четвъртък, 30 май 2024, 07:25
Сайт: Moodle - Open-source learning platform | Moodle.org
Курс: Bulgarian Moodle (Български)
Речник: Информатика, Компютри, Комуникации, Интернет
A

AC-3

    Това е техническото наименование на Dolby Digital 5.1 Surround Sound. В действителност то представлява алгоритъм, с помощта на който се кодира звук в пет различни канала и по всеки канал се подава звук към отделен високоговорител. Вероятно сте виждали големите и сравнително скъпи озвучителни системи, където имате един основен subwoofer и пет сателитни високоговорителя с по-малки размери. Те служат за възпроизвеждането на съраунд звук, докато двете колони, които вероятно ползвате на вашия компютър, служат за възпроизвеждането на стерео звук. В момента AC-3 се използва най-масово във филмовата индустрия, при DVD дисковете и в повечето кина, но постепенно навлиза по-сериозно и при компютрите.

Acrobat Reader

Безплатен viewer на Adobe за преглеждане и принтиране на документи във формат .PDF. Софтуерът за създаване на такива документи не е безплатен.

Adware

Програма, издържаща се от реклами. Не плащате нищо за нея, но при работата си ви показва (поне от време на време) реклами.

AGP

   Разширителен слот на вашата дънна платка, който служи основно за включване а видеокарти. Преди да бъде измислен от Intel, видеокартите се включваха към PCI, а по-старите към ISA слотовете на дънната платка. В момента AGP видеокартите се налагат на пазара, като по-ефективни, защото предлагат до 4 пъти по-висока скорост на трансфера на информация. Трябва да внимавате много ако планирате закупуване на AGP видеокарта, дали дънната ви платка има такъв слот за включване.

Alias

    Вид прякор (обикновено кратък и лесен за запомняне), който се отнася до ресурс в дадена мрежа. Тези прякори (наречете ги препратки, или както пожелаете) се използват с цел да не ви се налага да запомняте дългите и трудни имена.

Alpha-Blending

 Възможността да бъде определено дадено изображение или точка, като солидна, прозрачна или полупрозрачна. Това позволява да бъдат създавани компютърни обекти, през които може да се вижда, като стъкло, вода и т.н. Обикновено се използва в игрите, за да станат те по-реалистични. Друго приложение Alpha-Blending намира в тримерната графика.

Anonymous FTP

   Чрез използването на думата "anonymous" (анонимен) като име на потребител и вашият e-mail адрес като парола, когато правите логин към даден FTP сайт, можете да подминете местните проверки за сигурност и да придобиете ограничен достъп до публичните файлове на този компютър. Този тип достъп е възможен на повечето FTP сайтове.

Anti Aliasing

   Софтуерен метод за заглаждане на ръбовете на диагоналните линии. Подобрява значително изобразяваната на екрана графика. Използва се не само в игрите, но и при работа със шрифтове с големи размери, диаграми и въобще почти навсякъде където се изобразява графика. Когато се съчетае с хардуерните методи на филтриране, се получават много по-добри резултати.

API

    Стандартни библиотеки, в които са включени функции, позволяващи на програмистите при създаването на програма да използват готови функции без да се налага да ги пишат сами. Обикновено тези функции са направени така, че да може с извикването им от дадена програма те да извършат определено действие на дадено устройство, без значение какво е устройството. Например при създаването на една игра програмистите не се налага да пишат отделни функции за всяка графична карта, която съществува.

Applet

    Чете се аплет. Малка Java програма, която може да бъде вградена в HTML страница. Аплетите се различават от същинските Java приложения по това, че те нямат право да получават достъп до някои ресурси на локалния компютър - например файлове и серийни устройства (модеми, принтери и др.), и им е забранена комуникацията с повечето други компютри из мрежата. Моментното правило е, че аплета може да осъществява връзка през Интернет само с компютъра, от който е бил изпратен този аплет (т.е. със сървъра).

Application

   Приложение - понякога известно и като клиент, това е програма, осъществяваща определена функция. FTP, Mail, Gopher, Mosaic и Telnet клиентите са най-честите примери за Интернет приложения.

Archive

  • Колекция от файлове, съхранявани на машина, свързана с Интернет. FTP сайтовете са известни като архиви.
  • Резервно копие на данни, запазено на друг носител (отделно от основния). Обикновено тези данни са компресирани.
  • ARPANET

    Една от първите мрежи спонсорирана от DARPA (някога известна под ARPA). Това бе основата, върху която Интернет бе построен.

    ASCII

    Стандартният метод за кодиране на символи като 8-битови последователности от двоични номера, позволяващи максимално 256 символа. Текстовите файлове често са наричани "ASCII файлове".

      American Standard Code for Information Interchange. Платформено независим стандарт за обмен на текст. ASCII файловете съдържат само букви, цифри и препинателни знаци. Web страниците са ASCII файлове.

    ASF (Automatic Sheet Feed)

    ASF (Automatic Sheet Feed) - Автоматично подаване на хартията

    Използва се при печатащите устройства [Периферни устройства]

    ASI (Asynchronous Serial Interface)

    ASI (Asynchronous Serial Interface) - Асинхронен последователен интерфейс

    ASIC (Application Specific Integrated Circuit)

    ASIC (Application Specific Integrated Circuit) - Специализирани интегрални схеми.

    Използват се при проектирането на устроства за решаване на конкретни задачи. В самата интегрална микросхема се записва и съответната програма. [чипове]

    Aspect Ratio

       Отношението на широчината към височината на графично изображение или монитора. То се получава като се разделят широчината и височината на едно число и се опростят до максимум. Например отношението на изображение с размери 640x480 е 4:3, където и двете стойности са разделени на 160. Вероятно се досещате, че и 800x600 и по-горните разделителни способности на монитора са в отношение 4:3, защото това е стандартът, който е приет за мониторите. Голяма част от по-старите телевизори също са 4:3, докато новите широкоекранни телевизори (самото име говори за тях) са например в отношение 16:9, 2.35:1 и др.

    AU

    Звуков формат за UNIX. Може да срещнете такива файлове и в Интернет

    Authentication

     Автентификация. Това е всеки процес, който проверява, че потребителите са тези, които казват, че са. Когато въведете име и парола, вие сте проверени и имате достъп.

    AVI

       Платформата под Windows за аудио/видео (мултимедиен) файл. Често срещан формат, в който ще намерите в Интернет малки филмчета и видео клипове. Тези файлове обикновено са доста големи и ще ви трябва връзка със скорост 28.8 kbps или по-бърза за да можете да издърпате някое подобно в приемлив период от време. 20 секундно филмче във формат AVI може да е 3 MB голямо и би отнело ок. 15 минути за да го свалите от мрежата. Други типове видео файлове из Интернет са: MOV, MPEG, и ASF.

    B

    Backup

    • Резервно копие на даден файл или данни, в случай че оригиналът бъде унищожен.
    • Създаване на такова копие

    Baud rate

        Единица, използвана при измерването на количеството информация, която даден модем може да трансферира за една секунда. Един baud е колко сигнала може модема да поеме за една секунда. Информацията се измерва в битове, и битовете съставят сигнала. Модеми с по-висок baud могат да изпращат и приемат повече сигнали в секунда, и по-високите скорости могат да сгъстята повече битове в сигнала.

    BBS

        Това e компютър, който обикновено осигурява емайл услуги, архиви от файлове, и обяви, които биха засегнали оператора на бюлетинният борд. BBS е започнал като хоби на компютърни ентусиасти, и е бил достъпен главно чрез модем. Наскоро, обаче, повече и повече BBS сървъри се свързват към Интернет.

    BCC

       Blind Carbon Copy - сляпо индигово копие. Копие при изпращане на e-mail съобщение, за което знаят само подателя и BCC получателя. Титулярът за получаване на съобщението няма информация за това копие.

    Benchmark

    Тест за производителност на хардуер, софтуер или отделни задачи, изпълнявани от специализиран софтуер.

    Beta

    Предварителна версия на даден софтуер. Обикновено тази версия е последна, преди официалното издание.

    BinHex

      Метод за конвертиране на нетекстови файлове (не-ASCII) в ASCII. Това е необходимо, защото електронната поща в Интернет може да се справя само с ASCII.

    Bitmap

        Така може да се нарече всяко едно изображение, което виждате на монитора, или, с други думи, група от подредени в редове и стълбове точки, като всяка от тях притежава определен цвят. Колкото повече пространство във вид на битове има отделено за всяка точка, от толкова по-голяма гама от цветове може да се избере цветът ґ. Обикновено се отделят по 8,16, 24 или 32 бита за всяка точка, като повечето битове изискват по-мощна и с повече памет видеокарта.

    Block

    Блок представлява група от някакви единици (напр. сектори по диска), с които системата оперира наведнъж, за да постигне по-висока производителност.

    Bookmark

       Маркиране на документ или определено място в документ за по-късно разглеждане. Почти всички web браузери поддържат тази възможност, позволявайки ви да запазвате адресите (URL) на web страници, така че да можете по-лесно да ги посетите когато имате време и желание. Наричат се още Favourites.

    Bounce

       Ако изпратите email и той не пристигне, там за където е предназначен поради някаква причина (грешно име, проблеми с мрежата, и т.н.), съобщението "отскача"("bounces") и се връща при вас. Темата на съобщението казва нещо като:"Undeliverable Mail" или "Message Undeliverable".

    Bug

       Грешка, допусната при създаването на дадена програма. Тази грешка кара програмата или цялата система да работи неправилно, да дава грешни резултати, или да се срине. Терминът "бъг" е бил създаден, когато истинско насекомо е било открито да замърсява една от веригите на първият електронен цифров компютър - ENIAC.

    C

    Cache

       Интернет кешът временно съхранява на вашия компютър информация за страниците, които сте посетили. Ако поискате страница, която е съхранена в кеша, браузерът ви може да получи тази страница от кеша много по-бързо, отколкото да я издърпвате отново от Интернет. Понякога може да не искате някоя страница да бъде получена от кеша. Страницата, която първоначално сте получили, може вече да не е идентична със страницата, която в момента стои в мрежата. Ако е била направена някаква промяна в някой сайт, може да искате да прочетете новият вариант вместо копието (сега остаряло), съхранявано в кеша. В Netscape можете да промените настройките на кеша в меню Edit -> Preferences -> Advanced -> Cache. Потребителите на Internet Explorer ползват View -> Internet Options -> Temporary Internet Files -> Settings.

    CGI

       Набор от правила, позволяващи обмен на информация между HTTP сървър и самата CGI програма. Тя се изпълнява на сървъра (за разлика от JavaScript, Java аплети и ActiveX контроли) и служи за показване на динамична информация върху статична HTTP страница или за обработка на информация, въведена на такава страница. CGI програмата може да се напише на всякакъв език за програмиране, стига да се спазват правилата на CGI.

    CHAP

       Метод за проверяване на достоверността, който може да бъде използван при свързването с доставчик на Интернет. CHAP ви позволява да се включвате към Интернет доставчика автоматично, без нужда от терминален екран. Той е по-сигурен от протокола за проверка на паролата Password Authentication Protocol, (друг широко използван метод за проверка на достоверност), защото не изпраща паролата в текстови вид.

    Chat

    Друг термин за IRC . Това също е акроним за "Conversational Hypertext Access Technology".

    Client

        Като част от Интернет понятията, клиентът е приложна програма, която извършва специфична задача (функция), като Telnet или FTP. Тя е най-близо до даденият Интернет процес. Като по-общо понятие, клиент е компютърна система или процес, който изисква дадена услуга от друга компютърна система или процес.

    Clock Cycle

       Една операция, извършвана от процесора, при която се изключват или включват транзистори в него. В днешно време процесорите разполагат с няколко десетки милиона транзистора и извършват многократно повече операции от броя на транзисторите в тях за една секунда. При K7 Thunderbird процесор с работна честота от 1,4 GHz има около 27 милиона транзистора.

    Clock Frequency

       Честотата на която работи процесора на компютъра. Тя се измерва в MHz (мегахерци) - милиони операции в секунда и GHz (гигахерци) - милиарди операции в секунда. Да вземем например процесор с работна честота 1,4 GHz, значи той извършва 1 милиард и 400 милиона операции в секунда.

    Cluster

    • Клъстерът представлява група сектори (обикновено между 2 и 16), които операционната система ползва, за да записва файлове. Логиката на това е, че файловете обикновено се редактират, следователно променят и размера си. При големи клъстери файловете трябва да нараснат по обем доста повече, за да се достигне до фрагментация. Недостатъкът се крие е в загубата на дисково пространство - празното място в клъстерите, резервирано за заетите от тях файлове, но неползвано от тях.
    • Клъстер се нарича и системата от 2 или повече компютъра, свързани, за да работят едновременно по една задача.

    Cookie

       Букв. бисквитка. Представлява малък текстови файл, записан на твърдият ви диск при посещението на някой сайт, и съдържа някаква информация за вас. Когато отново посетите този сайт, сървърът му прочита този файл. Ако при първото си посещение сте "казали".

    CPU

       Това е процесорът на вашия компютър, през него обикновено минава обработката на почти цялата информация. Той се поставя на точно определено място върху дънната платка. Някои устройства имат вграден допълнителен процесор с цел да се разпредели оптимално работата. Процесорът може да се определи като сърцето или по-скоро като мозъка на компютъра.

    CRC

       Процедура за проверка за грешки при предаването на данни. Изпращащото устройство извършва комплексно пресмятане, генерирайки число, базирано на предаваните данни, и изпраща това число на получаващото устройство. То извършва същото пресмятане след прехвърлянето на данните. Ако резултатите съвпаднат, прехвърлянето е успешно. Ако числата не съвпадат, това означава, че съобщението, което е получено в изменен вид, и данните може да са неправилни.

    Cyberspace

    Киберпространство. Светът от компютри и обществото, което се събира около тях. Общо взето, това е онлайн света, и още по-общо - Интернет.
    D

    Datagram

        Блок от данни, който е достатъчно "умен" (всъщност, който носи достатъчно информация) за да пътува от един Интернет сайт към друг такъв, без да трябва да се разчита на на по-ранни обмени между източника и крайния компютър.

    Dedicated Line

     Целева линия. Комуникационна линия, която се използва единствено за компютърни връзки. Акодруги видове целеви линии (като T1 и T3, които се ползват за по-големи мрежови единици си купите допълнителна телефонна линия за вашия модем, това е целева линия. Има и ).

    DEK

       Ключ за кодиране на данни. Подобно на истински ключ, който се ползва за заключване и отключване на врати, DEK -овете се използват за кодиране и декодиране на текстови съобщения, понякога под формата на електронен подпис.

    DES

    Стандарт за кодиране на данни. Стандартизиран метод за кодиране, широко използван в Интернет.

    Dialup

       Набиране. Широко използван метод за връзка до Интернет. Връзката с набиране използва обикновени телефонни линии за връзка на един компютър с друг чрез модем.

    DirectX

       API създадено от Microsoft с цел да улесни основно разработчиците на графични програми, игри, програми за работа със звук и т.н. В момента е направо невъзможно да правите каквото и да било под Windows, без да имате инсталиран DirectX, и е препоръчително да имате инсталирана последната версия, за да можете да си пускате всичкия нов софтуер, който се създава.

    DNS

       Именна пространствена система. Това е статично, йерархично поименно обслужване, използвано при TCP/IP хостове и е разположено на множество сървъри в Интернет. Основно то поддържа база данни за изобразяване и намиране (получаване) на хост имена и IP адреси в Интернет. Това позволява на потребителите да определят отдалечени компютри вместо по IP адреси. Предимството на DNS е, че няма нужда да помните отделните цифрови IP адреси на всички сайтове, които искате да разглеждате.

    Domain

    Домейн. Логическа област в Интернет. Хората понякога най-общо го наричат "сайтове". Общо взето, домейнът съответства на IP адрес или на обсега на един хост.

    Download

    Копиране на данни от главен източник до периферно средство. Терминът често се ползва за да се опише процеса на копиране на файл от онлайн източник (сайт, общодостъпен мрежов архив) до нечий компютър.

    Driver

        Специфична програма, която има за цел да управлява хардуера във вашия компютър. Въпреки че работата ґ остава незабелязана от потребителя, без драйвери за определено устройство операционната система не е в състояние да комуникира с него. Удачна идея е да използвате последните версии на драйверите за вашия хардуер, за да избегнете евентуални проблеми при стари версии.

    E

    E1

    Европейското съответствие на мрежова линия T1, с максимална скорост на трансфер 2.048 Mbits/sec

    EFF

     Фондация, която се занимава със социалните и правни проблеми идващи от влиянието на компютрите върху обществото. Можете да ги намерите на http://www.eff.org/

    Email

       Електронна поща. Това е метод, чрез който компютърни потребители могат да обменят съобщения помежду си в мрежа. Електронната поща е вероятно най-масово използваното средство за комуникация в Интернет. Има доста чудати форми на e-mail -ите, но повечето съдържат "To" (до), "From" (от) и "Subject" (тема) линии. Една от предимствата на електронната поща е възможността лесно да пращате съобщения и да им отговаряте. Ако някой e-mail не достигне успешно до получателя си, изпращачът получава съобщение, описващо причината за това (и други подробности около това съобщение).

    Encryption

       Криптиране. Това е основата на мрежовата сигурност. Криптирането кодира мрежовите пакети информация за да предотврати достъп до информацията от страна на всеки, с изключение на получателят на данните.

    Ethernet

        Стандартен и вероятно най-популярният тип свързване при локални мрежи (LAN). Първоначално е било разработено от Xerox, и по-късно доусъвършенствано от Digital, Intel и Xerox. При Ethernet конфигурация, компютрите са свързани посредством коаксиален кабел или усукана двойка кабели, където те се борят за достъп до мрежата използвайки CSMA/CD (Carrier Sense Multiple Access/ Collision Detection) образец. Ethernet може да пренася информация със скорост до 10 Mb/sec.

    F

    FAQ

       Акроним за "Frequently Asked Questions" (често задавани въпроси). FAQs са широко разпространени из Интернет и обикновено има формата на големи текстови файлове и инструкции. Те са написани за широка област от съвети, и обикновено са най-точните и често обновявани източници за специализирана информация.

    Fill Rate

       Скоростта с която се изобразяват точките (пиксели) на екрана на монитора. Колкото е по-голяма скоростта, толкова по-добре, обикновено става дума за милиони пиксели в секунда.

    Filtering

       Възможност на видеокартите да изглаждат текстурите, като по този начин се подобрява качеството на изображението на обектите. Има няколко основни вида филтриране в момента, като всеки следващ е по-добър, но и се нуждае от по-мощна видеокарта. Филтрирането бива bilinear, trilinear и anistrophic.

    Finger

       Идваща от UNIX команда, която показва информация за потребител или група потребители в Интернет. Когато бъде задействана, Finger командата обикновено връща като резултат истинското име на потребителя, дали той има непрочетена поща, и часът и датата на последното му включване в мрежата. С днешните грижи за сигурността, Finger протоколът става все по-рядък.

    Firewall

        Букв. "огнена стена". Представлява специален компютър (хардуерен firewall) или програма (софтуерен firewall), закачен като преграда към дадена мрежа. Тази преграда има за задача да спира опитите за проникване в мрежата (и крадене на конфиденциална информация) от страна на външни лица. Освен това, съществува и т.нар. личен (personal) firewall, който се използва само от отделен потребител за защита на неговият компютър от външен достъп. Може би най-популярният добър безплатен за лична употреба firewall е Zone Alarm.

    Flag

    Флаг в програмирането се нарича добавен от програмиста логически (даващ резултат от 0 или 1, т.е. "не" или "да") индикатор в програмата. При комуникациите пък флагът се ползва за означаване на част от дадено съобщение като код.

    Flame

      Букв. пламък. Представлява негативен отговор на e-mail или постинг във форум. Ако публикувате нещо или изпратите e-mail към публика, която сметне съобщението ви за неподходящо, можете да очаквате такива отговори. Най-често негативни отговори получават потребители, пускащи комерсиални съобщения в свободни форуми, пускащите материали за възрастни (еротични и порно материали) в места по мрежата, които не са предназначени за такива материали, и авторите на расистки и полово предубедени коментари. Най-лошата негативна реакция е бомбардирането на e-mail адреса на автора на съответният материал.

    FPS

        Брой кадри в секунда. Кадърът представлява неподвижно изображение на монитора, но когато се сменят поне 24 последователни кадъра за една секунда на монитора, се получава анимация. Този показател често се използва за измерване на скоростта на работа на видеокартите, естествено колкото повече FPS, толкова по-добре за вас, особенно ако сте сериозен геймър.

    Frame Buffer

    Количеството от паметта на видеокартата, което е отделено за кадрите, показвани на екрана в момента. По-големият буфер позволява изобразяването на повече цветове при по-високи разделителни способности.

    Freeware

     Безплатен софтуер. Няма нужда да плащате каквото и да е, за да го ползвате свободно и колкото искате. Е, добре е да изкажете някаква благодарност на автора.

    FTP

       Най-широко използваният начин за издърпване и качване (вземане и слагане) на файлове през Интернет. Протоколът за трансфер на файлове е стандартизиран начин за свързване на компютри, така, че файловете лесно могат да бъдат поделяни между тях (за обща употреба). Има набор команди в FTP за създаване и смяна на директории, трансфер, копиране, преместване и изтриване на файлове. Някога всички FTP връзки са били базирани на текстови команди, но сега има на разположение графични приложения за улесняване на работата с командите на FTP. Много FTP клиенти съществуват за доста платформи.

    G

    Gamma Correction

       Позволява на потребителя да настрои цветовите стойности на даден пиксел или цяло изображение, така че то да стане по-светло. При по-стари модели монитори или при монитори, използвани дълго време, често се наблюдава потъмняване на цветовете, което може да се оправи частично чрез увеличаване на гамата.

    Gateway

       Вид устройство или програма, която подава информация между мрежи, които нормално не биха могли да комуникират помежду си. Това, което биваше наречено gateway сега е наречено рутер (router).

    GIF

       Формат за изображения, разработен от Compuserve ползвайки технология за компресиране от Unisys. Голяма част от снимките, които виждате в Интернет са в GIF формат, защото са малки по размер и се изтеглят бързо.

    Gopher

       Пособие за търсене на информация използвано главно за изследвания. Gopher информацията се съхранява дървовидно на компютрите в Интернет. Използва прост протокол, който дава на клиента достъп до информация до множество Gopher сървъри на веднъж, създавайки "gopher пространство". Най-често използваните пособия за търсене в gopher са Veronica и Jughead.

    GUI

       Графичен потребителски интерфейс. При него потребителят работи с графични обекти, и няма нужда на пише команди, за да работи. Такъв е например интерфейсът на Windows. Графичните интерфейси винаги са по-лесни за работа, но и използват доста повече ресурси от интерфейсите, основани на команден ред.

    H

    Hacker

    Компютърен потребител, който се стреми да разбере "вътрешностите и външностите" на компютрите, мрежите и Интернет като цяло. Хакерите по принцип са добри и вярват, че информацията трябва да е общодостъпна и безплатна.

    Hard copy

    Отпечатан вариант на документ (в електронен вариант той се нарича soft copy).

    Host

       Компютър, който е закачен за мрежа или Интернет. Хостовете позволяват на потребителите на клиентски машини да се свързват и да поделят файлове или да прехвърлят информация. Индивидуалните потребители комуникират с хостовете чрез клиентски приложни програми.

    HTML

       Стандартният начин за отбелязване на текстови документи за публикуване в Световната мрежа. HTML маркиран чрез употребата на "тагове" (tags), оградени от скоби. За да видите как изглежда HTML текста с таговете, изберете View Source командата от менютата на програмата, която ползвате за да видите този HTML документ, и ще видите на екрана HTML текста, ползван за да се създаде тази страница.

    HTTP

    Протоколът, който казва на сървъра какво да изпрати към клиента, така че клиента може да вижда Web страниците, FTP сайтовете, и други области от мрежата.

    Hypermedia

    Комбинацията от хипертекст и мултимедия в онлайн документ.

    Hypertext

       Хипертекст - вид текст, който позволява вграждането на връзки (линкове - links) към други документи. Кликването или избирането на хипертекстова връзка показва друг документ или част от този документ. Повечето документи в Световната мрежа съдържат хипертекст.

    I

    I/O Connector

     Обикновено е устройство или порт, който позволява да се свързват други устройства чрез него към компютъра. Посредством този конектор се извършва комуникацията между компютъра и определеното устройство.

    Image Map

        Графично изображение съдържащо повече от едно горещи "петна". Image maps са широко разпространени в WWW. Всяка гореща точка в дадено Web изображение ви отвежда до различна Web страница или до друга област в същата Web страница.

    Instant Messaging

       Вид услуга за комуникации, която ви позволява да създавате частна чат стая с друг потребител. Обикновено, системата за моментални съобщения ви предупреждава, когато някой от вашият лист е на линия. Вие тогава можете да започнете чат сесия с този потребител.

    Interface

    Нещо, което свързва две различни единици. Например, потребителски интерфейс е част от програма, която свързва компютъра с човешки оператор (потребител).

    Internet

        Огромно, неконтролирано, неадминистрирано, анархично кибер-състояние, което скоро ще превземе света! Накратко, това включва всички свързани помежду си компютри по цял свят. Не е корпорация, организация, или някаква единица сама по себе си. Когато се свързвате към Интернет, вие всъщност ставате част от нея. Винаги с главна буква, думата Интернет често е наричана просто "Мрежата".

    InterNIC

        "Internet information Center" - "Интернет център за информация", InterNIC е комбинираното име за услугите предлагащи регистрация, информация, и база данни в Интернет. InterNIC е, например, с когото се свързвате ако искате да регистрирате domain name в Интернет.

    Intranet

         Частна мрежа в рамките на дадена компания или организация, която използва същият тип софтуер, който бихте могли да намерите в Интернет, но този е само за вътрешна употреба. Както Интернет стана доста известна доста от приложенията използвани в Интернет са използвани в частни мрежи, например, много компании имат Web сървъри, които са на разположение само за работници. Интранет може да не е част от Интернет, а просто мрежа.

    IP

       Индустриален стандарт, който без директна връзка с другата страна позволява да бъде доставен даден пакет информация до даден адрес. В Интернет се използва доста често в комбинация с TCP.

    IP Address

       Това е 32-битовият адрес определен от Internet Protocol. Всеки ресурс в Интернет си има свой уникален числов IP адрес, представен от десетични числа разделени с точки. IP адресите са най-близки до телефонните номера. Когато се "обадите" на този номер (използвайки някой от методите за свръзка като FTP, HTTP, Gopher, и т.н.) вие се свързвате с компютъра, който "притежава" този IP адрес.

    IRC

         Световно-известната "парти линия" на деведесетте. IRC позволява множество от потребители да разговарят в реално време на различни "канали". Каналите (пред името, на които стои #) се различават по трафик и съдържание. Операторите на каналите (или опове) контролират разговора, и имат правото да "изритват" хора от каналите, или даже да забраняват достъпа им до тях стига техните действия да определят това. IRC клиенти са на разположение за почти всички платформи.

    ISA

       Слот за включване на допълнителни устройства към дънната платка, предшественик на PCI и AGP слотовете, но с много по-ниска скорост на трансфер на информация. Работи на около 8 MHz (AGP 4x работи при 266 MНz) и вече почти не се използва, затова повечето производители на дънни платки спряха да добавят ISA слотове към продуктите си.

    ISDN

    Сравнително нова технология, която комбинира аналогови и дигитални мрежови услуги в едно. ISDN позволява на комуникационни доставчици да предлагат на своите клиенти както дигитални услуги, така и аналогови чрез една линия. CCITT определя стандартите отнасящи се до ISDN.

    ISO

       Организация от 89 страни-членки (създадена през 1946) отговорна за определянето световните стандарти в много области на електрониката. Членовете на ISO са националните организации по стандарта на страните-членки.

    ISP

        ISP (Интернет доставчик) е компания, която поддържа дадена мрежа, която е свързана с Интернет чрез отделна комуникационна линия, обикновено високоскоростна свръзка известна като Т1. Интернет доставчика предлага употребата на своите комуникационни линии на компании или частни лица, които не могат да си позволят високите месечни разходи за директна връзка. Използвайки модем, вие можете да се свържете с даден доставчик, чиито компютри ще ви свържат с Интернет (обикновено срещу такса).

    J

    JAR file

       JAR (Java ARchive) файлът е файл, съдържащ отделните елементи (класът, изображението и звуковите файлове) на Java аплет събрани в един файл и компресирани за по-бързо изтегляне до вашият компютър и браузер. Аплет, който идва като част от web страница, който може да извикате може да се състои от няколко файла, всеки от които би трябвало да бъде издърпан заедно с web страницата. Чрез събирането им в единен файл и компресирането на този файл се спестяват време и трафик при изтеглянето им.

    JAVA

        Създаден от Sun Microsystems, Java е език за програмиране, специално проектиран за разработване на програми, които могат да бъдат безопасно свалени на вашият компютър през Internet и незабавно задействани, без страх от вируси или, че ще направят нещо лошо на компютъра ви. Използването на малки Java програми (наричани "аплети" - applets), web страниците могат да включват функции като анимации, калкулатори, и други полезни трикове. Java е прост, смислен, обектно-ориентиран, платформено независим, многонишков, с динамично предназначение език за програмиране. Идеален е за създаване на аплети и приложения за Интернет, вътрешни мрежи и всякакви други комплексни, разпределени мрежи. Създаването на JAVA анимация изисква специален софтуер, за да се компилира Java кодът (наричан още "клас" - class), и след това потребителят има нужда от браузер с поддръжка на Java (която възможност трябва да е не е изключена от опциите на браузера) за да види аплета.

    JavaBeans

       JavaBeans е обектно-ориентиран интерфейс за програмиране от Sun Microsystems, който ви позволява да изграждате използваеми приложения или да програмирате "строителни блокчета", наречени компоненти, които могат да се проявят в мрежа на която и да е платформа с популярна операционна система. Както Java аплетите, JavaBeans компонентите могат да се ползват, за да се даде на web страниците (или други приложения) интерактивни възможности на страниците.

    JDK

     Пакет за разработване на софтуер от Sun Microsystems, който включва основният набор инструменти, нужни за писане, тестване и дебъгване на Java приложения и аплети.

    JPEG

        Един от най-разпространените видове изображения, използвани в World Wide Web. Краткият JPG (без E) вариант обикновено се ползва за файловете на PC платформата. Стандартизиран механизъм за компресия на изображения със загуба на качеството. Компресията се извършва чрез дискретна косинусова трансформация. JPEG е наречено на Joint Photographic Experts Group, първоначалното име на комитета, написал този стандарт. Освен програми, работещи с този формат, той се поддържа и хардуерно - съществуват чипове, които ускоряват процеса. Например, компютър с платка 1992-vintage може да компресира 25 MB пълноцветно JPEG изображение в 1 MB само за секунда. При днешната мощност на компютрите обаче, нуждата от подобни платки изчезва.

    Jumper

       Метален превключвател, използван за затваряне на електрическа верига. Джъмперът може да бъде и къса жичка или покрито с пластмаса парченце метал, което се поставя на два пина на платката. В зависимост от това между коя точно двойка пинове позволява електрическа връзка, съответното устройство получава различна конфигурация. Например, така се определя дали един твърд диск да бъде главен или подчинен. Често джъмперът се ползва вместо DIP превключватели.

    K

    Kernel

    Ядро. Основна част от дадена операционна система (или просто програма), която през цялото време на работата й стои заредена в паметта.

    L

    LAN

    Група от компютри на близко разстояние свързани в мрежа един с друг.

      Акроним за "Local Areal Network", т.е. локална мрежа. LAN мрежите са често срещани в бизнеса, позволяваща на потребители да изпращат email и да споделят ресурси като файлове, принтери, модеми и т.н. Сега, повечето по-големи компании са свързали техните LAN към Интернет, позволявайки на потребители да се свързват с ресурси във и извън тяхната LAN.

    LAN Card

     Мрежова карта, която позволява свързването на 2 или повече компютъра в мрежа. По този начин може да се осъществява трансфер на информация между тях. Съществуват няколко основни вида мрежови карти в зависимост от скоростта им 10 Mbps, 100 Mbps, а напоследък се появи и 1 Gbps. Съществуват мрежови карти, ползващи UTP кабели, оптични кабели или безжични мрежови карти ползващи радиовълни.

    Leased Line

    Наета линия. Представлява непрекъсната през цялото време връзка, използвана да свърже потребител или мрежа към даден Интернет доставчик или друга мрежа.

    Library

    1. Колекция от файлове.
    2. В програмирането, библиотека е колекцията от прекомпилирани операции, които програмата може да използва.

    Link

       Текст и/или друга област от дадено изображение на Web сайт, който даден потребител може да клика на него за да се "свърже" или препрати към друг документ. Най-често за препратки се счита това, което свързва две Web страници или Web сайта. Те също така могат да препращат към друга част от същият документ, към друг файл, който ще бъде свален на вашият компютър или да стартира външно или помощно приложение, което след това ще обработи извиканият файл. Какво всъщност се случва, когато кликнете на дадена препратка е определено от MIME типа на файла, който е конфигуриран на вашият компютър да направи определени неща, когато бъде кликнато върху нещо от MIME тип. Например, конфигуриран е във вашият браузър да показва Web страници винаги, когато види файл чието MIME разширение е HTML. Препратките са също наричани hyperlinks, links, hypertext и горещи препратки и са сложени в HTML кода от автора на страницата.

    Low-Frequency Response

     Ниските честоти на звука между 3 Hz и 120 Hz. Вероятно това нищо не ви говори, но това са честотите на звука, който всички познаваме като бас.

    LZW

        Широко използван речников метод за компресия на основата на две техники, създадени от Якоб Зив (Jacob Ziv) и Ейбрахъм Лемпел (Abraham Lempel). LZ77 сканира блок от данни с определена дължина, и създава указатели обратно към данните, когато те се повтарят. LZ78 сканира данните, и създава речник от повтарящите се участъци. След това се създават указатели към тези участъци. Тези методи представляват компресия без загуба на данни

    M

    Macro

       Макрос - символ, име или клавиш, който представлява списък с команди, действия или натискания на клавиши. Много програми ви позволяват да създавате макроси, така че можете да въведете един знак или дума за да извършите серия от действия.

    Mail Reflector

        Пощенски рефлектор. Програма, която разпространява файлове или информация в отговор на определена молба, пратена по електронната поща. Можете да помолите за документи от такава програма чрез изпращане на съобщение с тема "SEND име_на_документа" или подобна команда. Пощенските рефлектори също се ползват за осигуряване на услуги, подобни на FTP за потребители с ограничен достъп до Интернет.

    Mailing List

     Списък с e-mail адреси, използван за пращане на съобщения към група от хора. Когато се запишете в такъв списък, получавате всички съобщения пратени към този списък.

    Memory

    Чиповете в компютъра, на който се съхранява определена информация, ако става дума за физическа памет. Виртуалната памет представлява място от твърдия диск, което е заделено за използване в случаите, в които капацитетът на физическата памет се изчерпи. Основните видове памет са:
    • RAM (random-access memory) - Позволява четене и записване на информация, нуждае се от постоянно захранване, за да запази информацията, съхранявана в нея.
    • ROM (read-only memory) – Памет, съдържаща информация, която може само да се чете, без да се променя.
    • PROM (programmable read-only memory) - Чип, в който можете да запишете еднократно дадена информация и впоследствие тя може да бъде само четена.
    • EPROM (erasable programmable read-only memory) - Вариант на PROM, при който може да се изтрива информацията с помощта на специална ултравиолетова светлина.
    • EEPROM (electronically erasable programmable read-only memory) - Тук изтриването се извършва с помощта на електрически заряди.

    MIDI

       Формат за звуци (често ползван за музика), който не съдържа самите звуци, а тяхното описание. Това позволява те да имат изключително малък обем. Едно музикално произведение от 6 минути може да заема по-малко от 60 KB обем. Вашата аудио карта интерпретира описанието на звука и го изсвирва - точно както един музикант може да изсвири някое произведение на основата на нотите му. MIDI (чете се "миди") може да съдържа звуци от всякакви музикални инструменти, но не и от човешки глас.

    MIME Encoding

     MIME е стандартизиран метод за организиране на различни файлови формати. Методът организира файловите формати съгласно MIME типа им. Когато Интернет софтуер (обикновено електронна поща) получава файл от сървър, този сървър дава MIME типа на файла, и така файлът бива декодиран правилно при прехвърлянето му към вашия компютър.

    Mirror Site

     Огледален сайт. Точно копие на даден сайт, разположено на друг сървър. Полезно е, за да се намали натоварването на основният сайт, а освен това по този начин дърпането на файлове се ускорява, ако този огледален сайт е разположен по-близо до вас. Един от сайтовете с много огледални сайтове по цял свят, е Tucows. Той има няколко огледални сайта и в България.

    Modem

       МОДЕМ всъщност е съкращение от "МОДулатор - ДЕМодулатор", защото това устройство прави със сигнала точно това. Модемът (вътрешен или външен) е хардуерен елемент, който позволява на компютъра са се свързва през телефонната линия с други компютри. Можете освен това да изпращате факсове, както и да правите и други неща, ако модемът ви ги поддържа. За да накарате модема си да заработи, имате нужда от софтуер - Dial-up Networking при Windows.

    Moderator

    Човек, който управлява регулиран mailing lists, онлайн дискусионен форум или нещо подобно.

    Morphing

       Техника за анимация, при която се постига постепенно преминаване от едно изображение към друго. Вероятно сте виждали в някои филми как един обект се трансформира в друг, точно за това служи тази техника, естествено не се използва само във филмите.

    Mosaic

        Графичен браузер за Световната мрежа, който поддържа хипермедиа. Националната асоциация за суперкомпютрите (NCSA - National SuperComputer Association) е създала браузера Mosaic, който бързо станал индустриален стандарт. Все пак, в средата на 90-те Netscape Communications и Microsoft заливат пазара с браузери с по-богати възможности (Netscape Navigator и Internet Explorer), които радикално са предефинирали Мрежата. Терминът "Mosaic" понякога неправилно се използва като синоним на World Wide Web.

    MP3

      Стандарт за компресия на звуци без забележима загуба в качеството. Позволява звука да бъде с качество на CD при положение, че е компресиран 11 пъти! За възпроизвеждане на звук във формат MP3 е нужен плеър - например WinAMP, Sonique (това са двата най-добри и безплатни), или някой друг подобен. За възпроизвеждане на MP3 е необходим и процесор Pentium 100 MHz или по-мощен с 16 MB RAM, за да слушате MP3 и да вършите нещо друго ще ви трябва по-мощна машина. Плеъри за MP3 съществуват за всяка разпространена операционна система.

    MPEG

    Формат за компресиране на видео и / или аудио, не бива да се бърка с Motion-JPEG

    Multimedia

     Използването на компютрите за да покажат текст, графики, видео, анимация и звук заедно.
    N

    Netiquette

       Комбинация от думите "Нет" (мрежа) и "етикет", означава спазването на правила за поведение във виртуалното пространство (в мрежа и Интернет въобще). Ключовият елемент в Нетикет-а е да се помни, че на другия край на връзката стоят живи хора, и обидни коментари или действия си остават обидни дори и да не можеш да видиш събеседника си. Други правила на нетикет-а са да не се генерира излишен трафик и да се пести времето на другите - например като се избягва пращането на нежелани файлове.

    Network

     Два или повече свързани компютъра. Най-често срещаните мрежи са: LAN (Local Area Network) - локална мрежа: Компютрите са близко един до друг, например в една и съща стая или сграда; WAN (Wide Area Network) - глобална мрежа: Компютрите са географски отдалечени и са свързани с телефонни линии или радио вълни.

    NFS

     Протокол, създаден от Sun Microsystems. Той позволява на компютър да работи с файлове през мрежа, като че ли са локални, намиращи се на същия компютър. Този протокол е включен в продуктите на повече от 200 компании и сега де факто е Интернет стандарт.

    NNTP

     Протокол за мрежов обмен на новини - стандарт за разпространение, достигане, получаване и публикуване на статии (съобщения). Съществуват много популярни програми, които ви помагат да се ориентирате в изобилието на информация, съдържащо се в usenet.

    O

    OCR

     Софтуер позволяващ да се разпознава текст от скенирани изображения, като в последствие се извежда обикновен текст. Изходният текст може да се променя посредством обикновен текстов редактор.

    OpenGL

    Графична библиотека (API) създадена и подържана от Silicon Graphics . Тя има за цел да улесни и стандартизира програмирането на 3D апликации. Основен конкурент е Direct3D библиотеката създадена от Microsoft.

    Overclock

       Процес на промяна на честотите на работа на системната шина, процесор, памет, видеокарта, подаваното напрежение, като по този начин се постига подобряване на скоростта и производителността на компютъра. Това миже да бъде постигнато посредством промяната на джъмпери от дънната платка или подходящ софтуер, който дава възможност да бъдат променяни тези стойности.

    P

    Packet

    Термин, използван за единица информация изпращана по дадена мрежа. Когато изпратите или поискате дадена информация, тя бива разделенена на пакети, които се срещат отново в крайната точка и биват събрани в едно.

    PAP

     Един от многото начини за проверка, които могат да бъдат използвани при свързване към даден ISP. PAP ви позволява да влезете автоматично, без да се налага да използвате терминален прозорец, където да напишете вашето потребителско име и парола. Едно предупреждение за PAP: паролите са изпратени към вашият ISP като прост текст, което значи че няма защита ако някой "подслушва" вашата връзка.

    PCI

    стандарт за свързване на допълнителни устроиства към дънната платка на компютъра. На външен вид PCI разширителните слотове приличат на AGP, но работят на по-бавна честота от 33 MHz, което ги прави идеални за свързването на повечето по-бавни устройства в компютъра, като например звукови карти, модеми, мрежови карти и др. По-старите видеокарти също използваха PCI стандарта за свързване, но с нарастването на нуждите скорост от 33 MHz стана малка за модерните 3D ускорители, затова те използват основно AGP нтерфейса, предлагащ неколкократно по-висока скорост на трансфер.

    PING

      Най-простият начин да проверите или засечете времето на отговора на дадена Интернет връзка. PING поисква отговор от даден Интернет хост и чака отговор (PONG). Когато изпращате PING до даден адрес, вие получавате отговор казващ ви колко секунди е отнело за да бъде направена връзката. PING клиенти съществуват за повечето платформи, или вие можете да използвате UNIX или Windows 9x промпта за да извикате PING командата директно.

    Pixel

        Буквално точка. Екрана на всеки монитор е съставен от определен брой точки, които могат да бъдат включвани и изключвани, когато е включена дадена точка тя има определени свойства, като цвят например. Когато тези точки променят свойствата си, се променя и изображението на екрана.

    PnP

     Възможност разработена от Microsoft за автоматично разпознаване на ново устройство, когато то бъде включено в компютъра. Така не е нужно потребителят да указва на операционната система, че е добавено ново устройство. Появява се за първи път в Windows 95.

    POP

      Протокол предназначен да позволява на потребители поотделно да четат mail от даден сървър. Има три версии: POP, POP 2 и POP3. Когато email е изпратен към вас, той бива съхраняван на сървъра докато бъде проверен от вас. Веднъж като се идентифицирате, POP е използван да прехвърли email-а от сървъра към вашата пощенска кутия на вашата машина.

    Posting

    Изпращането на дадена статия към Usenet група или поставянето на съобщение на даден BBS.

    Postmaster

    Човекът, с който можете да се свържете на даден сайт за да питате за информация относно сайта или да се оплачете от поведението на някой от потребителите.

    PPP

        Протокол, който осигурява метод за изпращане на пакети през point-to-point линкове. PPP е един от най-популярните методи за dial-up свързване към Интернет, тъй като ви позволява да използвате и други стандартни протоколи (като IPX, TCP/IP) чрез стандартна телефонна връзка, но също така може да бъде използван за LAN свръзки.

    Protocol

        Най-просто казано, езикът използван между компютрите с цел да им помогне да обменят информация. По-технично, това е общоприет формат на съобщенията и правилата, които два компютъра трябва да спазват за да обменят тези съобщения. Протоколите могат да описват детайлите на ниско ниво при машина-към-машина връзки ( като например, редът в който битовете и байтовете трябва да бъдат изпращани по дадена връзка ) или обмен на високо ниво между програми за разпределение (начинът, по който две програми прехвърлят файл по Интернет).

    R

    RAID

     Начин на записване на дадена информация на няколко хард-диска, като по този начин операциите по четене и записване се осъществяват едновременно и се постига по-добра скорост. Това разделяне на информацията на няколко места, удължава и живота на хард-дисковете. За операцйонната система всички устройства свързани посредством RAID, се интерпретират като едно голямо логическо устройство.

    Real time

    Букв. "реално време". Моментален отговор от компютърна система. Може също да се ползва за събития, симулирани на компютърна система със същата скорост, с която биха се случили в реалния живот.

    Refresh rate

        Честотата на опресняване на изображението показвано на монитора. Измерва се в Hz (херцове), като колкото е по-ниска честотата на опресняване, толкова по изморително е това за очите на човека използващ дадения монитор. Вероятно сте забелязали един интересен факт, когато гледате по телевизията сниман монитор на компютър се забелязва една по светла линия която минава бавно през екрана на монитора, това се дължи на разликите в честотите на опресняване на телевизора и на монитора.

    Resolution

        Разделителната способност на монитора. Измерва се в точки, като например 800x600, това значи че в момента на монитора се изопбразяват 800 точки на ред по хоризонталата и 600 точки на стълб вертикално, или общо 480 хиляди точки на целия екран.

    RISC

     Процесорна архитектура, при която процесора разполага с по-малък набор от инструкции оптимизирани за извършването на определени задачи. Такива процесори се използват в лазерни принтери, конзоли други устройства, които се нуждаят от процесор за обработка на определен вид информация

    Router

     Рутер, маршрутизатор - устройство, което препраща трафик между мрежи. Решенията за препращане на трафика се правят въз основа на информация за слоя на мрежата и маршрутни таблици, често построени от протоколи по маршрутизацията.

    RОМ

    Памет, съдържаща информация, която може само да се чете, без да се променя.
    S

    S/PDIF

     Стандарт създаден съвместно от Sony и Philips за трансфер на цифров звук от едно устройство на друго, без превръщане в междинен аналогов сигнал. По този начин не се влошава качеството на звука. Обикновенно по-качествените звукови карти разполагат с S/PDIF изход.

    Script

    Известен също като извикващ скрипт. Това е запис на действия и команди, който може да бъде задействан повторно за да се автоматизират рутинни задачи като включването към онлайн услуга.

    SCSI

    Прозинася се “скъзи” и представлява интерфейс посредством, който може да се свързват твърди дискове и други устройства. Той се явява като по-скъпа алтернатива на IDE интерфейса, но за сметка на това позволява по-големи скорости на трансфер и свързването на повече устройства.

    Search engine

     Търсеща машина. Това е програма, която търси един или повече документа за определена ключова дума и връща списък с места където тези ключови думи са били намерени. Въпреки че търсещата машина наистина е общ клас от програми, терминът често се ползва за да се опишат системи като Alta Vista и Excite които позволяват на потребителя да да търси документи по World Wide Web и в нюзгрупите на USENET.

    Sector

    Сектор на харддиска по дефиниция е най-малката област, която може да бъде прочетена/записана.

    Server

     Компютър, който предлага ресурси, като файлове и друга информация. Често Интернет сървърите включват файлови сървъри и сървъри за имена Domain Name Service.

    Servlet

    Малка програмка работеща на сървър

    SGRAM

    Вид памет използван основно във видеокартите, заради по-добрата скорост от SDRAM, дължаща се на възможността за синхронизиране на работата с процесора.

    Shareware

       Това е софтуер който можете да издърпате, разгледате, и да решите дали е или не е като за вас. Ако го харесате пращате малка сума пари за пълната му версия (с всичките възможности). Ако не искате да ги запазите, shareware програмите обикновено или спират да функционират след период от време или продължават да работят, но никога няма да имате на разположение всичките възможности, които бихте имали със закупената версия.

    Signature

     Сигнатура - текстови файл, който може автоматично да бъде закачен към края на  email съобщение или постинг в нюзгрупа, и служи за идентифициране на подателя на съобщението / постинга. Много сигнатури ползват символи и знаци за да създадат изображения или думи за да направят сигнатурата по-интересна.

    SLIP

    Подобен на PPP, SLIP е друг стандартен протокол ползван за пускане на TCP/IP по серийни линии като телефонни вериги или RS-232 кабели. За разлика от PPP, все пак SLIP не работи на връзки с локална мрежа. SLIP е бил най-популярният начин за dialup потребителите да се свържат с Интернет. PPP е станал по-популярен.

    SMTP

     Протокол, ползван за трансфер на email. SMTP прехвърля пощата от сървър до сървър, и крайният потребител трябва да ползва POP за да прехвърли съобщенията до машината си.

    Spam

     Изпращане на едно и също съобщение до голям брой хора, които не са го искали. Почти винаги това е реклама на нещо.

    Spyware

       Така се нарича софтуер, който събира информация за потребителя, обикновенно без негово знание и посредством интернет връзка я изпраща на създателя на програмата. Тези програми обикновенно се инсталират заедно с друга freeware или shareware програма. В информацията, която се събира обикновенно се включва: кои сайтове посещава дадения потребител, пароли които използва, понякога дори информацията, която се въвежда от клавиатурата и т.н.

    Streaming

    Това са т.нар. поточни данни - аудио, видео и текст възможни за слушане / гледане / четене от вашия компютър още по време на свалянето им от мрежата.

    Swap file

    Скрит файл, намиращ се в главната директория на хард-диска. Обикновенно е доста голям, защото се използва от Windows операцйонните системи за записване на информация, когато се запълни паметта на компютъра. Или с други думи това е виртуалната памет използвана от Windows.

    T

    T1

       Термин, ползван за означаване на типа връзка на даден хост към Интернет. Връзката T1 прехвърля DS-1 форматирани цифрови сигнали със скорост 1.544 мегабита в секунда.

    T3

    Термин, ползван за означаване на типа връзка на даден хост към Интернет. Връзката T3 прехвърля DS-3 форматирани цифрови сигнали със скорост 44.746 мегабита в секунда.

    TCP/IP

        TCP/IP е стандартния протокол за комуникации изискван за компютрите в Интернет. За да комуникират с помощта на TCP/IP, компютрите имат нужда от комплект софтуерни компоненти, наречен TCP/IP стек. Компютрите Macintosh обикновено ползват собствен софтуер, наречен MacTCP. Повечето UNIX системи са изградени с TCP/IP възможности (нямат нужда допълнително да им се инсталира TCP/IP стек).

    TCP/IP Stack

        TCP/IP стек (букв. купчина, натрупване). Нужен е за да може едно PC подходящо да ползва TCP/IP протокола. TCP/IP стека се състои от софтуера, сокетен софтуер (като WINSOCK.DLL за Windows машините), и драйвери за хардуера (известни като пакетни драйвери). Windows 95 идва с вграден TCP/IP стек, включващ версия 1.1 на WINSOCK.DLL и пакетни драйвери. По-късните версии на Windows също имат такъв вграден стек.

    Telnet

     Стандартният Интернет протокол за свързване с отдалечени терминали. Telnet клиентите са осигурени за повечето платформи. Когато се свързвате по Telnet с UNIX сайт например, можете да давате команди на машината все едно, че тя е локална.

    Thumbnail Image

        Графика или изображение, направено по-малко на размер от оригинала за да се показват много изображения на една и съща Web страница едновременно. Това е популярна практика в Web защото дава възможност на потребителя да избере изображението, което желае да види в пълен размер. Обикновено това се прави с кликване на мишката върху умаленото копие

    TN3270

    Незначителна вариация на Telnet ползвана за да се свърже потребител към IBM mainframe. TN3270 клиенти има за повечето платформи.

    Token Ring

       Тип локална мрежа, в която свързаните компютри са свързани с кабел в "пръстен". Всеки компютър е в постоянен контакт със следващият в пръстена. Контролно съобщение, наречено "знак", минава от един компютър към друг, позволявайки на компютъра, който го е пратил да изпрати съобщение към мрежата. Ако пръстена е "разкъсан" от един компютър губещ контакт, мрежата повече не може да комуникира. Най-честият стандарт за такава мрежа е IEEE 802.5.

    Topology

    Скицата на всички компютри в една мрежа и връзките, които ги свързват.

    Tweak

        Настройване и оптимизиране на софтуера и хардуера на компютъра с цел да се “изцеди” максимума от възможностите му. Много от програмите и компонентите в компютъра са в стандартно неоптимизирано състояние, което и позволява да подобрите работата им с помоща на малко допълнителни настройки.

    U

    UMA

     Компютърната памет между 640 и 1024 KB, т.е. в първия MB, над конвенционалната памет. Там се поместват системни и BIOS функции, а в останалото свободно място често се зареждат някои драйвери, за да се пести ограничената конвенционална памет.

    Upload

     Да се прехвърли информация от даден компютър към бюлетин бордна система, мейнфрейм (mainframe), или мрежа.

    UPS

     Акумулаторно устройство, позволяващо на компютъра да продължи да работи известно време, след като спре тока по електрическата мрежа. В добавка към това то предпазва компютъра от токово удари. В него има батерия, която се включва като захранване веднага, след прекъсването на тока по електрическата мрежа. Така захранването продължава достатъчно дълго, за да запишете информацията, с която работите в момента. Мощни UPS устройства се ползват при почти всички сървъри, за да се гарантира работата им 24 часа в денонощието.

    URL

    Този сложен на пръв поглед термин означава адрес на уеб страница. Например интернет адреса на страницата на E_University (за по-кратко: URL на списанието) е http://www.intelektibg.com/

      По-често наричан URL, Uniform Resource Locator се отнася до целият адрес, който може да бъде разпознат "универсално" като адреса за даден Интернет ресурс. Всеки ресурс (файл, директория) в Интернет си има свой уникален URL. Всеки URL адрес се състои от 2 части. Първата указва вида на ресурса (http, ftp, news, gopher и т.н.) Тези типове са следвани от двуеточие и две обратно наклонени черти :// . Втората част (след ://) съдържа IP или хост адреса на компютъра, и пътя към съответния файл или директория. URL не може да съдържа празни интервали (те се заместват), и винаги използва наклонени надясно черти.

    USB

     Plugn and Play интерфейс за връзка на различни устройства към компютъра, без да е нужна конфигурация на устройството от потребителя. Възможно е да се свържат до 127 устройства посредством този интерфейс, като максималната скорост на трансфер е 12 Mbps. Можете да включвате и изключвате устройства, без да се налага да изключвае компютъра за да се отчете новто устройство.

    Usenet

    Usenet групите са по-често срещани като "новинарски групи". Има хиляди групи на стотици сървъри по света, занимаващи се с най-различни теми. Софтуер за прочитане на новините е необходим за да бъдат "статиите" правилно свалени и прочетени в групите, но вие можете да изпратите статия към дадена група чрез e-mail.

    Utility

    Програма, която изпълнява определена задача, обикновено свързана с управление ресурсите на дадена система.

    UUENCODE - UUDECODE

     Метод за превръщане на компилирана информация в прост текст. Може да бъде използван за изпращане към Usenet и или за пращане на e-mail-и към читатели без поддръжка на MIME.
    V

    Veronica

    Търсачка, която е вградена в Gopher. Позволява да бъдат претърсени всички gopher сайтове за файлове, директории и други ресурси.

    Virus

    Програма, която се самокопира в компютърната система чрез вкарването си в други програми и файлове, които биват разпространявани между други компютърни системи.

    Visual Basic

    Microsoft Visual Basic система за разработки, най-известното пособие за бързо създаване на приложения (RAD - Rapid Application Development) по света и част от комплекта пособия за разработки на Microsoft Visual Studio.

    W

    WAIS

    Предоставяна информационна услуга и търсеща машина, която позволява въвеждане на естествен (човешки) език и индексирано търсене. Много програми за търсене на Web ползват WAIS машина.

    Wallpaper

    Изображение, което се поставя върху работната площ на екрана (Desktop), използва се за разнобразяване на екрана от стандартния зелен, син или друг цвят. Повечето операционни системи с графична работна среда, като Windows например, подържат възможността за поставяне на wallpaper. Най-често за фон се поставят снимки, рисунки или някакъв мотив.

    WAN

    Група от компютри, намиращи се на голямо разстояние един от друг, свързани в една обща мрежа. Обикновенно става дума за разстояния по-големи от 1 колометър.

    WAV

       Форматът за съхраняване на звук във файлове създаден заедно от Microsoft и IBM. Поддръжката на WAV файловете е вградена в Windows 95 и следващите версии, правейки форматът .WAV де факто стандарт за звук на персоналните компютри. WAV звуковите файлове завършват с разширение .wav и могат да се проиграват в почти всички Windows програми, които поддържат звук. При качеството на звук от CD (стерео и 44.1 KHz), 1 минута звук в .wav файл заема близо 2.5 MB обем.

    Web Browser

     Така обикновенно се нарича програмата с която разглеждате страници в интернет, доста често се ползва и названието Internet Browser или само Browser. За най-популярен и използван браузър в момента се счита Internet Explorer.

    Webmaster

      Така обикновенно се нарича човека, отговорен за подръжката и развитието на една или повече страници в интернет. Понякога се ползва и webmistress за webmaster от женски пол.

    White Pages

     Бази данни, съдържащи email адреси, телефонни номера и пощенски адреси на Интернет потребители. Можете да потърсите в Internet White Pages за да намерите информация за отделни потребители.

    WHOIS

     Интернет програма (свързана с Finger и White Pages), позволяваща ви да въведете Интернет величина (като домейни, мрежи и хостове) и показва информация като името на компанията на човек, адрес, телефонен номер и email адрес.

    WHQL

     Лабораториите на Microsoft, в които се изпробват нови продукти за съвместимост с операционните системи Windows. Ако даден продукт премине успешно тестовете, той бива сертифициран от Microsoft. Това обикновенно означава, че продуктът е напълно съвместим с дадената операционна система и не би трябвало да имате проблеми с него. Но това е само на теория.

    Winsocks

          Замества "Windows Sockets." Winsocks е набор спецификации / стандарти за програмистите, създаващи TCP/IP приложения за употреба с Windows.

    Wireless

    Безжичните комуникации се осъществяват чрез различни видове вълни - най-често радиовълни, но за определени задачи се ползват инфрачервени вълни (такова е и дистанционното на телевизора ви).

    Worm

        Думата означава червей. Компютърна програма, която се репродуцира и сама се разпространява. Докато вирусите са проектиране да създават проблеми на локална система и се разпространяват през зареждащите сектори на дисковете и дискетите и през файловете, червеите са проектирани да се разпространяват в мрежови среди. Мрежовите червеи били дефинирани първоначално от Shoch & Hupp от Xerox в ACM Communications (март 1982). Най-известният (или неизвестен) червей бил Интернет червеят от ноември 1988. Той успешно се разпространил на над 6 000 системи през Интернет.

    WWW

        "Web" е колекция от онлайн документи поместени на Интернет сървъри по света. Концепцията на Web е създадена от откривателите в CERN в Швейцария. Web документите са написани или "кодирани" в HTML. За да имате достъп до тези документи трябва да ползвате Web браузер, като Netscape Navigator, Internet Explorer, Opera или Mosaic. Когато тези браузери достигат (или удрят) страница, сървърът ползва HyperText Transfer Protocol (HTTP) за да изпрати документът до вашият компютър.

    WYSIWYG

        Този термин означава, че това което виждате на екрана в момента е точно начина, по който ще изглежда този документ отпечатан на принтера. Това означава същите шрифтове, със същите цветове и графика.

    X

    XGA

         Видео стандарт за дисплеи, създаден от IBM през 1990 г. Поддържа резолюции до 1024x768 при 256 цвята при презредово изчертаване на образа. Неговият подобрен вариант XGA-2 (1992 г.) поддържа до 1024x768 при 64 хил. цвята при поредово изчертаване на образа, намалявайки по този начин трептенето му.

    XMS

         Спецификация, която позволява на програмите за DOS да използват допълнителна памет (при процесори от 286 нагоре).

    Z

    Z

    Математически език, използван за разработването на функционалната спецификация на софтуерна програма. Създаден в края на 70-те в Оксфордския университет.

    ZIP

        Файл, съдържащ компресирани файлове. Може да съдържа един или повече файла, както и структура на директория. В Интернет големите графики и програми обикновено са компресирани в ZIP файлове, след което се правят достъпни за дърпане. След като издърпате такъв файл имате нужда да ползвате декомпресиращ софтуер за да декомпресирате файла. За компресиране и декомпресиране в ZIP формат съществуват няколко популярни програми: PKZIP за операционна система DOS , WinZip и NetZIP в Windows, MacZip за потребителите на Macintosh, и Zip и UnZip в UNIX системите.

    А

    Алгоритъм

    Последователност от действия, необходими за да се извърши дадено дейтвие. Обикновено се използва в математиката във вид на формули и в програмирането. Един прост пример: алгоритъмът за намирането на периметър на триъгълник се явява формулата P=a+b+c.

    Е

    ЕЕРRОМ

    ЕРRОМ, при който изтриването се извършва с помощта на електрически заряди.

    ЕРRОМ

         Вариант на РRОМ, при който може да се изтрива информацията с помощта на специална ултравиолетова светлина.

    К

    Компресия

        При компресиране се намалява обемът на дадена информация, без да се губи или с цената на малко загуби в качеството ґ. Например LPAC аудиокомпресия, при която няма загуба на качеството на звука и се постига намаляване на обема около 2-3 пъти или MP3 компресията, при която може да се постигне до над 10 пъти по-малък обем, без да има силно осезаема разлика в качеството.

    М

    Могрhing

        Техника за анимация, при която се постига постепенно преминаване от едно изображение към друго. Вероятно сте виждали в някои филми как един обект се трансформира в друг. Точно за това служи тази техника, която естествено не се използва само във филмите.

    Р

    РRОМ

    Чип, в който можете да запишете еднократно дадена информация и впоследствие тя може да бъде само четена.