Πρόβλημα με την διαδικασία εγγραφής στο site

Re: Πρόβλημα με την διαδικασία εγγραφής στο site

by Christos Karakirios -
Number of replies: 0

Μάκη και πάλι καλημέρα.

Θέλω να σου πω ότι άλλο η διαδικασία εγγραφής στο site και άλλο η εγγραφή σε ένα μάθημα (enrollement). Αυτό σημαίνει ότι κάποιος μπορεί να πάρει κωδικό (username και password) χωρίς καν να έχει γραφτεί σε κάποιο μάθημα ενώ ΔΕΝ μπορεί να γραφτεί σε κανένα μάθημα αν δεν έχει κωδικό χρήστη (αν δεν έχει γραφτεί στο site). Επίσης, η διαδικασία εγγραφής είναι ενιαία (login plugin), οπότε, εκεί δε σηκώνει μετατροπές.

Τώρα, τι μπορείς να κάνεις γιαυτό που σου ζητάει ο καθηγητής σου. Έχεις λοιπόν 2 εργαστήρια και τα θέλεις ΟΠΩΣΔΗΠΟΤΕ σε 2 διαφορετικά τμήματα, χωρίς αλληλεπίδραση μεταξύ τους. Αυτό σημαίνει 2 διαφορετικά αλλά και πανομοιότυπα courses. Οπότε μπορείς να κάνεις το ένα από τα δύο και να το αντιγράψεις, δίνοντας στο αντίγραφο του διαφορετικό όνομα. Βέβαια, θα χάσεις όλα τα επιπρόσθετα περιεχόμενα του, αυτά που προστίθενται από τους ίδιους τους εκπαιδευόμενους. Για να καλύψεις την ανάγκη του καθηγητή σου μπορείς να κάνεις μια επιλογή (choice) με τα διάφορα τμήματα (2 στην περίπτωση σου), με περιορισμό απαντήσεων (ως περιορισμό θα βάλεις τον αριθμό των μαθητών - και θα βάλεις ο κάθε μαθητής να μπορεί να απαντήσει ΜΙΑ φορά σ'αυτή την επιλογή). Έτσι, όταν συμπληρωθεί ο αριθμός των μαθητών στο ένα τμήμα, όσοι συμπληρώνουν την επιλογή, αναγκαστικά θα μπορούν να επιλέξουν μόνο το άλλο τμήμα (βέβαια, αυτό το σύστημα μπορεί να δουλέψει και για περισσότερα από 2 τμήματα). Έτσι, μπορείς αφού τελειώσει η διαδικασία της επιλογής να στείλεις ένα enrollement key σ'αυτούς που επιλέχθηκαν για το πρώτο τμήμα και ένα δεύτερο για το δεύτερο τμήμα (αυτά τα 2 κλειδιά πρόσβασης πρέπει να τα ορίσεις στις ρυθμίσεις του μαθήματος).

Η άποψη μου βέβαια είναι να μπουν όλοι σε ένα τμήμα και να τους χωρίσεις σε ομάδες (groups) μέσα στο ίδιο μάθημα. Έτσι, μπορείς να καθορίσεις εσύ ποιες δραστηριότητες θα είναι κατά ομάδες, πως θα μπορούν να επικοινωνούν στις εργασίες τους αλλά και να έχεις συνολικά εκπαιδευτικά αποτελέσματα (είτε ανά ομάδα, είτε όλων μαζί). Βέβαια, αυτός που σχεδιάζει την εκπαίδευση είναι αυτός που θα πάρει και την απόφαση.

Ελπίζοντας να μη σε κούρασα με το μεγάλο μήνυμα (προσπαθούσα να είμαι όσο πιο επεξηγηματικός μπορώ) αλλά και να σε βοήθησα στο πρόβλημα που αντιμετωπίζεις.

Φιλικά

Χρήστος