Културно многообразие и социално единство: канадският опит

Културно многообразие и социално единство: канадският опит

от Daniel Denev -
Number of replies: 0

Културно многообразие и социално единство: канадският опит


Канадски посланник

Н.Пр. посланикът на Канада Филип Бон
и Зам.-ректорът доц. Желю Владимиров


. На 16 октомври в Аулата на СУ “Св. Климент Охридски” бе открита V-та международна конференция на тема: “Културно многообразие и социално единство: канадският опит” на Централноевропейската асоциация по канадистика (CEACS).

. Домакин на този престижен форум, в който участват 103 учени от 17 страни, е Българското дружество за канадски изследвания.

. В приветствието си до участниците в конференцията Зам.-ректорът доц. Желю Владимиров подчерта, че темите, които ще бъдат обект на дискусии са много важни, но заедно с това и доста сложни, защото те са посветени на езиковото и етническо разнообразие, на проучванията до каква степен идентичността в епохата на глобализацията е поставена на изпитание.

. Н.Пр. посланикът на Канада Филип Бон благодари за интереса към Канада и обърна внимание, че нейната сложност и многообразие, прословутата й толерантност към заселниците на територия й и голямата й активност в подписването на Конвенцията за опазване на културното многообразие доказват за пореден път колко са важни за всяко общество процеси, като интеркултурна интеграция, толерантност към религиозните различия да бъдат овладени и да работят за общия просперитет.

. Конференцията включва теми като: социалната интеграция на етническите малцинства, проблемите на мултикултурното общество и езиковите политики в Канада, литературните измерения на изгнаническия опит на канадците, търсенето на корените и на проблематизирането на канадската културна идентичност и др.

. Бяха прочетени и официални приветствия от името на министъра на образованието Йорданка Фандъкова, министъра на културата Вежди Рашидов и президента на Международната асоциация по канадистика проф. Клаус Дитер-Ертле.