събота, 27 април 2024, 11:18
Сайт: Moodle - Open-source learning platform | Moodle.org
Курс: Bulgarian Moodle (Български)
Речник: Информатика, Компютри, Комуникации, Интернет
B

Bookmark

   Маркиране на документ или определено място в документ за по-късно разглеждане. Почти всички web браузери поддържат тази възможност, позволявайки ви да запазвате адресите (URL) на web страници, така че да можете по-лесно да ги посетите когато имате време и желание. Наричат се още Favourites.

Bounce

   Ако изпратите email и той не пристигне, там за където е предназначен поради някаква причина (грешно име, проблеми с мрежата, и т.н.), съобщението "отскача"("bounces") и се връща при вас. Темата на съобщението казва нещо като:"Undeliverable Mail" или "Message Undeliverable".

Bug

   Грешка, допусната при създаването на дадена програма. Тази грешка кара програмата или цялата система да работи неправилно, да дава грешни резултати, или да се срине. Терминът "бъг" е бил създаден, когато истинско насекомо е било открито да замърсява една от веригите на първият електронен цифров компютър - ENIAC.

C

Cache

   Интернет кешът временно съхранява на вашия компютър информация за страниците, които сте посетили. Ако поискате страница, която е съхранена в кеша, браузерът ви може да получи тази страница от кеша много по-бързо, отколкото да я издърпвате отново от Интернет. Понякога може да не искате някоя страница да бъде получена от кеша. Страницата, която първоначално сте получили, може вече да не е идентична със страницата, която в момента стои в мрежата. Ако е била направена някаква промяна в някой сайт, може да искате да прочетете новият вариант вместо копието (сега остаряло), съхранявано в кеша. В Netscape можете да промените настройките на кеша в меню Edit -> Preferences -> Advanced -> Cache. Потребителите на Internet Explorer ползват View -> Internet Options -> Temporary Internet Files -> Settings.

CGI

   Набор от правила, позволяващи обмен на информация между HTTP сървър и самата CGI програма. Тя се изпълнява на сървъра (за разлика от JavaScript, Java аплети и ActiveX контроли) и служи за показване на динамична информация върху статична HTTP страница или за обработка на информация, въведена на такава страница. CGI програмата може да се напише на всякакъв език за програмиране, стига да се спазват правилата на CGI.

CHAP

   Метод за проверяване на достоверността, който може да бъде използван при свързването с доставчик на Интернет. CHAP ви позволява да се включвате към Интернет доставчика автоматично, без нужда от терминален екран. Той е по-сигурен от протокола за проверка на паролата Password Authentication Protocol, (друг широко използван метод за проверка на достоверност), защото не изпраща паролата в текстови вид.

Chat

Друг термин за IRC . Това също е акроним за "Conversational Hypertext Access Technology".

Client

    Като част от Интернет понятията, клиентът е приложна програма, която извършва специфична задача (функция), като Telnet или FTP. Тя е най-близо до даденият Интернет процес. Като по-общо понятие, клиент е компютърна система или процес, който изисква дадена услуга от друга компютърна система или процес.

Clock Cycle

   Една операция, извършвана от процесора, при която се изключват или включват транзистори в него. В днешно време процесорите разполагат с няколко десетки милиона транзистора и извършват многократно повече операции от броя на транзисторите в тях за една секунда. При K7 Thunderbird процесор с работна честота от 1,4 GHz има около 27 милиона транзистора.

Clock Frequency

   Честотата на която работи процесора на компютъра. Тя се измерва в MHz (мегахерци) - милиони операции в секунда и GHz (гигахерци) - милиарди операции в секунда. Да вземем например процесор с работна честота 1,4 GHz, значи той извършва 1 милиард и 400 милиона операции в секунда.

Cluster

  • Клъстерът представлява група сектори (обикновено между 2 и 16), които операционната система ползва, за да записва файлове. Логиката на това е, че файловете обикновено се редактират, следователно променят и размера си. При големи клъстери файловете трябва да нараснат по обем доста повече, за да се достигне до фрагментация. Недостатъкът се крие е в загубата на дисково пространство - празното място в клъстерите, резервирано за заетите от тях файлове, но неползвано от тях.
  • Клъстер се нарича и системата от 2 или повече компютъра, свързани, за да работят едновременно по една задача.

Cookie

   Букв. бисквитка. Представлява малък текстови файл, записан на твърдият ви диск при посещението на някой сайт, и съдържа някаква информация за вас. Когато отново посетите този сайт, сървърът му прочита този файл. Ако при първото си посещение сте "казали".

CPU

   Това е процесорът на вашия компютър, през него обикновено минава обработката на почти цялата информация. Той се поставя на точно определено място върху дънната платка. Някои устройства имат вграден допълнителен процесор с цел да се разпредели оптимално работата. Процесорът може да се определи като сърцето или по-скоро като мозъка на компютъра.

CRC

   Процедура за проверка за грешки при предаването на данни. Изпращащото устройство извършва комплексно пресмятане, генерирайки число, базирано на предаваните данни, и изпраща това число на получаващото устройство. То извършва същото пресмятане след прехвърлянето на данните. Ако резултатите съвпаднат, прехвърлянето е успешно. Ако числата не съвпадат, това означава, че съобщението, което е получено в изменен вид, и данните може да са неправилни.

Cyberspace

Киберпространство. Светът от компютри и обществото, което се събира около тях. Общо взето, това е онлайн света, и още по-общо - Интернет.
D

Datagram

    Блок от данни, който е достатъчно "умен" (всъщност, който носи достатъчно информация) за да пътува от един Интернет сайт към друг такъв, без да трябва да се разчита на на по-ранни обмени между източника и крайния компютър.

Dedicated Line

 Целева линия. Комуникационна линия, която се използва единствено за компютърни връзки. Акодруги видове целеви линии (като T1 и T3, които се ползват за по-големи мрежови единици си купите допълнителна телефонна линия за вашия модем, това е целева линия. Има и ).

DEK

   Ключ за кодиране на данни. Подобно на истински ключ, който се ползва за заключване и отключване на врати, DEK -овете се използват за кодиране и декодиране на текстови съобщения, понякога под формата на електронен подпис.

DES

Стандарт за кодиране на данни. Стандартизиран метод за кодиране, широко използван в Интернет.

Dialup

   Набиране. Широко използван метод за връзка до Интернет. Връзката с набиране използва обикновени телефонни линии за връзка на един компютър с друг чрез модем.

DirectX

   API създадено от Microsoft с цел да улесни основно разработчиците на графични програми, игри, програми за работа със звук и т.н. В момента е направо невъзможно да правите каквото и да било под Windows, без да имате инсталиран DirectX, и е препоръчително да имате инсталирана последната версия, за да можете да си пускате всичкия нов софтуер, който се създава.

DNS

   Именна пространствена система. Това е статично, йерархично поименно обслужване, използвано при TCP/IP хостове и е разположено на множество сървъри в Интернет. Основно то поддържа база данни за изобразяване и намиране (получаване) на хост имена и IP адреси в Интернет. Това позволява на потребителите да определят отдалечени компютри вместо по IP адреси. Предимството на DNS е, че няма нужда да помните отделните цифрови IP адреси на всички сайтове, които искате да разглеждате.

Domain

Домейн. Логическа област в Интернет. Хората понякога най-общо го наричат "сайтове". Общо взето, домейнът съответства на IP адрес или на обсега на един хост.

Download

Копиране на данни от главен източник до периферно средство. Терминът често се ползва за да се опише процеса на копиране на файл от онлайн източник (сайт, общодостъпен мрежов архив) до нечий компютър.

Driver

    Специфична програма, която има за цел да управлява хардуера във вашия компютър. Въпреки че работата ґ остава незабелязана от потребителя, без драйвери за определено устройство операционната система не е в състояние да комуникира с него. Удачна идея е да използвате последните версии на драйверите за вашия хардуер, за да избегнете евентуални проблеми при стари версии.

E

E1

Европейското съответствие на мрежова линия T1, с максимална скорост на трансфер 2.048 Mbits/sec

EFF

 Фондация, която се занимава със социалните и правни проблеми идващи от влиянието на компютрите върху обществото. Можете да ги намерите на http://www.eff.org/

Email

   Електронна поща. Това е метод, чрез който компютърни потребители могат да обменят съобщения помежду си в мрежа. Електронната поща е вероятно най-масово използваното средство за комуникация в Интернет. Има доста чудати форми на e-mail -ите, но повечето съдържат "To" (до), "From" (от) и "Subject" (тема) линии. Една от предимствата на електронната поща е възможността лесно да пращате съобщения и да им отговаряте. Ако някой e-mail не достигне успешно до получателя си, изпращачът получава съобщение, описващо причината за това (и други подробности около това съобщение).

Encryption

   Криптиране. Това е основата на мрежовата сигурност. Криптирането кодира мрежовите пакети информация за да предотврати достъп до информацията от страна на всеки, с изключение на получателят на данните.

Ethernet

    Стандартен и вероятно най-популярният тип свързване при локални мрежи (LAN). Първоначално е било разработено от Xerox, и по-късно доусъвършенствано от Digital, Intel и Xerox. При Ethernet конфигурация, компютрите са свързани посредством коаксиален кабел или усукана двойка кабели, където те се борят за достъп до мрежата използвайки CSMA/CD (Carrier Sense Multiple Access/ Collision Detection) образец. Ethernet може да пренася информация със скорост до 10 Mb/sec.