گسترش سرور های مودل

گسترش سرور های مودل

از Zahra E در
Number of replies: 13
با سلام . من میخوام به خاطر زیاد شدن کاربران دو سرور مودل داشته باشم که بار بین این دو سرور بالانس بشه . طبیعتا فولدر Moodledata و محتوای پایگاه داده در این دو سرور بایستی عینا مشابه باشند. اگر کسی این کار رو کرده لطفا منو راهنمایی کنه.
با تشکر
تعداد امتیازات:  -
In reply to Zahra E

Re: گسترش سرور های مودل

از Shamim Rezaie در
عکس توسعه دهندگان مرکزی مودل عکس دفتر مرکزی مودل عکس مترجم‌ها

سلام

یکی از کارهایی که می‌تونید انجام بدید استفاده از clustering هست که خیلی به بهتر شدن performance کمک می‌کنه.

In reply to Shamim Rezaie

از Zahra E در
سلام.
از این که لطف کردین و جواب دادین خیلی ممنونم. اما من می خوام بدونم شما document کاملی که این مساله رو step by step باز کرده باشه سراغ داربن یا نه؟ من خیلی جستجو کردم اما همه جا فقط گفتن کلاسترینگ می تونه راه مناسبی باشه ولی در مورد این که کلاسترینگ چطوری پیاده سازی میشه مطلبی پیدا نکردم.
با سپاس.
In reply to Zahra E

از Shamim Rezaie در

سلام،

اگر ممکنه لطف کنید و سیستم عامل سرورتون رو بگید. همینطور مشخص کنید که آیا سرور کاملاً متعلق به شما هست و یا اینکه از سرورهای اشتراکی استفاده می‌کنید؟ و اینکه آیا دسترسی فیزیکی به سرور دارید یا نه؟

راستش اینکه document کاملی بشناسم که دقیقاً توضیح بده که باید چه کار کرد (مثلاً یه چیزی به اسم how to cluster Moodle servers)، متأسفانه نمی‌شناسم.mixed

ولی در هر صورت اگر که در مورد شرایط سرورتون کمی بیشتر توضیح بدید، احتمال داره که من یا بقیه دوستان بتونیم کمک بیشتری بکنیم.

موفق باشید.

از Zahra E در
سیستم عامل سرور من centos 5.2 هست و سرور غیر اشتراکیه. دسترسی فیزیکی هم به سرور دارم.
از توجهتون خیلی ممنونم.
In reply to Zahra E

نظر در مورد: Re: گسترش سرور های مودل

از Shamim Rezaie در

یکی از راه‌حل‌ها LVS یا Linux Vietual Server هست. LVS شامل گروهی از کارگزارها به همراه یک اداره‌کننده (کارگردان) است که از دید دنیای بیرون (کاربران) بصورت یک کارگزار واحد به نظر می‌آید.

در صورت استفاده از این تکنولوژی، برای نگهداری فایل‌ها نیز نیاز به یک NFS یا Network File System دارید.

از Shamim Rezaie در
ازمباحثهٔ http://moodle.org/mod/forum/discuss.php?d=122723 در این قسمت کپی شد:

Picture of Zahra E
نظر در مورد: توسعه سرورها به دلیل افزایش کاربران
از Zahra E در شنبه, ۹ مه ۲۰۰۹، ۰۳:۳۰

اون مباحثه رو خوندم. می خوام ببینم شما تجربه ای در این زمینه دارین؟ من می دونم NFS چیه اما نمی دونم در زمان نصب مودل اونجا که باید آدرس دایرکتوری moodledata رو وارد کرد چیکار باید بکنم. من می خوام که دایرکتوری moodledata روی یک ماشین دیگه باشه که وب سرورها به اون وصل شن و اونو به اشتراک بگذارن.
می تونید کمکی بکنید؟

از Shamim Rezaie در
ازمباحثهٔ http://moodle.org/mod/forum/discuss.php?d=122723 در این قسمت کپی شد:

Picture of Mohammad Mahmoudiyeh
نظر در مورد: توسعه سرورها به دلیل افزایش کاربران
از Mohammad Mahmoudiyeh در شنبه, ۹ مه ۲۰۰۹، ۰۵:۴۷

يکبار به صورت آزمايشي روي شبکه با xp اين کار را انجام دادم
۱- روي هر دو سيستم xampp رو نصب کردم و در هر دو، اون رو run کردم

۲- هنگام نصب مودل روي يکي ادرس بانک رو روي ديگري با ip دادم و جواب گرفتم (شايد هم بانک رو دستي ساختم و بعد...) .

از Shamim Rezaie در
سلام،

اون NFS share رو روی هر کدوم از node ها mount کنید. بعد هم آدرس جایی که NFS share رو به اونجا mount کردید بعنوان moodledata معرفی کنید.

از Zahra E در
یعنی آدرس رو اینجوری بدم: remoteSystemIP://moodledataPath
قبول می کنه؟!!!
In reply to Zahra E

از Shamim Rezaie در
remoteSystemIP://moodledataPath رو روی جایی mount کنید. بعد آدرس این جایی که mount point شما هست (یکی از دایرکتوری‌های معمولی روی سیستم) رو بعنوان moodledata وارد کنید.

از Zahra E در
شمیم عزیز
بسیار سپااااااااااسگزارم!smile

In reply to Zahra E

از Zahra E در
سلام
آیا documentای برای نحوه جدا سازی پایگاه داده مودل از وب سرور دارید؟
می خوام پایگاه داده روی همون سرور moodledata قرار بگیره
منو ببخشین که این قد سوالای ابتدایی می پرسم!shy
In reply to Zahra E

از Shamim Rezaie در

سلام،

در فایل config.php مودل‌های خود، مقدار $CFG->dbhost را برابر با IP مورد نظر قرار دهید. در صورت لزوم مقادیر $CFG->dbname و $CFG->dbuser و $CFG->dbpass را نیز تغییر دهید.

در کارگزاری که پایگاه داده روی آن است:

- تنظیمات Firewall را به گونه‌ای انجام دهید که node های cluster بتوانند از پایگاه داده استفاده کنند (برای شروع می‌توانید با دستور iptables -F به طور کل Firewall را بی اثر کنید).

- سرویس MySQL را به نحوی تنظیم نمائید که بشود به صورت remote از node ها به آن متصل شد.