το πάθος , το μεράκι, η σκέψη και η εργασία ... και άλλα πράγματα που δεν χωράν στο μυαλό "όσων μετράνε καλά τα κουκιά".
"Δεν υπάρχει δωρεάν γεύμα" βέβαια όπως λένε και οι οικονομολόγοι αλλά
ΑΥΤΗ ΕΙΝΑΙ Η ΕΛΛΆΔΑ ... η χώρα της $%^#$@$%@ .... Αν δεν αλλάξει η νοοτροπία δεν θα αλλάξει τίποτα , είμαστε οι ίδιοι όπως πρίν 100 χρόνια.[Γειά σου Αιωνόβια μου Γιαγιά!]
Αγανακτισμένα Μικρά και Ανόητα Νιάτα (ΑΚΑ ...  Α.Μ.Α.Ν. !)

In reply to aggelos panagiotakis

Απάντηση: ερώτηση σχετικά με το SCORM κ.α.

by Χριστόδουλος Πανταζής -
Καλημέρα Άγγελε, συμφωνώ 100% μαζί σου και ευχαριστώ για το σχόλιο, άλλα άλλο να απαιτείς και άλλο να παρατηρείς. Το οτι συμβαίνουν τέτοια πράγματα στην Ελλάδα του 21ου αι. ειναι γεγονός, είτε απαιτείς κάτι καλύτερο είτε όχι. Προσωπικά όπου με παίρνει απαιτώ. Αυτό που υποστηρίζω όμως στην προκειμένη, είναι πως στην Ελλάδα αναγκάζεσαι να ασχολήσαι με πράγματα που είναι πέρα απο την δουλειά σου. Το να μπω σε μια διαδικασία διεκδίκησης ενός βασικού συστατικού της σύγχρονης εκπαίδευσης με βγάζει έξω απο το εργατικό μου πλαίσιο, για το οποίο με πληρώνει το ίδιο το κράτος και άρα δεν μπορώ να συγκεντρωθώ με την ίδια ένταση στο αντικείμενο της δουλειάς μου, έτσι δεν ειναι; smile
In reply to Χριστόδουλος Πανταζής

Απάντηση: ερώτηση σχετικά με το SCORM κ.α.

by Grigoris Bisbinikakis -

Φίλε Χριστόδουλε γειά σου,

είμαι και εγώ καθηγητής στο ΣΔΕ-Πάτρας και προσπαθώ εδώ και ένα χρόνο να χρησιμοποιήσω το Moodle στο μάθημα. Απέτυχε πέρυσι η προσπάθειά μου διότι η περυσινή version του Moodle δεν ήταν ακόμα ώριμη για να υποστηρίξει τα ελληνικά (τα πακέτα scorm που έφτιαχνα με το toolbook είχαν πρόβλημα με την σωστή εμφάνιση των ελληνικών χαρακτήρων). Πριν από ένα μήνα διαπίστωσα ότι πλέον η έκδοση 1.6 είναι σταθερή οπότε σκέφτηκα πάλι να ξανακάνω την προσπάθεια.

Γράψε μου σε ποιο ΣΔΕ είσαι. Μπορούμε να ανταλλάξουμε κάποιες ιδέες κλπ.

Γρηγόρης

In reply to Grigoris Bisbinikakis

Απάντηση: ερώτηση σχετικά με το SCORM κ.α.

by Anna Krassa -
Απέτυχε πέρυσι η προσπάθειά μου διότι η περυσινή version του Moodle δεν ήταν ακόμα ώριμη για να υποστηρίξει τα ελληνικά (τα πακέτα scorm που έφτιαχνα με το toolbook είχαν πρόβλημα με την σωστή εμφάνιση των ελληνικών χαρακτήρων).

Θα μπορούσες να χρησιμοποιήσεις το eXe... παλιότερα είχε κι αυτό προβληματάκια με τα ελληνικά, αλλά θα μπορούσες (για να είσαι απόλυτα σίγουρος) να χρησιμοποιήσεις greeklish στους βασικούς τίτλους και κανονικά ελληνικά για υπότιτλους και περιεχόμενο.

Άννα
In reply to Grigoris Bisbinikakis

Απάντηση: ερώτηση σχετικά με το SCORM κ.α.

by Χριστόδουλος Πανταζής -
Εϊμαι στο ΣΔΕ Αχαρνών μαζί με τον Θεοδόση τον Φιλίππου και μάλιστα σκεφτόμαστε να βάλουμε DSL φέτος (με τα λεφτά του σχολείου αν γινεται) γιατί για να τρέξει σωστά το moodle χρειάζεται μια σχετικά καλή γραμμή, όπως καταλαβαίνεις.

Θα ήθελα να ανταλλάξουμε πληροφορίες και εντυπώσεις. το site που έχουμε ανεβάσει το σχολείο ειναι το: http://edu.xpan.gr και το site του σχολείου (το έφτιαξαν πέρυσι οι μαθητές μας άλλα δεν το ολοκλήρωσαν) ειναι το  http://www.ideke.edu.gr/sde/sde_acharnon

Το xpan.gr μου το είχε κάνει δώρο η forthnet και έτσι δεν χρειάστηκε να πληρώσουμε για domain. Απο κει και πέρα πληρώνω περίπου 1,5 Ευρώ το μήνα σε μια αμερικάνικη εταιρία (GoDaddy) για ένα απλό Linux Hosting (αν και τώρα θα την αλλάξω)

Καλύτερα όμως να ανοίξουμε νέο θέμα ή να επικοινωνούμε μέσω e-mail (xpanta gmail com) γιατί είμαστε εντελώς off-topic smile




In reply to Χριστόδουλος Πανταζής

Απάντηση: ερώτηση σχετικά με το SCORM κ.α.

by Stavros Ch -
Γεια χαρά Πανταζή,
Είμαι και εγώ εκπαιδευτικός σε πρόγραμμα δεύτερης ευκαιρίας και θα είναι χαρά μου να βοηθήσω όσο μπορώ στο πρόγραμμα σου μιας και συγκεκριμένα στο e-learning.

Θα χαρώ να ακούσω σύντομα νέα σου.

Καλή χρονιά με υγεία.