Курсът в Moodle (Moodle Course- What is this?)

Курсът в Moodle (Moodle Course- What is this?)

от Daniel Denev -
Number of replies: 0

Курсът в Moodle (Moodle Course- What is this?)

Когато отворите който и да било ваш курс, първоначално вие ще виждате едни и същи неща:

1. По средата на екрана има 20 номерирани празни реда – това са местата за основните теми на вашите занятия.
Структурата на Moodle предполага това да са местата, в които качвате материали за вашите лекции (упражнения), като на първия ред можете да качите материалите за първия час, на втория ред – за втория и т.н. (най-често 15). Във всеки от тези редове вие можете да качите по няколко различни материала. Напр. на един ред да направите кратко представяне на темата, да прикачите ваша PowerPoint презентация по нея и да активирате линк към ресурс в глобалната мрежа. За да се научите как се прави това, вижте съответните инструкции.

2. В най-горния (неномерирания) ред има “Новинарски форум” – това е мястото, чрез което можете да отправяте съобщения към студентите във вашия курс. Имайте предвид, че в този форум студентите ви не могат да пишат. Ако искате форум, в който да имате обратна връзка от тях, създайте такъв и го поставете, например, под новинарския. Новинарският форум не може да се премахне, но може да се направи невидим за студентите, ако не искате да го ползвате. За да се научите как се правят тези неща, вижте съответните инструкции.

3. В лявата част на курса е блокът, наречен “Хора” – това е мястото, където можете да видите своите студенти (и колеги преподаватели) в курса. Като кликнете с мишката върху “Участници”, ще видите списъка с участниците. Можете да ги подредите по име или фамилия, по град или по последно влизане, като кликнете върху наименованията на съответните колони. Можете да разгледате личните им профили в “Moodle”. Можете да маркирате всичките или част от тях (като кликвате последователно с мишката в съответните квадратчета срещу имената им в последната колона) и да изпратите съобщение на техните email адреси.

4. Отново в лявата част, под участниците, се вижда блокът “Дейности” – това е мястото, в което са изведени линкове на всички дейности във вашия курс (форуми, чатове, тестове, задания, анкети и др. под.)
Ако курсът ви е все още празен, в този блок ще виждате само новинарския форум. Можете да използвате това място, за да следите какви са промените в отделните видове дейности, като кликвате с мишката върху техните ликове. Но ако такъв отделен списък на дейностите не ви е нужен, можете да не го ползвате или да го премахнете. За да се научите как се премахват блокове, вижте по-долу.

5. Следващият блок в лявата част на екрана ви дава възможност за търсене по ключови думи във форумите.
Ако искате да търсите във форумите, въведете съответната дума в бялата лента и кликнете с мишката върху сивия бутон “Търсене” (или просто натиснете “Enter” на клавиатурата). Ако искате по-специализиран начин на търсене, кликнете върху текста “Подробно търсене” и разгледайте съответния шаблон. Ако не ви е нужна търсачката, можете да не я ползвате или да я премахнете.

6. Много важен е блокът “Администриране” по средата в лявата част на екрана – чрез опциите в него можете да извършвате следния набор от дейности:

  • a. “Редактиране” – дава възможност за добавяне, редактиране, разместване и изтриване на учебни ресурси и дейности в курса, както и на блоковете в лявата и дясната част на екрана.
  • b. “Настройки” – дава възможност за промени в основни параметри на курса, като: наименование, брой теми, код за достъп и др. под. (Моля, не променяйте нищо в тези настройки, преди да сте се консултирали с някой от администраторите на системата!)
  • c. “Задаване на роли” – дава възможност да прегледате списъците на студентите и преподавателите в курса, както и да добавяте нови. Ако искате да добавите ръчно студент във вашия курс, вижте съответната инструкция.
  • d. “Групи” – дава възможност да създавате групи, в които да разделите студентите в курса и така да им давате различни права за достъп до отделните материали и дейности (задания, тестове, форуми и др. под.)
  • e. “Архив” – дава възможност да архивирате отделни материали и дейности в курса или целия курс (вкл. профилите на студентите в него). Архивното копие може да се запази като .zip файл на компютъра и така да е напълно независимо от Moodle. Ако искате да архивирате своя курс, вижте съответната инструкция.
  • f. “Възстановяване” – дава възможност да възстановите предишно състояние на курса (или елементи от него) от архивно копие, което предварително сте си направили. Ако искате да възстановите архивиран курс, вижте съответната инструкция.
  • g. “Пренастройване” – дава възможност да изчистите курса си от потребителските данни, като запазите част от настройките. Това може да се прави, например, след приключването на всеки семестър. Ако искате да активирате тази опция, вижте съответната инструкция.
  • h. “Отчети” – дава възможност да следите активността на вашите студенти (кой кои дейности и функции в курса е посещавал, кога и колко пъти е отварял дадена лекция, задание и др. под.). Ако искате да следите активността на студентите в курса, кликнете с мишката на “Отчети” и изберете от падащите менюта каква информация да включва справката, която ви интересува.
  • i. “Въпроси” – дава ви достъп до тестовата банка на курса и възможност да създавате, редактирате или изтривате тестови въпроси за вашите изпити в курса. Ако искате да създавате тестови въпроси, вижте съответните инструкции.
  • j. “Скали” – показва какви скали ще ползва системата, ако искате да оценявате участията на вашите студенти във форумите. По подразбиране в системата има една скала, но вие можете да добавяте и други (просто като влезете в “Скали”, кликнете върху сивия бутон “Добавяне на нова скала” и попълните шаблона).
  • k. “Файлове” – дава достъп до папката с материали на вашия курс и възможността да добавяте нови, да редактирате или изтривате наличните. Ако искате да правите промени в папката с материалите, вижте съответната инструкция.
  • l. “Оценки” – дава възможност да следите (в табличен вид) текущите оценки от заданията и тестовете, които прилагате в системата, за всички студенти в курса. Тази функция е изключително удобна за формиране на финални оценки за курса, както и за статистика и анализ на преподаването и оценяването. Ако искате да прегледате оценките на студентите, просто кликнете с мишката върху “Оценки”.
  • m. “Отписване от…” – дава възможност да се отпишете от съответния курс. Поради начина на регистриране в Moodle, това в момента е невъзможно. Т.е. ако се отпишете, при следващото ви влизане в системата, Moodle ще ви запише отново като преподавател в курса.

7. Последният блок в лявата част на екрана е “Моите курсове”. В него виждате списъка с курсовете, които водите.
Ако кликнете с мишката върху името на някой от тях, можете да преминете в него.

8. В горната дясна част на екрана има два блока (един под друг), наречени “Предстоящи събития” и “Последни събития”. Чрез тях можете да следите дали има изтичащи срокове за предаване на задания или наближаващи дати на тестови изпити в курса. По принцип, добре е поне единият от тези два блока да остане, за да напомня подобни важни дати на студентите в курса. Но ако смятате, че не ви е нужен, можете да го премахнете или да го скриете. За да се научите как се премахват и скриват блокове, вижте по-долу.

9. Над блоковете в дясната част на екрана (до сивия бутон “Редактиране”) има падащо меню, в което се чете “Влизане в ролята на…” Ако кликнете с мишката върху този текст, ще видите другите възможни роли, в които можете да влизате. Това са ролите на преподавател, който няма права да редактира, на студент и на гост. Можете да използвате ролята “Студент” (като я изберете с мишката от падащото меню), за да проверявате как изглежда вашият курс или конкретен негов елемент (задание, тест, анкета и др.) от гледна точка на вашите студенти.

10. На същото ниво (горе), но в лявата част на екрана има “пътека”, която показва къде се намирате в момента, и откъде сте минали, за да стигнете до там. В случая ще виждате само логото на системата, триъгълник (насочен надясно) и сигнатурата на курса, напр. “Moodle ABC ADM101”. Кликвайте върху сигнатурата на курса си винаги, когато искате да се върнете в него, вместо да използвате стандартните стрелки на браузера, с който работите.