مشکل تغییر نکردن فونت تم و ارتباط آن با LocalCach

مشکل تغییر نکردن فونت تم و ارتباط آن با LocalCach

از narges nm در
Number of replies: 3

باسلام

در مودل قصد تغییر فونت پیش فرض را به یک فونت جدید دارم و در تمام قسمت های لازم در کد ها این تغییرات را اعمال کرده ام اما فونت تغییری نکرد و وقتی از firebug استفاده کردم متوجه شدم از قسمتی در مسیر localcach میخواند که با رفتن به آن مسیر و تغییر در آن css مشکل حل شد که البته موقتی بوده است چون بعد چند روز یک فایل جدید در این مسیر cach ایجاد شده بود و مجدد باید این کد ها  را تغییرمیدادم.

سوال اولم این است که اولا این localcach چیست و چه کاربردی دارد و چرا پوشه و فایل های جدیدی میسازد؟

و سوال دوم اینکه چرا در این مسیر localcach  پوشه ای به نام css وجود دارد که در هیچ کجا در بین کد های اصلی مودل نیست و باید حتما در آن تغییرات ایجاد شود ؟   

و آیا با حذف این فایل های کش مشکلی ایجاد نمیشود؟

پیشاپیش از پاسخگویی شما سپاسگزارم.

تعداد امتیازات:  -
In reply to narges nm

در پاسخ به: مشکل تغییر نکردن فونت تم و ارتباط آن با LocalCach

از Shamim Rezaie در
عکس توسعه دهندگان مرکزی مودل عکس دفتر مرکزی مودل عکس مترجم‌ها
سلام

متاسفانه الان امکان توضیح مفصل رو ندارم ولی سعی می‌کنم به‌طور خلاصه جواب بدم.

مودل در خیلی از جاها به جای اینکه یک سری از محاسبات رو هر بار انجام بده، یک بار محاسبه رو انجام می‌ده و نتیجه رو در جایی ذخیره می‌کنه. دفعات بعدی به جای محاسبهٔ مجدد، از مقداری که قبلا ذخیره کرده استفاده می‌کنه. به این کار اصطلاحا کش (cache) کردن می‌گن. یک نکتهٔ مهم این هست که این کش‌ها دائمی نیستند. یعنی هر از گاهی (زمانش توسط خود مودل تعیین می‌شه) بخش‌هایی از مقادیر ذخیره‌شده در کش نامعتبر می‌شن و مودل دوباره محاسبه رو انجام می‌ده و کش رو آپدیت می‌کنه.

یکی از جاهایی که مودل از کش کردن استفاده می‌کنه، در مورد پوسته‌ها هست. قوانین css پوسته‌ها در فایل های مختلفی ذخیره شده اند و همچنین بعضی از پلاگین‌ها هم css های اختصاصی خودشون رو دارند که اونها هم باید load بشن. مودل به جای اینکه ۱۰ تا فایل css رو load کنه، همهٔ فایل‌ها رو یک بار load می‌کنه و از روی اونها یک فایل مفصل (شامل تمام دستورات) می‌سازه و این فایل رو در جایی ذخیره می‌کنه. دفعات بعدی از این فایل استفاده می‌کنه.

اما... شما به هیچ عنوان نباید در فایل‌های ذخیره شده تغییراتتون رو اعمال کنید! چون همونطور که گفتید این تغییرات بعد از مدتی (با آپدیت شدن کش) از بین می‌رن!

راه حل اینه که تغییرات در در جای اصلی انجام بدید و بعد از طریق محیط خود مودل، دستور «پاک‌سازی کش» رو اجرا کنید (مدیریت سایت > توسعه > پاک‌سازی تمام cache ها) تا مودل کش خودش رو با توجه به مقادیر جدید آپدیت کنه.

اگر مدام در حال تغییر فایل‌ها هستید و نمی‌خواهید هر بار برای دیدن نتیجه، به‌طور دستی کش‌ها رو پاک‌سازی کنید، می‌تونید به «مدیریت سایت > نما > تنظیمات پوسته» برید و گزینهٔ «حالت طراحی پوسته» رو انتخاب کنید و سپس روی دکمهٔ ذخیرهٔ تغییرات کلیک کنید. توجه داشته باشید که با این کار، مودل فایل‌های مربوط به پوسته رو کش نمی‌کنه و هر بار تمام محاسبات مربوط به پوسته‌ها رو انجام می‌ده. این کار باعث می‌شه برای دیدن تغییرات نیازی به پاک‌سازی کش نداشته باشید، ولی مودل شما به طور بسیار بسیار بسیار محسوسی کند خواهد شد! بنابراین بعد از اینکه کارتون تمام شد، حتما این گزینه رو دوباره غیرفعال کنید.

In reply to narges nm

در پاسخ به: مشکل تغییر نکردن فونت تم و ارتباط آن با LocalCach

از Moien Abadi در

سلام

برای تغییر فونت font هم پیشنهاد میکنم به این لینک نیز سر بزنید:

https://docs.moodle.org/dev/Themes_overview#Adding_custom_fonts

چون همانطور که توضیح داده شد با تغییر دادن کدهای داخلی مودل، بعدا با مشکلاتی مواجه می شوید، به خصوص برای آپدیت کردن.