Προσθήκη μηνυμάτων κ.α. στη φόρμα της σελίδας Add a resource or activity --> Adding a new File

Προσθήκη μηνυμάτων κ.α. στη φόρμα της σελίδας Add a resource or activity --> Adding a new File

by John Koutalidis -
Number of replies: 2
Καλησπέρα σε όλους,

Θέλω να προσθέσω (με κώδικα) κάποια μηνύματα, links, κ.α. στη φόρμα στην οποία μπορεί, ο καθηγητής, να ανεβάσει κάποιο αρχείο (Add a resource or activity --> Adding a new File).

Πως μπορώ να το κάνω αυτό και ποιο αρχείο χρειάζεται να τροποποιήσω?

Υ.γ.: Θα εργαστώ σε συγκεκριμένη έκδοση (3.9.3) χωρίς να κάνω update or upgrade.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων για τις πιθανές απαντήσεις.
Average of ratings: -
In reply to John Koutalidis

Απάντηση: Προσθήκη μηνυμάτων κ.α. στη φόρμα της σελίδας Add a resource or activity --> Adding a new File

by Giannis Lag -
Καλησπέρα σας κ. Κουταλίδη,

Για να προσθέσετε κώδικα μέσα στη φόρμα της συγκεκριμένης δραστηριότητας(mod_resource), θα πρέπει να επεξεργαστείτε το αρχείο που βρίσκεται στο path mod/resource/mod_form.php στον σέρβερ που έχετε εγκατεστημένο τη Moodle πλατφόρμα σας.

Οποιοδήποτε κομμάτι κώδικα προσθέσετε εκεί μέσα, θα εμφανίστεί στην συνέχεια στην φόρμα επεξεργασίας της δραστηριότητας.

Για παράδειγμα:

Προσθέτοντας το παρακάτω κομμάτι κώδικα στην γραμμή 49:

$mform->addElement('html','
Hello world
');

Αυτό εμφανίζεται στη φόρμα πάνω απο την καρτέλα 'Γενικά'



Θεωρώ πως το παράδειγμα που σας έδωσα παραπάνω σας καλύπτει για την δουλειά που θέλετε να το χρησιμοποιήσετε.

Αν αντιμετωπίσετε κάποιο πρόβλημα ή κάποια δυσκολία θα ήταν χαρά μου να σας βοηθήσω.

Φιλικά,

Γιάννης
In reply to Giannis Lag

Απάντηση: Προσθήκη μηνυμάτων κ.α. στη φόρμα της σελίδας Add a resource or activity --> Adding a new File

by John Koutalidis -
Καλησπέρα σας,

Σας ευχαριστώ πολύ για την απάντηση.

Ξεκίνησα τροποποιόντας το αρχείο \moodle\server\moodle\lib\templates\filemanager_page_generallayout.mustache και φαίνεται, με τις δοκιμές που έχω κάνει έως τώρα, ότι λειτουργεί για την επίτευξη του στόχου μου.

Ίσως χρειαστεί να χρησιμοποιήσω και τη μέθοδο που μου προτείνατε.

Σας ευχαριστώ και πάλι.
Καλή σας συνέχεια.