Organizace a údržba banky testových úloh

Organizace a údržba banky testových úloh

autor David Mudrák -
Počet odpovědí: 18
Obrázek: Moodle HQ Obrázek: Obzvláště nápomocní moodlisté Obrázek: Překladatelé Obrázek: Vývojáři
V české dokumentaci byly aktualizovány stránky Banka úloh, Kategorie úloh a Kontexty úloh týkající se organizace a údržby testových úloh na vašich serverech. Zajímalo by mě, jaké máte s údržbou vaší banky zkušenosti, jak se vám daří úlohy sdílet mezi kurzy a vyučujícími, jak jste se poprali s přechodem z verze 1.8 apod. Každá zkušenost vítána!
Počet hodnocení: -
V odpovědi na David Mudrák

Re: Organizace a údržba banky testových úloh

autor David Mudrák -
Obrázek: Moodle HQ Obrázek: Obzvláště nápomocní moodlisté Obrázek: Překladatelé Obrázek: Vývojáři
To tady nikdo nepoužívá modul Test? zamyšlený Nebo přijde všem stávající uživatelské rozhraní intuitivní a přehledné? Nechce se mi věřit ani jednomu... vypláznout jazyk

I zpráva o tom, že organizaci testových úloh jste zatím nijak neřešili, případně máte úloh jenom pár, je pro vývojáře důležitou zpětnou vazbou. Díky, pokud si najdete čas na příspěvek.

--mudrd8mz
V odpovědi na David Mudrák

Re: Organizace a údržba banky testových úloh

autor František Pinc -
No, já používám Test v jednom kurzu . Současný stav mi vyhovuje, ale setkal jsem se s několika menšími obtížemi:
  1. při náhodném losování se nedají otázky vylučovat - například, když se náhodně vybere slovní úloha na vlak jede z bodu A do B , tak druhou nedostane na "Vlak jede z B do A". Takhle to musím mít rozdělený do více kategorií ....
  2. Mám tam asi 6000 otázek rozdělených do 300 kategorií a podkategorií. Když sestavuji testy, tak neustále přesouvám kategorie mezi sebou a podkategorie se mi vždy přehází a nejsou seřazené. Řazení je strašně pracné, protože těch 300 kategorií se hrozně dlouho načítá.....
  3. Sdílení bank otázek se moc nedaří , protože se sdílí v celé kategorii kurzů, takže se používám kopírování celých bank, protože když chci sdílet s jedním učitelem a nikoliv s druhým, tak nemám jinou možnost. Chybí mi možnost tzvolit kurz se kterým chci otázky sdílet.
  4. Používám víceméně jen otázky MULTICHOICE , takže nemám moc zkušenost s jinýma , ale to zadávání je neuvěřitelně nepohodlné. Nejefektivnější mi přijde ten GIFT. Uvítal bych , kdby se daly zadávat otázky přímo z webu ve formátu GIFT .
  5. Chybí tam možnost rozumě tisknout testy. Já jsem na to nenarazil, ale kolegyně potřebovalal ty testy tisknout , že si to potom opraví ručně. Když se to tiskne rovnou z webu, tak to je pak na 25 stran....
V odpovědi na František Pinc

Re: Organizace a údržba banky testových úloh

autor David Mudrák -
Obrázek: Moodle HQ Obrázek: Obzvláště nápomocní moodlisté Obrázek: Překladatelé Obrázek: Vývojáři
Františku, díky za vaše postřehy! Nenašel jste na moodle.org, že by se podobné požadavky jako vaše 4. a 5. probíraly? Určitě bych pro ně sesbírali dost hlasů v trackeru...
Vaší 2. tomu moc nerozumím - jak přesouváte kategorie mezi sebou? A hlavně proč?
Ta 1. a 3. jsou dané architekturou kontextů, s tím asi hnout nepůjde.

--mudrd8mz
V odpovědi na David Mudrák

Re: Organizace a údržba banky testových úloh

autor František Pinc -
Na vysvětlení mého 2. bodu:
Mám ktergorii "Rovnice" , která má podkategorie "lineární", "kvadratické"... a každá má 3 podkategorie podle obtížnosti. Ty obtížnostní kategorie přidělávám průběžně a pokaždé, když je tam naimportuji, tak mi to přehází . Možná jsem úzkostlivě pořádnej, ale hrozně mě vytáčí, když mám u lineárních rovnic řazené podkategorie 1,2,3 a u kvadratických 2,1,3.....
V odpovědi na František Pinc

Re: Organizace a údržba banky testových úloh

autor Miroslav Fikar -
Ad 4: vkladanie otázok cez web rozhranie je vhodné iba pre málo otázok zadávaných príležitostne. Ak to budete robiť pravidelne, je najjednoduchšie si ich písať v GIFT formáte a importovať. Nezabudnite pri tom použiť UTF-8 schopný textový editor, aby fungovali všetky dĺžne a mäkčene.
Jediný problém sme mali s CLOZE otázkami, u ktorých sa dala importovať takto iba jedna. Vyriešili sme to tak, že sme si najprv jednu CLOZE otázku vyexportovali v XML formáte. Je to presne ako priamo v Moodle, len obalené trochou XML kódu. V XML je možné písať viacero CLOZE otázok za sebou, čím sme uvedený problém obišli.
U importov či už cez GIFT alebo XML nám robili problém obrázky.
V odpovědi na David Mudrák

Re: Organizace a údržba banky testových úloh

autor Miroslav Fikar -
Môj názor je taký, že nie je vo verzii 1.9 jednoduché používať zdieľanie testov mimo úrovne kurzu. Toto bolo v predchodzích verziách výrazne jednoduchšie - učiteľovi stačilo povedať, že otázky sú dostupné aj mimo kurzu. Teraz je to možno korektnejšie z programátorského hľadiska. Ak som to dobre pochopil, musí najprv administrátor portálu nadefinovať dodatočné roly, potom ich priradiť učiteľom, ktorí o zdieľanie majú záujem. Výsledok je taký, že učitelia o tom nevedia a admin si úlohy tiež neurobí. A je po zdieľaní.
V odpovědi na Miroslav Fikar

Re: Organizace a údržba banky testových úloh

autor David Mudrák -
Obrázek: Moodle HQ Obrázek: Obzvláště nápomocní moodlisté Obrázek: Překladatelé Obrázek: Vývojáři
Máte vesměs pravdu. Na druhou stranu, já jsem tuto změnu uvítal, a to i z pohledu učitele. Na naší fakultní instalaci se po několika letech provozu Moodlu objevily snad desítky sdílených kategorií testových úloh, pojmenované jako např. "úvod", "pravěk", "test", "word", "English quiz 1", "blabla" apod.
Musím říci, že sdílení sice učitelům šlo snadno (prostě si zaškrtli políčko "Zveřejnit"), ale na druhou stranu tím zaneřádili celou banku úloh a kolegům z jiných kateder spíše přitížili - tím, že se celá banka stala stršlivě nepřehlednou.
Ve verzi 1.9 je sice třeba vícero nastavení (přesně jak píšete), ale správce systému má alespoň kontrolu nad tím, kdo mu dělá zásahy do obsahu serveru nad rámec svých kurzů. Roli "Správce testových úloh" pak může přiřadit vybraným jedincům a po řádném zaškolení (kde se např. dohodnou, jak budou pojmenovávat kategorie úloh, kdo k nim má mít přístup apod.).
Navíc, pokud byste trval na dosavadním chování, není nic jednoduššího, než tu novou roli přiřadit všem vašim učitelům jako roli globální a pak si můžou své testové úlohy ukládat kam chtějí. Ale vám jako správci pak přeju pevné nervy škodolibost
V odpovědi na David Mudrák

Re: Organizace a údržba banky testových úloh

autor Lenka Urbanová -
Já se s tím teprve poprat chystám a taky brzy poperu. Změny v 1.9 mi přijdou skvělé a myslím, že to bude nakonec dělat přesně to, co potřebujeme. Zavazuju se, že po úklidu vám svěřím své čerstvé dojmy.
Ostatně... možná budu volat o pomoc úsměv
V odpovědi na Lenka Urbanová

Re: Organizace a údržba banky testových úloh

autor Jiri Zajic -
Myslím, že je potřeba definovat roli "Správce otázek produktu xxx". Jakmile se více lidí může vrtat do stejné věci, vede to vždycky k problémům.
V odpovědi na Jiri Zajic

Re: Organizace a údržba banky testových úloh

autor David Mudrák -
Obrázek: Moodle HQ Obrázek: Obzvláště nápomocní moodlisté Obrázek: Překladatelé Obrázek: Vývojáři
Jen na vyjasněnou - role se definuje pouze jedna - "Správce úloh" (nebo otázek, whatever). To, že se jedná o produkt xxx je dáno kontextem, ve kterém je ta role přiřazena.
Takže když tu roli přidělím v kontextu kategorie kurzů xxx učiteli A a v kategorii kurzů yyy ji přidělím učiteli B, stává se A správcem úloh xxx a B je správcem úloh yyy.
Je načase na to zavést nějaký formální alá matematický zápis škodolibost
V odpovědi na Lenka Urbanová

Re: Organizace a údržba banky testových úloh

autor David Mudrák -
Obrázek: Moodle HQ Obrázek: Obzvláště nápomocní moodlisté Obrázek: Překladatelé Obrázek: Vývojáři
OK, držím palce a těším se na zkušenosti!

--mudrd8mz
V odpovědi na David Mudrák

Re: Organizace a údržba banky testových úloh

autor Vladimir Franc -
Dobrý den,
reaguji v tomto vláknu po delší době, ale snad ještě žije. Co se týká testových otázek a banky úloh, je možné aby vyučující měli nasdílené otázky alespoň mezi vlastními kurzy? Je pravda, že pokud si vyučující tvoří banku otázek, tak se mu otázky mohou hodit i v jiných předmětech, ale neznamená to, že by je chtěl sdílet někam ven?
Bavíme se samozřejmě o verzi 2.x
Děkuji za odpověď
Vláďa
V odpovědi na Vladimir Franc

Re: Organizace a údržba banky testových úloh

autor Vladislav Valek -
Pridavam se k tomuto dotazu - presne to ted potrebujeme vyresit. S kolegyni mame spolecne vytvorenou banku uloh, ale kazdy mame tak ruzne kurzy, kde stejne ulohy pouzivame. Jde to nejak jednoduse nasdilet mezi s sebou, abychom to nemuseli stale kopirovat z jednoho kurzu do druheho?

Na otazku proc - treba kdyz najdeme chyby v nejake otazce, tak oprava na 9ti mistech je dost pruderni.

Diky za info, jak to mate vyreseno vy.... kdyz mate vicero kurzu, kde pouzivate stejne ulohy...
Lada
V odpovědi na Vladislav Valek

Re: Organizace a údržba banky testových úloh

autor David Mudrák -
Obrázek: Moodle HQ Obrázek: Obzvláště nápomocní moodlisté Obrázek: Překladatelé Obrázek: Vývojáři

Ve verzi 2.x nedošlo v systému sdílení testových úloh ke změně. Sdílení je stále možné pouze pomocí ukládání úloh ve vyšších kontextech, jak je popsáno výše.

Na školách, kde jsem Moodle implementoval, se většinou používala kategorizace kurzů dle okruhu předmětů, takže si každá předmětová komise sdílela svou banku testových úloh pro všechny své předměty/kurzy.

V odpovědi na David Mudrák

Re: Organizace a údržba banky testových úloh

autor Vladimir Franc -
Ale předpokládám, že i pro vyšší kontext je nutné vytvořit roli, kterou danému učiteli přiřadím? Jde mi o případ, kdy jeden učitel vede víc kurzů, ale chtěl by jednu banku otázek, kterou by měl sdílenou i v ostatních kurzech, bez toho aniž by mu do této banky přistupovali jiní učitelé. Je tento problém možné řešit?

Př: Katedra logistiky a) předmět logistika dopravy b) logistika a ekonomie
vyučuji oba kurzy,a le tématika se mi prolíná, takže si vytvořím banku otázek, a chci z ní brát otázky do testů jak v a) tak i v b).

Nechci tyto dva předměty vkládat do podkategorie a pro tuto podkategorii stanovit role, protože to je zase komplikace struktury z hlediska uživatele.

Problém je, že pokud stanovím správce otázek v kontextu katedry, tak to bude stejně muset někdo dělat a třídit.
V odpovědi na David Mudrák

Re: Organizace a údržba banky testových úloh - změna řazení

autor Radim Chvala -

Dobrý den, dá se prosím  v MOODLE 2.5 změnit defaultní nastavení řazení úloh uvnitř kategorie na řazení podle názvu? Vždy mi nabíhá řazení podle typu úlohy a musím řazení ručně měnit.

Díky

Radim Chvála