tabulka mdl_log_display po upgradu na z 1.6.6 na 1.9

tabulka mdl_log_display po upgradu na z 1.6.6 na 1.9

autor Filip Novák -
Počet odpovědí: 10

Dobrý den,

právě jsem po upgradu z 1.6.6 na 1.9 při migraci dat z MySQL do PostgreSQL narazil rozdíly oproti čisté DB 1.9:

Duplicitní záznam scorm v tabulce mdl_log_display a chybějící záznam groups. Mohu použít záznamy z mdl_log_display z čisté instalace 1.9/PostgreSQL? (ID záznamů se neshodují, nevím zda to má vliv)

Děkuji za vaše rady.

F. Novák

Počet hodnocení: -
V odpovědi na Filip Novák

Re: tabulka mdl_log_display po upgradu na z 1.6.6 na 1.9

autor David Mudrák -
Obrázek: Moodle HQ Obrázek: Obzvláště nápomocní moodlisté Obrázek: Překladatelé Obrázek: Vývojáři
Do mdl_log_display chybějící řádky přidat lze - ujistěte se ovšem raději ještě jednou, že v 1.9 stejné verze opravdu mají být. Na ID v tomto případě nezáleží. Tak jako tak je před jakýmkoliv zásahem na úrovni SQL více než doporučována záloha (dump).
Rovněž upozorňuji na fakt, že pro 1.9 ještě není hotova česká lokalizace a nedoporučuje se v produkčním prostředí.

--mudrd8mz
V odpovědi na David Mudrák

Re: tabulka mdl_log_display po upgradu na z 1.6.6 na 1.9

autor Filip Novák -
Pokud nezáleží na ID, je zřejmě nejlepší volbou default tabulka ze stejné verze. Jinak děkuji za informace, vyzkouším upgrade na 1.8.5.
V odpovědi na Filip Novák

Re: tabulka mdl_log_display po upgradu na z 1.6.6 na 1.9

autor Jiri Zajic -
Proč jdete na Postgre? Já jsem v časech okolo 1.6/1.7 zkoušel všechny možné kombinace a instalace na Postgre házela všelijaké chyby. Tak jsem ji majznul a zůstal na MySQL a je pokoj..
V odpovědi na Jiri Zajic

Re: tabulka mdl_log_display po upgradu na z 1.6.6 na 1.9

autor David Mudrák -
Obrázek: Moodle HQ Obrázek: Obzvláště nápomocní moodlisté Obrázek: Překladatelé Obrázek: Vývojáři
Nutno dodat, že téměř všechny chyby, které se objevují na PostgreSQL, jsou dány tím, že MySQL se v některých případech chová poněkud překvapivě a nevyzpytatelně a valná většina vývojářů je touto nevyzpytatelností odkojena. V posledních verzích Moodlu bylo hodně postgresích chyb opraveno. Nejpozději v Moodlu 2.0 se objeví prepared statements, které by měly zbývající problémy eliminovat (např. dotazy typu SELECT * FROM table WHERE id='', které dnes tvoří většinu chyb).
Já na PostgreSQL jedu tady na moodle.cz od verze 1.6 a musím se tohoto systému zastat. Takže zatím je to nerozhodně mrknout ale probůh, jenom ne žádné flame wars tady v těchto fórech.

--mudrd8mz
V odpovědi na David Mudrák

Re: tabulka mdl_log_display po upgradu na z 1.6.6 na 1.9

autor Jiri Zajic -
ale Davide, to přece není o flame.... to je prostě zkušenost... já nestojím o detaily jak je kde co v moodle naprogramováno, zrovna jako nestojím o detaily, jak je co napsáno kde v Ms nebo Open Office... já jsem prostě dosavadní verze na Postgre shledal tak záhadnými, že jsem je smazal a v pohodě pokračuju na My. Chápu sice, že Postgre je lepší a robustnější, ale prostě se jako správná lama vyhýbám potížím ... úsměv))))) a potíže řeším jen tam, kde nemůžu uhnout
V odpovědi na Jiri Zajic

Re: tabulka mdl_log_display po upgradu na z 1.6.6 na 1.9

autor Filip Novák -
Dle diskusí i článku na moodle.org je PostgreSQL lepší volbou při velkém zatížení serveru (porušené indexy u MySQL), které lze v budoucnu očekávat. Při nynějším stavu 3000 uživatelů a cca 50 konkurenčních, nejsou s MySQL (5.0.22) žádné problémy.

Uvítám všechny názory k této problematice.
V odpovědi na Filip Novák

Re: tabulka mdl_log_display po upgradu na z 1.6.6 na 1.9

autor David Mudrák -
Obrázek: Moodle HQ Obrázek: Obzvláště nápomocní moodlisté Obrázek: Překladatelé Obrázek: Vývojáři
Mám za to, že výhody Postgresu se projeví až při větším zatížení, řekněme stovky až tisíce současně připojených studentů.
Nicméně více než o konkrétní systém jde dle mého o to, jak je SQL server nakonfigurován. Oba zde zmiňované servery mají řadu parametrů, které ovlivňují výkon. Je např. známo, že výchozí konfigurace čerstvě nainstalovaného Postgresu je hodně "přiškrcená" co se týče dostupné paměti a je možno a záhodno vyhradit pro něj paměti více. Obávám se, že optimalizací provozu SQL serveru se málokdo zajímá a pokusy o srovnávání výkonu jsou potom nepřesné. Tyto parametry přitom nelze nastavovat 100% exaktně, ale hodně též metodou pokus-omyl připomínající alchymii - navíc často pouze pro konkrétní databázi nebo aplikaci (jedna může často číst a skorto nikdy nezapisovat, druhá zase pořád zapisuje a skoro nikdy nečte apod.). Známému se podařilo vhodnou volbou file systému a přepínáčů při kompilaci srazit po několika týdnech ladění potřebné systémové zdroje pro provoz jedné MySQL databáze (ukládání snímků z bezpečnostních kamer) na méně než polovinu (tzn. zatímco před optimalizací zabíral provoz té databáze téměř celý výkon procesoru, po optimalizaci to bylo méně než 50% procesorovového času - a to už poznáte).
Závěrem tedy myslím, že záleží spíše na vašich osobních preferencích a zkušenostech. Jednu z databází si vyberte a té se věnujte mrknout

--mudrd8mz
V odpovědi na David Mudrák

Re: tabulka mdl_log_display po upgradu na z 1.6.6 na 1.9

autor Jiri Zajic -
Ahoj přátelé, já se určitě nechci zapojovat do flamů, zda je lepší Post nebo My, dal jsem k dispozici jen svou zkušenost. Vím, Davide, žes někde psal, že "nativní" pro moodle je post, nicméně instalace, kterou jsem měl s post, furt něco povídala. byly to jen warningy, ale mne to znervózňuje, nemám rád chyby, páč si nejsem jist, jestli ještě někde něco neselhává, co zrovna nevidím přímo. Tož asi tak. Podle všeho by Post měla být robustnější a pokud někdo vyšle kouřové signály, že na ní vše chodí OK a bez keců, zprávu uvítám. úsměv Venku je hezky a já zase sedím u potvory bedny.
Přál bych si mít tisíce připojených mrknout
V odpovědi na David Mudrák

Re: tabulka mdl_log_display po upgradu na z 1.6.6 na 1.9

autor Filip Novák -
Co se týče konfigurace SQL serveru, tak s Vámi naprosto souhlasím. Moje zkušenost ukazuje, že výkon MySQL je v defaultním nastavení většinou dostačující narozdíl od PostgreSQL. Nicméně výběr databáze IMHO také závisí na účelu použití. Pro rozrůstající se Moodle (mnoho konkurenčních zápisů) mi připadá lepší volba (fully ACID) PostgreSQL.
Testovací Moodle 1.9 po migraci na PostgreSQL se jeví dostatečně svižný. Nyní zkouším 1.6.6 -> 1.8.5 -> migrace na PostgreSQL. Uvidím jaké budou zkušenosti, možná přibude další téma mrknout