Administrativa malé školy (VOŠ) POUZE V MOODLE?

Administrativa malé školy (VOŠ) POUZE V MOODLE?

autor Vojtěch Mašek -
Počet odpovědí: 15

Chtěl  bych  Vás požádat o odborné vyjádření k následujícímu problému:

Malá VOŠ o zhruba 150-250 studentech by měla zájem spustit školní informační systém, který by spravoval administrativní položky uvedené dole  v  příloze.


A moje otázky zní:

1. Dostačovaly by podle Vás pro správu těchto administrativních položek (správa studentů, kurzů, školy jako celku) pouze administrativní nástroje systému Moodle? Nebo byste doporučovali spíše zakoupit informační systém na komerční bázi?

2. Pokud stačí Moodle, naznačte prosím alespoň stručně, jak by se některé administrativní položky s pomocí Moodle zpracovávaly? (jaké nástroje, prosím alespoň o některé vybrané příklady)

3. Pokud byste doporučovali zakoupit komerční školní informační systém, jaký by to mohl být, aby  se  dal  s  Moodlem  co  nejjednodušeji  propojit?


Děkuji Vám za jakékoliv užitečné informace k tomuto problému.

Srdečně zdraví
Váš  kolega 

Vojtěch  Mašek

Počet hodnocení: -
V odpovědi na Vojtěch Mašek

Re: Administrativa malé školy (VOŠ) POUZE V MOODLE?

autor Jiri Zajic -
Obávám se, že škole nestačí jen položky o studentech, je třeba vést také osobní složky učitelů atd. Co se týče dokumentace vlastního pedagogického procesu, měl by věcně Moodle stačit. Je třeba zajistit bezpečnost informací (tj. dostupnost, integritu a důvěrnost). To je co se týče provozu. Co se týče archivace, neobejdete se bez papírové formy, viz zákon o archivní a spisové službě. Co se týče obsahu matriky, bylo by potřeba Moodle trochu upravit (to by neměl být věcný problém, problém vzniká při upgrade). Co se týče XML/Moodle, nemám aktuální znalost, jistě někdo doplní.
V odpovědi na Vojtěch Mašek

Re: Administrativa malé školy (VOŠ) POUZE V MOODLE?

autor Lukáš Mižoch -

No, osobně bych vám na takovéto záležitosti doporučil spíše systém, který je na matriku přímo dělaný. Naše škola (SPŠ) např. používá systém Bakaláři. Školu vaší velikosti by stál cca 8.000 Kč. Propojení s Moodlem nemáme (a i kdyby bylo, byl bych proti - sekretářka např. zruší studenta, který zčistajasna vypadne i z Moodlu…), ale vyexportuji si seznam se jmény studentů a dalšími údaji, které chci, do CSV a pak to do Moodlu naimportuji. U naší školy (cca 560 žáků) to nezabere více než půl hodiny. Dokonce jsem letos pokusně importoval i fotky a naprosto bez problémů. úsměv

V odpovědi na Lukáš Mižoch

Re: Administrativa malé školy (VOŠ) POUZE V MOODLE?

autor Jiri Zajic -
Toho Bakaláře používá hodně škol. Taky hodně učitelů na to nadává, ale možná by nadávali na všechno. Čím více jsem se nad tím zamyslel, tím slabší vidím korelaci mezi LMS a povinnou dokumentací školy. LMS může být použit třeba i k přijímacím zkouškám nebo veřejným kursům, které škola pořádá a ne všichni se stanou studenty.
V odpovědi na Jiri Zajic

Re: Administrativa malé školy (VOŠ) POUZE V MOODLE?

autor Jakub Šerých -
>Toho Bakaláře používá hodně škol. Taky hodně učitelů na to nadává, ale možná by nadávali na všechno.
Bakaláři (www.bakalari.cz) je skvělý software, co se týká nuancí, které obsáhne a těsného přilnutí k tomu, co se na škole skutečně s daty dělá.

Firmu totiž založili středoškolští učitelé, kteří si kdysi po revoluci ten software začali psát sami pro sebe na míru své školy. I když se později stali zcela komerční firmou, vždy byli a jsou v těsném styku s uživateli na školách (mnoho let jsme jim i my dělali testery a konzultanty).

Co je na Bakalářích nepříjemné a na co uživatelé celkem poprávu nadávají je hodně přebujelé a neintuitivní uživatelské rozhraní. Jen pro příklad:

V menu "Sestavy" jsou řádky
Sloupcové seznamy, Sestavy - reports, Hromadná korespondence, Etikety, Dotazy SQL, Vysvědčení, Přehledy prospěchu, Kontrolní výpisy-statistiky, Další sestavy, Výstupy pro UIV,ČSSZ, VZP, Údaje z matrik, Poslat e-mail SMS, Informační seznam sestav, Oblíbené sestavy, Neoblíbené sestavy a Generování brožury.
Asi tak polovina z toho se pak rozvíjí do další jedné až dvou úrovní menu s podobnou logikou řazení položek. Když zavolá ředitelka, že teď hned potřebuje ta a ta data, je nadlidský úkon v tom tu správnou sestavu najít i když tam zcela určitě někde schovaná je.

Jakub Šerých
V odpovědi na Jakub Šerých

Re: Administrativa malé školy (VOŠ) POUZE V MOODLE?

autor Jiri Zajic -
Každopádně manželka nadává, i když já jsem tušil, že to nebude tak divoké. Myslím, že řadoví učitelé nejsou asi správně proškoleni a ne vždy taky mají dost operativní přístup k počítači. Taky si nejsem jist správnými konfiguracemi programu. Ale znám to jen z doslechu.... Pokud vím, taky manželka neměla k dispozici žádný manuál.
V odpovědi na Jiri Zajic

Re: Administrativa malé školy (VOŠ) POUZE V MOODLE?

autor Libor Olbrich -
Dobrý den,
obávám se, že pouze s Moodle nevystačíte - například se obávám, že export pro elektronický sběr dat by musel být silně home made.

Momentálně používáme bakaláře a iškolu.

Bakaláři jsou rozhodně komplexní systém, najdete tam všechno, ale taky nadávám:
1) přehlenost - nové funkce dle požadavků přibývají, najdete tam opravdu všechno - otázka je, kde - když "zavoláte Jelínkovi", tak vám to řekne a jste vysmáty - s Bakaláři uděláte opravdu všechno
2) intuitivita - používám je už léta, přesto někdy (před tiskem) po deseti přenastaveních paramatrů kliknu na OK - a jsem v .... OK totiž neslouží k pokračování tisku, ale k opuštění dialogu
.
.
.
10) on o tom nikdo nerad mluví, ale co když Jelínka přejede auto? Nevěřím, že se v té jeho části vyzná ještě někdo jiný. I při různých akcích ve Zlenicích s tvůrci t ovypadalo, že koncepčnost tam moc není. Zůstane super systém, který nikdo nedokáže ovládat.
11) dneska je přece jen tlak na webové služby a tam bakaláři zaspali a neumí, nebo nechtějí s tím něco dělat.

Proto přecházíme na iškolu - fukcí desetina, sestav setina, omezení webové aplikace, ale pokud jste uvažovali, že bude stačit Moodle, tak si myslím, že zcela dostačující. Cena 2800-3800Kč/ročně - za ty prachy Moodle neupravíte
V odpovědi na Libor Olbrich

Re: Administrativa malé školy (VOŠ) POUZE V MOODLE?

autor Lukáš Mižoch -

dneska je přece jen tlak na webové služby a tam bakaláři zaspali a neumí, nebo nechtějí s tím něco dělat.

No, Libore, možná jste zaspal vy. mrknout http://www.bakalari.cz/webapp.aspx

V odpovědi na Libor Olbrich

Re: Administrativa malé školy (VOŠ) POUZE V MOODLE?

autor Lukáš Mižoch -

A ještě dodatek: Možná jsem paranoidní, ale myslím si, že data, která se v rámci školní matriky shromažďují, jsou natolik citlivá, že nechávat je uložená někde na webu je samo o sobě větší riziko, než mít je na serveru ve škole. Pana doktora Jelínka sice může přejet auto (klepu na dřevo, aby se tak nestalo), ale to data u vás ve škole neovlivní. Admina iŠkoly může někdo uplatit (vyhrožovat apod.) a pak jsou veškerá data silně ohrožena.

V odpovědi na Lukáš Mižoch

Re: Administrativa malé školy (VOŠ) POUZE V MOODLE?

autor Vojtěch Mašek -

Mili  kolegove,

 Moc  Vam  dekuji  za  vsechny  postrehy, rady a  tipy  z  praxe, ktere  mi  hodne  pomohly. Panu  rediteli  nasi  skoly  tedy navrhnu  system  Bakalari. Hlavne  kvuli  pomeru  cena/funkcionalita. Uvedu  ma  ale  take  Vase  vyhrady.  V  kazdem  pripade  ale  budu  stat  o  nejakou  formu  exportu  dat  do  Moodlu  pri  tvorbe e- kurzu  a  ostatnich  podpurnych  materialu.

Diky  a  zdar  take  Vasi  praci!

Vojtech  Masek

V odpovědi na Lukáš Mižoch

Re: Administrativa malé školy (VOŠ) POUZE V MOODLE?

autor Libor Olbrich -
a) nejsem si jist, že ve škole o 200 žácích jsou data na školním serveru (přístupném z webu) bezpečnější, než u profesionální firmy
b) doufám, že s tím uplácením začnou u mne mrknout

silně OT:
c)protože jsem taky silně paranoidní, tak veškerá data (školní matrika) mám na serveru mimo internet a z internetu k ním není přístup.
Na iškole mám pouze jméno a příjmení - a samozřejmě průběžné známky, docházku, nástěnku.
"Synchronizaci" provádím převážně manuálně na začátku roku, a konci obou pololetí.
Nechtěl jsem to rozebírat, protože to není "formálně" správně - (1) dochází k duplikaci dat (nebezpečí chyby), ale u 200 lidí si to lajznu (2) je to dražší, než by muselo.
Na druhou stranu je uspokojen i webový přístup i moja paranoia
V odpovědi na Libor Olbrich

Re: Administrativa malé školy (VOŠ) POUZE V MOODLE?

autor Lukáš Mižoch -

No, my taky nemáme server na Internet napojený (dokonce je přístupný jen přes IPX/SPX, zlatý Novell). Data na web máme na extra webovém serveru, kam se každý den kopírují z ostrých dat. úsměv

V odpovědi na Vojtěch Mašek

Re: Administrativa malé školy (VOŠ) POUZE V MOODLE?

autor Zdenek Hrdina -

Dobrý den

měl bych podobný dotaz. Naše škola (OA a VOŠ Uh. Hradiště) s asi 200 studenty VOŠ od příštího roku najíždí na kreditní systém a řešíme porblém, jestli existuje nějaký informační systém za rozumné peníze pro administraci kreditního systému

Dokázal by někdo poradit? Důležitá je hlavně ta administrace studia, přihlašování na zkoušky zvládne i moodle.