Role tvůrce kurzu

Role tvůrce kurzu

autor Rudy Rak -
Počet odpovědí: 8

Pro vytváření kurzů, které budou mít omezený rozsah studujících učitelů i tvůrců kurzu bych potřeboval vytvořit podmínky pro jejich vytváření právě jedním až dvěma definovanými tvůrci tak, aby ostatní uživatelé k těmto kurzům neměli přístup.

Jednotlivým autorským týmům zakládajáí kurzy (dva) správci celého MOODLE s využitím jednotné šablony. U takto založeného kurzu "vyčistí celé nastavení kurzu a nastaví všechny hodnoty podle zadání pro kurz nový.

Zkusil jsem nastavit u uživatele, který má jinak globální roli student, pro příslušný kurz nastavit roli tvůrce kurzu (a ve druhém pokusu i správce kurzu), ale MOODLE mi tohoto uživatele k založenému kurzu nepustí ani pro prohlížení.

Zatím mi tedy nezbývá, než zvolnit tempo zpracovávání kurzů a jejich autorům přidělovat práva správce celého MOODLE, nebo jim dělat písařku a kurzy psát sám - to mě pochopitelně nebaví.

Otázka první: Jak správně nastavit role u konkrétního jednoho kurzu tak, aby jeho autorem mohl být jen určený tvůrce a tento tvůrce neměl přístup do jiných uzavřených kurzů?

Otázka druhá: Jaký je vlastně rozdíl mezi správcem kurzu a tvůrcem kurzu?

MOODLE je poslední verze, 1.9., upgradovaná někdy na konci ledna.

Ve fóru správců jsem našel jen podobný problém (autor Jaroslav Hošek - Pondělí, 8. září 2008, 09.37), ale vhodné řešení tam není.

Díky všem, kdo mi pomohou, Rudy

Počet hodnocení: -
V odpovědi na Rudy Rak

Re: Role tvůrce kurzu

autor David Mudrák -
Obrázek: Moodle HQ Obrázek: Obzvláště nápomocní moodlisté Obrázek: Překladatelé Obrázek: Vývojáři

Předně - globální role je v téměř všech případech nesmysl a zdroj problémů. Globální role je určena vesměs jen pro Správce a Registrovaný uživatel. Všechny ostatní role je lépe přidělovat na nižších kontextech, pokud vůbec.

Role Student a role Učitel se přiřazuje v kontextu konkrétního kurzu. Role Tvůrce kurzu nemá co do činění s tvorbou obsahu kurzu, ale pouze se zakládáním nových kurzů. Proto má smysl ji přiřazovat pouze v kontextu kategorie kurzů (pokud má mít dotyčný tvůrce - zakladatel právo zakládat nové kurzy pouze někde), případně jako globální (pokud má mít právo zakládat kurzy všude).

Správce kurzu neexistuje. Role Správce je pro správce celého serveru a proto její přiřazení na nižších kontextech je považováno za chybu a jako takové i reportováno v přehledu zabezpečení.

Standardní scénář, který vyhovuje většině případů, je následující:

  • Role Správce je přiřazena jako globální pouze skutečným správcům celého Moodlu, kteří se o něj starají.
  • Role Tvůrce kurzů se používá jen tehdy, pokud chce Správce delegovat možnost zakládat si nové kurzy. Na menších instalacích, kde všechny kurzy zakládá Správce, je tato role spíše zavádějící a doporučuji ji úplně odstranit. Jak říkám, nemá co do činění s tvorbou obsahu kurzu, pouze se zakládáním nových (prázdných) kurzů. Tvůrce kurzů má právo založit kurz a přiřadit k němu jeho učitele. Jakmile toto udělá, ztrácí ke kurzu jakákoliv práva - pokud si sám sobě nepřidělí roli Učitel v tomto kurzu.
  • Role Učitel se dává tomu, kdo daný kurz připravuje (tj. vkládá a upravuje jeho obsah) a kdo v něm učí.
  • Role Učitel bez práva upravovat se dává tomu, kdo může v kurzu učit, ale nemůže upravovat jeho obsah. Tj. nezapne si režim úprav.
  • Role Student se dává účatníkům kurzu, kteří v něm studují.
  • Roli Host nepřiřazujete nikomu, nikdy a nikde. Slouží pouze jako definice oprávnění pro ty, kteří stisknou tlačítko Přihlásit se jako host.
  • Roli Registrovaný uživatel nepřiřazujete nikomu, nikdy a nikde. Slouží pouze jako definice základních oprávnění pro všechny registrované uživatele.

Globální přidělení role Student nebo Učitel způsobí, že dotyční jsou poté zapsaní ve všech kurzech na serveru. Přidělení role Tvůrce kurzu v kontextu kurzu nemá smysl, protože v kurzu nelze založit nový kurz. Proto se přiděluje pouze v kontextu kategorie kurzů nebo jako globální.

--mudrd8mz

V odpovědi na David Mudrák

Re: Role tvůrce kurzu

autor Rudy Rak -

Davide,

na první pokus to vypadalo dobře a měl jsem chyby v používání role tvůrce kurzu.

Srovnal jsem podle Tvého návodu všechno, co se dalo, nicméně mám problém s dvojicí uživatelů, vzhledem k tomu, že v současné době oba pracují na tvorbě kurzu, nemůžu dnes ani zítra do oběda s jejich právy dál experimentovat.

Chci se proto zeptat - je možné, že globálně nastavená role studenta omezí práva role učitele, nastavené v kontextu kurzu? Jinými slovy řečeno - můžu zvednout globálně nastavená práva (spojená s rolí student) lokálně v jednom kontextu jednoho kurzu (spojená s rolí učitel v kontextu kurzu)?

Oba tito uživatelé mají právě tuto kombinaci rolí (globální roli student a v kontextu jednoho kurzu roli učitele). Pokud se přihlásili v této kombinaci rolí, neměli přístup do rozpracovaného kurzu vůbec. pokud kurz byl označen jako "nezobrazovat pro studenty". Pokud jsem kurz nastavil, aby se studentům zobrazoval, viděli ho ale pouze pro čtení tedy s právy studenta. Právě tahle situace mě vede k úvaze, uvedené v předcházejícím odstavci.

Prozatím jsem jim dočasně a na dobré slovo dal globální roli učitele, a mohou v založeném kurzu pracovat (a jedou jako broučci úsměv ), do budoucna to nepovažuji za dobrou variantu.

Rudy

V odpovědi na Rudy Rak

Re: Role tvůrce kurzu

autor David Mudrák -
Obrázek: Moodle HQ Obrázek: Obzvláště nápomocní moodlisté Obrázek: Překladatelé Obrázek: Vývojáři
Pakliže ti dva mají za úkol připravovat obsah kurzu, proč jsou globální studenti? Já bych jim globálního studenta vzal a přidělil jim pouze roli Učitel v kontextu daného kurzu. Díky funkci Přepnout roli se mohou podívat, jak bude kurz vypadat.

Ta dvojice rolí se vzájemně ovlivnit může, záleží to na mnoha okolnostech. Je ovšem divné, že lokálně přidělený učitel nepřebil globálního studenta v otázce vstupu do kurzu. Na druhou stranu, není se čemu divit - při takové alchymii, jakou tam s těmi rolemi provozujete, je možné skoro cokoliv.

Doporučuji nastudovat dokumentaci odkazovanou ze stránky Role (Přidělování rolí a další - vizte obsah v pravé části) a stránku Jak se vypočítávají oprávnění.

--mudrd8mz
V odpovědi na David Mudrák

Re: Role tvůrce kurzu

autor Rudy Rak -
Alchymie... Začínáme, byly první dva kurzy pro celou firmu, všichni byli studenti... Teď uděláme alchymii konec... Vidím to na pracovní sobotu a kompletní přenastavení rolí... Držte mi v pondělí palce, aby to firma rozchodilaúsměv
Rudy
V odpovědi na David Mudrák

Re: Role tvůrce kurzu

autor Lucie Stárková -
Dobrý den,
navážu na dotaz, mám podobný problém. Ve chvíli, kdy mám uživatele, který je v roli Student (protože musí kurz absolvovat stejně, jako všichni ostatní, jedná se o interní, firemní kurzy), ale zároveň je pověřenou osobou pro tvorbu obsahu kurzů. Práva se v tomto případě bijí. Je v tomto případě lepší ponechat uživatel v roli student (načítá se z AD) a k němu vytvořit ručně uživatele, který bude v roli učitel a bude vytvářet obsahy kurzů?
V odpovědi na Lucie Stárková

Re: Role tvůrce kurzu

autor Bohumil Havel -
Obrázek: Moodle Partner Obrázek: Obzvláště nápomocní moodlisté Obrázek: Překladatelé
Ne, má v profilu volbu Přepnout roli na ...
a tam je nutné přepnutí na Student. Potom prochází kurzem jako Student, je zaznamenáni výsledky aktivit jsou ukládány.
Zdraví Bohuš Havel