неделя, 26 май 2024, 16:07
Сайт: Moodle - Open-source learning platform | Moodle.org
Курс: Bulgarian Moodle (Български)
Речник: Речник на понятията в Moodle
F

FTP_

   Протокол за предаване на файлове (File Transfer Protocol) - метод за копиране на файлове от един компютър на друг. Например, можете, исползвайки FTP, да копирате файлове от ашия компютър на сървъра.

G

Glossary

Речници - Glossary:

Елемент на курса, позволяващ на учителя (ассистента) и/или студентите да създават и редактират списък с определения за дадени термини, отговори на често задавани въпроси и т.н. (наподобява форум, или електронен речник).

Grades

Оценки- Grades:

Баловете (Скалите на оценяване и самите оценки), които учителят (асистентът) присвоява на студентите за изпълнението на едно или друго електронно задание или тест (може също и урок) в рамките на курса. В Moodle оценките и справките се намират в електронен дневник за прогнозиране развитието на всеки един студент наричан Gradebook

Groups

Групи - Groups:

Функция в Moodle позволяваща на учителя да включва други учители и студенти в една или друга група в рамките на даден курс. Групите са мощен и сложен механизъм на разделяне. При комбиниране на разделянето по групи и модифициране на стандартни роли (позволенията в тях, с цел създаване на нови), могат да се постигнат забележителни резултати.

Guest

Гост- Guest:

Роля, позволяваща на потребителя да разглежда дигиталните дидактически ресурси ( материали) в курса, но не и да работи с тях, не и да ги редактира, премества и т.н. (не може да участва във форуми, да изпълнява задания, да държи тестови и др.).
H

HTML

Език за редактиране на хипертекст (HyperText Markup Language) - използва се за създаване на Web-страници.
J

Java

Програмен език,който може да се използва за написване на аплети, изпълнявани на Web-страници.

Javascript_

Език за писане на сценарии, който може да се използва за писане на малки програми, приложими в Web-страници. Например, падащо меню.

Journal

Работна тетрадка - Journal:

Елемент от курса, позволяващ на студента в качеството на отговор да съхрани текст. В днешно време практически не се исползва, тъй като функциите му са наследени от елемента на курс наречен "Задание".
L

Label

Пояснение- Label:

Тип ресурс, позволяващ поставянето на информация в страницата на курса поясняваща намиращата се под нея хипервръзка към дейнст или ресурс. Етикетът винаги трябва да бъде кратък. Той може да съдържа и малки по размер картинки. Функцията му е само инструктивна.

LAMS

LAMS- Елемент на курса, позволяващ зареждането в Moodle на сценарии на протичане на учебен процес създадени с отделният софтуерен продукт LAMS (Learning Activity Management System) — система за разработка на задания, които предполагат съвместна дейност, и управление на сценариите.

Lesson

Лекция (Урок) - Lesson:

Елемент на курс, позволяващ подаване на учебни материали на няколко уеб-странии, логически свързани помежду си със хиперлинкове, като на всяка страница учителят може да създаде някакви бутони за условен преход към другите страници, или да постави въпрос (в закрита или открита форма).
M

media plug-in filters

Филтри за медийни плъгини

Забележка: съжалявам за думата "плъгини", но по-добра засега няма. Колкото и непривично да изглежда, изписана на кирилица, в края на краищата, ако се заслушате, хората така си ги наричат.

Messages

Съобщения - Messages:

Това е система за вътрешна поща в средата Moodle

Meta tag

   Мета-данни - това са данни за данните, описващи вида им. Тег meta в HTML се използва за определяне весята на HTML, използвана за създаването на Web-страницата, езика на страницата или друга техническа информация. Два атрибута тега meta непременно трябва да си използват от авторите на Web - content и keyword. C тяхна помощ може да се задава информация за всяка Web-страница  , която да си използва при търсачките за индексирането и.

Modules and Plugins

Един обширен справочник на всички известни плъгини, хакове и др. за Moodle. Ще се радваме да предложите вашите разработки и програмен код. (Новите и обновяваните архиви с код ще бъдат щателно преглеждани и допускани за четене едва тогава)

A comprehensive reference of all known Moodle modules, hacks and plugins. Please add yours! (New and updated entries require approval before they are viewable by everyone.

Multi-language content

Многоезично съдържание

Виж http://moodle.org/mod/resource/view.php?id=4129

MySQL

Това е популярна база данни с открит изходен  код. Информация може да получите на адрес http://www.mysql.org.
N

News forum

Форум Новини- News forum:

Специален форум, който се създава автоматично (по подразбиране) още със създаването на всеки един курс и се появява на главната му страница. Форумът е предназначен за съобщения, адресирани до всички участници в курса.

Non-editing teacher

Асистент - Non-editing teacher:

Притежава същите позволения както и потребителя с роля "учител", но без права за редактиране на дигиталните дидактически ресурси (материали) в рамките на курса.

Notes

Бележки - Notes:

Съобщения-забележки, които могат да бъдат добавяни от преподавателите в профила на студента.

Забележките могат да бъдат персонални - да се виждат само от този за когото са предназначени,

забележки в курса - видими от всички участници в него

и забележки в рамките на сайта - видими от всички участници в курсове където е записан студентът.
O

Offline activity assignment

Отговор вън от сайта - Offline activity assignment:

Тип задание, което се използва във случаите когато студентът дава отговор на поставената от учителят задача вън от системата Moodle (например, при среща лице в лице с учителя).

Online text assignment

Отговор във вид на текст - Online text assignment:

Тип задание, позволяващо на студента в качеството на отговор да изпрати за съхраняване на сървъра и проверка от учителя- само текст.
P

Participants

Участници в курса - Participants:

Учителя (асистента) и студентите в даден електронен курс.

Permissions

Права - Permissions:

Набор от пълномощия за даден потребител на системата, зависят и от ролята назначена на този потребител.
Правата се изразяват във възможността или невъзможността да се извърши едно или друго действие в системата. Обикновено правата са в пряка зависимост от дейностите които се предполага, че ще извършва потребителят.

persistence

Persistence is the term used in computer science to describe a capability used by a computer programmer to store data structures in non-volatile storage such as a file system or a relational database.
Q

Quiz

Тест - Quiz:

Елемент от курса, позволяващ на учителя да създава набори от въпроси от различни типове, такива като "множествен избор", "кратък отговор", "вложен отговор" и др.
R

Resource

Ресурс - Resource:

Основен елемент на курса, позволяващ включването в курса практически на всякакви дигитализирани дидактически материали (текстои и/или графический). Ресурсите биват следните типове:

— пояснение;
— текстова страница;
— уеб-страница;
— хипервръзка към файл или уеб-страница;
— връзка към директория.

Role

Роля (Позволения, Привилегии) - Role:

Набор от пълномощия на потребителя, които са му дадени още когато е създаден и регистрационният му акаунт в Moodle или в определените категории курсове. Всички роли са съобразени с дейността на конкретният потребител която се предполага, че ще изпълнява. Moodle позволява създаването на произволен тип роля посредством видоизменяне на някоя от 8-те стандартни роли.
S

SCORM

SCORM/AICC - Елемент на курса, позволяващ на учителят да зареди в курса пакет SCORM или AICC (дигитализирано, структурирано и архивирано в zip дидактическо съдържание)