pomalý Moodle po upgradu 3.0.2 -> 3.1

pomalý Moodle po upgradu 3.0.2 -> 3.1

autor Martin Alexander -
Počet odpovědí: 8

mám obě verze vedle sebe a novější je výrazně pomalejší. Např. kurz se načítá 0.2 vs 1.4sec, "správa stránek/pokročilé funkce" 0.6 vs 7.1sec. Poradíte, co bych měl zkontrolovat? Vše se zdá v pořádku, tak již nevím. 

moodle běží na freebsd 9.3, Apache 2.4.18, PHP 5.6.18, mysql 5.5.40 InnoDB, Intel Xeon E5430 (přiřazeno 1x 2.66Ghz), 1GB RAM


nějaké statistiky:


verze 3.1:

7.152957 secs

RAM: 9.8MBRAM peak: 10.9MBIncluded 520 filesContexts for which filters were loaded: 1Filters created: 3Pieces of content filtered: 2Strings filtered: 0get_string calls: 2611DB reads/writes: 62/2DB queries time: 0.01972 secsticks: 916 user: 111 sys: 14 cuser: 0 csys: 0Load average: 0.10Session (core\session\file): 5.1KB


verze 3.0.2:

0.631992 secsRAM: 11.5MBRAM peak: 12.7MBIncluded 456 filesContexts for which filters were loaded: 1Filters created: 3Pieces of content filtered: 2Strings filtered: 0get_string calls: 2112DB reads/writes: 61/0DB queries time: 0.0152 secsticks: 81 user: 61 sys: 16 cuser: 0 csys: 0Load average: 0.09Session (core\session\file): 4.7KB




Počet hodnocení: -
V odpovědi na Martin Alexander

Re: pomalý Moodle po upgradu 3.0.2 -> 3.1

autor David Mudrák -
Obrázek: Moodle HQ Obrázek: Obzvláště nápomocní moodlisté Obrázek: Překladatelé Obrázek: Vývojáři

To je divné. Mají obě instalace stejný config.php? Nemáte třeba v té 3.1 zapnut nějaký ladící režim?

V odpovědi na David Mudrák

Re: pomalý Moodle po upgradu 3.0.2 -> 3.1

autor Martin Alexander -

ano, config mají stejný (kromě názvu DB). Teď jsem znovu stáhl moodle-3.1.zip, rozbalil, nastavil vlastnictví a práva souborů, překopíroval config.php a výsledek je stejný. Verze 3.1 je cca 10x pomalejší. Běží to na stejném serveru, starou verzi jsem zazálohoval a pouze naloadoval do db s jiným názvem. Dokonce jsem teď udělal i čistou instalaci včetně DB a žádná změna.


verze 3.1:

1.314707 secs
RAM: 5.6MB
RAM peak: 6.7MB
Included 207 files
Contexts for which filters were loaded: 1
Filters created: 3
Pieces of content filtered: 1
Strings filtered: 0
get_string calls: 253
DB reads/writes: 34/0
DB queries time: 0.01052 secs
ticks: 168 user: 9 sys: 6 cuser: 0 csys: 0
Load average: 0.03
Session (core\session\file): 5.8KB


verze 3.0.2:

0.150996 secs
RAM: 5.2MB
RAM peak: 6.3MB
Included 192 files
Contexts for which filters were loaded: 1
Filters created: 3
Pieces of content filtered: 1
Strings filtered: 0
get_string calls: 242
DB reads/writes: 32/1
DB queries time: 0.01165 sec
sticks: 20 user: 11 sys: 3 cuser: 0 csys: 0
Load average: 0.21
Session (core\session\file): 5.7KB


V odpovědi na Martin Alexander

Re: pomalý Moodle po upgradu 3.0.2 -> 3.1

autor David Mudrák -
Obrázek: Moodle HQ Obrázek: Obzvláště nápomocní moodlisté Obrázek: Překladatelé Obrázek: Vývojáři

Hmmm. To je tak trochu záhada. Je to váš vlastní server? Máte možnost tam rozjet nějaké profilovaní PHP - ideálně xhprof nebo přídadně xdebug? https://docs.moodle.org/dev/Profiling_PHP Mohlo by nám to pomoct zjistit, kde dochází k těm prodlevám.

V odpovědi na David Mudrák

Re: pomalý Moodle po upgradu 3.0.2 -> 3.1

autor Martin Alexander -

nasadil jsem ten xdebug, ale v jeho výstupu se nevyznám - přikládám v příloze (s jeho zapnutím je načítání stránek ještě 3x delší)

V odpovědi na Martin Alexander

Re: pomalý Moodle po upgradu 3.0.2 -> 3.1

autor David Mudrák -
Obrázek: Moodle HQ Obrázek: Obzvláště nápomocní moodlisté Obrázek: Překladatelé Obrázek: Vývojáři

Přiznám se, že jsem nějakou vizualizací xdebug výstupů nikdy neřešil. V minulosti jsem používal xhprof a ten generuje grafy volání sám. Počítám, že na xdebug budou nějaké nástroje.

V odpovědi na Martin Alexander

Re: pomalý Moodle po upgradu 3.0.2 -> 3.1

autor Martin Alexander -

co jsem zatím zjistil, tak největší zpomalení způsobuje vygenerování "Site administration" menu na jakékoli stránce admin/settings.php

Pokud v blocks/settings/renderer.php zakomentuji obsah funkce "navigation_node", tak trvá např. stránka admin/settings.php?section=optionalsubsystems vygenerovat 2 sekundy místo původních sedmi. Stále je to ale dvakrát tolik, co na verzi 3.0.2, kde to vč. menu dobíhá do sekundy.

Musí to být nějaký specifický problém na našem webserveru, protože když to rozjedu jinde (oproti stejné DB), tak to jede rychle.

V odpovědi na Martin Alexander

Re: pomalý Moodle po upgradu 3.0.2 -> 3.1

autor David Mudrák -
Obrázek: Moodle HQ Obrázek: Obzvláště nápomocní moodlisté Obrázek: Překladatelé Obrázek: Vývojáři

Jenom pro jistotu - tu rychlost srovnáváte za stejných podmínek, že? Tzn. např. na obou verzích jako anonymní uživatel nebo na obou jako student apod. Pro správce se totiž načítá celý strom administrace a může to být pomalejší.

Předpokládám, že máte rovněž vlastní databázový server. Možná by stálo za to podívat se na vyladění výkonnosti DB.

V odpovědi na David Mudrák

Re: pomalý Moodle po upgradu 3.0.2 -> 3.1

autor Martin Alexander -

ano, samozřejmě. Testuji administrator vs administrator, student vs student atd. Načtení jakékoliv stránky admin/settings.php pod Administrátorskou rolí trvá v nové verzi 7 sekund+, ve staré je to do jedné sekundy.