Problem sa backupom postojećeg kursa

Problem sa backupom postojećeg kursa

написао/ла Nikola Blazevic -
Број одговора: 6

Zdravo, bio bih zahvalan ukoliko bi mi neko pomogao savetom. Moje ime je Nikola i recimo da sam sebe tretiram kao početnika u vezi Mudla. Angažovan sam od strane prijatelja da iskloniramo jedan kurs i zamenimo sadržaj novim. Medjutim, kada pokušam da uradim backup, pojavljuje mi se greška internal error i mudl mi ne dozvoljava da dovršim proces. S obzirom da mi je folder moodle_data u cpanelu skoro pun, a ja generalno ne znam fizičku veličinu postojećeg kursa, pretpostavljam da to može da bude uzrok problema. 

Stvar koja mi može pomoći (a i vama za savet) je da mi sa postojećeg kursa koji treba da kloniram nisu potrebni svi elementi, već samo struktura (izgled) a naknadno treba dodati ostale resurse (za sada su nepoznati sadržaji). Ono što je važno je da je izgled namenski pravljen i u stvari mi je to potrebno da bih kreirao novi kurs (mora da bude identičan već postojećem). Hvala unapred za bilo kakav savet šta uraditi ili probati?

Прилог 3.jpg
У одговору на Nikola Blazevic

Одговор: Problem sa backupom postojećeg kursa

написао/ла Bojan Milosavljević -

Pozdrav, Nikola. Verovatno ste probali i da izaberete samo potrebne delove u proceduru za kreiranje rezervne kopije?

Problem sa rez. kopijama mogu poticati i od nekih podešavanja veb servera, pa i treba znati kako hostujete Mudl...

Pozdrav,

Bojan

У одговору на Bojan Milosavljević

Одговор: Problem sa backupom postojećeg kursa

написао/ла Nikola Blazevic -

Bojane, puno hvala na brzom odgovoru. Da, pokušali smo sa parcijalnim bekapom, jer nam generalno svi resursi nisu ni potrebni, već samo vizuelni deo koji je najverovatnije custom kreiran. Medjutim, voleo bih da me uputite oko podešavanja servera, jer nisam baš upoznat sa detaljima. Ukoliko je opširna tema, zamolio bih vas za linkove gde mogu da pročitam uputstva. Kako god pokušao, javlja mi se internal server error. Kontaktirao sam hosting i oni preporučuju bekap preko ftp,ali je to koliko ja znam neizvodljivo jer fajlovi nisu smešteni u jedan folder, već rasipani po strukturi mudla. Ili grešim? Hvala još jednom

У одговору на Bojan Milosavljević

Одговор: Problem sa backupom postojećeg kursa

написао/ла Nikola Blazevic -

Generalno, adresa na koju me vodi klik na prvu lekciju je www.mojdomen.com/file.php/...što govori da postoji fajl ili folder koji je ubačen i koji povlači celu strukturu vizuelnog dela. Takođe bitan detalj je da se ceo kontent izmeni (vizuelni deo) tako da se ulaskom na kurs pojavljuje posebna navigacija u hederu i ceo sadržaj je uži od stvarne širine postavljene teme. 

У одговору на Nikola Blazevic

Одговор: Problem sa backupom postojećeg kursa

написао/ла Saša Stamenković -

Поштовани,

Искрено верујем да колеги - професору Бојану, а потврђујем да мени сигурно баш и није најјасније шта је то што Ви заправо покушавате да постигнете креирањем резервне копије? Кажете да желите да преузмете визуелни изглед курса, али нисте навели његов формат.

Уколико су приликом креирања курс материјала коришћени стандардни ресурси за развој  лекција (они који су доступни у палети алата овог LMS-а), онда не сме да дође до проблема у креирању архиве, осим у изузетним приликама.

Грешка која се овде јавља (Internal Server Error) никада није од нарочите користи. Међутим, Ви такође помињете у једном од Ваших питања, како фајлови носе екстензију (.php), а да притом нисте навели тачну адресу, већ неку изишљену, па овде заиста није јасно да ли говорите о интерном модулу за приказ курс материјала, подељеног на наставне јединице нпр., или говорите о неком екстерном фајлу који се налази ван фолдера у коме је смештен MOODLЕ?

У случају да је ово друго у питању, технички није изводљиво да буде креиран такав "наменски курс", који би садржао фајлове и фолдере, како кажете и то са (.php) екстензијом, а да притом такав фајл буде постављен као ресурс на систем, јер MOODLE не врши обраду било које скрипте која почиње са ознаком: <?php, што је потпуно разумно.

Могуће је једино, уколико је коришћен ресурс: екстерна Web страна, али то онда ни није део интерног материјала, већ екстерног линка (што се и не може сматрати е-курсом, већ допунским наставним садржајем).

Нисте још рекли шта добијете као одговор сервера када покушате да се директно повежете на адресу коју сте навели: www.mojdomen.com/file.php, односно пратеће линкове? Да ли је то заправо Ваш проблем? - Повратни одговор сервера на покушај директног повезивања на адресу заштићеног садржаја, у циљу његовог даљег преузимања?

У одговору на Saša Stamenković

Одговор: Problem sa backupom postojećeg kursa

написао/ла Nikola Blazevic -

Saša, hvala na javljanju. Ja sam se pogrešno izrazio, odnosno napisao nepotpun link, zato sam napravio zabunu. Pristupom na kurs dolazi se na glavnu stranu kursa, ali se klikom na podnaslove menja vizuelni (standardni) izgled, a adresa u browseru je

http://mojdomen.com/file.php/5/Html/Module01_naziv_modula.html

Svaki kurs je identičnog izgleda kao i prethodni s tim da se samo menja adresa, tj iza /file.php/ su brojevi 1,2,3,4,5...i naravno nazivi modula, što bi meni kao početniku govorilo da ovaj file.php poziva iz nekog foldera html sadržaj. Ili grešim?

У одговору на Nikola Blazevic

Одговор: Problem sa backupom postojećeg kursa

написао/ла Saša Stamenković -

Поштовани,

Не препознајем структуру наведене адресе као део интерних алата (ресурса) за креирање курс материјала.

Проверити зато да ли је на серверу (адреса коју наводите) покренут Drupal, а ако је то случај, MOODLE који користите сигурно има и његов интегратор, јер је наведена структура адресе  најприближнија овом CMS-u.

Стаменковић Саша