четвъртък, 18 април 2024, 08:27
Сайт: Moodle - Open-source learning platform | Moodle.org
Курс: Bulgarian Moodle (Български)
Речник: Информатика, Компютри, Комуникации, Интернет
S

S/PDIF

 Стандарт създаден съвместно от Sony и Philips за трансфер на цифров звук от едно устройство на друго, без превръщане в междинен аналогов сигнал. По този начин не се влошава качеството на звука. Обикновенно по-качествените звукови карти разполагат с S/PDIF изход.

Script

Известен също като извикващ скрипт. Това е запис на действия и команди, който може да бъде задействан повторно за да се автоматизират рутинни задачи като включването към онлайн услуга.

SCSI

Прозинася се “скъзи” и представлява интерфейс посредством, който може да се свързват твърди дискове и други устройства. Той се явява като по-скъпа алтернатива на IDE интерфейса, но за сметка на това позволява по-големи скорости на трансфер и свързването на повече устройства.

Search engine

 Търсеща машина. Това е програма, която търси един или повече документа за определена ключова дума и връща списък с места където тези ключови думи са били намерени. Въпреки че търсещата машина наистина е общ клас от програми, терминът често се ползва за да се опишат системи като Alta Vista и Excite които позволяват на потребителя да да търси документи по World Wide Web и в нюзгрупите на USENET.

Sector

Сектор на харддиска по дефиниция е най-малката област, която може да бъде прочетена/записана.

Server

 Компютър, който предлага ресурси, като файлове и друга информация. Често Интернет сървърите включват файлови сървъри и сървъри за имена Domain Name Service.

Servlet

Малка програмка работеща на сървър

SGRAM

Вид памет използван основно във видеокартите, заради по-добрата скорост от SDRAM, дължаща се на възможността за синхронизиране на работата с процесора.

Shareware

   Това е софтуер който можете да издърпате, разгледате, и да решите дали е или не е като за вас. Ако го харесате пращате малка сума пари за пълната му версия (с всичките възможности). Ако не искате да ги запазите, shareware програмите обикновено или спират да функционират след период от време или продължават да работят, но никога няма да имате на разположение всичките възможности, които бихте имали със закупената версия.

Signature

 Сигнатура - текстови файл, който може автоматично да бъде закачен към края на  email съобщение или постинг в нюзгрупа, и служи за идентифициране на подателя на съобщението / постинга. Много сигнатури ползват символи и знаци за да създадат изображения или думи за да направят сигнатурата по-интересна.

SLIP

Подобен на PPP, SLIP е друг стандартен протокол ползван за пускане на TCP/IP по серийни линии като телефонни вериги или RS-232 кабели. За разлика от PPP, все пак SLIP не работи на връзки с локална мрежа. SLIP е бил най-популярният начин за dialup потребителите да се свържат с Интернет. PPP е станал по-популярен.

SMTP

 Протокол, ползван за трансфер на email. SMTP прехвърля пощата от сървър до сървър, и крайният потребител трябва да ползва POP за да прехвърли съобщенията до машината си.

Spam

 Изпращане на едно и също съобщение до голям брой хора, които не са го искали. Почти винаги това е реклама на нещо.

Spyware

   Така се нарича софтуер, който събира информация за потребителя, обикновенно без негово знание и посредством интернет връзка я изпраща на създателя на програмата. Тези програми обикновенно се инсталират заедно с друга freeware или shareware програма. В информацията, която се събира обикновенно се включва: кои сайтове посещава дадения потребител, пароли които използва, понякога дори информацията, която се въвежда от клавиатурата и т.н.

Streaming

Това са т.нар. поточни данни - аудио, видео и текст възможни за слушане / гледане / четене от вашия компютър още по време на свалянето им от мрежата.

Swap file

Скрит файл, намиращ се в главната директория на хард-диска. Обикновенно е доста голям, защото се използва от Windows операцйонните системи за записване на информация, когато се запълни паметта на компютъра. Или с други думи това е виртуалната памет използвана от Windows.

T

T1

   Термин, ползван за означаване на типа връзка на даден хост към Интернет. Връзката T1 прехвърля DS-1 форматирани цифрови сигнали със скорост 1.544 мегабита в секунда.

T3

Термин, ползван за означаване на типа връзка на даден хост към Интернет. Връзката T3 прехвърля DS-3 форматирани цифрови сигнали със скорост 44.746 мегабита в секунда.

TCP/IP

    TCP/IP е стандартния протокол за комуникации изискван за компютрите в Интернет. За да комуникират с помощта на TCP/IP, компютрите имат нужда от комплект софтуерни компоненти, наречен TCP/IP стек. Компютрите Macintosh обикновено ползват собствен софтуер, наречен MacTCP. Повечето UNIX системи са изградени с TCP/IP възможности (нямат нужда допълнително да им се инсталира TCP/IP стек).

TCP/IP Stack

    TCP/IP стек (букв. купчина, натрупване). Нужен е за да може едно PC подходящо да ползва TCP/IP протокола. TCP/IP стека се състои от софтуера, сокетен софтуер (като WINSOCK.DLL за Windows машините), и драйвери за хардуера (известни като пакетни драйвери). Windows 95 идва с вграден TCP/IP стек, включващ версия 1.1 на WINSOCK.DLL и пакетни драйвери. По-късните версии на Windows също имат такъв вграден стек.

Telnet

 Стандартният Интернет протокол за свързване с отдалечени терминали. Telnet клиентите са осигурени за повечето платформи. Когато се свързвате по Telnet с UNIX сайт например, можете да давате команди на машината все едно, че тя е локална.

Thumbnail Image

    Графика или изображение, направено по-малко на размер от оригинала за да се показват много изображения на една и съща Web страница едновременно. Това е популярна практика в Web защото дава възможност на потребителя да избере изображението, което желае да види в пълен размер. Обикновено това се прави с кликване на мишката върху умаленото копие

TN3270

Незначителна вариация на Telnet ползвана за да се свърже потребител към IBM mainframe. TN3270 клиенти има за повечето платформи.

Token Ring

   Тип локална мрежа, в която свързаните компютри са свързани с кабел в "пръстен". Всеки компютър е в постоянен контакт със следващият в пръстена. Контролно съобщение, наречено "знак", минава от един компютър към друг, позволявайки на компютъра, който го е пратил да изпрати съобщение към мрежата. Ако пръстена е "разкъсан" от един компютър губещ контакт, мрежата повече не може да комуникира. Най-честият стандарт за такава мрежа е IEEE 802.5.

Topology

Скицата на всички компютри в една мрежа и връзките, които ги свързват.

Tweak

    Настройване и оптимизиране на софтуера и хардуера на компютъра с цел да се “изцеди” максимума от възможностите му. Много от програмите и компонентите в компютъра са в стандартно неоптимизирано състояние, което и позволява да подобрите работата им с помоща на малко допълнителни настройки.

U

UMA

 Компютърната памет между 640 и 1024 KB, т.е. в първия MB, над конвенционалната памет. Там се поместват системни и BIOS функции, а в останалото свободно място често се зареждат някои драйвери, за да се пести ограничената конвенционална памет.

Upload

 Да се прехвърли информация от даден компютър към бюлетин бордна система, мейнфрейм (mainframe), или мрежа.

UPS

 Акумулаторно устройство, позволяващо на компютъра да продължи да работи известно време, след като спре тока по електрическата мрежа. В добавка към това то предпазва компютъра от токово удари. В него има батерия, която се включва като захранване веднага, след прекъсването на тока по електрическата мрежа. Така захранването продължава достатъчно дълго, за да запишете информацията, с която работите в момента. Мощни UPS устройства се ползват при почти всички сървъри, за да се гарантира работата им 24 часа в денонощието.

URL

Този сложен на пръв поглед термин означава адрес на уеб страница. Например интернет адреса на страницата на E_University (за по-кратко: URL на списанието) е http://www.intelektibg.com/

  По-често наричан URL, Uniform Resource Locator се отнася до целият адрес, който може да бъде разпознат "универсално" като адреса за даден Интернет ресурс. Всеки ресурс (файл, директория) в Интернет си има свой уникален URL. Всеки URL адрес се състои от 2 части. Първата указва вида на ресурса (http, ftp, news, gopher и т.н.) Тези типове са следвани от двуеточие и две обратно наклонени черти :// . Втората част (след ://) съдържа IP или хост адреса на компютъра, и пътя към съответния файл или директория. URL не може да съдържа празни интервали (те се заместват), и винаги използва наклонени надясно черти.